TAMAR ROTONDE TETILA zaai nu voor groenbemes ting □PI Minder aardappelen door pootgoed tekort Goede werking bodemherbiciden verwacht April doet wat hij wil Is uw bedrijf ook "overgemechaniseerd?" grootbladige witte klaver rode klaver tetraploid Italiaans raaigras KAPELLE-tel. 01102-1441 In een snel tempo is in de week van 3 tot 8 april in Zuid-Beveland zeer veel veldwerk verricht. De zomergranen, het vlas, de erw ten, veel suikerbieten en wat aardappelen zijn toen aan de grond toevertrouwd. Wat voor die week gebeurde is qua oppervlakte van weinig omvang geweest. De volgende week heeft ons nogal wat regen en sneeuw en ook veel koude gebracht, waardoor het veldwerk vrijwel volledig kwam stil te liggen. Plaatselijk ging het in die week om 12 a 15 mm; meer in het Westen zelfs om hoeveelheden van boven de 25 mm neerslag. De grond laat zich in het algemeen goed bewerken, behoudens op de allerzwaarste gronden. De goed van struktuur zijnde laag was daar eigenlijk nog te dun, waardoor bij de bewerking men te snel in de slechte brokken van de ploegsneden terecht kwam. De suikerbieten waren in die week voor 75% gezaaid. De aardappelen voor ongeveer 40%. Nog steeds als altijd blijkt dat de gebieden waar nog niet ver kaveld is mede door hun minder goede ontwatering toch weer 2 tot 4 dagen achter opkomen om met het voorjaarswerk te kun nen beginnen. Hoe dan ook het is en blijft een verkorting van de groeiperiode die nu door de week met slecht weer nog groter is geworden. De eerste percelen zomergranen zijn intussen al weer boven de grond te zien. De wintertarwe staat er in het algemeen goed voor. Hier en daar zijn er wat klachten na het toepassen van een chemische on- kruidbestrijding in het najaar, alleen op percelen waar de win tertarwe onvoldoende (diep) is ingewerkt. Een wat te dunne stand is daarvan het gevolg geweest. De ontstoeling is in het algemeên zeer goed. Ondanks enkele wat dunner staande per celen kan toch wel een voldoend volstaand gewas verwacht worden. Met de N-bemesting op de wintertarwe is men toch wel wat voorzichtiger geweest. Op een aantal percelen is nog niets ges trooid. Alleen in een beter stadium - eind mei, begin juni - zal dan nog een stikstofgift dienen te volgen. Ik geloof dat het een goede ontwikkeling is om zich via het laten nemen van grond monsters voor de N-bepaling in de grond - een advies te ont vangen over de voor het gewas noodzakelijk te geven stikstof- hoeveelheid. Het de stikstof - is te duur om ze voor niets te strooien en het is te riskant om bij een te geringe gift niet de optimale opbrengst te kunnen behalen. Door de neerslag in de afgelopen week lijkt het zaaien op 18 a 21 cm van de suikerbieten wel verantwoord te zullen zijn. De struktuur was goed en de vochtvoorziening laat dan ook niets te wensen over. Plaatselijk is wat minder Temik gebruikt, op an dere plaatsen schijnbaar weer wat meer. Om de kosten wat te dekken zijn er bij de chemische onkruid- bestrijding wat meer rijenbespuitingen toegepast. Ook mede door de regen kan toch wel een goede werking van de middelen verwacht worden. Nog lang niet overal zijn de aardappelen gepoot. Ook lang niet overal is voldoende pootgoed aanwezig. Het lijkt er op dat op een aantal bedrijven de oppervlakte met aardappelen duidelijk kleiner is gebleven. Het aantal knollen per gewichtseenheid lijkt wat tegen te vallen, waardoor hier en daar wat tekorten optre den. De grasgroei leek aardig op gang te komen. Door de koude is alles veel vertraagd. Toch is hier en daar al wat jongvee in het grasland gebracht. Er zijn omtrent april heel wat weerspreukjes in de Westhoek in omloop. "April doet wat hij wil", is er een van. Nu, dat hebben we dan ook wel ondervonden, 't Zijn wel aparte landschappen die ons voorgetoverd werden. Overigens wel mooi! Maar te laat voor de tijd van het jaar. Je zou zo zeggen, de mogelijkheid, dat we schieters in de bieten kunnen krijgen, lijken weer aanwezig. We hebben dit trouwens de laatste jaren wel eens meer gedacht, maar dikwijls viel het nogal mee. Nu daar rekenen wij dit jaar ook maar op. De werkzaamheden werden wel flink verstoord. Het meeste, uitgezonderd de aardappelen was wel aan de grond toevertrouwd. Nu en eerlijk gezegd, 't is tot op heden nog niet tegengevallen ook. Degenen, die met bodemherbiciden hebben gespoten, mogen ook op een goede werking