Kwaliteits vlas met Basagran vloeibaar (zonder groeistof) Agrarische dagloners in Spanje eisen landbouwgrond op! A ndalusië een prachtstreek, met schitterende blauwe luchten en fraaie witte schilderachtige huizen. Helaas is het voor de zes miljoen inwoners niet zo romantisch. Er heerst een werkeloos heidspercentage van 18%. De hoofdbron van bestaan is de landbouw, maar het merendeel van de goede gronden is in handen van de grootgrondbezitters. Steeds luider klinkt de dreigende eis van de dagloners dat de grond in handen dient te komen van degenen die haar ook bewerken. W erkeloosheid in Andalusië is niets nieuws, reeds in 1780 wordt er melding gemaakt van grote problemen. Zelfs nu in de meest gunstige omstandigheden is er nooit meer werk dan hooguit zes maanden per jaar. Regeringsfondsen voor indus trialisatie gingen grotendeels Andalusië voorbij en kwamen te recht in noord Spanje. Momenteel is het verschil zo groot dat vooraanstaande personen spreken over de acht provincies in Andalusië als een gebied met grotere problemen dan de derde wereld. D e tijden zijn veranderd ook in de industriestaten is de room er af. Velen zijn teruggekeerd naar hun geboortegrond. Maar daar is zeker niet meer werk gekomen als vroeger. Integendeel, Gundelach overweegt de melkheffing in te trekken D e Registratieregeling voor varkens zal per 1 juni a.s. in werking treden, zei dr. ir. M.P.M. Vos, plv. direkteur ge neraal voor Landbouw en Voedselvoorziening van het mi nisterie van Landbouw afgelopen week in Cuyk. Zoals bekend wordt deze manier van registratie ingevoerd om sneller en gerichter onderzoek te kunnen uitvoeren naar herkomst en verspreiding van besmettelijke varkensziek ten. Per 1 juni ook komt de regeling met vervoersbewijzen van de distriktsbureauhouders te vervallen. De Identifika- tieregeling zal door de lange levertijd van de benodigde tangen, enkele maanden later worden ingevoerd. I n maart vorig jaar werd de grens voor onze varkens tijdelijk gesloten tengevolge van hier heersende varkenspest. Dit kostte ons miljoenen, en zoiets moet in het vervolg voorkomen worden. Onze EEG partners liggen op de loer om bij de minste of geringste twijfel aan de gezondheid van onze varkens de grens te sluiten. Zelfs een gerucht kan hiertoe soms al aanleiding zijn. We zijn in dit opzicht bijzonder kwetsbaar en de "I en R" regeling kan het risiko van grenssluiting in belangrijke mate beperken. D e heer Vos toonde zich niet enthousiast over zeer grote varkensbedrijven. Het produktieaandeel in het zuiden is thans D e varkensproduktie heeft niet veel uitbreidingsmogelijkhe den meer, zei Dr. Vos. De partnerlanden kijken met grote af gunst naar ons systeem en de gunstige ligging van ons land. De heffingen en restituties op varkensvlees zijn een doorn in het oog van de partners en we moeten er rekening mee houden dat hierin binnen afzienbare tijd ongunstige wijzigingen kunnen optreden, vooral wanneer we bedenken dat uitbreiding van ex port voornamelijk gericht moet zijn op de partnerlanden in de EEG... In Spanje, een van de landen die smartelijk wachten op toelating tot de EEG markt loopt nog een leger rond van agrarische dagloners. Mensen die nergens verhaal kunnen maken op een sociale uitkering en die alleen dan werken wanneer er op de landbouwbedrijven van Andalusië werk is. Per dag wordt er afgerekend. Is het werk afgelopen dan is het ook gebeurd met de schamele verdiensten. De rest van het jaar is dan schraalhans keukenmeester. Basagran vloeibaar bestrijdt kamille, krodde, zwaluwtong, muur en diverse