Wintergerst weinig aantrekkelijk?? Nu is er meer gras dan nodig is De strijd tegen onkruid en belagers is weer begonnen KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen AKKERBOUW RUNDVEEHOUDERIJ Gaan we in mei tarwearen zien? Tabaksplanten produceren eiwit Sterke opmars Braziliaanse export Akkerdistelverordening Noord-Brabant. Voor het eerst sinds vele jaren staan er nu ook in West- Zeeuws-Vlaanderen enkele percelen met wintergerst. De voor naamste reden tot ontheffing voor de teelt van dit gewas is wel geweest de goede chemische bestrijdingsmogelijkheden van ziekten in zowel zomergerst alsook in de wintergerst. Toch moeten we nu al ervaren dat dit gewas (althans enkele rassen) gemakkelijk door schimmelziekten als meeldauw en dwergroest wordt aangetast. Verder blijkt het ook erg struktuurgevoelig en wanneer het aan de dichte kant is gezaaid, zijn allerlei bladver kleuringen tot zelfs flinke aantallen bladafstervingen het gevolg. Men zegt verder dat de ontwikkeling laat is voor de tijd van het jaar. We blijven het gewas volgen en zijn benieuwd wat voor saldo het zal opleveren. Nadat dit voorjaar het zaaien en poten vlot is verlopen, is ook de opkomst van de gewassen veelbelo vend. Per eind april is ook de temperatuur op een aangenamer niveau gekomen en heeft het al een paar keer voldoende gere gend. Dit is dus een gunstige situatie voor de werking van de bodemherbiciden, wat ons veel problemen kan besparen. Er is de laatste dagen op veel percelen wintertarwe gespoten moeten worden, ook al was het vorige najaar een bodemherbi cide toegepast. We mogen stellen oat een aantal onkruidsoorten ons steeds weer dwingen waakzaam te zijn. daar ze nog het beste in wintertarwe zijn te bestrijden. We denken dan aan kleefkruid, klein hoefblad, akkerpaardestaart. veenwortel en akkerdistel. Steeds meer zien we de uien vanuit de bewaarplaats ergens in de buiten gestort liggen. Het is een trieste en ergerlijke situatie. Een teler heeft eerst een sleuf gemaakt en bovenop de uien de grond gedeponeerd ter compostering. Met dé aardappelen ging het al een paar keren "stykkep" beter. Hoe zal dit verder aflopen. Zullen de grootste speculanten onder ons dan toch weer meer geluk hebben? De werkzaamheden aan de inzaai zijn nu ook op Walcheren vrijwel voltooid. Zowel de snijmais als de bruine bonen zijn op de meeste bedrijven gezaaid. Rest nog het zaaien van een be perkte oppervlakte stamslabonen voor zaadwinning en het ge hele areaal bouwland is weer bezaaid. De weersomstandighe den zijn zeer gunstig voor een vlotte en regelmatige opkonst. Ook voer een goede werking van de bodemherbiciden is dit het geval. De regenhoeveelheden zijn het afgelopen weekend juist voldoende en ook de temperatuur is wat omhoog gegaan. We zagen ook afgelopen week al een flink aantal bieten bovenstaan en met die welke nog onderweg warén in opkomst, al een vol doendeaantal om tot het gewenste platenaantal per ha te ko men. Een vlotte opkomst is altijd een prettige zaak. Het voor komt versleten knieën in de broek, verzet van vele kg grond en veel ergernis. Dikwijls blijkt ook dat men schreeuwt voordat men gebeten wordt. We horen dan van moeder de vrouw dat de baas het weer op zijn heupen heeft. Er komt weer niks van tericht. dit staat te dun en dat komt onvoldoende boven. Wanneer zich dit nu voordoet, dan zal men toch zeker de hand in eigen boezem dienen te steken. Het tere jonge groen kleurt weerde velden. De mooiste tijd in de natuur breekt wéér aan. 