J ohnson's reaktie op het Z.L.M. plan was eerst alleen maar stomme verbazing. Dat ls trouwens best te begrijpen. Je ploetert voor je hachje en je denkt er zelfs niet aan dat er iets zal gaan gebeuren waarbij mensen uit een ander werelddeel je zullen helpen. Op eigen kracht ga je het proberen. Of het lukt dat weet je nooit. Ineens komt er een briefje bij je aan waarin zomaar een heleboel mogelijkheden worden geboden om sneller van start te gaan onder heel wat gunstigere omstandigheden. J a beste lezers dit kan natuurlijk een prachtig uniek ontwikkelingsprojekt worden. Er zijn niet veel direkte lijnen in dit werk. Wij hebben er nu een. Nergens geen tussenstations. Wat U als leden van de Z.L.M. bereid bent om te schenken zal ook direkt aan het bedrijf van Johnson ter beschikking komen. J ohnson Ade is geen bedelaar, hij is een on- dernemer. Hij heeft niet zitten wachten totdat iemand hem een duwtje gaf om te beginnen. Hij is er niet met zijn oren bijgesleept, omdat ergens van hogerhand ineens werd besloten dat dit en dat gebied ontwikkeld moest worden. Hij is geen ongemotiveerde jongen die het alleen maar doet omdat het moet. Integendeel hij is een vent die er zelf reeds aan begonnen is. Die er misschien zonder onze hulp op den lange duur ook best zal komen! T oen het idee tijdens tje hoofdbestuursver- gadering van de Z.L.M. bekend werd, waren daar ook de vertegenwoordigsters van de Plat telandsvrouwen bij aanwezig. Zij ontstaken direkt voor dit projekt in een laaiend enthou- siasrhe. Ze willen er alles aan doen om ook een steentje bij te dragen aan deze zaak. Maar voor hen zou het nog leuker zijn om in dit geval het gezin Johnson onder de loupe te nemen. De vrouw van Johnson kan echt nog wel het een en ander gebruiken. Alleen we zullen nog even af moeten wachte wat ze het liefst heeft en wat het meest nuttig is. Het heeft weinig zin om haar een elektrisch strijkijzer te sturen want W at gaat het nu kosten, zo'n hulp? Wel dat is niet de juiste benadering. Het kost helemaal niets. De vraag moet zo worden gesteld...wat gaan we met zijn allen beschikbaar stellen voor deze man en zijn familie. Wanneer dat bekend is dan pas zullen we kunnen zeggen, we geven hem de keus, wat heeft hij het eerst en het meest nodig. Hoe krijgen we het geld bij elkaar? Een stommé verbazing! Kopen in eigen land. Afzet voor de Produkten. Johnson toonde altijd ini tiatief. Nederlands deskundigen- advies' ter plaatse. Ook de plattelandsvrou wen willen helpen. Het is geen prestige ob- jekt. Het is geen kwestie van leven of dood. Het wensenlijstje van Johnson-Ade-Doyo. Tijdens de Z.L.M. manifestatie op 23 en 24 juni zal er een speciale Kenya stand aanwezig zijn waar via o.a. een rad van avontuur gespeeld kan worden ten bate van ons Kenya project. Het kan heel goed mogelijk zijn dat U na het lezen van dit verhaal meteen al een bijdrage aan het bedrijf van Johnson Ade Doyo wil schenken, dan kunt U dat storten op de postgiro rekening van de Z.L.M. no. 17.25.03 of de RABO- rekening te Goes no. 32.05.03, met duidelijke vermelding Kenya-projekt" Voor nadere inlichtingen kunt U bellen naar M. van Wezel, tel. 01100-21010 of 01641-3847. Daardoor zal het ook voor ons heel wat meer gaan spreken. Johnson kan ons regelmatig op de hoogte houden van de gang van zaken. We hebben hem destijds een fotocamera gegeven en hij heeft beloofd dat hij van tijd tot tijd wat foto's zal sturen. Het is voor mij een droom, schreef hij. Ik geloof het omdat jij het me schrijft. Het zal wel waar zijn. maar eigenlijk is het te mooi om waar te zijn. Kenya is een vooruitstrevend land in zwart Afrika. Het heeft een geleide democratie, die voor de natie op dit moment het beste is en uitstekend funktioneert. Het is ook een land waar in de moderne landbouwstreken rond de hoofdstad Nairobi veel goed materiaal te ko pen is. Wanneer wij samen geld beschikbaar stellen voor de aanschaf van zeg maar een stuk of vijf melkkoeien, dan hoeven we die gelukkig niet uit Nederland te verschepen. Nee, Johnson