van de Polisafdeling LANGS DE WEG Verplichte W.A. verzekering voor jagers W el eigenlijk vrij simpel. Een ieder, die zich tot de gemeente of politie wendt ter verkrijging of verlenging van een jachtakte of het houden van een vuurwapen zal o.m. gevraagd worden naar dat bedoelde verzekeringsbewijs. Kan hij dat niet tonen dan kan hij rechtsomkeert maken en z'n W.A. verzekeraar vra gen hem zo'n bewijs te sturen. E r zijn situaties waarin een W.A.- of All Risksverzekering niet voldoende is. Met name is dat het geval als er sprake is van lichamelijk letsel bij bestuurder of passagiers als gevolg van een ongeval waarvoor geen derde partij aansprakelijk is te stellen. V D e A.A.W., de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet is in middels een begrip geworden. Vele vragen over deze wet blijven ons bereiken. De uitkeringen stijgen trendmatig. In 1979 zal de uitkering voor een gehuwde, die 80 tot 100% invalide is netto ruim 16.000,— bedragen en voor een ongehuwde, ouder dan 21 jaar, ruim 11.000,— Toch wel bedragen om mee te tellen. H et is inderdaad niet mogelijk om uw onverkoopbare uien en aardappelen te verzekeren. Wat wel mogelijk is, verschillende risiko's van het bedrijf te verzekeren. We denken daarbij: aan de kredietverzekering, een bedrijfsschadeverzekering, een koel- schadeverzekering, een verzekering van fruit tegen hagelschade, een verzekering van te velde staande gewassen tegen hagel schade, een verzekering van het glastuinderbedrijf, een katas- trofeverzekering voor vee. Verzeker niet alles, maar wel de grootste risiko's. Ongevallen inzittenden verzekering D e ongevallen inziltendenverzeke- ring geeft een aanvullende dekking op de W.A.- of A.R. autoverzekering, waar men in veel gevallen moeilijk buiten kan.Zeker als men meent als bestuurder van een auto ten opzichte van de medein zittenden (vrienden, zakenrelaties, gezinsleden) een zekere verantwoordelijkheid te dragen, die niet alleen tot uit drukking komt in een aangepast rijgedrag. Onze no-klaimregeling L n de gewijzigde jachtwet, gepubliceerd in de Staatskou- rant van 21 juli 1977 werd onder meer bepaald, dat de jagers tegen wettelijke aansprakelijkheid verzekerd moe ten zijn. Deze verplichting ging niet onmiddellijk in maar medio februari 1978 werd wel besloten, dat de verzeke ringsplicht op 1 april 1978 moest ingaan. Een vervelend woord, dat "moeten" maar de jager en/of houder van een jachtvergunning ontkomt er niet aan na 1 april 1978 een bewijs te tonen dat hij als zodanig tegen wettelijke aansprake lijkheid verzekerd is. Kan of wenst hij zulks niet aan te tonen, dan wordt zijn jachtakte en/of vergunning eenvoudig ingetrok ken. De bedoeling van deze maatregel is duidelijk, de overheid vindt, net als bij de Wet Aansprakelijkheid Motorvoertuigen (WAM) dat de belangen van de slachtoffers beschermd moeten worden. Blijkbaar vindt de overheid dat teveel lieden een jachtgeweer hebben zonder er behoorlijk mee te kunnen omgaan. Daar zit wat in. Overigens hebben wij in de praktijk nog zelden ongevallen van betekenis meegemaakt. Hoe dan ook de overheid heeft per 1 april 1978 een W.A.-ver- zekering verplicht gesteld. HOE WAS HET!! T ot nu toe was het zo, dat de bij ons lopende bedrijfs W.A.- polis het jachtrisiko automatisch was ingesloten. Dat stond overigens niet met zoveel woorden op de polis vermeld. Zij, die geen bedrijf hadden maar wel als partikulier W.A.-verzekerd waren konden het jachtrisiko bijverzekeren tegen betaling van een ekstra premie van 31,25. In het laatste geval werd wel op de polis aangetekend, dat het houden en gebruiken van vuur wapens was meeverzekerd. Iedere jager dient verzekerd te zijn Aangezien vanaf 1 april 1978 een bewijs moet worden getoond bij de bevoegde instanties om de jachtakte resp. vergunning voor het houden van vuurwapens verlengd te krijgen zijn wij verplicht zo'n bewijs af te geven. HOE GAAT HET NU? Logisch is derhalve alvorens naar de bevoegde instanties te stappen eerst de W.A.