KNLC KOMMENTAAR Vervolg vergadering Van der Stee tegen hulp voor de Beneluxlanden! Benelux Stijgende kansen op extraatje voor boeren in \\h/ D aarbij onze kanttekening dat dit hoogstens een halve waar heid is. De Nederlandse en de Belgische regering staan voor omvangrijke bezuinigingen en hebben kennelijk geen geld over voor de land- en tuinbouw. Van der Stee heeft nu een aardig klinkende principiële reden gevonden om dat te verbergen. Zijn Belgische kollega daarentegen doet verwoede pogingen om bij de Fondsen van de Gemeenschap wat los te krijgen. Dat kan D e ministers waren maandagmiddag hier begonnen met het in ontvangst nemen van een kompromis -voorstel opgesteld door de fungerend voorzitter, de Deense minister Dalsager. Centrale knelpunten zoals een aantal prijsverhogingen waren daarin nog niet geregeld. Wel de voorgenomen verlaging dan wel intrekking van de melkheffing; en een extra quotum voor de landen die hun B-suikerportie al opgebruikt hebben. Veehouderij Tuinbouw - INI a dagenlang beraad zijn de landbouwministers uit de landen van de Europese Gemeenschap er vorige week weer niet in geslaagd om tot overeenstemming te komen over de nieuwe landbouwprijzen. Overige zaken H et wederom mislukken van de onderhandelingen over nieuwe landbouwprijzen is vooral voor de veehouders een financiële tegenvaller. Prijsverhogingen voor zuivelprodukten en rundvlees die al op 1 april hadden moeten ingaan, zijn nu tot na half mei verschoven. Het is bovendien nog maar de vraag of de Europese ministers er tijdens hun volgende vergadering op 8 en 9 mei wél uitko men. Aanwezigen op de Hoofdbestuursvergadering 28 april: Verhoging Landbouwprijzen opnieuw uitgesteld H et meeste vee is de weide ingegaan, vertelde de heer J.M. v. Heijst. Toch is de grasgroei door het koude weer wat aan de late kant. De veehouders hebben de dieren naar buiten gedaan om dat dit een heleboel werk scheelt. De meeste bedrijven beschik ken nog over overgebleven kuilvoer. Wanneer de kuil goed is afgedekt dan kan dit voer gemakkelijk worden overgehouden tot het volgende stalseizoen, terwijl het tevens een geruststellend voorraadje is in tijden van eventuele grote droogte. In Duitsland heerst varkenspest. Iedere varkenshouder in Nederland hoopt vurig dat de pest daar ook blijft want een besmetting in Neder land heeft voor onze export en tegelijkertijd voor de afzet van biggen desastreuze gevolgen. De identifikatie en registratie re geling voor varkens wordt per 1 juni van kracht. Het ligt in de bedoeling om ook meteen streng op naleving van deze nieuwe regeling te kontroleren. Overtreders zullen "hard" worden aan gepakt zei Van Heijst. Ook ik heb weinig reden tot tevredenheid over het gedoe in Brussel, maar ik heb toch nog een beetje hoop zei Van Heijst. dat op den duur het gezonde verstand zal zege vieren! Zoet water voor de tuinbouw'is niet alleen een kwestie van grotere produktie zei de heer M.J. Goud. het is ook en dat is zeker zo belangrijk van grote invloed op de kwaliteit van de produkten. Het ziet ernaar uit dat de teelt van winterbloemkool in Zeeland onmogelijk gaat worden. Dat komt dan door de massale aanval Falende diplomatentaktiek Na dagen vergaderen zijn de negen ministers van Landbouw er in Brussel dus weer niet in geslaagd het markt- en prijsbeleid voor 1978/79 vast te stellen. Dat de kans groot was dat de besluitvor ming naar mei verschoven zou worden was wel bekend. Onze grote teleurstelling en onvrede met de gang van zaken is dan ook vooral terug te voeren tot de wijze waarop het uitstel van de besluitvorming tot stand is gekomen. Wij hebben sterk de indruk dat er in wezen nauwelijks serieus naar een positieve besluitvor