Katjes uit de boom kijken In de bieteteelt geen plaats voor mededingers Onkruiden worden uitgeschakeld met D, W ilgekatjes spreken kinderen al tot de ver- B H. QT .mr-tlinc Dl N"6iE)N I I DE» ^VEEE 6 PLUSPUNTEN VOOR MERPELAN AZ Veilig voor bieten. Brede werking. Lange werkingsduur. Weinig afhankelijk van de weersomstandigheden. Op vele grondsoorten te gebruiken. Bedrijfszeker. BAYER NEDERLAND B.V. ARNHEM C.J. Nouse Beveland B.V. beelding en wie heeft dan ook als kind niet wat takken met die poetelige dingen uit de polder mee naar huis gebracht. In een tijd waarin dit soort planten uit het polderbeeld verdwijnt auwelijks heeft de winter zijn hielen gelicht of aan bomen en struiken verschijnen de eerste bloemen. Die bloemen zijn er niet omdat wij ze zo mooi vinden, nee die bloemen zijn de geslachtsorganen waarmee de liefde bedreven moet worden, het zijn de organen waarmee kiemkrachtig zaad verwekt moet worden teneinde de soort in stand te houden. Bij de grote groep planten die hun bloemen in de vorm van katjes hebben is de liefde nogal afstandelijk. Mannelijke en vrouwelijke organen zitten niet op dezelfde maar op aparte bloemen. Om toch het bevruchtende kontakt tussen die twee tot stand te kunnen brengen heeft moeder natuur, zoals steeds, voor een slimme oplossing gezorgd. Het mannelijke zaad heeft ze onder gebracht in dunne beweeglijke bloeiwijzen, de katjes. Bij de geringste beweging ontladen die katjes in grote hoeveelheden hun stuifmeel en voortgedragen door de wind vinden voldoende stuifmeelkorrels een ontvankelijk vrouwtje waarmee ze hun voortplantende taak kunnen volbrengen. De met katjes bloeiende bomen en struiken plegen zich overdadig met katjes te tooien. Op zich zelf zijn de katjes bescheiden van kleur en passen zich alszodanig goed aan bij het overigens nog sobere beeld van het landschap. Niettemin zijn de sierlijke bloeiwijzen als vroege lentezoden een belangrijk aspekt van de schoonheid die we in februari-april in tuinen, parken en landschap aantreffen. Elzen en hazelaars e eerste katjes zien we verschijnen aan el zen en hazelaars. Iedereen kent wel de zwarte els. Ze bloeit met lange geel-groene katjes waarvan de vrouwelijke na bevruchting uit groeien tot de houtige zwarte elzeproppen. Een fraaie boom onder de elzen is de Alnus cordata, de hartbladige of Italiaanse els. Deze ranke boom groeit snel en gemakkelijk en ver draagt bovendien een flinke portie zeewind. De katjes zijn extra lang en zeer talrijk. De hazelaar verschilt in bloeiwijze niet veel van de els. De vruchten zijn de bekende hazelnoten een voor wie een hazelaar wil planten om de noten zijn er enkele rijk dragende rassen in de handel. Een excentrieke heester onder de hazelaars is de Corylus avellana "Contorta" of kronkelha zelaar. De takken groeien min of meer spi raalsgewijs en géven de struik vooral in de winter 'n grillig aanzien. Met katjes behangen is het in het voorjaar een juweel om als solitair in de tuin te hebben. De Corylus colurna is de boomhazelaar. Deze uit zuidelijker streken af komstige boom is zowel in de winter door de opvallende schors van stam en takken, als in het voorjaar door de vele lange katjes, als in de zomer door haar fraaie vorm zeer begerens waardig. Wilgen en populieren ware het wenselijk dat scholen in hun tuinen in plaats van rozeperken deze typische en soms ook heel instruktieve planten aanplanten. Overigens hebben niet alle wilgen even fraaie katjes. Tot de mooiste soorten rekenen we de grote struiken van Salix caprea of waterwilg en Salix cinerea of grauwe wilg. Op het moment dat we dit schrijven hangen de vooral als "Canada's" bekende populieren vol met grote rood-bruine katjes. Sommige bomen zien er helemaal rood van. Wie zich de met wit vruchtpluis gestoffeerde wegen van vorig jaar nog herinnerd mag er op rekenen dat bij een goede vruchtzetting ook komende zomer wit sneeuwende populieren niet van de lucht zullen zijn. Een andere prachtig bloeiende populier is de ratelpopulier Populus tremula. Lange zilve rachtige bloeiwijzen sieren als fluwelen katjes de boom. In het glanzende voorjaarslicht een bloeiend spel tussen zijde en zonlicht. Berken en beuken erken en beuken bloeien eveneens met kat jes. De berken wat duidelijker dan de beuken want die laatste hebben vrij kleine katjes. Ber ken voor tuinen zijn er te kust en te keur. Om er enkele te noemen: Betula nigra of zwarte berk met brede kroon en prachtig genuanceerde roomwitteschors, Betula papyrifers met in bla den afbladderende schors, Betula utilia met zeer witte bast, betula verrucosa Tristis met afhangende twijgen treurberk genoemd en Be tula verrucosa "Youngii" met nog meer over hangende twijgen uitgroeiend tot een natu- lijk prieel, vandaar de naam prieelberk. Nu de knoppen beginnen te schuiven is het de beste tijd om berken te planten of te verplan ten. Met de genoemde soorten hebben we de be kendste met katjes bloeiende bomen en strui ken de revu laten passeren. Volledigheidshalve merken we nog op dat deze opsomming niet volledig is. O p verschillende fruitbedrijven is de vorige week de spuitma- chine van stal gehaald en werd een begin