't Kan ook weer een drukke tijd worden, wat betreft de verzorging van de ge wassen. De maand mei is weer aangebroken. Vier maanden van het jaar 1978 liggen weer achter ons. De komende vier maanden is weer een tijdsperiode waarin voor het grootste deel de oogst zal groeien en rijpen. De weeromstandigheden en de toegepaste teelttechniek zijn dan de sterkst bepalende factoren wat betreft kg-opbrengst én kwaliteit. Vooral zullen we moeten streven naar goede kwaliteitsprodukten. De grasgroei begint nu ook weer goed op gang te komen. Méér dan nodig is voor de directe behoefte, dient op goede wijze geconserveerd te worden voor de stalperiode. De groei van de wintertarwe is nu ook wat vlotter. Het heeft lang geduurd eer het zover was. Sommige percelen met een dichte stand en versnelde groei zullen nog een bespuiting met CCC nodig hebben. Hiervoor is het nu de uiterste tijd. Nu het zaaien en poten achter de rug is. is het weer wat rustiger geworden in het Land van Hulst. Fe rijenfrezen waren in de aardappelen begonnen en de mais werd hier en daar gezaaid. Door de 10 mm regen op 26 april is alles stil komen te liggen. Op vrijdag 28 april 's morgens wat het ideaal spuitweer; 's Middags, regende het 10 mm. Velen konden nog net hun uien voor op komst spuiten. Enkelen hebben ook hun bodemherbiciden ges poten. o.a. op aardappelen en mais. De periode waarin alles gezaaid en gepoot is (op de late gewas sen zóals bonen na), eindigde als andere jaren. Dat was in 1977 - 22 april; 1976-7 april: 1975-2 mei; 1974-9 april; 1970-6 mei. Door gebrek aan pootaardappelen is men met poten moeilijk klaar gekomen, velen zijn daardoor maar gestopt. De gewassen zoals bieten, blauwmanen, erwten, vlas en uien zijn reeds uit dt^jgrond "gekeken". Regelmatig zag men dan ook iemand in het land kruipen, om nog beter te kunnen kijken. De opkomst is vlot en £>oed verlopen, alleen bij de erwten en gerst ziet men nogal eens "kale plekken". De dikke, gezonde duiven en fazanten zullen hier wel meer van weten. Er zijn echter nog meer belagers, van het gewas. We mogen ons niet laten verrassen. Het onkruid is altijd een zware klant. Het kleefkruid en de "gospeejen" (kweek) doen het goed en zijn moeilijk te bestrijden. De tijd om klusjes op te knappen is weer aangebroken. De akkerranden spuiten is heel belangrijk en tussen de regen en onweersbuien door de machines en gebouwen opruimen is ook nooit verkeerd. Een zeer belabberde en vervelende klus wordt op het ogenblik op verschillende plaatsen uitgevoerd. Het op een hoop rijden van de uien uit de cellen. Er liggen hopen die verleden jaar zo'n hondei*lduizend gulden of meer waard zou den zijn! Hebben we d'r wel goed aangedaan, om weer in te zaaien en te poten? HOE SUIKERBIETENPLA NTJES aan luizen komen, is voor velen een vraag. Maar door regelmqtige kontrole weet U wel wanneer de luizen komen en hoeveel er zijn. De groene perzikbladluis is de overbrenger van vergelingsziekte en dus de gevaarlijkste. De luizen zitten praktisch altijd onderaan het blad van de jonge suikerbietenplanten. Laat U dus niet verrassen! ZWARTE NACHTSCHADE kiemt meestal pas eind mei-juni en is in aardappelen een vervelend onkruid. De kleine kiemplantjes groeien in de schaduw van de aardap pelplanten uit tot grote struiken, die weer zaad leveren voor vele jaren. Door een langwerkende bodemherbicide, die ook nacht schade doodt, vlak voor opkomst te gebruiken, heeft U zoveel als mogelijk is gedaan om zwarte nachtschade te voorko men. ALS U ORGANISCHE mest, stalmest, gaat kopen, infor meer dan eerst naar de gehalten die aan kali en fosfaat in de mest zitten. De waarde van de fosfaat en de kali moeten de koopkosten waard zijn. De organische stof en de stikstof krijgt U dan ekstra. Uw assistent heeft voldoende gegevens om U in te lichten. VOOR RIVIERKLEIGRONDEN, die behoefte hebben aan kalk, is niets zo goed als schuimaarden. Vooral als struktuurverbeteraar, werkt schuimaarde prima. Voor dit doel is 50 ton schuimaarde per ha nodig. Bestel uw schuimaarde tijdig want anders is de