rekenen, want de hoeveelheden vocht voor een maximale werking zijn wel geval len. Alleen de erg vroeg gezaaide gerst heeft het beeld in 't polder landschap wat gewijzigd, voor de rest is er nog niet zoveel veranderd. We naderen echter de tijd, dat er in enkele dagen enorm veel in de natuur kan wijzigen. Alles zit a.h.w. te springen om zich van de mooiste kant te laten zien. Zon en temperatuur kunnen de polders dan op deze tijd van het jaar ook met veel vaart totaal een ander beeld geven. Toch lopen bepaalde dingen niet zoveel uiteen. Met koninginnedag staat de Japanse sierkers meestal in volle bloei en we hebben daar al vele jaren op gelet. Dikwijls klopt dit vrij goed. Wanneer de zaai- en pootwerkzaamheden zijn afgelopen, kan de boer nog even rust krijgen. Dan begint echter de verpleging der gewassen en dan moeten we er weer terderge bijzijn. In een week van goed droog weer kon er veel gebeuren op de Noord- Bevelandse akkers. Dank zij het feit dat er zo hier en daar wat overgemechaniseerd is, werd bijna alles in zeer korte tijd gezaaid. Hier uit blijkt dat wat extra machines en p.k.'s in een wat verlaat voorjaar goed te pas komen. Een voorjaar als dit is voor de zoutgevoelige gewassen niet best. Kunstmest strooien en zaaien in één week kan vooral aan jonge bieten en uienplanten schade geven. Een minder hoge kunst mest gift in één keer beperkt de schade in het algemeen. De omstandigheden dit voorjaar bewijzen weer eens dat het niet altijd mogelijk is de kunstmest op tijd op het land te hebben. Om risiko's bij opkomst te beperken is het verstandiger, wanneer het bietenperceel met kali bemest moet worden, dit in het najaar al te doen. Door de, voor april, wel zeer abnormale sneeuwval stagneerde het poten van de aardappelen. Hoewel men hier en daar al druk bezig was, bleek vooral in de zwaardere polders de ondergrond nog niet goed bewerkbaar te zijn. Na de royale neerslag is voor deze grond voorzichtigheid geboden. De definitieve afrekening van de bieten over 1977 hebben we ook weer ontvangen. Bieten leveren op aandelen gaf in dit jaar voordeel. Wanneer de op brengst rond de 52 ton per ha. zat met 16% suiker was het financiële resultaat redelijk. Dat kan niet van alle gewassen gezegd worden. Het is te overwegen of een nog nauwere binding met de verwerkende industrie in de toekomst wenselijk is? In onze vorige bijdrage verwachten we al een begin van de voorjaarsinzaai op Walcheren. Er is ook inderdaad sindsdien een flinke oppervlakte ingezaaid. Op verschillende bedrijven was men bezig met het poten van aardappelen, daar voor de andere gewassen het zaad reeds gezaaid was. In deze tijdspe riode van twee weken is er krap één week gunstig weer voorge komen, maar deze week is dan ook goed benut. Daarna belette flinke sneeuwval het voorjaarinzaaiprogram geheel af te wer ken. Een adempauze van een kleine week volgde. Thans ziet het er naar uit dat we weer verder kunnen. Het zal dan ook maar een kwestie van enkele dagen met gunstig weer zijn en vrijwel de gehele voorjaarsinzaai is achter de rug inklusief de snijmais, exklusief de bruine- en stamslabonen. Ja, dat was me nog een laat nawintertje met naar schatting wel meer dan 10 cm sneeuwval. In onze regenmeter hielden we er 14 xh mm neerslag aan over. Het zaaibed is enkele dagen goed vochtig geweest. Waar de bodemherbiciden reeds waren toegepast mag hiervan een optimale werking worden verwacht. De temperatuur was voor de kieming van het zaad nog niet optimaal. Hopelijk komt hierin spoedig verandering. De zon heeft nu al veel kracht, zodat we dan een vlotte opkomst krijgen. Op veel bedrijven is er ook al vee in de weide gebracht. Door de sneeuwval werd het inscharen echter ook afgeremd. De voe derpositie noopt nog niet tot grote haast, maar andere faktoren zoals, minder arbeid en krachtvoerkosten spelen ook een rol. Verder zijn er ook altijd weer een aantal dieren die hoognodig aan weidegang toe zijn. Ondanks verschillende problemen zijn de bedrijfsresultaten op de goedgeleide melkveehouderijbe drijven toch veel beter dan op de akkerbouwbedrijven. Toch ontmoeten we de laatste weken ook weer akkerbouwers die ondanks de slechte resultaten van oogst 1977, weer met volle moed aan de voorjaarsinzaai van 1978 zijn begonnen en er blijk van groei zich bijzonder gelukkig te voelen met hun boer zijn. Verder hoorden