Veehouderij Akkerbouw Overige zaken VervolgVergadering Hoofdbestuur Tuinbouw Situatie in de zuidwes telijke akkerbouw D e heer M.J. Goud beklemtoonde nogmaals de noodzaak van een evenwichtig fruitteeltbeleid vanuit Brussel. Dat is gewoon iets waar de fruittelers recht op hebben. In een rapport van het O.E.C.D. wordt de veronderstelling geuit dat de eerst komende jaren het evenwicht tus sen vraag en aanbod in de fruitteelt redelijk in balans zal blijven. D, Kinderbijslagwetten bijgesteld D e kinderbijslagwetten gaan, voor wat betreft het recht op kinderbijslag, uit van het zgn. onderhoudsbeginselIn het algemeen is bepalend voor het recht op enkelvoudige, dub bele of drievoudige kinderbijslag voor studerende en invali de kinderen van 16 jaar en ouder, de mate waarin ze door hun ouders worden onderhouden. I n het streven tot het tegengaan van oneigenlijk gebruik van de sociale verzekeringswetten is nu wijziging ingebracht in de kinderbijslagwetten, waarmee een einde is gemaakt aan deze zgn. 'spaartruk Vanaf 1 januari 1978 worden eigen inkomsten van een kind - al of niet gespaard - geacht te zijn besteed aan het onderhoud ervan. Verder is geregeld dat bepaalde inkomsten, alhoewel die juridisch niet tot het inkomen van een kind gerekend worden, nu wel als zodanig worden aangemerkt. Dit betreft bijv. het vruchtgenot van een minderjarig kind en de voor het kind aan de ouders toegekende uitkeringen zoals studieuitkeringen, (dus niet die uitkeringen die aan de studerende zelf worden verstrekt). D, mm Op de H.B.-vergadering waren de volgende personen aanwezig: KURSIEF Amateurfotografenwedstrijd "In en Om de Boerderij" Planten op balkons, expositie in het Bouwcentrum te Rotterdam Wel zal iedere fruitteler alles op alles moeten zetten om een kwaliteitsproduct te blijven telen, want alleen daarvoor is plaats op de markt en alleen daarvoor wordt een prijs betaald die de moeite loont. In fruitteeltkringen is men er niet gerust op dat de import van appelen uit het Zuidelijk Halfrond beperkt zal blijven tot over zichtelijke en aanvaardbare hoeveelheden. In ons eigen land is nog geen overeenstemming ten aanzien van een importstop per 30 juni a.s. Nu nog moet een kommissie uit-het Produktschap voor Groenten en Fruit zich beraden over deze beslissing. Met andere woorden er staat nog geen beleid vast! Het wordt moei lijk nog te geloven in een akkuraat en slagvaardig beleid en optreden. Bovendien is het nu toch al erg kort dag als nog een regeling bij de E.E.G.-instellingen bepleit moet worden. Tot slot wees de heer Goud op de teleurstellende prijzen bij de groententeelt; kort samengevat een droeve en verliesgevende situatie. Over de nieuwe fruitoogst valt nog weinig te zeggen. Sommige perenrassen zijn matig tot zeer matig bezet met bloemknoppen, daarentegen wordt bij de appels een rijke bloei verwacht. b.v. Spanje het areaal van 27.000 ha (helft west-europesè pro- duktie) niet zal inkrimpen dan zijn de vooruitzichten voor dit gewas zeker niet rooskleurig. Om de spruitvorming bij de uien tegen te gaan is er o.a. het nieuwe middel Ethrel. Het voordeel hiervan is dat Frankrijk geen bezwaar heeft tegen invoer van uien die hiermede zijn behandeld, in tegenstelling tot het tot nu toe gebruikte middel M.H. 30. Van der Maas bepleitte een toelating van Ethrel reeds voor het gewas oogst '78. Ten aanzien van de laatste ontwikkelingen bij het kiezen van het kontraktenstelsel bij de suikerbieten stelde de heer v.d. Maas dat hij zonder meer aannam dat de eventueel gekozen referentie voor toepassing oogst '78 geen konsequenties heeft voor de nog door het gezamenlijke bedrijfsleven te kiezen referentie voor de individuele kontrakten-toewijzing voor de jaren né 1978. Wèliswaar laat, maar gelukkig nog op tijd heeft nu ook het Landbouwschap gekozen voor het kontraktenstelsel, aldus be sloot Van der Maas zijn akkerbouwoverzicht. gegoochel met de monetair kompenserende bedragen, ook al een onderdeel in de verkiezingsstrijd, kost onze varkenshouders geld. We moeten het hebben van de export en dan mag daar niets tussen komen of de boer voelt het in zijn portemonnaie. Het zal nu wel mei worden eer het nieuwe melkprijsjaar in zal gaan. Ruim een maand later dan anders. Juist in een tijd dat de koeien op topproduktie zijn. Het getalm in Brussel kost de veehouder wederom geld, want nu worden we gedwongen ruim vier weken melk te leveren voor de oude prijs. Verder is er sprake dat men de interventieregeling voor magere