BRUSSEL w anneer wij het in Z.L.M.-verband over Brussel heb ben, dan gaat het tien tegen één over het Europese land bouwbeleid. Meestal, maar deze week was dat even an ders: in het kader van de Z.L.M. leerkrachtendag brach ten zo'n 120 aan Z.L.M.-scholen verbonden leraressen en leraren een bezoek aan de didacta-eurodidact, 'n. in ternationale onderwijstentoonstelling op het gebied van leermiddelen die deze week in.Brussel werd gehouden. Dat was dan tegelijkertijd een goede gelegenheid om je weer eens goed de omvang van de Z.L.M.-onderwijspoot te realiseren! zeeln ■<p aft „ZEGGE EN SCHRIJVE" V orige week heeft het bestuur van het landbouwschap uiteindelijk definitief gekozen voor een voorwaardelijk contractenstelsel voor het teeltjaar 1978. Daarbij is uit drukkelijk bedongen dat het om een overgangsjaar gaat zonder enige consequentie voor volgende jaren. Een summier persbericht over deze materie is elders in dit blad afgedrukt. Veel wijzer kunnen we van dit persbericht echter niet worden. Ofschoon ik er wel begrip voor kan hebben dat het landbouwschap zo duidelijk mogelijk naar buiten wil komen kan ik me nog levendiger indenken dat de bietentelers razend nieuwsgierig zijn naar datgene, wat ze voor 1 978 te wachten staat. Zeker nu de inzaai (zo goed als) geheel achter de rug is wil je natuurlijk wel weten wat de financiële consequenties daarvan kunnen zijn. Het landbouwschap zal zo snel mogelijk duidelijk heid dienen te verschaffen, ook al om te voorkomen dat allerlei geruchten de ronde gaan doen. Al gauw worden er dan Indianenverhalen verteld, en daar koop je natuur lijk niks voor. Oggel. zuidelijke landbouw maatschappij z.l.m 1 j»— VRIJDAG 14 APRIL 1978 Mj| H 66e - No tuinbouwblad 't Was werken geblazen de afgelopen dagen. Ineens kwam de wind uit de goede hoek en blies alle wolken weg, waardoor een felle zon samen met een stevige noord/ooster bries het land snel liet drogen. In een korte tijd werd er heel wat arbeid verzet, vaak door één man die baas en knecht tegelijk is en vaak niet eens over het modernste materiaal beschikt. Na die fraaie dagen viel er weer sneeuw en leek de winter teruggekomen. Op deze tentoonstelling konden wij kennis nemen van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de kenniso verdracht binnen het onderwijs. Vooral de electronica biedt daarbij ongekende mogelijkheden waarvan vrijwel iedereen onder de indruk kwam. Het is dan ook niet teveel gezegd dat de computer inmiddels ook volledig is doorgedrongen in de leslokalen. Een ontwikkeling die niet meer is tegen te houden, en waarvan het eind nog lang niet in zicht lijkt. Voor de leerkrachten zal dit bete kenen dat ze binnen niet al te lange tijd met ingrijpende wijzigingen in de manier van lesgeven geconfronteerd zullen worden. Ook op onze Z.L.M.-scholen is dat slechts een kwestie van tijd. Je zou dan ook kunnen zeggen dat onze leerkrachten op de didacta-eurodidact alvast even hebben kunnen ruiken aan de onderwijsmethoden van morgen. Alle reden derhalve om onze leerkrachten en scholen in ere te houden en tevens een onderstreping van hun belangrijke taak bij het wijs maken van hun leerlin gen op weg naar een steeds ingewikkelder wordende maatschappij. In ieder geval mogen we terugkijken op een geslaagde excursie die op een voortreffelijke wijze door onze afdeling onderwijs werd georganiseerd. Verschillende deelnemers vertelden mij nog dat ze best iets meer van de organisatie en het werk van de Z.L.M. zouden willen weten. Wellicht reden voor onze kringen om eens extra aandacht te schenken aan de school in hun omgeving! In dit nummer o.m. De provincie en het onderwijs peg. 3 K.N.L.C. Kommentaar peg. 4 Regering wil het onderste uit de pachterskan P®9 4 Het winterprogramma van de Zeeuwse BOVAL peg. 5 Verwerking van los pootgoed kost het minste tijd pag. 6 In 1977 meer dan 60.000 ha vlas gezaaid pag. 6 Minerale oliën verminderen kans op virusbesmet ting pootaardappelen pag. 7 Van der Stee en de prijsonderonderhandelingen pag. 7 Mechanisatienieuws en het Trilschoffeien peg. 8 Gebruik en onderhoud van de spuitapparatuur P»9- Wijziging toeslag biezondere teelten pag. 10 4 miljoen levende schapen naar de Arabieren pag. 10 Bijverwarming van biggenkraamhokken pag. 11 De boer en zijn landbouwbedrijf pag. 12 en 13 Varkensaanbodraming in de EEG tamelijk betrouw baar pag. 15 Regeling omschakeling gas in de tuinbouw pag. 17 Tuinbouwklanken pag. 19 BRUSSEL (2) 0 m nog even in Brussel te blijven: van het landbouw- front nog steeds geen nieuws wat betreft de prijsvast stellingen voor het nu lopende seizoen. Geen nieuws, goed nieuws gaat hier echter allerminst op. De land bouwministers kunnen het domweg niet eens worden terwijl ondertussen de Europese kommissie de kans schoon ziet er nog wat aanvullende voorstellen tegen aan te "gooien met de bedoeling nog wat poten onder het landbouwbeleid omver te kegelen. Vooral de zuivel en wat daarmee samenhangt is daarbij het mikpunt. Elke dag uitstel kost de boeren geld. Een opzettelijke vertra gingstactiek? Je zou het denken. Dat zou nog te verteren zijn als er gewerkt werd aan werkelijk fundamentele op lossingen. Maar daarvan is geen sprake. Het gaat er blijkbaar uitsluitend en alleen om het rantsoen opnieuw te verminderen. Brussel? Vergeet het maar. Ik heb me voorgenomen er voorlopig geen woord meer aan vuil te maken. Dan blijf ik liever bij mijn eerder ingenomen standpunt dat we onze tanden beter kunnen sparen voor Den Haag en ze niet eerst op Brussel kapot moeten bijten. De Nederlandse regering kan nu laten zien dat het haar ernst is met de zinsnede in de regeringsverklaring: "In de fiscale sfeer zal het beleid van de zelfstandige onderne mers worden afgestemd op de drie functies die het on dernemersvermogen kent: consumptie, reservering en investering. Dit zal consequenties meebrengen voor de hantering van het fiscale winstbegrip." De tijd dringt! Bietensysteem 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1