Is er zoutschade te verwachten bij bieten? Langere stalperiode verkleint ruwvoer voorraad KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen AKKERBOUW Vroege start De wintertarwe staat er goed bij! VEEHOUDERIJ Zeeuwse Waterschappen en de overtollige uien! Het weer zit ons boeren in de Peel de laatste tijd ook niet mee. Dacht men aanvankelijk het kan wel eens 'n vroege lente zijn zoals het zich nu laat aanzien wordt het met alles nog heel laat. Het grasland kan nog maar slecht aan de gang komen, 's Nachts vorst en overdag koud en schraal weer met nu en dan hagel en sneeuwbuien. Zo ziet men maar weer als er veel voer gewonnen is' is er ook weer veel nodig. Overal zijn de voorraden dan ook weer goed kleiner geworden. Er loopt nog maar weinig vee in de weiden en het is toch al weer de tweede helft van april. In voorgaande jaren was het meeste jongvee dan toch wel buiten en ook veel koeien werden dan overdag buitengelaten. Maar ja, men ziet 'n boer is en blijft van de natuur afhankelijk, en men kan van te voren al veel plannen maken maar het weer brengt ze zo weer helemaal in de voor. Men klaagt en praat ever weer en wind en toch als het jaar dan weer om is moet men bekennen alles is toch nog aardig goed terecht gekomen. De Registratie van varkens zal per 1 juni voor 'n ieder verplicht worden. De identifikatie (het oormerken) zal op 'n later tijdstip ingaan. Men denkt over 'n paar maanden dit in verband met de aan schaf van merktangen en oormerken. Iedere varkenshouder of handelaar die na 1 juni varkens afzet is verplicht een registra tieformulier in te vullen. Het formulier is in drievoud, een ori gineel (geel) dat bij vervoer bij de varkens moet zijn en door de afnemer (mester) drie maanden bewaard moet blijven. Het tweede (blauw) moet degene die de varkens aflevert houden en ook drie maanden bewaren. Het derde (wit) moet binnen 'n week na de datum van vervoer naar de D.B.H. worden terug gestuurd die het ook maximaal 4 maanden bewaart. De gegevens die U zo aan de distriktsbureauhouders stuurt zijn uitsluitend ter inzage voor degene die met de uitvoering of kontrole van de regeling belast zijn. Dit houdt in dat ze onder geen enkele voorwaarde voor o.a. fiskale doeleinden ter be schikking worden gesteld. Het zal de varkensfokkers wel weer het nodige extra werk bezorgen waar zij echt niet om verlegen zullen zijn. Maar gezien het grote gevaar voor besmettelijke ziekten moet men hier alles in het werk stellen om dit te voor komen en zo nodig snel te lokaliseren. Bij 'n land als het onze met meer als 50% export kan men geen middel onbenut laten ter voorkoming van grenssluiting. Als men daarbij bedenkt dat er in Duitsland weer volop pest is. Men zegt dat de Pest onze grens met 5 km per dag nadert, dan zou dat betekenen dat over 20 dagen onze grens (bij niet tijdig tot stilstand brengen) is bereikt. Voor 'n land als Duitsland is die pest niet zo erg als bij ons, men heeft er geen export, men heeft er 'n zelf verzadigingsgraad van 80% en moet er dus nog in voeren. Al met al varkenshouders blijft op uw hoede met aankopen van vreemde biggen. VA NA F 20 MEI tot 1 juni is de beste tijd om knolselderijplanten te zetten. Gaat U vroeger planten dan is de kans op schieters erg groot. Zowel te diep als te ondiep planten, geeft grote opbrengstderving. Het groeipunt van de knolselderijplant moet net niet onder de grond ko men. Goed frezen is het halve werk. DOOR-W A S IN AA RDA P PELEN komt niet van droogte, maar ten gevolge van grondtemperaturen van 27 gr. C en hoger. Een goede grondbedekking en goede vochtvoorzie- ning zijn 2 mogelijkheden om te hoge grondtemperaturen te voorkomen. De zon kan bij een vol gewas de grond niet bereiken en vocht geeft een betere temperatuurbegeleiding. STA MS LA BONEN zijn eigenlijk het enige gewas dat een., flinke stikstofbemesting nodig heeft. Bij 100 - 120 kg zui vere N worden meestal de beste resultaten verkregen. Stamslabonen zijn verder chloorgevoelig, sterk fosfaat- minnend en overgevoelig