De konsument denkt allereerst aan eigen gezondheid! Pyramin beschermt uw biet, maar het onkruid niet! Ook na opkomst! Welzijn landbouwhuisdieren D e vereniging van Nederlandse Mengvoederfabrikanten heeft tijdens haar jaarvergadering aandacht geschonken aan het welzijn van de dieren. Ook na deze interessante middag met deskundige inleiders en een gevarieerd forum is men er niet uigekomen. Wat de een nog wel vindt dat door de beugel kan daar krijgt de ander koude rillingen van afschuw. Waarbij dan wel duidelijk één verschil naar voren komt. Degene die hun boterham aan de dieren moeten verdienen zijn wat minder gevoelig dan degene die alleen maar over een goede opmerkingsgave beschikken als het gaat om het "leed" der dieren. Toch mag gezegd worden dat de toon der diskussies tijdens deze bijeenkomst in den Haag vorige week er een was van "laten we ook een beetje lief zijn voor elkaar". Gelukkig, want met felle verwijten over en weer, daar komen we bepaald niet ver mee. In het forum kreeg iedereen zijn kans om te spreken. Praktijk en dierenbescherming en alles wat daar tussen ligt. D rs. G.C. Brantas is werkzaam bij het Instituut voor Pluim- veeonderzoek Het Spelderholt te Beekbergen en hij houdt zich speciaal bezig met het bestuderen van kippen om daardoor hun mate van welzijn zo mogelijk te meten. Een zware taak want de bevindingen zijn vaak nogal onbewijsbaar en hangen nauw sa men met de opstelling die men aanneemt tegenover het dier. Hoe het ook zij Drs. Brantas komt als etholoog (onderzoek welzijn der dieren) tot de konklusie dat het welzijn van kippen in de gebruikelijke batterij kooien in ernstige mate wordt aange tast, zulks in vergelijking met het welzijn van kippen die ge houden worden in een stal met roosters en strooisel. Het publiek is het daar in grote lijnen mee eens en dit kan leiden tot desas treuze gevolgen die dan speciaal de boeren zullen treffen. Daarom zal er een oplossing moeten worden gezocht voor de kontroverse tussen ekonomie en ethiek. Drs. Brantas noemt verdiepingskooien een stap in de goede richting. Deze kooien zijn één meter bij één meter en er kunnen 20 kippen in die daar de beschikking hebben over zitstokken, in een nestje kunnen leggen, wat kunnen rommelen in een zandbakje en bovenal meer bewegingsvrijheid hebben. Het is nog geen praktisch ge richt systeem maar misschien dat dit het wordt in de toekomst. Het welzijn van de kip gaat er duidelijk op vooruit vindt Drs. Brantas. Zowel de praktijk als konsument dienen positief tegenover deze nieuwe ontwikkelingen te staan, zonder arg waan, overdreven skepsis of juridische haarkloverij. ■,W as een leerzame middag, met een hartekreet van mevr. van Oosten namens de belangengroep "Rechten voor al wat leeft". "Schei nou eens uit met al dat onderzoek en doe nou ook eens wat van dat onderzoek in de praktijk toepassen en laat dan de keus aan de konsument". Met nadruk werd ook door het forum ontkend dat al dat onderzoek in feite maar een soort "gewetensgeld" zou zijn, of zoals onlangs in Duitsland werd gezegd het onderzoek dient als "vijgeblad" om de schaamte te verbergen. Overigens was ook ir. Huisman het eens met mevr. van Oosten. We moeten nu die nieuwe systemen maar eens in de praktijk gaan proberen. Voorlopig is men er nog niet uit, maar er zit van alles in de lucht. De mengvoederfabrikanten hebben het ook aan kunnen horen, zo zij het al niet wisten. Voorzitter Kingma vertelde nog dat het afgelopen voederjaar ruim 12 miljoen ton mengvoeder werd verkocht en dat betekende weer een stijging van dik 7,5% ten opzichte van het voorgaande jaar. Hiermede heeft Nederland zich op de derde plaats gerangschikt in Europa.... Wat zal de komputer voor 1978 berekenen Signaleert de T.V. alleen fatale zaken?? I kunt (veribouwen op Pyramin M. van Wezel 10% hogere prijzen aanvaardbaar! 