H et zou onjuist zijn alle voorstanders van alternatieve landbouw te vereenzelvigen met gebruikers van heermoesthee en koeiepoep- pap. We laten dtfarom bijv. ir. A. van 't Hooft aan het woord, vertegenwoordiger van de Wereldbond tot behoud van Mens en Milieu, die erop wijst dat van de 160.000 landbouwers in Nederland er in de komende 10 jaar 100.000 moeten verdwijnen en dat de overblijvende 60.000 gedegradeerd worden tot moedeloze loonslaven met miljarden schuld aan de mee dogenloze en hebzuchtige winstmakers. Hij waarschuwt er voor dat wanneer men doorgaat met het behandelen van de natuur als winstge vend objekt. (namelijk met zomin mogelijk moeite de bodem een maximum aan goederen te laten leveren), dat zal leiden tot een ernstige voedselkrisis. D at waren dus uitspraken van twee personen die weliswaar niet in de praktijk werken, maar toch wel weten waarover ze praten. Misschien dat er tevens een maatschappij-visie achter schuilgaat waardoor een en ander extra scherp overkomt. A lies bij elkaar dus zeer uiteenlopende me ningen over de alternatieve landbouw. En iedereen denkt dat hij het bij het rechte eind heeft. Pittige uitspraken Rijke-mensen-bezigheid Onbespoten kan ook giftig zijn! Waar of niet waar Gezondheid en milieu Middenweg Zonder groeistofbespuitingen is het bijzonder moeilijk om distels op te ruimen Twee emmers klei dooreen fijne zeef. daarna 1 emmer koemest zeven en het geheel mengen met heermoesthee a 150 gram heermoes op 10 liter water. Daarna water toevoegen tot het mengsel spuitbaar is. Bij de biologisch-dyna- mische methode moet ook nog koehoornmest. prep. 500. door de spuitpap worden gemengd. We kunnen het echt niet helpen, maar bij zulke recepten denken we aan de medicijnman en toverdokter bij de primitieve volken in Afrika. In feite is het volgens ir. Van 't Hooft zover gekomen dat de bodem als een slaaf behandeld wordt door een wrede rentmeester. De slaaf wordt voortdurend geslagen om gedurig meer préstaties te leveren en krijgt zelfs niet de tijd zich enigszins te herstellen. Iets minder cru, maar toch ook overduidelijk is de zienswijze van het P.S.P. Tweede Kamer lid Van der Lek, die vooral bezwaren heeft tegen het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen. We cite ren: "Als ik me tegen moderne landbouwmet hoden opstel, dan is het niet alleen om een direkte gezondheidsbedreiging, maar ook om een aantal indirekte gevolgen. Kun je bijv. met deze landbouw eindeloos doorgaan zonder het milieu te verwoesten? Zijn de sociaal ekono- mische gevolgen van deze landbouwpraktijken zo gunstig? Er is een sterke uittocht uit de landbouw, terwijl degenen die overblijven het in de landbouw toch niet zo best hebben." Van der Lek spreekt over een "mvthe-vor- ming". die volgens hem ook bij de wereld voedselorganisatie (FAO) hoogtij viert. Die mythe bestaat dan hieruit, dat men wil beweren dat er nog meer miljoenen van honger zouden moeten omkomen als in de landbouw geen kunstmest en bestrijdingsmiddelen zouden worden gebruikt. "Men maakt hierbij een ern stige denkfout", aldus van der Lek. "De che mische middelen zijn bij ons in een eerste fase toegepast om de landbouwproduktie te verho gen en in de huidige fase om de arbeidspro- duktiviteit te verbeteren. In de ontwikkelings landen is men meteen in de tweede fase ges tapt. Dus geen produktieverhoging ten behoe ve van hongerende massa's, maar wel arbeids besparing en dus nog meer werkloosheid en urbanisatie. De problemen van de ontwikke lingslanden worden er alleen maar gekompli- ceerder door." Als tegenwicht een geluid uit de andere hoek, en wel van een broer van de bekende Sicco Mansholt. Het is namelijk ir. Ubbo Mansholt, die in het noorden van Groningen een boerde rij met 350 ha grond exploiteert. Op 20 ha heeft hij een aantal jaren (vanaf 1972) op verzoek van een dokter uit Sneek alternatieve tarwe geteeld. Die 20 ha betrof buitendijks nieuw land. onkruidvrije grond waarop nog geen chemische bestrijdingsmiddelen of kunstmest waren gebruikt. De eerste jaren ging het (vanzelfsprekend) goed. Maar er komt nu steeds meer onkruid, en wieden is te duur. Mede hierdoor loopt de op brengst terug. Vorig jaar lag die al 20% lager en de grond vervuilt steeds meer. Vooral de distels worden lastig. De hogere prijs voor de alterna tieve tarwe kompenseert dit alles onvoldoende als de opbrengstdaling doorgaat en daarom