melkpoeder wil opschorten. Als dat gebeurt betekent dit dat één van de voofnaamste peilers onder de melkprijs wordt weggehaald. De enorme investeringen in de melkveehouderij zijn gebaseerd op een stabiele prijs, wanneer men pogingen onderneemt om die zekerheid te ondergraven dan dienen we daar krachtig tegen te protesteren, zei Van Heijst. Als we dit over zijn kant laten gaan dan kan de volgende stap wel zijn dat dergelijke ingrepen bij boter en suiker worden toegepast. Ook de regelingen t.a.v. de rundvleesinterventie wil men wijzigen in Brussel. Als dat door gaat zal dit ook weer nadelig zijn voor ons land. Van Heijst had nog meer boze geruchten uit Brussel vernomen namelijk dat men wil gaan sleutelen aan het rentesubsidiebeleid door dit te gaan koppelen aan het krachtvoerverbruik per bedrijf. Voor ons land met een dichte veebezetting zal dit bijzonder onvoordelig zijn. We kunnen alleen maar hopen dat het boze geruchten zijn en blijven, aldus besloot Van Heijst zijn overzicht. A.J.G. Doelemanvoorzitter; G.P.A. v. Nieuwenhuijzen, vice-voorzitter; S. de Visser, vice-voorzitter; Mr. J. Oggel, algemeen-sekretaris; R. Moiling, sekretaris; L.J. v. Gastel, kring Schouwen-Duiveland; M.C.J. Kosten, Tholen-St.Philipsland; H.C.v.d.Maas, Noord Beveland; C.J. v.d. Velde, plv. O.Zuid-Beveland; C.J. Almekinders, W.Zeeuws-Vlaanderen; A.v.Hoeve, Axel; J.Scheele, Hulst; W.v.Veldhuizen, O. en M.Brabant; B.H. Maijers, Langstraat; M.J.Goud, tuinbouw; J.M.v.Heijst, veehouderij; C.de Visser, veehouderij; M. v. Wezel en J. C. B. Priem van het sekretariaat. e heer H.C. v.d. Maas toonde zich verheugd dat nu de voorjaars werkzaamheden overal zijn begon nen. Het is jaat. maar gelukkig nog niet te laat. Juist door de hier en daar aanwezige overkapaciteit aan ma chines is men nu ook in staat om zeer snel een grotè oppervlakte land poot- en zaaiklaar te maken. Ook in demons omringende landen zijn de voor jaarswerkzaamheden verlaat zodat niet van een klimatoligische achter stand kan worden gesproken ten op zichte van onze konkurrenten. We beginnen weer aan een nieuw boerenjaar. Dat wil niet zeg gen dqt we de slechte prijzen van oogst 1977 zijn vergeten, evenmin als de slechte landbouwpolitieke hoek waarin we he laas zitten. Van der Maas toonde zich bezorgd over het lage aardappel-ex porttempo in vergelijking met voorgaande jaren. Per week gaan nu zeker 10.000 ton minder aardappelen de grens over dan anders in deze tijd van het jaar. De verwerking door de aard appelzetmeelfabrieken verloopt ook minder vlot dan werd ver wacht. Het ziet er nog niet naar uit dat er een nieuwe overeen komst voor de verwerking van 50.000 ton zal worden gesloten. Het gevaar is groot dat er straks grote restvoorraden over blij ven. Welke bestemming hiervoor zal moeten worden gevonden is niet bekend. De heer Van der Maas>bepleitte maatregelen ter bevordering van het opruimen van de aardappelen oogst '77. Het ziet er naar uit dat we dit seizoen ongeveer op dezelfde oppervlakte uien kunnen rekenen als het voorgaande. Wanneer I nmiddels heeft het Dagelijks Bestuur van het Landbouw schap gereageerd op de brief van de 3 Zeeuwse Landbouw Organisaties over de zorgwekkende situatie in de zuidwes telijke akkerbouw. Het Landbouwschap heeft gekonsta- teerd dat het Zuidwesten nu en in de toekomst inderdaad speciale aandachjrbehoeft en wil daarover van gedachten wisselen met het gebied. De brief van het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap zal op 19 april in het overlegorgaan van de 3 Zeeuwse Landbouw Organisaties besproken wor den. Daarna zal zo spoedig mogelijk opnieuw kontakt op genomen dienen te worden met het Landbouwschap om tot konkrete maatregelen te komen. O p de vergadering werd de heer C. de Visser bijzonder welkom geheten, die na een hem overkomen ongeval vele maanden op de vergaderingen verstek moest laten gaan. De heer De Visser dankte allen die van hun belangstelling blijk hebben gegeven. De voorbereidingen voor de Z.L.M.-manifestatie verlopen naar wens: De organisatie ligt op schema Ten aanzien van het agrarisch grondbeleid zag het Hoofd bestuur geen reden om van het reeds enige tijd geleden ingenomen standpunt af te wijken. Medegedeeld werd dat ten aanzien van het spuitremmings- middel Ethrelvoor uien inmiddels een brief weg is (zie akkerbouwoverzicht). Tenslotte werd medegedeeld dat het Dagelijks Bestuur van het K.N.L.C. op 31 juli en l augustus a.s. een werkbezoek aan het Z.L.M.