't I s altijd maar dë grote vraag, als je wat ter verbetering van die dieren doet, varkens, kippen en kistkalveren, want daar gaat het voornamelijk om. wat kan en mag dat dan gaan kosten! Het zogenaamd ethisch wenselijke en het ekonomisch haalbare. Tenslotte zal die konsument de hogere produktiekosten moeten betalen. Zolang die prijzen nog niet zijn doorberekend omdat de nodige voorzieningen zoals we die ons voorstellen nog niet zijn getroffen is er niets aan de hand. Maar vraagje de konsument nu hoeveel hij werkelijk over heeft voor een beter welzijn der dieren dan blijkt dat hij 10% meer wil betalen. Wordt het meer dan heeft hij er geen boodschap meer aan en zakt de bereidheid tot 0. Overigens bleek ook uit een recent onderzoek dat 25% van de ondervraagden veel meer denkt aan "alternatief' tot stand ge komen voedselprodukten en veel minder het oog heeft op het welzijn der dieren dan gedacht was. Integendeel hij kijkt in de eerste plaats naar zichzelf, want hij gelooft dat alternatieve produkten, dus daaronder vallen ook scharreleieren en zo, veel gezonder voor hem zijn. Zijn eigen welzijn laat hem dus ook niet onberoerd. Dat is toch iets waar goed rekening mee gehouden dient te worden. Waren de kippen toen gelukkig? Mengvoederindustrie aktief I ntussen is men aktief bezig om te onderzoeken hoe het welzijn der dieren verbeterd kan worden. Ook de mengvoederindustrie wil hieraan graag meewerken. Zij stelt hiervoor zelfs haar proefboerderijen beschikbaar terwijl ze er tevens opwijst dat in de kommissie "Welzijn der Dieren" resorterend onder het Pro- duktschap voor Veevoeders ook de mengvoederfabrikanten een stem hebben, terwijl er voor het onderzoek 2 miljoen per jaar beschikbaar is. Dieren vervelen zich Jr. L.H. Huisman vond dat de tijd, nu rijp is om het onderzoek met betrekking tot het welzijn der dieren op grotere schaal aan te pakken. Maar zei hij erbij, we zullen wel het dier als een dier moeten blijven zien en goed moeten bedenken, dat het dier geen mens is, terwijl we daarnaast ook vast moeten stellen dat het dier ook geen ding is. Ir. Huisman is voorzitter, koördinatie kom missie huisvestings- en verzorgingsonderzoek Landbouwhuis dieren van de Nationale Raad voor Landbouwkundig onder zoek T.N.O. over Praktische toepasbaarheid van de resultaten van het welzijnsonderzoek. Hij vond dat het grote probleem bij de huisvesting van de dieren vaak de eentonigheid is. Ze vervelen zich en gaan dan over tot allerlei handelingen die niet wenselijk zijn. In het onderzoek is speciaal aan die doorbreking van de monotoniteit aandacht geschonken. Uit een Engels rapport kwam naar voren dat een dier over minstens vijf soorten bewegingsvrijheid moet kunnen beschikken' n.l. liggen, benen strekken, draaien, likken, schu ren, krabben en opstaan. Vlees van "gelukkige" dieren 13 r. G. van Putten van het Instituut voor Veeteeltkundig On derzoek "Schoonoord" te Zeist wees in zijn inleiding o.a. be schuldigend naar de konsument die persé dat blanke kalfsvlees wil hebben, terwijl aangetoond is dat gewoon rood vlees van dat kalf zeker zo lekker is. Bij de varkens ligt de situatie heel anders. We hebben daar te maken met bestaande stalsystemen die er nu eenmaal staan en waar niet altijd in de eerste plaats het welzijn van het varken is vooropgesteld. Het kan anders, maar dat zal geld kosten. Open front potstallen kosten niet zoveel, maar daar worden de varkens gemakkelijk te vet. Verschillende stalsyste men zijn er, maar nu moet het geld er nog voor komen; om het in de praktijk te brengen. Ook de veevoederindustrie kan wat doen. Nu is het voer zo samengesteld dat het in zeer korte tijd door de varkens wordt gevreten. Het zou anders moeten wor den, zodat de varkens meer tijd nodig hebben om te vreten, waardoor ze meer te doen hebben en zich minder vervelen. Ook wat stro in de stal is al een goede stap in de richting. De konsu ment heeft bezwaren tegen het huidige systeem en het lijkt erop dat dit geenszins een gril is. De Veehouderij dient er rekening mee te houden en het wordt tijd dat ze uit de "loopgraven" komt en aktief in het offensief gaat om produkten aan te bieden die van "gelukkige" dieren aflcomstig zijn.... Waarbij dan wel moet worden gestreefd naar het behoud van een gezonde produktietak die door de hogere kosten het werken niet onmogelijk wordt gemaakt. Ernstige aantasting welzijn kippen! Resultaten onderzoek nu toepassen! Bij het schrijven van deze bijdrage is men in het land van Axel zo goed als gereed met de voorjaarswerkzaamheden. De laatste konsumptieaardappelen worden thans gepoot en men heeft reeds een begin gemaakt met de inzaai van de mais. Dit kan dus mooi op tijd gebeuren, ervan uitgaande dat zo omstreeks 20 april het meest gunstige tijdstip is. Vorige week leek het er op of koning winter aanstalten maakte op retour te zijn en was de temperatuur alles behalve aanlokkelijk, terwijl we nog flinke sneeuwbuien te inkasseren kregen. Maar ja, wil men? Die kou moet eerst de lucht uit zeggen de ouderen en zij hebben wat dat betreft