we nog de opmerking, toen de inzaai al enkele dagen volop bezig was, "wat is er toch een overmechanisatie". Hierover zou nog een hele boom op te zetten zijn, maar we willen ze hier graag laten voor wat ze is. Mogelijk is het goed deze opmerking eens wat te laten inwerken op uw eigen situatie. Wat het zaaibed betreft, dit was over het algemeen redelijk goed. Het beste resultaat werd verkregen op de voorbewerkte grond. Dit was echter niet veel gebeurd. De erwten zijn i.v.m. mogelijke duivenschade flink diep gezaaid. Een vriendelijk verzoek aan de heren jagers om ook een oogje in 't zeil te houden. Er zijn nogal wat bieten op 15-17 cm afstand in de rij gezaaid, maar velen die op wat meer zekerheid mikken bleven rond de 9 cm. Dat zijn de liefhebbers van doorslaan. oor ieder voorjaar maken we een serie plannen om alles piekfijn te laten verlopen, maar moeder-natuur gooit nogal eens roet in het eten. Afgelopen winter is er praktisch geen kans geweest om het ploegland op de zware grond met de kultivator een goede voorbewerking te kunnen geven. Achteraf bezien hebben we daar nu ook geen spijt van, want het zaailand liet zich dit voorjaar uit de ploegsneden vrij gemakkelijk klaar maken. Voorbewerken dient immers goed en tijdig te gebeuren en op dat moment mag de grond ook niet te fijn gemaakt worden. Veel typen van kultivators doen dit juist wel en daarom rijst de vraag of voorbewerken altijd wel zo dringend nodig is. Als het land prima geploegd is hebben we de indruk, dat we de grond beter met rust kunnen laten. Ieder jaar is echter weer anders en daar om dienen we immer te handelen naar de omstandigheden van het moment. Zon en wind zijn onmisbare faktoren bij het klaarmaken van het land. Na 3 april hebben we daar ruimschoots van kunnen profiteren en zo zijn we ruim een week druk bezig geweest. Opeens kon alles op het land; men zag kunstmest strooien, het zaaien van zomergranen, bieten, uien, vlas en maanzaad en hier en daar zelfs al aardappelen poten. Men staat eigenlijk verstomd hoe vlug dat voorjaarswerk allemaal gaat. Veel trekkers rijden op "dubbel-lucht" en veel grondbewerking wordt met aange bouwde en aangedreven werktuigen uitgevoerd. Het verhuizen van perceel naar perceel is daarbij vrij gemakkelijk en vraagt heel weinig tijd. Als men in zo'n drukke week vanaf de dijk de polders zo eens inkijkt, dan ziet men aan de kleur van de trek kers en machines een grote verscheidenheid aan merken. In zo'n voor ons betrekkelijk klein gebied waar vrij behoorlijk wordt samengewerkt, zou wat. meer uniformiteit toch zeker op zijn plaats zijn en een geweldig praktisch voordeel kunnen beteke nen. Ook de breedte van de kopakkers is plaatselijk erg ver schillend. In het voorjaar is het keren daarop geen probleem, maar bij het oogsten is daar wel veel meer ruimte nodig. Uit een studie is gebleken, dat we met de machines ontzettend veel tijd verliezen op de kopakkers en dat we daar ook nogal wat aan struktuurbederf doen. Bij meer ruimte worden genoemde kwa len minder en zal er ook niet zoveel aftakas-breuk plaatsvinden. De loonwerker en de loonspuiter zullen hun geachte kliëntele ongetwijfeld dankbaar zijn voor meer uniformiteit op de kop akkers waarvan de breedte past bij die van de boom van de spuitmachine. B ij het invullen van het aangiftebiljet inkomstenbelasting hebben we ontdekt, dat een manier om ons privé-inkomen te vergroten is, de aanschaf van een grote personenauto. Ongeacht de leeftijd van dat pronkstuk wordt het bedrag van het privé- gebruik gesteld op ten minste 20% van de katalogusprijs van die auto. Over dat percentage valt niet te twisten, want dat is bij de wet vastgesteld. Toch willen we er wel op wijzen, dat het gebruik van de auto voor het bedrijf steeds meer wordt. Met een aan- hangwagentje er achter gekoppeld worden heel wat bedrijfsbe- nodigdheden getransporteerd. Als het goed is ligt een boerderij niet in de centra en daarom moet die afstand zowel voor het gezin als voor het bedrijf steeds overbrugd worden. Het begrip "voorrij-kosten" kennen we en het is een feit, dat de midden stand zoals de bakker en de kruidenier ook de boodschappen niet meer op de boerderij kan blijven bezorgen. De betekenis van die auto is daarom de laatste tien jaar wel erg hard veran derd op en om de boerderij. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 5