zal Mansholt er straks mee stoppen. Hij zegt: "De biologisch dynamische bedrijven werken vaak met onvolwaardige goedkope arbeidskrachten en daar voel ik niet voor." Hij kreeg aanbiedingen van studenten, die zich voor weinig geld voor "schone" landbouw wil den inzetten. Hij heeft er een paar geprobeerd, maar ze hadden twee linkerhanden. Ze waren wel zinvol bezig! De heer Mansholt bekijkt alles dus nogal nuchter. Hij is het eens met een uitspraak van een Belgische publicist, dat de alternatieve landbouw een rijkemensenbezigheid is, die zich alleen kan uitbreiden in overontwikkelde gebieden, gewend aan verspilling. Hij merkt op: "Ik heb wel eens in een reformzaak een middagje doorgebracht om te kijken wie deze waar nu koopt. Dat is een soort kulturele elite, niet het V. en D. publiek. Mensen die gezonder eten dan ze eruit zien. Er kwam 's een vent helemaal uit Stadskanaal met een ponywagen naar ons toegereden om 100 kg tarwe. Die reis had tijden geduurd! Leuk hoor. romantisch, maar ook wereld vreemd. En dat is mijn bezwaar tegen deze kuituur, ze is even idealistisch als amateuris tisch." Z eer opmerkelijk is ook de zienswijze van prof. dr. ir. J. Dekker, verbonden aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Deze wijst op de gevaren van bepaalde schim melgiften die gedijen op onbespoten gewassen. Veel van die giften ontstaan tijdens opslag van het geoogste produkt, zoals aflatoxinen in geoogste aardnoten en maïs. Deze stoffen blij ken, al in zeer geringe hoeveelheden kanker verwekkend te zijn. "Wij worden er ons lang zamerhand van bewust dat schimmelgiften wel eens veelvuldiger kunnen voorkomen dan we hadden vermoed." aldus prof. Dekker. Het eenzijdige benadrukken van mogelijke ongun stige nevenverschijnselen van schimmelbestrij dingsmiddelen kan ertoe leiden dat we in plaats hiervan uiterst giftige en soms kankerverwek kende schimmelprodukten in ons voedsel vin den!" Het is bovendien nog maar een kleine bloem lezing, zeer onvolledig. Als we proberen uit dit alles nog weer eens een eigen visie te distilleren, zijn we er ons van bewust waarschijnlijk ook niet objektief te zijn en alleen aan het zeer grote aantal meningen nog een mening toe te voegen. We menen te mogen konkluderen: De alternatieve landbouw is nog van zeer beperkte betekenis. Een algemene toepas sing achten zelfs veel voorstanders (voorlo pig?) onmogelijk, hoogstens een kleine uit breiding. Er is geen enkel bewijs, sterker nog, er zijn geen aanwijzingen dat alternatief geteelde produkten beter voor de gezondheid zijn dan naar volgens de konventionele metho den geteelde gewassen. Het zou dan een kwestie van betere smaak moeten zijn. Over smaak valt nu eenmaal niet te twisten. Sommige alternatief gekweekte produkten vragen zoveel meer arbeid bij een lagere opbrengst, dat ze waarschijnlijk het dubbele zouden moeten kosten van de "normale" prijs. De biologische produkten worden nu veela-1 geteeld door idealisten met bijv. stu denten die met zeer weinig loon genoegen nemen, maar dat aanbod is alleen voldoen de zolang het aantal biologische bedrijven klein is. Enquete's heWben uitgewezen dat weliswaar vrij veel mensen voorkeur geven aan biologische produkten, maar dat men er slechts 10-15% extra voor wil betalen. En dat is veel te weinig. Vooral in Duitsland maakt de biologische teeltwijzen nogal opgang. Een grootscheeps onderzoek van een Duitse konsumentenor- ganisatie wees echter uit dat er geen enkel verschil in samenstelling was tussen aiieï- natief en konventioneel geteelde produk ten. Ook op de produkten van reformhui zen werden nog vaak spuitresidu's gevon den, zij het in ongevaarlijke hoeveelheden. In andere gevallen (o.a. in Nederland) werden bij onderzoek eveneens spuitresten gevonden bij alternatieve produkten. - Er zijn weliswaar nu en dan forse over schotten van bepaalde landbouwprodukten (boterbergen, tarwebergen enz) maar het gaat daarbij om een overproduktie van een paar procent. In een jaar met een lagere produktie (erg droog of erg nat) zijn de bergen dan ook plotseling verdwenen. De enorme graanoverschotten van Amerika vonden bijv. een onverwachte bestemming in Rusland Bij gehele overschakeling op alternatieve landbouw zou de produktie echter niet met een paar procent, maar met tientallen pro centen dalen, en dat zou doodgewoon voedselschaarste betekenen, ook in Europa. V erder nog enkele