ming is toegewerkt. Ondanks alle, deels optimistische en deels pessimistische, berichtgeving die daarover naar buiten is ver schenen. In feite is er immers nauwelijks van een echte, langer dan enige uren durende, ministerraad sprake geweest. Commissaris Gundelach en Raadsvoorzitter Delsager hebben EG LANDBOUWPRIJZEN: MINISTERS ZOEKEN TRAAG NAAR KOMPROMIS - Beheersing van de wijnmarkt waar Fransen en Italianen elkaar bekonkurreren, de afbraak van de monetaire kom- pensaties; de speciale akties ten behoeve van de armste ge bieden in het zuiden van de Gemeenschap; suiker en het algemeen prijspeil vormen belangrijke obstakels; - Onze minister van der Stee stelt zich aanzienlijk soepeler op dan zijn Belgische kollega Humblet. Die heeft gezegd dat het kabinet Tindemans hem heeft gemachtigd in Luxemburg te blijven onderhandelen totdat er voor de Belgische boeren 5,5% is uitgesleept; De ministers gaan pas op 8 mei verder. Het is mogelijk dat de zuivel- en andere sektoren dan nog weer een maand op de prijsaanpassing moeten wachten. Zo ziet in het kort de recent opgemaakte balans eruit van vier dagen beraad in de Luxemburgse hoofdstad. Woensdag kwamen er dranghekken rond het gebouw waar de ministers en van duiven op dit tuinbouwprodukt. Jammer want het gewas staat er overwegend goed voor. Grondgebruikers en jagers die nen de vinger ten aanzien van dit duivenprobleem aan de pols te houden! Het ziet ernaar uit dat er dit jaar evenveel uien zullen worden geteeld als het voorgaande jaar. De uien van oogst '77 vormen een probleem, ten eerste omdat ze alleen maar een negatieve waarde hebben en ten tweede hoe men die uien kwijt kan zonder dat het voor anderen problemen schept. De prijs van fruit blijft stabiel. De oogstraming van derde lan den blijkt tegen te vallen waardoor de markt niet zwaar onder druk komt. Toch neemt dit niet weg zei de heer Goud dat we onverminderd blijven aandringen op een duidelijk E.E.G.-be- leid ten aanzien van de importen van fruit. IT et Hoofdbestuur toonde zich niet tevreden over de gang van zaken van de vermelding van opbrengstgegevens van graszaden in de rassenlijst. Het antwoord van het R.I.V.R.O. hierop was negatief. Toch wil men het nu als Z.L.M. hierbij niet laten. Gezamenlijk, dus in landelijk verband, zal men moeten blijven zoeken naar een mogelijkheid om meer klaarheid te krijgen in de opbrengstcijfers van graszaad. Duidelijk staat hierbij wel voor ogen dat het om gemiddelden gaat en dat vooral bij gras zaad, grondsoort, streek, vakbekwaamheid van de teler en de begeleiding van de teelt door de betreffende Firma's veel invloed hebben op de opbrengst. Toch is het in het belang van de teler on te weten wat een bepaald ras gemiddeld aan kilo-opbrengst kan geven. De teler kan dan zelf wel uitrekenen wat dit gewas of dat ras hem ongeveer financieel kan opbrengen. In Tholen heeft men regionaal als teler zelf zoveel mogelijk gegevens verzameld. Die hebben wel geleid tot een duidelijke verschuiving van het ene ras naar het andere. Ofschoon de Thoolse cijfers zeker niet als landelijk representatief kunnen worden beschouwd zouden vooral geprobeerd via individuele besprekingen met de diverse delegaties en het bevorderen van gesprekken tussen delegaties, wat te bereiken. Het is duidelijk dat deze "diplomatentaktiek" volslagen op een mislukking is uitgelopen. Als we kennis nemen van dapaar compromissen die aan het begin en tegen het eind van de "bijeenkomst" door de Commissaris zijn voorgesteld, dan hebben we de indruk dat daarmee ook niet alles op alles is gezet om besluiten af te dwingen. Het is in elk geval duidelijk dat deze landbouwcommissaris voor de zoveelste keer de Europese