Alternatieve landbouw een boeiende bezigheid E r wordt steeds meer gesproken en geschreven over alternatieve landbouw, ofwel over de teelt van land- en tuinbouwgewassen zonder gebruik van kunstmest en gewasbeschermingsmiddelen. Voor die toenemende belangstelling kunnen verschillende redenen worden aangevoerd. W at de omvang betreft stelt de alternatieve landbouw nog zeer weinig voor. Maar wel is er een diskussie op gang gebracht die een leven dig karakter heeft. A nderen die de alternatieve landbouw be drijven, laten de maan en sterren buiten be schouwing. Ze werken wel in principe alleen met kompost en/of stalmest, en vermijden het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen. Plantaardige bestrijdingsmiddelen als derris en pyrethrum zijn haar we menen te weten wel geoorloofd. Op sommige bedrijven is men nog iets soepeler. Men streeft naar volledig biolo gisch. maar in dringende gevallen spuit men toch bijv. met een groeistofbevattend middel tegen onkruid. Etc «fc -SÉte- y?ÊBè|k: S oms doet een en ander nogal naief aan. Zo zijn de laatste tijd vrij veel boekjes verschenen voor biologisch telen van groente in partiku- liere tuinen. Afgezien van het feit dat zelfs een boer meestal niet in zijn groentetuin spuit en als de sla dan veel luis heeft maar bij de groentehandelaar koopt, is het soms boeiend om de recepten te lezen. Zo kunnen we bijv. in de "Kleine Biologische Tuinencyclopedie" le zen hoe we fruitbomen moeten behandelen tegen ziekten en kwalen. Eerst de bomen 's winters reinigen met een harde borstel en krabber. Dan een soort boompap op de stam smeren en in de kruinen van de bomen spuiten. Reeds in februari met heermoesthee tegen schimmelziekten spuiten. A. v. Oosten Levendige diskussie Hongersnood Kosmische invloeden Veel alternatieve methoden Boompap en heermoesthee In de eerste plaats wordt er verband gelegd met gezondheid en milieu, en daarmee raakt men een gevoelige snaar. In de tweede plaats is het voor velen iets nieuws, en nieuws heeft aandacht. In de derde plaats komt er soms enige mystiek aan te pas, en ook daar is menigeen ont vankelijk voor. Als het erom gaat, weegt het gezondheidsaspekt waarschijnlijk het zwaarst. Gezondheid is de grootste schat, luidt een bekend gezegde. Iedereen wil graag gezond zijn en blijven. Daar heeft men veel voor over. Door te suggereren dat biologisch of biologisch dynamisch gek weekt voedsel gezonder is dan de "normaal" door de boer geteelde produkten schiet men dus wel in de roos. Om die reden is het onjuist om smalend te doen over de biologisch- dynamische landbouw. We hebben er zelfs volledig begrip voor, want zelf geven we ook de voorkeur aan gezond eten. Wel is het de vraag of het alternatief gekweekt werkelijk gezonder is. Tot nu toe bleef het bij suggesties, en ontbreekt het aan bewijzen. Zelfs aan aanwijzingen. De goeie ouwe tijd van dorsen met de vlegel en de wastobbe doch van hard werken tegen een lage beloning Het kenmerkende daarbij is, dat het schijnbaar erg moeilijk is om in deze diskussie een neu traal en objektief standpunt in te nemen. Voor- en tegenstanders van de alternatieve landbouw hebben sterk de neiging te denken, te spreken en te schrijven in termen van wit-zwart: Dus: wie niet voor ons is. is tegen ons. Nogmaals, dat geldt voor beide groeperingen. Men zit gewoon op een andere golflengte, zoals bijv. aanhan gers (belijders) van verschillende godsdiensten. We hebben de moeite genomen om vele tien tallen artikelen, verslagen e.d. over het onder werp door te nemen, en geprobeerd er een duidelijke lijn in te vinden. Dat is maar ten dele gelukt. Misschien wel omdat we zelf ook niet in staat zijn om voldoende objektief te zijn. D e tegenstanders van de alternatieve land bouw brengen o.a. het volgende naar voren: a. In den beginne was-de aarde zeer dun be volkt. en waren daardoor voedselproble men onbekend. Naarmate de bevolking toenam, moest de produktie worden opge voerd. Nu telt onze planeet zoveel bewo ners. dat het benodigde voedsel nog alleen kan worden voortgebracht met een wel overwogen gebruik van kunstmest en bes trijdingsmiddelen. Alternatieve landbouw zou een enorm voedseltekort teweegbren gen. met alle gevolgen van dien. Vroeger waren er vaak hongersnoden door het optreden van ziekten en plagen in de landbouw. In de Bijbel lezen we in Amos 4 al over rampen door brandkoren. honing dauw en sprinkhanen-vraat. We mogen aannemen dat er toen nog sprake was van zuiver biologische landbouw, zonder DDT. parathion en kunstmest. De eeuwen door heeft zich dit alles herhaald, tot in de 18e eeuw toe. Denk maar aan de ontvolking van Ierland door de gevolgen van de aardap pelziekte. Bestrijding van die ziekte was toen nog onmogelijk, zodat zeer velen van de honger omkwamen en anderen dit lot slechts door emigratie konden ontgaan. In de onderontw;kkelde gebieden, zoals in grote delen van Afrika, waar men nu nog zonder kunstmest en gewasbeschermings- niddelen produceert (noodgedwongen bio logisch) is juist daardoor het voedselgebrek schrijnend. Daarom nemen bestrijdings middelen en kunstmest bij hulpprogram ma's