PROOST Erfrecht en testament W at doet nu de politie wanneer hij van mening is, dat U het voertuig bestuurde terwijl U gedronken hebt. In eerste instantie zal door de opsporingsambtenaar gebruik gemaakt worden van zg. 0.5 alkoholtestbuisje, welke bij verkleuring aangeeft dat het bloedalkoholgehalte 0,5%o of hoger is. Een rijverbod zal opge legd worden, en een tweede ademtest met het zg. 0,8%o buisje kan volgen op het politie-bureau. E en van de regels van ons erfrecht is, dat een erfgenaam moet bestaan op het ogenblik dat de erflater overlijdt. Men zal zeggen dat deze wetsbepaling nogal logisch is, want hoe zou iemand een erfenis kunnen krijgen, als hij niet bestaat. H lL r is destijds veel te doen geweest over de novemberwet van 1974, waarbij de wetgever het toegestane alkohol promillage verlaagde tot 0,5. De wetgever leek er eindelijk in geslaagd het verkeer te zuiveren van aangeschoten deelnemers. Hoe anders is het in de praktijk gelopen. De afschrikkende werking van de nieuwe maatregelen sorteert onvoldoende sukses. Een schouderklopje voor de redaktie! Nederlandse koe is de beste WAT U MAG DRINKEN ieronder willen wij U een zeer globale indikatie geven over de ge volgen van het nuttigen van drank op het alkoholgehalte in Uw bloed. U zult begrijpen dat een groot aantal faktoren mede beslissend zijn voor het alkoholgehalte (lichamelijke gesteldheid, snelheid waarmee ge dronken werd enz.). Uit de praktijk blijkt dat het promillage het hoogste is ca. een half uur tot een uur na het gebruik. DRANKENTABEL op een uur wachttijd tussen het "pijpje blazen" en bloedafname waarmee voorkomen wordt dat een bloedafname die om welke reden dan ook snel na de aanrijding heeft plaatsgevonden, na deliger voor de verdachte kan zijn dan de bloedafname 1 uur na blaastest. Wat doet nu Uw verzekeraar wanneer U een aanrijding ve roorzaakt waarbij vastgesteld werd, dat U uw voertuig onder invloed bestuurde. Wanneer wij van de officier van Justitie vernemen dat de aan rijding plaatsvond terwijl de bestuurder onder invloed was, en hiervoor ook werd veroordeeld heeft dit voor de bestuurder/ei- genaar de volgende konsekwenties: "V oor het na alkohol-gebruik veroorzaken van een auto-onge luk waarbij ernstig letsel werd ve roorzaakt, werd door de politie rechter gevangenisstraf van 2 we ken onvoorwaardelijk en een rij ontzegging van twaalf maanden opgelegd".Wekelijks komen we deze berichten in de krant tegen, terwijl we er helemaal niet bij stil staan welke ver dere konsekwenties dit voor de betreffende persoon met zich meebrengt. Bij veel verkeersongelukken is alkohol in het geding (één op de zeven dodelijke ongelukken is te wijten aan alkohol gebruik) waarbij niet alleen voor de slachtoffers veel el lende ontstaat, maar ook voor de mensen die het ongeluk hebben veroorzaakt. Hun gehele maatschappelijke carrière kan er door gebro ken worden. Het lijkt ons dat velen een nogal ruime grens trekken wat betreft het overschrijden van de wettelijk vastgestelde 0,5 promille. Veel automobilisten hebben een te rooskleurig beeld van de hoeveelheid drank waarmee naar hun mening nog achter het stuur kan worden plaatsgenomen. drank inhoud uur 1 uur 2 uur 3 uur 4 uur lenever 38S 4 cl glas i 0.20 0 35 0 25 0 10 whisky 43% 4 cl (1 glas) 0 30 0 45 0 35 0 20 0 10 brandewijn 35% 4 cl (i glas) 0 20 0 35 0 25 0 10 speren van alcohol cognac 35% 4 cl (1 glas) 0 20 0 35 0 25 0 10 sporen van alcohol likeuren 35-38% 4 cl (1 glas) 0 20 0 35 0 25 0 10 Sherry 14-16.5% 0 11tr (2 glazen) 0 30 0 45 0 35 0 20 0 10 vermouth plm. 12% 0 1 Itr (2 glazen) 020 0 35 0 25 0 10 sporen van alcohol wijn 8-10% 0.5 Itr (3 glazen) 0 60 0 80 0 70 060 0 50 champagne 10-12% 0 2 Itr (3 glazen* 0 25 0 45 0 40 0 35 0 20 bier 3.5-4.5% 0 5Itr (2 glazen- 0 25 0 40 0 30 0 20 0 10 Als we de tabel nog even bekijken zien we dat bij gebruik van 2 glazen de rode streep dikwijls al bereikt is. Uit wetenschappelijk onderzoek is gebleken dat bij een