-gebied zal brengen. Onder redaktie van Ing. J.F. Blanksma Wanneer echter een dergelijk kind over inkomsten kan beschikken en wanneer de ouders daardoor de onderhouds bijdrage dienovereenkomstig verminderen, kan het recht op kinderbijslag daardoor beïnvloed worden. Zette het kind deze inkomsten echter op een spaarbankboekje of spaarre kening en de ouderlijke bijdrage werd niet verminderd dan bleef het recht op kinderbijslag onverkort bestaan. Einde "spaartruk" Daar er echter bij het verstrekken van de studieuitkeringen 1977/ 78 van uitgegaan is dat deze het recht op kinderbijslag niet zouden aantasten, worden deze eerst met ingang van het 4e kwartaal 1978 bij de beoordeling van het recht op kinder bijslag betrokken. Inkomsten vakantiewerk vrijgesteld O ok wordt voor de inkomsten van het kind, verkregen door vakantiewerk, een uitzondering gemaakt. Dit soort werk wordt immers veelal als regel gedaan om vakantiege noegens zelf te kunnen betalen. Echter wordt deze vrijstel ling wel beperkt tot inkomsten van vakantiewerk van nor male proporties"en geldt dan ook ten hoogste tot het bedrag van het wettelijk minimum loon over de maand juli n.l. j 1.673,10 bruto. Wordt er meer dan dit bedrag verdiend, dan wordt dat meerdere weer tot het inkomen van het be treffende kind gerekend, en kan het recht op kinderbijslag daardoor worden beïnvloed! De echte oude boerderij is vaak een karakteristiek bouwsel met historie van streek en volk. Bij een landschap behoort een be paald type boerderij. Je hebt de typische Zeeuwse, Brabantse, Limburgse en Friese bedrijven. Daarnaast uiteraard nog vele andere typen. Op de Flevohof is dit seizoen een uitgebreide expositie te bekijken over oude boerenbedrijven in de vorm van natuurgetrouwe maquettes. Bovendien organiseert de Flevohof een landelijke amateurfotografenwedstrijd onder het niotto "In en Om de Boerderij". De foto's mogen betrekking hebben op de historische boerderij, maar ook op de bedrijfsvoering op een modern agrarisch bedrijf. Er zijn dus 1001 motieven om een foto te maken. Er wordt een hoofdprijs beschikbaar gesteld van 1000,— Foto's mogen in zwart/wit en kleur, in beide katego- riën worden nog eens een le, 2e en 3e prijs uitgeloofd» van resp. 500,— 250,— en 100,— Spelregels kunnen worden aan gevraagd bij "Flevohof', Postbus 40 te Dronten, tel. 03211 - 1514. Afmetingen van de foto's alleen van 18 bij 23 tot 30 bij 40 cm. Geen onderwerp is meer fotogeniek dan de landbouwDoe uw best! Onder de titel "Planten op balkons" wordt van 22 maart tot en met 6 mei in het Bouwcentrum een expositie gehouden. Deze expositie wordt in nauwe samenwerking met het Bureau Voor lichting Bloemen en Planten van de Vereniging "De Neder landse Bloemisterij" en de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde georganiseerd. Op ongeveer 450 m2 wordt een beeld gegeven van wat er zoal met planten op balkons en dakterrassen kan worden gedaan. Dit wordt getoond aan de hand van situaties die zoveel mogelijk met de werkelijkheid overeenkomen. Bij elkaar vindt men op over zichtelijke wijze zestien balkons, in afmetingen variërend van klein tot zeer groot. Daarnaast kan de bezoeker kennis nemen van de technieken volgens welke balkons en dakterrassen kun nen worden ingericht. De voorlichting tijdens deze expositie wordt verzorgd door de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Rotterdam en het Bureau Voorlichting Bloemen en planten. Voor de bezoekers ligt een katalogus klaar. Hierin is onder andere opgenomen een omschrijving van de zestien balkons, kompleet met bouwkundige gegevens, voorschriften, bodem systemen enzovoorts. Verder ook een lijst met namen van plan ten die zich goed lenen voor toepassing op balkons en dakter rassen. In de boekwinkel van het Bouwcentrum vindt men een kollektie boeken en tijdschriften op het gebied van bloemen en planten. Tenslotte is er dan nog de informatieve uitgave van het "Tm vim r3 'e verkiezingsstrijd in Frankrijk heeft de Nederlandse varkenshouder flink geld gekost, merkte de heer J.M. v. Heijst wat bitter op. Ineens werd de grens voor Nederlandse varkens gesloten met de argumenta- tie dat er bij ons varkenspest zou heersen. Onzin, want nergens kwam deze ziekte voor. Een paar dagen la- ter na de verkiezing ging de grens ifl weer open en werd nergens meer over gepraat. Alleen onze handel had een aantal dagen een gevoelige knauw gekregen waardoor de prijzen sterk daalden. Ook het Franse

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 3