terecht vaak een belangrijke plaats in. Er is nooit een wezenlijk verschil aange toond in de samenstelling of voedings waarde tussen biologisch of biologisch-dy- namisch geteelde produkten en de produk ten die volgens de "conventionele" wijze worden geteeld. (Het grapje dat onbespoten appels met wormen in meer vet bevatten laten we hierbij buiten beschouwing). Hoe dan ook: dat biologisch dynamische pro dukten beter zijn voor de gezondheid is dus een gevoelsmatige kwestie. Met evenveel recht kan worden beweerd dat juist onbes poten gewassen nadeliger kunnen zijn voor ons welzijn. Het is namelijk zo, dat op on bespoten gewassen bepaalde schimmels kunnen gedijen, die schadelijk zijn voor de gezondheid en waarschijnlijk kankerbevor- derend zijn. Daar heeft onlangs prof. dr. ir. J. Dekker van de Landbouwhogeschool te Wageningen nog op gewezen! D e voorstanders van de alternatieve land bouw vórmen geen homogene groep. 12 Het zuiverst in de leer. voor zover we dat als buitenstaander kunnen beoordelen, zijn de volgelingen van Steiner, die de biologische dy namische methode propageren. We nemen hieronder de definitie over van de heer Outman. die te Drempt een biologisch dynamisch bedrijf exploiteert en vooral de na druk legt op het verschil tussen biologisch en biologisch dynamisch. "Biologisch dynami sche landbouwmethode: deze land- en tuin- bouwmethode is ontwikkeld door dr. Rudolf Steiner en beschreven in de "Landbouwkur- sus" en naderhand in een aantal richtlijnen vastgelegd. Deze methode streeft naar het ge zond maken van grond, gewas en vee en naar herstel en behoud van de vruchtbaarheid der aarde. Ook landschap en milieu krijgen hierbij aandacht. Er wordt gewerkt met natuurlijke meststoffen en levenbevorderende kruiden preparaten. met inachtname van natuurlijke ritmen en kosmische invloeden. Het gebruik van chemisch-synthetische meststoffen en bes trijdingsmiddelen is daarbij niet toegestaan. Alleen dan is het mogelijk dat de plant tot volwaardig voedsel wordt voor mens en dier." Verder hecht de heer Outman veel waarde aan windschermen, in verband met het*aantrekken van insektenetende vogels zijn de zaaitijden van essentieel belang. Daarbij gaat het om de maan die zich in 28 dagen langs de tekens van de dierenriem beweegt. Bij het zaaien, wieden en oogsten moet men rekening houden met de stand van de maan ten opzichte van drie ster renbeelden. Je krijgt bv. mooiere radijs als je die op een "worteldag" zaait en die "wortel dag" wordt dus bepaald door de stand van de maan met die drie bepaalde sterrenbeelden. De heer Outman licht nog toe: "Je kunt op andere dagen met allerlei kunst- en vliegwerk ook wel een behoorlijke radijs kweken, maar de b.d. methodewil de planten niet opjutten." Als voor ons niet al te duidelijk bewijs voert deze biologisch dynamische teler nog aan dat Milieuvriendelijk, maar toch niet ideaal.... een vrouw in Duitsland al jaren zaait en oogst volgens dat maan-sterren-recept en dat ze daarbij succes boekt. Er is dus enige variatie bij de alternatieve landbouw. De kommissie Onderzoek Biologi sche Landbouwmethoden behandelde in een 398 pagina's tellend rapport zelfs 8 methoden A.N.O.G., biologisch-dynamische landbouw, veganistische landbouw. Mazdaznan, en de systemen van Howard-Balfour en Lemaire Bouchet. Niet alle methoden worden overigens in ons land toegepast. Enkele argumenten van de voorstanders van alternatieve landbouw zijn: a. Het ongebreidelde gebruik van kunstmest is op langere termijn schadelijk voor de grond en de daarin levende organismen. Tevens is kunstmest nadelig voor hetmilieu. b. Het residu van de chemische bestrijdings middelen kan nadelig zijn voor de gezond heid van mens en dier. De ervaringen met het middel DDT hebben aangetoond welke gevaren er dreigen. Er komen steeds nieuwe middelen en wie ga randeert dat later niet zal blijken dat som mige kankerverwekkend zijn. gevaar ople- wm mm De Conference peer is zeer weinig vatbaar voor schurft veren voor het nageslacht door kiembe- schadiging, enz.? c. Het steeds maar opvoeren van de produktie leidt tot overschotten met gevolg doordraai en vernietiging van groenten en fruit, tot boterbergen en soortgelijke uitwassen. d. Het is ook in ander opzicht geen bezwaar dat door alternatieve landbouwmethoden de produktie zou dalen, want in West-Eu ropa eten de meeste mensen teveel, tot schade voor hun gezondheid. Er wordt veel voedsel verspild en door minder vlees te eten zou ook veel kunnen worden bespaard omdat er veel kilo's vee voer nodig zijn voor omzetting tot één kilo vlees. Hoe kom je aan die boompap en heermoest hee? Vrij eenvoudig. De boompap maken we door 2 emmers klei een nacht te laten weken. Ondertussen koken we 250 gram heermoes kruid gedurende 20 minuten in 10 liter water. Als het spul is afgekoeld mengen we het met 2 emmers koemest, zonder stro, dus puur poep. Vervol gens roeren we de geweekte klei er doorheen en maken het geheel af met 1 emmer kiezelgoer. Het geheel moet goed uitsmeerbaar zijn. Om te spuiten hebben we een dunner mengsel nodig.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 12