andere zaadonkruiden. Schrepel en geweer Hoe gek het ook klinkt met zo weinig werk, toch hebben de Socialistische en Communistische vakbonden onlangs een paar proteststakingen georganiseerd die uitmonden in de symboli sche bezetting van een vijftal staats- en privé landbouwbedrij ven "Land voor diegenen die haar ook bewerken" was de slo gan. Opruiende taal in een land waar zo weinigen zich verge noegen in hun rijkdom en zovelen de touwtjes nauwelijks aan- elkaar weten te knopen. De bezetting verliep rustig, maar toch klonken hier en daar stemmen dat een volgende keer de situatie misschien zo zou zijn dat de stakers in één hand de schrepel en in de andere net geweer zouden hebben. Eén miljoen Andalusiërs vertrok Werkeloze landarbeiders demonstreren in het dorpje Lebrija in Andalusië.... Een tijdlang toen Europa's ekonomie floreerde was emigratie de oplossing om aan de problemen te ontkomen. Tussen de jaren vijftig en zestig zijn er meer dan een miljoen Andalusiërs uitge zwermd over Europa. In de grote industriecentra vormden zij een soort kolonies die vaak werden bestempeld als de "negen de" provincie van Andalusië. Landbouwmechanisatie gewassen en teelten die vroeger de hoofdzaak vormden zijn verdwenen. In plaats daarvan zijn gewassen gekomen waarnaar meer vraag is, die meer opbrengen en minder kosten omdat ze volledig gemechaniseerd kunnen worden. Een van de belang rijkste vormen van landarbeid, het olijven plukken bestaat nauwelijks meer. Langs de wegen van Andalusië liggen de om gehakte olijfbomen te wachten op transport. We moesten wel zegt José Luis de Pablo Romero willen we tenminste in de pas komen met de moderne Europese landbouw. Zijn familie heeft een groot landgoed van ruim 2500 ha. Het meeste werk wordt nu zoveel mogelijk gemechaniseerd. We zijn een van de eersten, zegt hij, de andere landeigenaren zijn konservatiever. Willen ze echter met de tijd mee dan zullen ze er ook niet aan kunnen ontkomen! Eens zal het land van ons zijn Het een en ander is wel de reden dat steeds minder werkgele genheid voor de dagloners beschikbaar komt. De regering pro beert zolang mogelijk tijd te winnen voor dit probleem gebied door allerlei publieke werken uit te laten voeren. In feite zou men het "kopen van orde en rust" kunnen noemen. Voor dit doel is in het gebied van Sevilla alleen al ruim 19 miljoen US dollar beschikbaar gesteld, voor het eerste kwartaal van dit jaar. Staatslandbouwbedrijven zijn in een versneld tempo in kleine stukken verdeeld en overgedragen aan dagloners. De gemid delde bedrijfsgrootte bedraagt dan 10 ha. Toch wordt betwijfeld of deze maatregelen de broeiende onrust nog in kunnen dam men. Kijk eens, zegt een jonge vakbondsleider, Andalusië is niet arm aan natuurlijke rijkdommen, maar wanneer je in Andalusië wóónt dan ben je arm, dat is dus heel iets anders. De regering doet financieel nu wel wat, maar het zijn slechts lapmiddelen. Zonder grote wijzigingen in de verdeling van het landeigendom is er geen werkelijke oplossing. Met vurige ogen en een gebalde vuist zegt hij, misschien nog twee jaar. misschien nog tien, maar eens zal het land van ons zijn Juan Cordero, een 56-jarige vader van negen kinderen met een gelooide huid knikt instemmend en met hem een aantal anderen die aandachtig hebben toegeluisterd. Sinds eind november heeft hij al geen werk meer. Daarvoor was hij een maand bezig in de katoenplukkerij en een dag of veertien bij publieke werken. Bij dit laatste karwei verdiende hij 9 US dollar per dag, de helft maar van wat je als dagloner, wanneer er