lS zuidelijke landbouw maatschappij c**************************************************3!" VANUIT DE Z.L.M. GEZIEN z.l.m VRIJDAG 28 APRIL 1978 66e jaargang - No. 3429 land- tuinbouwblad Onze vorstin Koningin Juliana viert binnenkort 'haar 69ste verjaardag. Er is geen plaats in ons land of er wordt op de een of andere manier hulde gebracht aan deze belangrijke vrouw, die zich door haar gedrag verzekert weet van de warme sympathie van zeer velen. Nog enkele maanden ef zij zal ook dertig jaar hebben geregeerd over dit soms zo roerige volkje. Graag willen we onze vorstin van harte gelukwensen met haar geboortedag en tevens hopen dat zij in goede gezondheid ons volk moge blijve dienen Problemen van eigen erf Vorige week hebben er twee bijeenkomsten van verschillende aard plaats gehad, waarvan het waard is melding te maken. Overleg met de Statenleden. 0 p uitnodiging van de drie Zeeuwse Landbouw Orga nisaties is er een informeel gesprek geweest met ver schillende Prov. Statenleden cq. toekomstige Statenle den. Informeel, omdat, wanneer het gaat om beleidszaken, deze officieel plaatsvinden via de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap. Kontakten die verschillende malen, tot positieve resultaten hebben geleid. Het informele gesprek van afgelopen week heeft in een plezierige konstruktieve sfeer plaatsgevonden. Wij zijn blij dat het in onze provincie mogelijk is, buiten om het politieke spel, problemen van algemene aard te bespreken. (Toekomstige) Statenleden hartelijk dank daarvoor! Ook in de toekomst willen wij graag rekenen op een objektieve benadering als 't gaat om land- en tuinbouw- belangen. De vruchtbaarheid van de grond 1 n de Raad voor Bedrijfsontwikkeling is er aandacht besteed aan de produktiviteit van de grond. In dit nummer o.m. Geld en Goed pag. 3 Verbetering produktiviteit van de grond pag. 4 Ook elders in Europa dure grond pag- 5 Onkruidbestrijding in bieten na opkomst pag. 6 Winterwortelen na het zaaien pag. 7 Prijsvergelijking Rundveevoeders pag- 8 Bijdrage werksituatie veehouderij Pag. 9 Mei op het Z. W. Landbouwbedrijf pag. 10 en 11 Zeeuwse tuinbouw zonder zoet water t>ag. 13 Tuinbouwklanken uit de regio pag- 15 Markt en prijsberichten pag- 17 Voor de vrouw en P.J.Z. pag- 19 Verduidelijkt door--grafieken, heeft ir. Hoogerkamp van de Direktie Akkerbouw en Tuinbouw aangetoond dat de opbrengsten in het Z.W. de laatste jaren relatief minder sterk zijn gestegen dan in het Noordelijk Zeekleigebied. Door dit op deze manier te benaderen zou het erop kun nen lijken dat er een wedijver bestaat tussen de verschil lende gewesten. Het zal ieder wel duidelijk zijn dat er geen sprake is van wedijver. Wel moeten wij nagaan hoe het komt dat de opbrengststijging in het noorden de laatste jaren hoger is dan in het Z.W. Twee aanwijsbare faktoren zijn daarbij van belang. In de zestiger jaren zijn er in Zeeland grote gebieden gereed gekomen met de herverkaveling, waardoor de gemiddelde opbrengst in het Z.W. sterk is gestegen. In het Noorden daarentegen zijn de ruilverkavelingen toen pas goed op gang gekomen. Als 2e oorzaak van de opbrengstverschillen tussen de twee genoemde gebie den zijn de klimatologische omstandigheden, die in het Zuid Westen de laatste jaren ongunstig zijn geweest. Daartegenover zat het Noorden enige jaren voordien aan de verkeerde kant. Met deze wetenschap zouden wij ons gerust kunnen stellen en overgaan tot de orde van de dag. Dat mag zeker niet de bedoeling zijn. In ieder geval was dit ook niet het standpunt van de Raad voor Bedrijfsontwikkeling. Het is nodig dat voor verschillende gewassen een faktor analyse onderzoek wordt verricht. Hierdoor kan men meer inzicht krijgen in de problemen waar de boer in het Zuid Westen mee te maken heeft bij de teelt van zijn gewassen op de hem beschikbare grond. Faktoren, afzonderlijk misschien onbelangrijk, kunnen in het totale verband wel van zeer essentieel belang zijn. Buiten dit uiteraard bijzonder belangrijke algemeen on derzoek zijn er ook direkte faktoren aan te wijzen, die de volle aandacht vragen. Bij de diskussie na de inleiding van de heer ir. Hoogerkamp is er sterk de nadruk gelegd op het belang van de organische stofvoorziening en de profielverbetering. De organische stofvoorziening bevordert de vruchtbaar heid van de grond doordat voedingsstoffen voor de ge wassen beschikbaar komen. Op langere termijn betekent dit energie-besparing en dat klinkt goed in deze tijd! Een andere belangrijke faktor van de organische stofvoorzie ning en de profielverbetering (mengwoelen) is de verbe tering van het vochthoudend vermogen van de grond. Vochthoudend vermogen van de grond is in het Zuid Westen uitermate belangrijk, daar wij overwegend niet over zoet water kunnen beschikken. Dit is voor ons een belangrijk negatieve faktor. Dit nadeel is de laatste jaren versterkt doordat de techniek van de beregening en daardoor de toepassing een enorme ont wikkeling heeft doorgemaakt. In 1976 werd er in Ne derland 250.000 ha. beregend of bevloeid. In Zeeland slechts 334 ha. Deze cijfers spreken voor zichzelf. Het is dan ook terecht dat wij als Z.L.O.'s bij de overheid heb ben aangedrongen op de stimulering van de organische stof voorziening via de uitbreiding van de mestbank en de teelt van groenbemesting en de profielverbetering van de daarvoor geschikte gronden. Deze wensen zijn des te meer rechtvaardig doordat grote delen van Zeeland ook in de toekomst niet over zoet water zullen beschikken, en andere gebieden, vele jaren later, de beschikking krijgen over zoet water, dan oorspronke lijk via de Deltawet de bedoeling was. Het standpunt van de landbouw is daarbij wel bekend. Optimale benutting van het beschikbare zoet water in de toekomst voor de land- en tuinbouw. Studies (Inter) Provinciaal en regionaal zullen op korte termijn de waarde van zoet water voor de land- en tuin bouw aan moeten tonen. De tuinbouwkommissie heeft aan de problematiek van de watervoorziening eveneens aandacht besteed, waarover u elders in ons blad kunt lezen. Wij zijn van mening dat bij het onderzoek ook betrokken moeten worden, de moge lijkheid van watervoorziening voor de tuinbouw via de waterleiding. Deze mogelijkheid verdient extra aandacht nu er water vanuit de Biesbos via een pijpleiding aangevoerd gaat worden. Dit water moet dan wel tegen voor de tuinbouw rendabel tarief beschikbaar komen. Het is goed na de drukte van de afgelopen weken op onze bedrijven over al deze zaken na te denken. Bij ons werk in de organisatie s bestaat het gevaar dat wij verstrikt raken in de ergernis van het geharrewar van de Brusselse problemen. Toch mogen wij de problemen van het eigen erf en van de eigen gemeenschap niet vergeten. Dat nu is vorige week zeker niet het geval geweest. Doeleman 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1