aanmerkelijk aantal wegge bruikers vergrote risiko's gaan optreden bij een alkoholgehalte in het bloed van 0,5%o. Door de invoering van de verplichte ademtest en de verplichte medewerking aan het bloedonderzoek (art. 33 W.v.W.) is de bewijsvoering veel eenvoudiger geworden. DE GEVOLGEN ZIJN NIET GERING Als deze test positief uitvalt, zal een bloedproef verzocht of bevolen worden, en eventueel een proces-verbaal worden op gemaakt terzake van art. 26 W.v.W. Het weigeren van ademtest en bloedproef is beslist geen middel om procesverbaal ter zake van art. 26 W.v.W. te voorkomen. Het is zelfs niet uitgesloten dat zo'n weigering in nadelige zin voor de verdachte werkt. Belangrijk is wel, dat verdachte het recht heeft Tot onze spijt moeten we U mededelen dat onze verzekering de schade niet vergoedt 1. Uw verzekeraar betaalt de schade aan uw eigen voertuig NIET uit. 2. Uw verzekeraar kan de door haar uitbetaalde W.A.-schade bij U terug vorderen. Een klein rekensommetje leert U vlug welke financiële gevolgen dit met zich mee kan brengen, nog afgezien van de ellende die een borreltje teveel doet ontstaan. Heeft U er enig idee van wat een aanrijding kan kosten waarbij een tweetal auto's betrokken zijn, en waarbij een tegenpartij een been breekt? Wanneer er zich niet al te veel komplikaties voor doen is hiermee vlug een bedrag van 50.000,— gemoeid. Wij zijn van mening dat iedere weggebruiker zich wel tweemaal dient te bedenken om achter het stuur plaats te nemen met een borreltje "teveel" wanneer hij de gevolgen wat beter onderken de. Ook bij onze maatschappij worden wij momenteel weer vaker gekonfronteerd met aanrijdingen waarbij de bestuurder onder invloed verkeerde. Het is beslist geen pretje zo iemand een brief te moeten schrijven dat de veroorzaakte schade niet voor uitke ring in aanmerking komt, omdat de ellende die hieruit soms kan ontstaan niet te beschrijven valt. Glaasje op laat je rijden! is nog steeds de enige juiste toepassing. DOE HET OOK!!! v.Wingen Doorgaans worden we op de redaktie niet ver wend met uitingen van waardering voor ons werk. Daarom trof het ons destemeer dat meneer J.R.A. Wikaart uit Til burg de moeite nam om ons te schrijven. Hij schrijft o.a. dat hij zelf vroeger betrokken was bij het maken van een blad en de ervaring heeft dat de lezers doorgaans weinig van zich laten horen, waardoor de redaktie ten aanzien van de waardering van de inhoud in het duister tast. De heer Wikaart is uitsluitend lidverzekerde, dus geen agrariër. Voorheen ontving hij steeds iedere week het blad en hij vond dat het Z.L.M.-blad hem toegang verschafte tot een wereld die weliswaar niet de zijne was, maar waarmee toch een ieder wel nauw verbonden hoort te zijn. "Ik vond het spijtig dat ik toen maar eenmaal per maand het blad meer mocht ontvangen schrijft hij verder. Inmiddels heb ik nu drie keer een algemeen nummer ontvangen, en ik moet toegeven dat ik het als een verbetering beschouw. Immers naast specifieke agrarische informatie, brengt U ook nog bijdragen die de buitenstaander zo rechtstreeks interesseren dat hij zich eigenlijk geen buitenstaander (meer) behoeft te voelen. Ik beschouw dit voor U bepaald als een winstpunt en dit wilde ik U laten weten, aldus een passage uit de brief van de heer Wikaart. (redaktie). De Nederlandse koeien blijken nog steeds het meeste melk te geven: 4.269 liter in 1966, 4.777 liter tien jaar later. Voor de overige landen zijn deze cijfers: Denenarken 3.97 8 en 4.561. Engeland 3.628 en 4.427, België 3.675 en 3.610, West-Duitsland 3.648 en 4.108, Luxenburg 3*379 en 3.571, Italië 2.757 en 3.167, Frankrijk 2.856 en 3.260 en Ierland 3'346 en 2.968. Ondanks die logica is ook hier geen sprake van een regel zonder uitzondering. Die uitzondering betreft het na de dood van de vader geboren kind. In artikel 2 van het eerste boek van het Burgelijk wetboek wordt bepaald dat het kind waarvan een vrouw zwanger is wordt aangemerkt als reeds geboren, zo