voor koude natte grond met weinig lucht. Wie goed stamslabonen kan telen, is een goede boer en beschikt over goede grond. WIE TOESTEMMING geeft om op zijn land spruiten te telen, moet wel een goede prijs krijgen. Spruiten lijden zelf niet van bietenaaltjes, maar vermeerderen ze wel sterk. Spruiten worden vaak laat in de herfst geoogst, weer of geen weer. Door de minder goede of vaak slechte struktuur geeft spruitenland weinig kans op een goed gewas na de sprui- tenteelt. VOOR BLA UWMAANZAAD is er maar één onkruid bestrijdingsmiddel. U kunt kiezen uit 6-7/2 lAsulox per ha 6 Jn de week van 3-8 april toen de grond droog werd is op Tholen en St. Philipsland op de akker veel werk verzet. Na deze week is 20 mm neerslag de spelbreker geworden, dat we ons zaai- en pootwerk niet afhebben kunnen maken. "April doet wat hij wil", dat hebben wij vorige week duidelijk kunnen merken, het leek wel of de winter teruggekomen was. Lage temperaturen en voor de tijd van 't jaar een flink pak sneeuw, is toch wel verrassend en een pikante bijzonderheid! Ondanks dat nog veel kunstmest gezaaid moest worden, is er in de droge week toch nog een flink areaal van de gewassen ge zaaid. Naast de gerst en erwten die eerst aan bod kwamen, schatten we dat van het geplande areaal suikerbieten toch wel 80% gezaaid is, en de uien zeker voor 90%. Het blauwmaanzaad waarvan dit jaar flink wat minder wordt gazaaid mogen we aannemen dat alles wel van aan de grond is toevertrouwt. De meeste bedrijven waren met de regen dan ook net toe om de aardappelen te planten. Hoewel het niet vroeg meer was, mogen wij konstateren, dat de meest gevoelige gewassen voor de opbrengst bij een late zaai in 't voorjaar toch nog op tijd de grond in hebben kunnen krijgen. Wel mag vastgelegd worden, dat zowel door boer als loonwerker flinke lange dagen zijn gemaakt, ook op zaterdag, om tot dit resultaat te komen. Hoe vervelend we de stremming vorige week hebben ervaren, In West Zeeuws Vlaanderen zijn we dit voorjaar over het geheel genomen vroeg geweest met het zaaien en poten van de gewas sen. Half april was ook van de aardappelen zeker 'A deel geplant. Bonen en snijmais worden pas eind april - begin mei gezaaid. De struktuur van de bovengrond was overwegend goed te noemen en de ondergrond voldoende droog. Slechts in enkele gevallen is er te vroeg begonnen. Veel van de zomergewassen staan nu reeds boven, waarom we dan ook hopen dat er geen gevaarlijke nachtvorsten meer zullen komen. Zelfs begin april stonden de eerste bieten al boven. We hebben de indruk dat er wat minder Temik is gebruikt. Er is nogal wat volvelds gespoten met lindaan plus een zaaizaadbehandeling met Mesurol of Multamat Z.D, Een nieuwe toepassing welke op een behoorlijke oppervlakte werd uitgevoerd is die van een zaaivoorbespuiting met lindaan Mesurol. Mesurol is veiliger voor de bieten dan lindaan en daarom is het toch wel jammer dat de toelating van dit middel te laat in de praktijk is bekend geworden. Zouden we dan toch weer terug gaan naar de zaaivoorbehandeling, die uiteindelijk goedkoper is dan de toepassing van granulaten?? In ons gebied is het areaal karwij flink uitgebreid' terwijl de stand als zeer goed mag worden genoemd. Wat zal hier de prijs De eerste helft van april 1978 zal bij velen op Schouwen-Dui- veland toch nog wel lang in herinnering blijven. De eerste week van deze maand kenmerkte zich hier door het praktisch volledig non-aktief zijn. Er tussen in een winterse dag met een sneeuw dek van 15-20 cm, gevolgd door een regendag met over de gehele periode een te lage temperatuur. We wisten wel dat het weer in de maand April grillig kon zijn, maar zo.... Er is in die eerste week enorm veel werk op het land verricht. In maart waren er maar enkele percelen plantuien gezet en wat kunstmest gestrooid. Nu is de situatie op Schouwen-Duiveland zo, dat we kunnen stellen dat de zomergranen en erwten gezaaid zijn (behalve de konservenerwten), de uien voor 80% en de suikerbieten voor 80%. T.a.v. de aardappelen