opmerkingen over het gevaar van chemische middelen en over het milieu: - De gevaren van chemische gewasbescher mingsmiddelen worden meestal overdre ven. Het meest gebruikte middel dat bijv. tegen appelschurft wordt gespoten is cap- tan, en dat is minder giftig dan keukenzout. Echt giftige middelen worden steeds min der gebruikt, en bovendien zijn ze als regel slechts kort werkzaam. Wie op een appel spuitresten aantreft, heeft overwegend te maken met poedertalk (zacht voor baby billetjes) dat als vulstof werd gebruikt. De werkzame stof is inmiddels al lang afge broken en verdampt. - Het verschil tussen plantaardige en chemi sche middelen is trouwens maar beperkt. Oxalzuur en nicotine bijv. zijn ook erg pit tig, al worden die eveneens na vrij korte tijd afgebroken. De fruittelers zijn blij dat ze niet meer zoals vroeger met nicotine tegen luis moeten spuiten, want de huidige che mische middelen zijn minder giftig. - Er is een zeer strenge kontrole op het ge bruik van gewasbeschermingsmiddelen. De toelaatbare grens is zo gesteld, dat men meer nadelige stoffen binnenkrijgt via een lippenstift, een aspirinetabletje, het zout m de aardappels of de uitlaatgassen van auto's bij het rijden in een stad, dan via de "bes poten" land- en tuinbouwprodukten. De deernis met de boeren die slachtoffer zijn of worden van de grootschalige land bouw is vaak vermengd met politieke bij bedoelingen, behorend bij een zogenaamde maatschappijhervorming. De gepropageer de alternatieve landbouw in kombinatie met kleinschaligheid en hogere prijzen voor de boeren is daarom meer een toekomstvi sie in een totaal gewijzigd bestel. De gewassen halen uit stalmest en kunst- mest precies dezelfde stoffen. Het is niet zo dat de wortel een "hap" stalmest naar bin nen kan werken, maar de opname gebeurt via osmose in de vorm van ionen. Ureum- stikstof in gier en stalmest wordt in de grond door bakteriën eerst omgezet in amoniale salpeter, zoals die ook in kunstmest voor komt. Wel is stalmest goed voor de struk- tuur en het bodemleven in de grond. De Kommissie Onderzoek Biologische landbouwmethoden die het in alternatieve gewaarde rapport "Alternatieve Land bouwmethoden" na 6 jaar studie tot stand bracht doet over het milieu de opmerkelijk uitspraak dat alternatieve landbouwmetho den hoogstens iets milieuvriendelijker zijn dan de gangbare methoden. Ook bij sommige alternatieve methoden is er sprake van milieuvervuiling. Het popu laire dogma dat alternatieve landbouw per definitie milieuvriendelijker is, berust vol gens de kommissie op onvoldoende kennis van zaken! 13 Schimmels op onbespoten produkten kunnen zeer giftig zijn D, 'aarom hebben de voorstanders van de alternatieve landbouw gelijk als ze pleiten voor meer gebruik van organische stof. Als het zo doorgaat wordt het an ders een zwak punt bij veel landbouw gronden. Gebruik van kunstmest is niet fout, maar er moet daarnaast gezorgd worden voor voldoende organische stof voor behoud of verbetering van de struktuur en de bodemorganismen. Het gaat dus op dit punt als het ware om een middenweg tussen alternatieve en konventionele landbouw. Ook is het goed dat er wordt gewaarschuwd teqen een ongebreideld gebruik van chemische middelen. Dat punt kreeg trouwens al veel aandacht JDe kontrole is enorm versterkt en er wordt met succes gestreefd naar beperking van het gebruik. Er wordt bijv. gezocht naar resistentie tegen ziekten, bepaalde pla gen worden biologisch bestreden met sluipwespjes, er wordt geexperimenteerd met lokstoffen^ met steriele mannetje- sinsekten en de geleide bestrijding vindt snel ingang waarbij zeer doelbewust ges treefd-wordt om alleen te spuiten als het dringend noodzakelijk is. De langdurig giftige middelen, zoals DDT zijn verbo den, het gebruik van allesdodende insek- ticiden is al sterk teruggedrongen en het aantal middelen dat we (link giftig kun nen noemen slinkt snel. Er wordt wel degelijk zeer veel werk gedaan voor een zo goed mogelijke bescherming van de konsument. De bezwaren die voorstanders van de al ternatieve landbouw naar ten opzichte van de huidige la zijn dus weliswaar overtrokken, maar toch ook niet geheel ongegrond. Maar er wordt hard aan gewerkt om de werkelijke bezwaren weg te nemen. En daar is men vooral met het gebruik van de chemische middelen al een flink eind op de goede weg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 13