kan direkt in zijn eigen land terecht en daar een aantal goede dieren kopen. Dat spaart een hoop geld. De dieren zijn onmiddelijk al beter bestand tegen het klimaat. Zo is dat ook voor andere materiaal. Johnson heeft de wens geuit om een waterpompje te kunnen kopen. Zo een apparaat is b.v. in Nairobi of Mombasa best te krijgen. Hij kan dan in geval van nood gemak kelijk onderdelen aanschaffen. Daar komt na tuurlijk bij dat hij als monteur de reparaties en het onderhoud heel goed zelf kan uitvoeren. Toch denken we aan een vorm vanjFmanciering die iedere mogelijkheid van eventuele misluk king of teleurstelling uitsluit. Wanneer de Z.L.M leden hun aandeel hebben geleverd dan zullen wij vragen of b.v. de Nederlandse landbouwattache in Nairobi zo goed wil zijn om dat Z.L.M. geld te beheren. Wanneer Johnson dan dit geld wil besteden dan kan dit lopen via de landbouwattache of een van diens medewerkers. .T ohnson Ade Doyo is een pienter man. Hij heeft zo zijn eigen ideeën omtrent de ontwik keling van zijn bedrijfje. Er moet nog heel wat ontwikkeld worden. In het gebied niet zo ver van zijn bedrijfje vandaan wordt momenteel een hotel gebouwd, voor de Europese toerist die daar straks met de billen bloot in de zon komt liggen en gaat genieten van het frisse zwemwater van de Indische Oceaan. Zo'n ho tel in zo'n toch nog afgelegen streek heeft natuurlijk de nodige groenten en melk nodig. Hij ziet in zijn gedachten die afzet al zitten. Groenten en melk dat zijn twee produkten die erg gevraagd kunnen zijn. Daarnaast kan hij van zijn bedrijfje ook papaya, mango's en an dere vruchten zoals bananen en avocado's af zetten. Het is nog niet zover, maar het zijn wel moge lijkheden. Het tourisme in Kenya is nog steeds een van de snelst groeiende takken van de economie. Steeds meer zoekt men het in hotels die nog ver van het gewoel van een stad als Mombasa of Nairobi afliggen. Hier vindt de toenst nog de rust die hij verwacht van een Afrikaans land. In de buurt van Kipini zoals het plaatsje heet waar Johnson zijn bedrijf heeft gesticht zijn ook scholen en een zieken huis. Aan deze instellingen kan hij straks eventueel ook melk leveren. Het is prachtig om een boer in het zadel te helpen, maar wanneer hij voor zijn produkten geen afzet heeft dan is het hele project waar deloos. Naast die aan bederf onderhevige goe deren denkt Johnson ook aan andere gewassen zoals katoen, mais en rijst. Hiervan kan hij heel wat telen wanneer al zijn grond zou zijn ont gonnen. Deze produkten kunnen opgeslagen^ worden en hiermee kan wat meer op de markt worden ingespeeld. Overigens ligt zijn bedrijf voor katoen heel erg gunstig, want op het ei land Lamu staat een grote katoenginnery. Een afstand van maar enkele tientallen kilometers. Wij geven hem nu een duwtje in de rug, daar kunnen we waarlijk heel erg trots op zijn als zuidelijke land en tuinbouwers. Het kan best eens zijn dat hij zijn bedrijf nog weet uit te laten groeien tot een flinke onderneming. Een bedrijf vanwaar uit anderen inspiratie vinden. Ook een bedrijf dat werkgelegenheid schept in de streek. Al is dat dan maar werkgelegenheid voor een paar mensen. Het is beter dan niets. Initiatief heeft Johnson in het verleden steeds genoeg getoond. Zo heeft hij samen met nog een aantal andere vrienden, een coöperatief winkeltje opgericht. Ze keken hem maar vreemd aan, die Arabieren, die meenden dat ze het alleenrecht hadden in de handel. Het win keltje liep goed. Hij kreeg zelfs het alleenrecht van de regering om de suiker in het dorp te distribueren Maar omdat hij geen vorm van transport had, was hij weer aangewezen op de transportmogelijkheden die de Arabieren al ruimschoots hadden, en zodoende was hij toch weer min of meer met huid en haar aan hen overgeleverd!. O ns Z.L.M. projekt heeft nog een extra kans van slagen. Niet zo heel ver uit de buurt werken en wonen een aantal Nederlandse agrarische deskundigen. Deze mensen zijn gaarne bereid wanneer Johnson hieraan behoefte heeft om hem gratis van advies te