ervaring opgedaan en als je tijd en lust hebt wil men zijn belevenissen wel spuien. Waarbij men moet opmerken dat de aandachtige toehoorder toch wel eens de indruk krijgt dat de jaartallen soms niet altijd overeenstemmen. Maar ja, enfin jaartallen was in vroegere jaren op school ook bij menigeen niet zijn sterkste punt. Wat de koude betreft er zijn reeds bietenplantjes die boven de grond komen en men is reeds begonnen met de thrips-bestrij ding. Het is wel opmerkelijk dat de belagers van onze kuituur gewassen steeds op de loer liggen en het is van het grootste belang de ontwikkeling strak in de gaten te houden, zeker indien een gewas door de weersomstandigheden in zijn ontwikkeling wordt belemmerd kan een aantasting van parasieten vooral in het jeugdstadium funest zijn. Ook het vroeg gezaaide vlas trekt maar een kouwelijk gezicht, zoals men dat zegt. Laten we hopen dat herhalingen zoals in 1977, zich niet voordoen, want toen is er behoorlijk nachtvorst- schade opgetreden, zowel bij vlas als bij bieten. De suikerbieten genieten een bijzondere belangstelling, speciaal de regelingen wat betreft het kontraktenstelsel dan wel te ver staan. Men is in de praktijk ontstemd, en terecht menen wij, dat de definitieve regelingen met Brussel nabij de voorjaarszaaipe- riode bekend zal worden. Welk "protocol" zoals dat heet, is nog niet bekend. De suikerindustrie is thans bezig de komputerge- gevens van de jaren 75/76/77 na te trekken ter vaststelling van de toe te kennen kg suiker per ha. De werkelijke gegevens kunnen echter nog afwijken. Iedere teler zal in de toekomst bericht krijgen van de volgens de komputer toe te wijzen A B suiker. Er is dus korrektie mogelijk. Gezien het feit dat 1978. als overgangsjaar geldt is er hopelijk niet al te groot verschil tussen A en B-suiker. Ja, ik weet, dat ondanks het koude weer de eerste vroege aard appels al weer zijn gepoot. Dat wij hier in de "Kempen" en waarschijnlijk ook elders in het land vol deernis naar de T.V. gekeken hebben hoe onze kollegas in Zeeland de met zorg geteeld en bewaarde uien weer als mest over 't land konden rijden. Aan publiciteit heeft het de landbouw de laatste tijd op de T.V. niet ontbroken. En nu we toch met dit onderwerp aan de gang zijn en de Kempen hierbij ook nog genoemd zijn, is het toch wel aardig er even bij stil te staan. Het betreft nl. het diskussie-pro- gramma Frontaal dat 30 maart door de NOS meen ik, werd uitgezonden. De gespreksleider Herman-Wigbold wees er op dat de jury te klein was om hieruit de konklusie te trekken van: "Zo oordeelt het Nederlandse Volk. Want waar ging het om? "Moet de Bio-industrie verboden worden?" Positief dat de landbouw met open vizier de prettige, doch ook minder prettige konse quenties niet uit de weg ging, zodat vóór en tegenstanders wel aan hun trekken konden komen. Immers de verantwoording voor deze situatie betreft niet alleen de ondernemer. Wel vond ik dat door al het gekibbel rond het welzijn van het dier het welzijn van de mens, totaal verloren dreigt te gaan. Erg, als het inkomen van 150.000 gezinnen in gevaar zou komen als bio-industrie zou worden uitgebannen. Als onze dierbare Kempen als voorbeeld gesteld wordt als een welvarende streek - weliswaar met een sterk uitgedunde boe- Kamille is nog maar één van de hardnek kige onkruiden waar Pyramin wel raad mee weet! Ideaal in combi natie met Betanal na opkomst. (R> ged handelsmerk van BASF renbevolking - moet ik toch denken aan die boer die zei: "Iedere dag dank ik de ruilverkaveling voor de goede weg waar ik nu over rijd. Alles heeft met alles te maken. Ja, de T.V. is eigenlijk een rotding. Nogmaals zag ik koeien deze week! Nu wat verder van huis, maar wat is ver? In de staat Michigan 4 x zo groot als Nederland was een veearts 3 jaar geleden al argwanend gewor den, omtrent een onverklaarbare ziekte onder het vee. Wat blijkt? De krachtvoerindustrie voorziet haar kliënten vanuit één centrale organisatie over de gehele staat. Een naar thans blijkt noodlottige vergissing heeft tot gevolg gehad dat een zeer langzaam werkend, maar niet minder ge meen gif (P.B.B.) zich thans zo verspreid heeft, dat er geen mens of dier meer is in de hele straat Michigan die niet iets van dat gif in hun lijf hebben. Wageningen is te hulp geroepen en de toxi- loog ir. Strik is met het onderzoek belast om 800 menselijke urinemonsters te onderzoeken. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 7