-verzekeraar te bellen en pas na ontvangst van het bewuste bewijs naar de betreffende instanties te gaan. Dat spaart een ekstra rit uit. Wij geven dit verzekeringsbewijs slechts op verzoek af omdat wij n.l. niet weten wie van al onze verzekerden een jachtakte dan wel een vergunning voor een vuurwapen heeft. Wij wachten derhalve een telefoontje af van de verzekerde en sturen dan nog dezelfde dag zo'n verzekeringsbewijsje toe. 't GAAT GELD KOSTEN Zoals gesteld zat het jachtrisiko dus automatisch in onze W.A.-bedrijfspolis. Door bovenomschreven overheidsmaatre gel moeten wij ekstra verzekeringsbewijzen af gaan geven. Dit houdt tegelijkertijd een uitbreiding van het risiko in omdat overeenkomstig de jachtwet nu pok het risiko gedekt moet zijn van diegenen, die onder toezicht van de houder van de jachtakte met geweer jaagt. Aangezien wij nu middels het afgeven van bedoelde verzeke ringsbewijzen in het vizier krijgen wie er een jachtakte dan wel een vergunning heeft zullen wij in het vervolg ook ekstra premie voor dekking van het risiko gaan vragen. Deze ekstra premie bedraagt momenteel 31,25. Of deze pre mie t.z.t. omhoog moet is afhankelijk van het feit of dit risiko toeneemt. Tenslotte en nogmaals: Zij die een jachtakte of vergunning voor het houden van vuurwapens hebben moeten na 1 april 1978 een verzekeringsbewijs kunnen tonen. Dit bewijs kunt U telefonisch bij uw W.A.verzekeraar aanvragen. Wij hebben begrepen, dat U zonder bewijs groot gevaar loopt Uw vergunning of akte kwijt te raken. de L. Stel dat het letsel zodanig is dat een passagier blijvend invalide wordt of om het leven komt. Zulke situaties hebben meestal groot financieel nadeel voor de getroffene of diens nabestaanden, tot gevolg. Ook al is de bestuurder schuldig aan het ongeval, zijn W.A.- of All Risksverzekering voorziet niet in schade aan het eigen ver mogen. Dit betekent, dat schade die bij het ongeval betrokken gezin sleden hebben geleden, in de regel niet vergoed worden. Het kan ook voorkomen dat niemand schuldig is aan het onge val. Dan kan er ook niemand aansprakelijk worden gesteld, de getroffenen of hun nabestaanden zullen de schade dan zelf moeten dragen. De schade, die inzittenden bij een auto-ongeval kunnen oplo pen is dus in vele gevallen niet of niet volledig gedekt. Met een ongevallen inzittendenverzekering bereikt men dat de medeinzittenden bij schade als gevolg van een ongeval bij blij vende invaliditeit of overlijden in ieder geval een uitkering zul len ontvangen. Deze verzekering laat de schuldvraag immers buiten beschouwing. Enige voorbeelden van schade uit situaties waarbij een ongevallen inzittendenverzekering tot uitkering komt: - een aanrijding met een hond of ander dier waarvan de eigenaar onbekend blijft; - aanrijding door weggebruikers die niet verzekerd zijn; - overmacht, of in het algemeen als de schuldvraag niet is vast te stellen, bijvoorbeeld bij plotseling optredende gladheid. oor diegenen die nog geen ongevallen inzittendenverzeke ring op hun autopolis hebben bijgesloten geven wij onderstaand de premies en verzekerde bedragen, zodat u direkt uw keuze kunt bepalen. Aanvragen kunnen telefonisch worden doorgegeven, tel. 01100 - 21010, tst. 29, 30 en 31. U kunt kiezen uit een drietal vaste kombinaties van verzekerde bedragen t.w.: Kombinatie 1 2 3 A. uitkering bij overlijden 10.000,— 15.000. 20.000,— B. uitkering bij blijvende 30.000,— 45.000, 60.000,— invaliditeit Jaarpremie 20,- 30,— 40,— De dekkingsbedragen gelden per inzittende. Per auto zijn 4 inzittenden (inklusief de bestuurder) verzekerd. Een nieuw verzekerde behoudt natuurlijk zijn no-klaimkor- ting, gebaseerd op het aantal schadevrij gereden jaren, die hij bij zijn vorige verzekerings. maatschappij heeft opgebouwd. Daar we veel vragen krijgen over de no-klaimregeling bij onze maat schappij zullen we hier de no-klaimopbouw voor automobiel verzekeringen vermelden. Per eerste prolongatiedatum (altijd 1 januari) krijgt de verze kerde 10% no-klaimkorting. Daarna gaat het percentage per prolongatiedatum verder van 10% naar 15%, van 15% naar 20%, van 20% naar 30% en van 30% naar 40%. Mits er tussentijds geen schadeklaim is ingediend. Wie een schade heeft gehad en die ter vergoeding indient, ziet z'n no-klaimkorting gewijzigd per eerstkomende