U komt toch ook naar de Z.L.M. manifestatie GEHOORD, NOCH GELEZEN „ZEGGE EN SCHRIJVE" O zuidelijke landbouw maatschappij z.l.m land- en tuinbouwblad Na al die regen en sneeuwbuien kregen we deze week toch nog kans om de draad van het werk op te nemen. Op de meeste bedrijven moesten nog heel wat aardappelen gezet worden. Het is altijd een hele opluchting als de poterbakjes weer opgeborgen kunnen worden en het dure pootgoed in de grond zit. Gereed voor een volgende ronde in de wispelturige aardappelprijzendans waaraan niemand kan ontkomen. f elkens als het Centraal Plantbureau met nieuwe prog noses over onze sociaal-ekonomische situatie naar buiten komt zijn de nieuwsmedia er als de kippen bij om den volke daarvan kond te doen. Via televisie- en dagbladin- tervieuws moet de direkteur van het Plantbureau, pro fessor van den Beid, dan in alle toonaarden vertellen hoe slecht c.q. hoe goed wij ervoor staan. Vervolgens worden er dan allerlei deskundigen - ekonomen - bijgehaald, die daar dan op hun beurt weer kanttekeningen bij maken. De eenvoudige burger valt het daarbij nogal eens op hoe de deskundigen er bijna altijd weer in slagen om het niet met elkaar eens te zijnDie eenvoudige burger fronst dan de wenkbrauwen, krabt eens aan zijn hoofd en gooit de zaak vervolgens in zijn pet. D atzelfde beeld voltrok zich ook vorige week weer toen het Cëntraal Planbureau de laatste voorspellingen voor 1 978 publiceerde. Veel aandacht in de nieuwsmedia derhalve. De aktuali- teitenrubriek "Brandpunt"' slaagde er deze week zelfs in de president van de Nederlandse Bank dr. Jelle Zijlstra voor de kamera's te krijgen. Om het de eenvoudige bur ger zo makkelijk mogelijk te maken was deze moeilijke materie door de Brandpunt-redaktie in zgn. blokjes ver deeld. En om het nog makkelijker te maken werden deze blokjes voorafgegaan door enig cijfermateriaal. Natuur lijk was er ook een blokje "export want daar moet ons land tenslotte van leven. Ook aan het blokje "export"' ging wat cijfermateriaal vooraf. Keurig werden de ex port-totalen van enkele bedrijfstakken op het scherm ge bracht om het (sombere) beeld van onze exportsituatie van de laatste jaren te illustreren. Daar stond Landbouw natuurlijk ook bij. Fout! Daar stond Landbouw niet bij! Geen woord, geen letter. Blijkbaar is het bij "Brandpunt"' nog steeds niet doorgedrongen dat de inbreng van de bedrijfstak Landbouw kan konkurreren met ons veelge roemde aardgas. Waarbij nog nadrukkelijk aangetekend dient te worden dat de aardgasbaten binnen afzienbare tijd uitgeput zullen zijn terwijl de landbouwbaten nog toe zullen kunnen nemen en altijd een konstante inkom - stenbron zullen blijven vormen voor onze nationale eko- nomie. Tenminste, als de Nederlandse gemeenschap zuinig is op zijn landbouw, en daar kan op z'n minst aan getwijfeld worden. In dit nummer o.m. Kontraktenstefsel 1978 bekend pag. 3 K.N.L.C kommen taar peg. 4 Tuintips over tuinen in de puberperiode peg. 4 Onze korrespondenten uit de praktijk pag. 5 en 6 Zeeuwse waterschappen en de overtollige uien P*9- Eigen gezondheid gaat voor welzijn der landbouw huisdieren pag. 7 Grote varkensbedrijven meebetalen bij het oprui men mestoverschotten pag. 8 Agrarische dagloners in Spanje eisen grond op P»9 Behandel het maiszaaizaad goed pag. 9 Stallenbouw voor jong- en vleesvee pag. 10 en 11 Bestrijding oogvtekken ziekte in wintertarwe pag. 12 Enkele facetten bij de teelt van winterwortelen pag. 13 Onderwijsnotities over voortgezet onderwijs Geld en Goed pag. 19 Ik reken dit "Brandpunt" zeer aan. Een zichzelf respek- terende aktualiteitenrubriek die voorgeeft de burgers goed te informeren kan zich eenvoudigweg een dergelijk verzuim niet permitteren. Tegelijkertijd vind ik dit ook ontmoedigend voor al onzè inspanningen op het gebied van informatie en publikatie naar buiten toe. Al jaren wordt er van landbouwzijde, met cijfers en al, aange toond dat ons land zijn landbouw sociaal-ekonomisch gezien niet kan missenHet wordt blijkbaar gehoord noch gelezen. Dat betekent dus dat we er nog harder tegenaan zullen moeten gaan. Een nieuwe poging voor het kweken van begrip en in zicht is het Z.L.M.-scholenprojekt. De bedoeling daarvan is dat bedrijven een jaar lang een 5e klas van een lagere school gaan adopteren. De boer moet in dat jaar bereid zijn een aantal malen groepjes schoolkinderen op het bedrijf te ontvangen en rond te leiden. Op die manier kan al op jonge leeftijd begrip gekweekt worden voor de land en tuinbouw. Het hoeft geen betoog dat zo n projekt volledig afhankelijk is van de medewerking van de be drijven. Een tweede plan wat op stapel staat is de kombinatie landbouw-rekreatie. Volgende week worden daarvoor besprekingen gevoerd met de stichting Public-Relations voor land- en tuinbouw, de vereniging voor vreemdelin genverkeer en de 3 Zeeuwse landbouw organisatiesOok hier geldt dat er niets mogelijk is zonder de daadwerke lijke medewerking van boer en tuinder. Wij rekenen er echter stellig op dat die medewerking er in voldoende mate zal zijn. Uien overschotten 0 nze publikaties mogen dan door de massa niet gelezen worden, kollega-boeren doen dat blijkbaar wel. In "Boerderij" van deze week staet tenminste een ingezon den brief naar aanleiding van de berichten uit het zuid westen dat de uien nu als bemesting en als veevoer ge bruikt worden omdat de telers ze aan de straatstenen niet kwijt kunnen. De briefschrijver doet de suggestie om de uien te laten verwordpn tot kompost. Dat kan door ze af te dekken met b.v. aarde waarmee ook de stank voorko men wordt. De natuur doet de rest. Wellicht een waar devolle suggestie. De uienoverschotten hebben ook de waterschappen in de pen doen klimmen. In een bericht dat elders in dit blad staat wijzen ze er de telers op dat de uien op veilige afstand van sloten en watergangen gestort moeten worden om oppervlaktewatervervuiling te voor komen. Zonder meer een begrijpelijke zaak waar iedereen rekening mee zal willen houden. Bovendien een kwestie waar sommige lieden ondanks alle ellende gebruik van zouden kunnen maken om de landbouw weer eens op de nek te springen. Want uien in de sloot dat lezen ze wel. Dat wel. Oggel. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1