schuimaarde weer uit verkocht. HET EFFEKT van schoffelen om de grond te verbeteren, is bij suikerbieten niet groot. Staan er onkruiden, dan is schoffelen praktisch altijd rendabel. Zorg voor scherpe schoffels en schoffel als de grond niet te nat en niet te droog is, dan gaat het het beste. Zorg dat uw schoffelmachine in goede staat is, dan kunt U sekuur te werk gaan. OP VELE BEDRIJVEN zal er dit voorjaar ruwvoer over blijven, dat als zeer gunstig kan worden beschouwd. Een kuil die goed geslaagd is, behoeft bij overblijven niet in voederwaarde achteruit te gaan mits hij goed gesloten blijft. Kontroleer het plastik dan ook op eventuele lekkages en maak ze direkt dicht. Let ook op ratten- en muizenvreterij. OM DOOR DE JAREN HEEN de bemesting aan te passen naar de behoefte, vraagt oplettendheid. Hiervoor is nodig dat bijgehouden wordt, hoeveel mineralen jaarlijks op de percelen komen met drijfmest. Voor het geven van een evenwichtige bemesting is dit nodig. Op deze wijze is het mogelijk om een juiste aanvulling te geven van die mest stoffen, welke in drijfmest weinig of niet voorkomen. NOG IS HET stuifgevaar niet geweken. Dit geldt speciaal voor snijmais en bieten. De fijne stuifkorrels schuren de jonge plantjes kapot, terwijl de humus als rookwolken de lucht verduistert. Laat het zover niet komen. Leg de grond' niet te fijn en breng na het zaaien een laagje koeiendrijfmest (±10 ton per ha) over het gezaaide gewas. Nu deze "Uit de praktijk" op N-Beveland wordt geschreven is het de laatste dagen van april. We kunnen konstateren dat in de laatste week van april de zaai- en poot werkzaamheden redelijk op tijd en onder vrij goede omstandigheden zijn klaar gekomen. Er is nu na de regenbuien en hopelijk ook wat verhoging van de temperatuur flink wat groei in de gewassen. Het grijs van de winter wordt langzamerhand door het frisse groen vervangen, heel de natuur schakelt zich om. ik heb onze jonge "vriendjes" de eendjes in de sloot zien zwemmen en ook de koekoek liet zich weer horen. Toch dacht ik dat April vooral voor de ontwikkeling van graszaad en wintertarwe te koud is geweest, er moet veel gebeuren willen we in mei tarwearen zien. Het is nu zaak om de gewassen steeds te controleren op ziekte en andere bedreigingen, er is af voetziekte en roest in de tarwe gevonden, ook bieten met trips en dan zonodig en tijdig een bestrijding uitvoeren, maar niet met de spuit het land op omdat er ergens gespoten wordt. In het bouwplan verwacht ik geen grote verschuivingen, ook het aantal ha.'s aardappels zal niet veel minder zijn, wel bestaat de indruk dat er over het algemeen wat wijder is gepoot, dit behoeft voor een grote maat poter geen bezwaar te zijn, maar bij de kleinere maten, wat toch bijna f 1000. per ha. minder kost, moet men wel zorgen voor vol doende planten. In tegenstelling hiermee is de wijdtje boven 20 cm) zaai in de bieten wel wat terug gebracht naar de 16-18 cm. Het kontraktenstelsel wordt nu een feit. Wat de boer het meest interesseert is niet de naam van de uitbetalingswijze maar wel of hij op 20-25% van zijn bedrijf rendabel bieten kan telen. De verwachting voor verbeterende prijzen zijn niet erg hoog, zoe ken we dan naar mogelijke kostenvermindering of en produk- tieverhoging, hebben we de groenbemester niet vergeten, de vraag naar org. mest neemt toe en profielverbetering? Dit laatste is echter op een ergerlijke manier voorgesteld. 