is het zo, dat ongeveer een 'A deel van het areaal gepoot is. Wel moeten we hier stellen dat men in Duitsland verder gevorderd is dan in Schouwen. In hoeverre de onverwachte abnormale neerslag van invloed zal zijn geweest op het reeds gezaaide moeten we nog afwachten. De struktuur van de grond gaf plaatselijk geen gun- kort na het zaaien of U kunt wachten tot de blauwmaan- zaadplantjes 5 cm groot zijn en dan 6-7/21A sulox per ha spuiten. Na opkomst is beter dan voor opkomst. U kunt ook 6 l A sulox spuiten kort na het zaaien en nog eens 6 l per ha A sulox na opkomst bij 5 cm gewaslengte. Dus in totaal 12 l A sulox. Melde- en ganzevoetachtigen worden niet bestreden door A sulox. Wilt U karwij of roodzwenk als ondervrucht telen bij blauwmaanzaad dan mag er niet meer na opkomst gespoten worden. HAND WERK WORDT als het enigszins mogelijk of rendabel is, vervangen door machines. Bij som mige werkzaamheden op stal, maar ook bij de verwerking van voordrooggras, wordt meestal nog de riek gehanteerd. Vooral bij verwerking van wat droge produkten willen de tanden slecht in de massa doordringen. Met een twee- of drietandsvork waarvan de punten goed zijn bijgeslepen, gaat dergelijk werk veel gemakkelijker. TWEE RUGGEN UIT een varken snijden, is zelfs de beste slager nooit gelukt. Iemand die na Italiaans raaigras of snijrogge nog mais wil zaaien, probeert enigszins hetzelfde te doen. Wilt U een goede maisopbrengst dan moet uiterlijk 5 mei gezaaid zijn. De voorvrucht zal dan geen maximale opbrengst geven. Zaait U de mais later dan krijgt U geen volledige opbrengst meer. OVER ON KR UIDBESTRIJDING in grasland zullen we niet schrijven. Hebt U niet gespoten dan zult U de schade hierdoor ontstaan, moeten aksepteren. Wilt U nieuwe on- kruidplekken voorkomen dan is het de hoogste tijd de molshopen te slepen. Laat U dit werk achterwege dan sterft het gras onder deze hopen en is weer een zaaibed aanwezig voor onkruiden een ding staat vast, de zaadjes hebben vocht genoeg om te ontkiemen en het onkruidbestrijdingsmiddel, wanneer gespoten kan optimaal werken. Bijzonder benieuwd zijn we of dit jaar zoutschade op zal treden bij de opkomst van de bieten. Nu meeste kollega's toch gemeend hebben de totale gift kunstmest te strooien, zo vlak voor de inzaaiperiode. De suikerbieten staan de laatste weken in een ander verband nogal in de belangstelling in onze streek. Kollega bietentelers die hun bieten leveren aan de C.S.M. zijn niet te spreken over de uitbetalingsprijs oogst 1977. Zij ontvangen per ton minder dan bieten die op aandelen geleverd zijn bij de S.U. De laatste jaren heeft de praktijk ervaren dat niet veel verschil in de uitbeta lingsprijs per ton bieten voorkwam tussen de C.S.M. en S.U. Begrijpelijk dat daarom verschillende kollega's zich nu afvra gen, ondanks de toelichting op de uitbetaling, of het wel zo hard noodzakelijk was dat de C.S.M. tot deze lagere prijsvaststelling is gekomen, temeer omdat de akkerbouwer ook voor zijn vrije produkten niet veel op zijn bankrekening krijgt. De vraag die C.S.M. leveranciers stellen of de prijsvaststelling oogst 1977 wel gerechtvaardigd en billijk is, kan men in de praktijk moeilijk beantwoorden. De bestaande C.S.M. kommissie's die uit en door de leveran ciers zijn gekozen hebben hier een duidelijke taak, om te on derzoeken hoe de vork in de steel zit. over een paar maanden doen? Het areaal blauwmaanzaad is flink teruggelopen, wat gezien de prijs niet verwonderlijk is. Vorig jaar was er ook veel te veel van. De reaktie op de uien- prijzen wat betreft de oppervlakte 1978 is helemaal onbegrijpe lijk. Bij dit gewas - waarvan de kostprijs toch niet laag ligt - is er van het achter de markt aan telen zeker geen sprake. Het zou ons niet verwonderen als het areaal nog groter blijkt te zijn dan vorig jaar. De konsument zal dit niet erg vinden!! Wat het pootgoed van aardappelen betreft moet ons van het hart dat het erop lijkt of elk voorjaar weer de kwaliteit verder achteruitgaat. In sommige partijen