werk is, thuis brengt. Die 9 dollar zijn nauwelijks genoeg om het gezin aan het eten te houden. In de vlekkeloos witte plaatsjes, is het niets bijzonders dat één op de vier mensen werkeloos is. Er zijn naar ruwe schatting ruim 400.000 dagloners, een kwart, ruim 100.000 dus schreeuwt woe dend om werk of liever, het land dat ze zo graag bewerken....! Achter deze laatste eis staat iedere dagloner. Landbouwcommissaris Gundelach overweegt de melkheffing voorlopig af te schaffen. Aldus zouden de veehouders 1,5% extra prijsverhoging ontvan gen. De heer Gundelach heeft dit door laten schemeren tijdens een gesprek met het hoofdbestuur van de Belgische Boerenbond. Ook tijdens het recente beraad met het COPA (Europese boerenorganisatie) is dit naar voren ge komen. In een gesprek dat de Belgische boerenorganisaties met de landbouwcommissaris hadden, zei deze veel begrip te hebben voor de problemen in dat land. Zowel de woordvoerder van de Belgische Boerenbond als die van de heer Gundelach bevesti gen de berichten over een mogelijke schorsing van de melkhef fing. Gundelach heeft zich in instemmende zin uitgelaten over de suggestie van het Europese Parlement om voor deze mede verantwoordelijkheidsheffing een nul-tarief in te voeren. De belangrijkste reden is dat men in Brussel geen weg weet met het geld. Tussen de Brusselse ambtenaren en de belanghebben de veehoudersorganisaties bestaat er een onoplosbaar me ningsverschil zodat men na minder dan één jaar de heffing geïnd te hebben, al met zo'n 300 miljoen in de pot zit waar voor geen bestemming is gevonden. Het verlagen van de melk heffing van 1,5 naar 0% eist een wijziging van de betrokken verordening. In de recente vergadering van de landbouwministers te Lux emburg hadden de Belgische en de Luxemburgse bewindslieden op een nul-tarief aangedrongen, terwijl onze minister Van de Stee op voorhand al met voortzetting van 1,5% heffing had ingestemd. Hij zou zich nu alsnog kunnen haasten om dinsdag in Luxemburg bij de voortzetting van het beraad de verlangens van het COPA over te nemen. De Belgische boerenorganisaties maken een enorm lawaai dat, nu de besluitvorming over de landbouwprijzen lijkt te naderen, in kracht toeneemt. Tijdens de vorige vergadering van de Mi nisterraad in Luxemburg demonstreerde het hoofdbestuur van de Belgische Boerenbond omringd door 500 leden met span doeken op de trappen van het gebouw waar de ministers bijeen waren. Vice-voorzitter Gundelach kwam naar beneden om sa men met minister van landbouw Antoine Humblet naar de grieven te luisteren. Dat schijnt hij werkelijk gedaan te hebben. vervolg op pagina 15 8 Niet nog groter groeien ongeveer 30%, waarbij hij dan sprak over bedrijven met meer dan 100 fokzeugen. Het aantal bedrijven met 1000 mestvarkens of meer bedroeg 4,7% met een produktieaandeel van 27,5%. Er zijn nog heel wat "middenbedrijven" die de varkenshouderij als onderdeel hard nodig hebben. Ook uit het oogpunt van ruimtelijke ordening zijn grote eenheden ongewenst, i.v.m. dierziektebestrijding, de mest gier en stank problematiek en de moeilijkheid van de inpassing van grote gebouwen in het land schap. Vos zei verder dat het ongewenst is dat grote bedrijven extra profiteren van de subsidie op mesttransporten. Het moet juist andersom, er zal naar gestreefd moeten worden dat die grote bedrijven mee helpen betalen aan de afzet van de mestover schotten. Daarnaast moet het transport over grotere afstanden worden gestimuleerd (Brabant/Zeeland). EEG afgunst

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 8