30% subsidie maar dan wel van de werkelijke kosten, zoals ook voorgaande jaren is toegepast en niet een aannane van een minimum bedrag waarvoor geen enkel bedrijf te vinden is voor uitvoering. Daar over heen nog een vermindering bij een aanvrage van 5 ha en meer, zodat degene die op zijn bedrijf de meeste verdrogènde grond heeft wordt gestraft. De werkelijke subsidie bedraagt dan nog 20-21% van de kosten! Er worden bij de aanvragen een aantal voorwaarden gesteld, graag willen we zelf ook zoiets vooraf weten en niet achteraf ervaren. Dat er op N-bev, heel wat gronden voor profiel verbetering in aanmerking zouden komen blijkt uit het feit dat er van het aantal monsters die dit jaar op N gehalte zijn onderzocht, maar amper de helft tot 1 meter d.i. max. doorwortelbare diepte, zijn bemonsterd. WILDMAN en Ershof van de universiteit van Californië menen dat binnen 25 jaar de tabaksplant gerekend mag worden tot de eiwitbronnen. Ze hebben een eenvoudige methode ontwikkeld om grote hoeveelheden zuiver kristallijne fraktie-1 proteïne of -eiwit uit tabaksbladeren te extraheeren. Fraktie-1 eiwit is een in water oplosbare organische substantie die behalve uit tabaks bladeren ook uit bladeren van vele andere groene planten kan worden verkregen. Volgens Wildman, die voor het eerst de diverse vormen van bladproteïne uit spinazie heeft afgescheiden en geïdentificeerd, is het fraktie-1 eiwit uit tabak daarom van groot belang omdat het het enige bladeiwit is dat tot nu toe in zuiver kristallijne vorm is verkregen. Verder meent hij dat ta baksplanten kumjen worden gekweekt en geoogst voor mense lijke konsumptie op nagenoeg de zelfde wijze als alfalfa gras voor dierlijke voeding. De tabaksplanten moeten dan op jeug dige leeftijd geoogst worden omdat het eiwitgehalte met het ouder worden snel afneemt. Daarenboven meent hij dat na de extraktie van fraktie-1 eiwit, het tabaksblad verder verwerkt kan worden in sigaretten zonder al te veel risiko's voor de roker. Het is waarschijnlijk dat in 1977 Brazilië de tweede plaats op de wereldranglijst van landbouwprodukten van Frankrijk zal overnemen. Dit als inderdaad de waarde van de landbouwex- port, die in 1977 een sterke stimulans onderging van de uitvoer van koffie, cacao en citruskoncentraten inderdaad het record van 8 miljard dollar hebben bereikt. Dat zal dan ongeveer één derde meer zijn dan de export in 1976, aldus Samuel O. Ruff van het Amerikaanse ministerie van Landbouw. De Braziliaanse regering is er vooral op uit de landbouwexport te stimuleren om met de op deze wijze verdiende deviezen de duurder wordende olie-importen te kunnen betalen. Bestrijding verplicht De gebruikers, eigenaren, erfpachters of vruchtgebruikers van gronden, zijn krachtens bovengenoemde verordening verplicht om hun gronden vrij te houden en/of te maken van akkerdistels, voordat zij tot bloei komen. Gaarne willen wij alle grondgebruikers c.q. eigenaren van gron den wijzen op het algemene belang voor land- en tuinbouw om de akkerdistels te weren en te voorkomen dat deze verspreid wordt. Wanneer personen of instanties de bestrijding van de akkerdistel achterwege laten kan dit erg nadelige gevolgen hebben voor de land- en tuinbouw. Wanneer Burgemeester en Wethouders der gemeente, in welke de gronden zijn gelegen, van oordeel zijn dat de verplichting om de gronden te zuiveren van akkerdistels, voordat zij tot bloei komen, niet of niet behoorlijk wordt nagekomen, kunnen zij de gebruiker, eigenaar, erfpachter of vruchtgebruiker dwingen die gronden van akkerdistels te zuiveren. Indien de akkerdistel in bloei aangetroffen wordt, kan o.a. door de ambtenaren van de Algemene Inspectiedienst van het Minis terie van Landbouw en Visserij verbaliserend worden opgetreden. Wij adviseren U om tijdig de aanwezigheid van akkerdisteis te melden bij Burgemeester en Wethouders. Wanneer de akkerdistels niet zijn bestreden voordat zij in bloei komen, kunt U dit kenbaar maken bij de ambtenaren van het Ministerie van Landbouw en Visserij, St. Josephstraat 104 te Tilburg, telefoon 013 - 321355. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 11