komt bij een eerste verwij dering in handwerk van fusariumknollen zelfs 15-20% voor. Worden deze een paar weken later gepcot dan zijn er weer opnieuw een groot deel fusariumziek. Ook met de rhizoctonia is het vaak droevig gesteld. Als konsumptieaardappelteler kun je met de hiervoor toegelaten poedervormige fungiciden wel wat goeds bereiken. Maar het is een onaangenaam werk en er moet een extra man op.de pootmachine staan. Het vloeibare middel Solacol is wat dit betreft een verbetering. Er zijn in ons gewest een zestal apparaten opgebouwd om de planten welke dit mid del, of op de knollen verspuiten, of bedruppelen. Beide syste men lijken goed te werken. Er is dus wel wat tegen te doen maar van pootgoed van 1,70 of nog duurder zou je toch wel mogen verwachten dat het dan ook gezond is. stig beeld, n.l. verslemping en waterplassen. Bovendien bleef de temperatuur aan de te lage kant, wat de ontkieming niet bevor derde. De wintertarwe staat er over het algemeen niet slecht voor. Naast verslempte plekken komen plaatselijk wel afwijkingen voor t.g.v. struktuurproblemen en/of minder goede ontwate ring. Is bij dit gewas de eerste knoop voelbaar, dan betekent dat, dat het meest juiste stadium voor toepassing van C.C.C. bereikt is. Indien nodig, dan kan C.C.C. ook gemengd worden met een systhemische fungicide (dit laatste tegen voetziekte aantasting), maar voor een optimaal resultaat van elk der beide middelen is dit bepaald niet aan te bevelen. Bij gemengd verspuiten loopt men gemakkelijk het risiko, dat men C.C.C. te laat en het syst hemische fungicide te vroeg spuit. T.a.v. het aardappelpoten blijft kontrole op aanwezigheid van fusarium wenselijk. Komt rhizoctonia voor dan is ontsmetten aan te raden. Verder is hier van belang: een goed pootbed en niet te diep poten. De laatste dagen is het goed drogend weer geweest. Hopenlijk blijft het zo en dan oplopende temperatuur, zodat de nog te verrichten zaai-pootwerkzaamheden zonder stagnatie uitgevoerd kunnen worden. De onverkoopbare uien en wijnpeen doen de agrariërs uitzien naar middelen om de voor hen meest efficiënte en minst kostbare manier hun voorraden te liquideren. Daarbij ligt het voor de hand dat men er de voorkeur aan geeft de produkten over de landerijen te spreiden en niet de geijkte weg wil volgen van transport naar de vuilnisstortplaats. Van waterschapszijde wordt er op gewezen dat een zodanige werkwijze dient te worden gevolgd, dat men niet in konflikt komt met de reglementaire voorschriften. Derhalve wordt de aandacht gevestigd op het reglement van politie op de waterkering en de waterbeheersing in Zeeland. Daarin is n.l. bepaald dat het ver boden is plantaardige afval in de waterlopen te storten en dat geen landbouwprodukten op hopen mogen worden gelegd binnen een afstand van 7 meter uit de insteek van de sloten. Dit is een verbod dat al jaren van kracht is en bij velen bekend zal zijn. Sedert de inwerkingtreding van de Wet Verontreiniging Opper vlaktewater moet ook gelet worden op de milieuvervuilende as- pekten van aan rotting onderhevige produkten waardoor veron treiniging van het oppervlaktewater kan ontstaan. Op grond van deze wet is het verboden om afvalstoffen in het oppervlaktewater te doen geraken. Men komt in konflikt met de milieuwetgeving wanneer uitzijgend vocht uit rottende produkten via het maaiveld naar de waterlopen afvloeit. Het waterschap draagt de zorg voor de waterkwaliteit, hetgeen mede inhoudt dat zij er op dient toe te zien dat het oppervlakte water niet op enigerlei wordt verontreinigd. Het waterschapsbestuur heeft begrip voor de moeilijke situatie waarmee de agrariërs worden gekonfronteerd als zij hun niet te verkopen landbouwprodukten moeten ruimen, maar zal er niet in kunnen berusten wanneer daarbij een werkwijze wordt gevolgd die tot waterverontreiniging leidt. Vandaar dat een beroep wordt gedaan op alle belanghebbenden om met de nodige omzichtigheid en zorgvuldigheid te handelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 6