gemaakt met het uit voeren van de gewasbescherming. De schurftbestrijding vraagt als eerste de aandacht. Toen de temperaturen stegen stond men versteld van de snelheid waarin de knoppen gingen schuiven. Ook de eerste appels in Zeeland kregen eind vorige week infekteer- bare delen en dat betekent dat de strijd tegen ziekten en plagen in de fruitteelt is begonnen en volgehouden zal moeten worden om straks met een kwaliteitsprodukt aan de markt te kunnen komen. Niet iedereen begon de vorige week met de bespuitingen. De ene teler durft nu eenmaal wat meer risiko te nemen dan de andere. Het is wel mogelijk enkele dagen risiko te nemen in het begin, maar wanneer dit blad verschijnt zal toch wel op alle fruitbedrij ven de gewasbescherming begonnen zijn en een regelmatig weerkerend gebeuren worden. De fruitteler kan zich nu eenmaal niet veroorloven deze kultuurzorg minder serieus te nemen. Ieder jaar wordt duidelijker dat er op de fruitmarkt alleen plaats is voor een kwaliteitsprodukt. Wat dat betreft moesten de telers het samen eens kunnen worden over een systeem waarbij het fruit van mindere kwaliteit uit de markt voor verse konsumptie werd gehouden, zeker wanneer er voldoende ander fruit tegen een redelijke prijs te koop is. Let zal niet lang meer duren of in het fruitland verschijnt de eerste bloesem. De vroege pruimen zullen weldra hun knoppen openen en ook de peren volgen spoedig daarna. Het gezegde dat een vroege Pasen ook betekent een vroeg voorjaar gaat dit jaar niet op. De weersomstandigheden in de komende weken zullen in belangrijkè mate bepalend zijn voor het tijdstip van de bloei, maar bijzonder vroeg wordt het in geen geval. Naar het zich laat aanzien krijgen we een zeer rijke bloei van vrijwel alle appelrassen terwijl bij de peren het beeld wat geva rieerd is. We gaan beslist niet zeggen dat er te weinig perebloe sem is maar we weten wel dat veel telers bij rassen als Beurré Hardy en Conference toch graag wat meer bloemknoppen had den gezien. Bij de snoei is overwegend wel rekening gehouden met deze wat zwakkere bloemknopbezetting bij de peren. Het viel ons overi gens op dat er vooral in de oudere Zeeuwse fruitcentra per begin april nog heel wat gesnoeid moest worden. Het bewijst opnieuw dat voor deze kultuurzorg slechts een beperkt aantal mensen beschikbaar zijn. Ieder jaar valt er een aantal personen af welke de kunst van het fruitbomen snoeien meester waren en nieuwe krachten die het kunnen, komen er te weinig bij. Voor veel fruittelers kan dit een probleem worden, want de snoei is bijzonder belangrijk in het totale proces van fruitteler zijn. Hierbij wordt niet alleen de basis gelegd voor de boomvorm maar ook voor de produktiekapaciteit van de boom. Met name in het gebied Kapelle op Zuid Beveland is dit seizoen veel aangeplant. Dit werd daar mogelijk vanwege de ruilverka veling die er aan de gang is en waarbij een aantal percelen werden gereed gemaakt voor beplanting met fruitbomen. MERPELAN AZ divisie Agro Chemie Postbus 105 Tel. 085-629014 MERPELAN AZ Bij de nieuwe aanplant in dat gebied is de appel favo riet. Bij het rooien van verouderde bomen gaat het trouwens ook in hoofdzaak om de appels want verou derde pereboomgaarden zijn er betrekkelijk weinig en de bestaande pereboomgaarden worden in het verka- velings geheel zoveel mogelijk gespaard. Opvallend is het groot aantal variaties bij het planten. Overwegend gaan er veel bomen op een hektare. Een aantal telers houdt het op het ouderwetse systeem van één rij waarbij dan een nauwere afstand dan vroeger wordt aangehouden namelijk gemiddeld tussen de rijen 3.25 met en op de rij 1.25 m tot 1.50 meter. Daarnaast varieert het van 2 rijen per bed tot 6 rijen per bed en alles wat daar tussen kan zitten. Degenen die helemaal opnieuw kunnen beginnen wa gen het met de beddenteelt. Zij moeten daarbij hun totale bedrijfsvoering aanpassen. Er wordt zeer ver schillend gedacht over deze plantmethode* De toe komst zal leren wie er gelijk heeft gehad. We hebben in de fruitteelt reeds meerdere keren gezien dat wat op een bepaald moment voor onmogelijk werd gehouden, enkele jaren later gemeengoed was geworden. We hebben meegemaakt de opkomst van type M IX en de verguizing welke deze onderstam ten deel viel. We denken aan de voorraadkist bij pluk en bewaring. Misschien gaat het ook die kant uit met de bedden teelt. Mogelijk zal het ook zo gaan met de presentatie van het betere fruit. Nu doen we nog alsof dat alleen maar mogelijk is in onze dikwijls oude meermalige veilingkisten maar ook daarvoor zal een andere perio de aanbreken, daar zijn we van overtuigd. W, at de organisatie van de fruitafzet in Zeeland betreft lijkt het er op dat er veranderingen op til zijn. De besturen van de vier fruitveilingen in deze provin cie, te weten die van Goes, Kapelle, Krabbendijke en Terneuzen deelden de vorige week aan hun leden mede dat ze besprekingen zijn begonnen om te komen tot samenwerking van deze vier veilingen in één centrale veiling. Binnen niet te lange termijn hoopt men hier over nadere mededelingen te kunnen doen. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 19