land bouw en in feite de gehele EEG een slechte dienst heeft bewezen. Immers dit gemodder in Brussel betekent alles behalve een goede reclame voor de Europese zaak. Als we de berichtgeving op een rij zetten, ontkomen wij niet aan de indruk dat ook bij de inbreng van onze minister Van der Stee, op een aantal punten een paar vraagtekens geplaatst dienen te worden. Zo hebben wij een duidelijk aangeven van de extra moeilijke positie, waarin ook ons land door de sterke gulden verkeert, toch wel gemist. Een eensgezind Benelux-optreden is hier zondermeer gewenst. Daarnaast vinden zij dat van Neder landse zijde nogal gemakkelijk wordt voorbij gegaan van de konsequenties van het eventueel stopzetten van de interventie van magere melkpoeder in de wintermaanden. Alsof hier niet hun ambtenaren bijeen waren, maar de kennelijk verwachte bussen vol demonstranten hebben we niet gesignaleerd. Bij het sluiten van deze editie werkte landbouwkommissaris Gunde lach aan een nieuw kompromis-voorstel dat 40 pagina's vult, maar waarvan de inhoud niet is uitgelekt. T oen minister Van der Stee woensdagmiddag voor 24 uur terugvloog naar Haagse beslommeringen leek hij een tikkeltje optimistisch. Opmerkelijk is dat de Nederlandse bewindsman het vorige week bijna met zijn Belgische kollega en Europese partijgenoot Antoine Humblet aan de stok kreeg. Hoewel de positie van de Belgische en de Nederlandse landbouw in hoge mate vergelijkbaar is, ontwikkelen de twee christen-demokrati- sche bewindslieden hier nogal verschillende beleidslijnen. Minister Humblet is teleurgesteld in Van der Stee omdat die hem niet steunt in de strijd om kompensaties voor de boeren. Zoals gemeld heeft het gehele Europese Parlement destijds geadviseerd om de agrariërs uit de Benelux naast de globale prijsaanpassing een zekere kompensatie te geven. Kommentaar van Minister Van der Stee: "Ik ben tegen zulke kompensaties omdat ze op den duur onze export schade kunnen doen. Als wij daarmee namelijk beginnen kunnen we later andere landen niet tegenhouden. Ik moet u eerlijk zeggen de eisen van mijn Belgi sche kollega's onrealistisch te vinden". ze voor de zuidwestelijke teler toch wel als globale informatie kunnen dienen. Ook het antwoord van de Keuringsdienst dat het onmogelijk is om aan te geven of pootgoed al dan niet is ontsmet vond het Hoofdbestuur onbevredigend. Ook hier moet nader onderzocht worden waarom zoiets onmogelijk is en wat er dan eventueel kan worden gedaan om die belemmeringen weg te nenen. Ten aanzien van de zgn. "koebalies" had het Hoofdbestuur nogal wat bedenkingen, ten eerste omdat Zeeland een geringe veedichtheid heeft en ten tweede omdat de Scheldeverbindin- gen praktisch werken moeilijk maken. Bij de toekomstige ont wikkeling zal met deze gegevens rekening gehouden dienen te worden. Met de Z.L.M.-manifestatie verloopt alles naar wens. De#voor- bereidingen zijn nu zover dat de hoofdlijnen van wat er zich op 23 en 24 juni af gaat spelen vast liggen. Binnenkort zal de jury voor de beoordeling van de erfbeplanting op pad gaan. Zoals we reeds eerder vermelden hebben zich 62 bedrijven aangemeld. De Beurskommissie Goes zal ook in de toekomst blijven door gaan met haar werk. Wel zal de samenstelling worden uitge breid zodat verwacht mag worden dat de prijsvaststelling zal kunnen plaatsvinden op een nog reëlere basis dan voorheen. A.J.G. Doeleman, voorzitter; G.P.A. v. Nieuwenhuijzen, vice-voorzit- ter; S. de Visser, vice-voorzitter; R. Hoiting, sekretaris; L.J. v. Gastel, Schouwen-Duiveland; M.C.J. Kosten. Tholen-St. Philipsland; H.C. v.d. Maas, Noord-Beveland; K. Dees, O. Zuid-Beveland: J. Nieuwenhuyse. W. Zuid-Beveland; C.J. Almekinders, W. Zeeuws-Vlaanderen; A. v. Hoeve, Axel; J. Scheele, Hulst; W. v. Veldhuizen, O. en M. Brabant; G.J. de Jager, Altena-Biesbosch; B.H. Maijers, Langstraat; M.J. Goud, tuinbouw; P.A. Hoogenboom, tuinbouw; J.M. v. Heijst, veehouderij; C. de Visser, veehouderij; J. Akkermans, P.J.Z.; W. Minnaard, P.J.Z; ad viserende leden: Dr. Ir. C.W.C. v. Beekom; Ir. L. Eelkema; mevr. G.L. Kloet-Eversdijk; mevr. C.J. Donken-Spoor; Z.L.M.