dikwijls het belang van het kind dat eist. A Is het dood ter wereld komt wordt het geacht nooit te hebben bestaan. Het belang van het ongeboren kind zal meestal wel zijn, dat het erfgenaam van de vader kan zijn, wat het niet zou zijn als artikel 2 niet was geschreven. Dan zou het ook voor het recht niet bestaan op het moment dat de vader overleed. Van betekenis kan ook zijn, dat, als een kind niet uit een wettig huwelijk wordt geboren, de vader dat kind als zijn natuurlijk kind kan erkennen vóór de geboorte. Het belang van het kind kan ermee gediend zijn, dat dit gebeurt. Dat wil niet zeggen, dat de natuurlijke vader dat ook vindt. Bij het kind gaat het om het begin van de persoonlijkheid dat juridisch dus eerder kan liggen dan feitelijk het geval is. Het kan echter ook zijn, dat het einde van de persoonlijk heid met zekerheid vastgesteld kan worden. Dat is het geval als iemand vermist wordt. Vermissing kan verschillende oorzaken hebben. Rampen waarbij eigenlijk het overlijden van bepaalde personen voor ieder zeker is, brengen mee dat als lichaam niet gevonden of niet herken baar zijn, er juridisch sprake is van vermisten. Dat geeft veel problemen. De rechtbank moet er dan aan te pas komen om die op te lossen, na het geven van een verklaring van ver moedelijk overlijden. De procedure die daarvoor voorgeschreven is, past niet meer helemaal in deze tijd. Men wil die dan ook vereenvoudigen voor die gevallen, waarin met zekerheid kan worden aan genomen, dat een vermist persoon is overleden, al is zijn lichaam niet gevonden. Daarvoor is een wetsvoorstel aan hangig bij de Tweede Kamer. Wanneer dit wet wordt moeten wij nog afwachten. Koor het erfrecht ook nog een andere vraag van belang zijn n.l. wanneer iemand is overleden. In het algemeen is dit wél bekend. Maar juist in deze tijd doen zich gevallen voor, dat men het niet weet, n.l. als bij een ongeval personen zijn omgekomen, waarvan de een erfge naam van de ander kan zijn. Wij denken hier aan verkeer songevallen, niet alleen op de weg, maar ook in de lucht, of aan een brand zoals die een paar jaar geleden in een Brus sels warenhuis uitbrak en waarbij soms hele gezinnen om kwamen. Voor die gevallen dus, die van gelijktijdig overlijden, geeft ons burgelijk wetboek een regeling. Bepaald is dat als personen, waarvan de een erfgenaam kan zijn van de ander, omkomen als gevolg van hetzelfde onge val of op dezelfde dag en men niet weet wie het eerst ges torven is, aangenomen moet worden dat zij op hetzelfde ogenblik zijn overleden. Geen van hen wordt dan erfgenaam van de ander. Als dus bij een auto-ongeluk b.v. een vader en een zoon op slag dood zijn, is de zoon geen erfgenaam van de vader. Als de zoon gehuwd is, komt zijn weduwe niet als erfgename in de boedel van haar schoonvader. Dit zou wel het geval zijn als de zoon zijn vader, ook al is het maar korte tijd, b.v. een paar uren heeft overleefd. Dan erfde zoon nog van de vader en de vrouw als echtgenote van de zoon komt dan als zijn erfgename op in de onver deelde boedel van de vader. M en begrijpt dat het mogelijk is, dat hier grote verschillen in de situatie na overlijden kunnen optreden. Onlangs is een wet afgekondigd, waarbij de betreffende bepalingen iets zijn gewijzigd. Nu staat er nog in de wet dat er sprake moet zijn van overlijden als gevolg van eenzelfde ongeval of op de zelfde dag. In de toekomst zal die eis niet meer gesteld worden. Gelijk tijdig overlijden wordt dan aangenomen als de volgorde van overlijden niet bepaald kan worden. In de praktijk zal dit niet dikwijls verschil uitmaken. Wel is het goed er bij stil te staan of het, ook voor jonge mensen, geen aanbeveling verdient er zich rekenschap van te geven dat er van alles kan gebeuren, zoals wij mensen dat zo mooi zeggen. En dat rekenschap geven kan meebrengen dat men ertoe komt een testament te maken. Ook al is men nog niet zo oud. Paauwe. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 5