prolongatie datum. Wanneer men 30% of 40% korting heeft, dan raakt men tegenwoordig niet meer zijn gehele korting kwijt of er moeten twee of meer schades in hetzelfde jaar zijn aangemeld. Dan vervalt de no-klaim geheel. Wie 40% no-klaim geniet en één schade klaimt ziet zijn korting teruggebracht tot 20%. Bij 30% wordt dat 15% en bij 20% of minder wordt het 0%. Er bestaan nogal wat misverstanden over de vraag wanneer een no-klaimkorting vervalt of minder wordt. In principe is het zo dat de korting vervalt zodra wij een schade moeten betalen die wij niet kunnen verhalen op een schuldige tegenpartij. Er zijn uitzonderingen, waarbij schademeldingen niet van in vloed zijn op de no-klaimkorting. U behoudt uw no-klaimkorting bij schad^ of verlies van het motorrijtuig door: ruitbreuk, brand, explosie, zelfontbranding, blikseminslag, diefstal, verduistering, wild en vogels. Voor nadere informaties kunt U zich wenden tot onze verte genwoordigers of de polisafdeling. Fluit. "Schrijver langs de weg" gaat weer genieten van de zon en de prachtig uitlopende natuur, even eens van de voorjaarswerkzaam heden op het land voor de nieuwe oogst. Een groot kontrast daar entegen vormen echter de grote hoeveelheden uien die worden ge deponeerd aan de kant van de sloten en de aardappelen die langs de wegen liggen om als veevoeder dienst te doen. Dit alles doet mij, rijdénd langs de wegen, denken aan de derti gerjaren, toen ook op mijn ouderlijk bedrijf de aardappelen als veevoeder gebruikt werden. "Waar gaan we heen, hoe zal dat gaan, zullen we de aardappelen ook in 1978 weer laten staan." Gelukkig maar dat er geen verzekeringspolissen gesloten kun nen worden voor een geldelijke tegemoetkoming bij een onver koopbaar produkt. Als dat mogelijk zou zijn, dan zouden we daar wellicht ook nog toe overgaan en ik dacht dat de premie nota's al hoog genoeg waren. A.A.W. Voor de meewerkende gehuwde vrouwen zal naar wij hopen uiterlijk 1 januari 1979 een bepaling van de A.A.W. in werking treden, waardoor ook zij in aanmerking zullen komen voor een geldelijke uitkering. Enkele voorwaarden zijn daarvoor nodig: n.l. men moet jonger dan 65 jaar zijn; men moet voor ten minste 25% arbeidsongeschikt zijn; men moet anders dan in loondienst, arbeid verrichten in het bedrijf van de man. Wat dit laatste betreft moet men in de 52 weken, onmiddellijk voorafgaand aan de arbeidsongeschiktheid, tenminste 600 uur gewerkt hebben, waarvan minimaal 50 uur in de laatste twee maanden. Voor de gehuwde huisvrouwen gelden momenteel alleen voor zieningen in de vorm van aanpassing van de woning, hulpmid delen om het lopen, het zitten en andere dergelijke verrichtingen te verbeteren. Hiervan wordt regelmatig gebruik gemaakt en terecht. De voorzieningen zijn er voor. De DETAM, Bedrijfsvereniging voor Detailhandel, Ambachten en Huisvrouwen, is nu reeds bezig via enquêteformulieren te onderzoeken of het aantal aanvragen om een geldelijke uitke ring per 1 januari 1979 groot zal zijn als deze bepaling van kracht wordt. Mijn advies is dan ook, dat indien u meent voor een uitkering in aanmerking te kunnen komen nu reeds een enquêteformulier op te vragen en dit in te vullen. De DETAM beschouwt dat formulier reeds als een voorlopige aanmelding. "'Schrijver langs de weg" is bereid u daarover te informeren en zonodig behulpzaam te zijn bij de invulling van het formulier. Scholieren R.eeds nu bereiken ons vragen over de scholierenongevallen verzekering die veelal kollektief, dus goedkoper, via de scholen afgesloten kunnen worden. Het doel van deze verzekering is de scholier enigszins te dekken voor de schadelijke gevolgen van een ongeval. Via ouderverenigingen kunnen ouders invloed ui toefenen op de keuze van de maatschappij. Daarbij moet er speciaal op gelet worden; dat de gevolgen van vechtpartijen zijn gedekt; dat het verzekerde bedrag bij invaliditeit vergelijken derwijs hoog is en dat er een goede regeling is voor tandheel kundige hulp. Ons advies is: in ieder geval aan deze verzekering deelnemen als de mogelijkheid geschapen is. Bedrijfsverzekeringen 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 4