-instellingen: J. Markusse; C. Paauwe; R. v. Wezel; J.C.B. Priem. juist een uiterst principiële, met de grondslagen van het land bouwbeleid samenhangende, zaak aan de orde is. Tenslotte vra gen wij ons af of ook van Nederlandse zijde wel genoeg gehamerd is op de noodzaak om het, vooral voor de veehouderij, zo scha delijke uitstel van de besluitvorming te voorkomen. Overigens hebben wij de indruk dat het, naast het niveau van de algemene prijsverhoging, vooral een aantal zaken, waar slechts enkele landen bij betrokken zijn, de besluitvorming in de weg staan. Zoals de wijnproblematiek tussen Italië en Frankrijk; de monetaire compenserende bedragen voor varkensvlees tussen Frankrijk en Engeland aan de ene kant en Denemarken en Ne derland aan de andere kant; de Franse aandrang tot verhoging van het B-quotum voor suiker en de Engelse wens om de Milk- Marketing Board te behouden. Toch kan alleen in de voltallige ministerraad uiteindelijk tot een definitieve afronding worden gekomen. En dat zal er 8 en 9 mei toch werkelijk van moeten komen. Het is goed dat èn onze minister van Landbouw èn zijn acht collega's, alsmede land bouwcommissaris Gundelach, er goed van doordrongen zijn dat het boerengeduld nu wel degelijk uitgeput raakt. Nog verder getreuzel is als het ware vragen om massaal boerenprotest. Des noods in Brussel! Luteijn. Minister van der Stee zich niet veroorloven. Zijn kollega An- driessen (Financiën) kwam hier enkele weken geleden in Lux emburg namelijk voor het afremmen van de Europese uitgaven pleiten. Minister Humblet heeft intussen laten weten dat de aanvullende hulp die hij eist 60 miljoen rekeneenheden (onge veer 200 miljoen) moet omvatten en dat het gehele bedrag door de EG opgebracht dient te worden. "De loonkosten stijgen in België dit jaar met 7,8% en dan kunnen wij onze boeren niet met 2,5% afschepen", aldus de woordvoerder van de Belgische bewindsman. Suiker O naanvaardbaar", zo was 's ministers kommentaar op de laatstgenoemde suggestie die voor de Nederlandse akkerbouw wel erg vervelend zal uitpakken. Verder wordt in het kompro mis-voorstel van de Deen niet meer gesproken over een on middellijke afbraak van de monetaire kompensaties van de Be nelux. Voor Nederland zal er dit jaar dus niet op de af te spreken prijsverhogingen gekort gaan worden. Dit hele voorstel vooreen kompromis is door de gezamenlijke ministers van de tafel ge veegd. Het trage optreden van de Raad van Ministers leidt ertoe dat de traditioneel grote belangstelling van de Europese pers uit Brussel voor het prijsgebeuren in de loop van de week nogal is teruggelopen. Er zijn ook al waarnemers die zeggen dat de Westduitse minister Ertl, minister van de Raad, nog gelijk krijgt met zijn pessimistische voorspellingen van weleer: "Met dit karwei zijn we in juni nog bezig". Tegelijk doet er zich een opmerkelijke verschuiving in de probleemstelling voor. Minder dan drie weken geleden nog schreef de voorzitter van het Landbouwschap, Bukman, dat minster Van der Stee voor een bijzonder zware klus staat. Donderdagavond liepen er in Luxemburg waarnemers rond die de Neder landse bewindsman als een tamelijk probleemloos minister ï*£en- vervolg op pagina 16 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 15