dienen. Wanneer dj zo nu en dan eens naar de kust gaan is het voor hen een kleine moeite om een kijkje te gaan nemen op het bedrijfje. Deskundig advies wanneer hij dat wil! Maar laten we wel wezen, het wordt geen be voogding. Het wordt geen kwestie van dat die blanke mensen het weer wel eens zullen gaan regelen hoe het allemaal moet. Dit wordt een geheel door Johnson zelfstandig aangepakt ontwikkelingsproject. Een Afri kaan, die het echt zelf wel aan kan. Maar net zo goed als wij hier ook zeer gediend zijn van het advies van onze voorlichtingsdiensten, zo zal het best zijn dat Johnson dat ook is van het advies van Nederlandse deskundigen. elektriciteit zal er de eerste jaren nog wel niet zijn. Ook zal ze niet veel hebben aan een was machine. Maar daarentegen zal ze weer wel blij kunnen zijn met een koelkast die brandt op petroleum, schoolgeld voor de kinderen of kleding en meubilair. In dat nieuwe huis staat niet veel meubilair daar kunt u van verzekerd zijn. Je kan niet alles ineens. Dat huis dat is daar omdat moeder de vrouw met de kindertjes er moeten wonen en werken. Het bedrijf krijgt natuurlijk voorrang iedere cent die er beschik baar komt wordt in de verdere ontwikkeling van de boerderij gestoken. Dat is niks nieuws want op hoeveel van onze eigen bedrijven ge beurt dat ook niet. Ze beginnen van de grond af. Daarom zullen de Plattelandsvrouwen er straks zeker geen moeite mee hebben om wat voor de familie te doen. G ntwikkelingshulp is iets waar je zoveel kanten mee op kunt. Wanneer het echter direkt gericht is op één konkreet geval dan zal het veel meer aansprekelijk zijn dan al die grote pro- jekten van miljarden en miljoenen. Na een slecht boerenjaar zal er wellicht hier en daar een trouw lid zeggen. Ze kunnen me wat, ik heb zelf al genoeg aan mijn hoofd, moet ik nou ook nog een beetje de zorgen van iemand daar in Afrika op me nemen? Bovendien, wat zou het, weggegooid geld! "En als het dat niet is, dan kun je die mensen daar netjes ontwikkelen en van alles en nog wat le ren, terwijl ze dan later verdorie als konkuren- ten langs de achterdeur op je markt terug ko men..." 't Is natuurlijk het gemakkelijkste om te zeggen laat ze daar maar zitten 't is ver van ons bed"...Maar dat is geen manier. We zijn er om elkaar te helpen. Wanneer dit zal lukken dan kunnen we daar als Z.L.M. trots op zijn. Onze hulp zal geen drup pel op de gloeiende plaat zijn, integendeel, de voortdurende aanwezigheid van een aktief kundig Kenyaans boertje in een achterlijk ont wikkeld gebied kan die gloeiende onontwik kelde plaat straks geleidelijk omtoveren in een vruchtbaar landbouwgebied, waaraan in de eerste plaats de eigen bevolking voordeel zal hebben. Werkgelegenheid en voedselvoorziening staan daarbij nog echt centraal. Geen kunstmatig opgezet prestige projekt, maar een eenvoudig nuchter boerenaanpak stuk werk, waarbij we allemaal met onze beide benen stevig op de grond blijven staan...We hebben vertrouwen in Johnson en in onze leden! Dan kan zijn dat hij zegt, ik wil beginnen om mijn veestapel op te bouwen. Dan kan hij de vijf aftandse koeien die met zijn allen nog geen liter melk produceren opruimen. Met dat geld dat hij daarvoor krijgt en met het geld van de Z.L.M. kan hij dan met behulp van deskundi gen een stuk of vijf goede koeien aanschaffen! Het kan ook zijn dat hij zegt, ik wil liever eerst een waterpomp. Op die manier kan hij de veldjes op gezette tijden bevloeien en-zijn huis van water voorzien. Het kan ook heel goed zo zijn dat hij de voorkeur geeft aan wat fondsen om eerst wat meer wildernis te ruimen, zodat zijn oppervlakte cultuurgrond groter wordt. Allemaal vragen die nu nog niet kunnen wor den beantwoord. We zullen de zaak niet om draaien. Het eerste woord is aan uw allen. Wat gaan we beschikbaar stellen? Om U een idee te geven van de eventuele kosten, zullen .we hier bij een kader afdrukken wat de globale finan ciële benodigdheden zullen zijn. Ons projekt is geen haastprojekt. Het is geen zaak van leven of dood. Johnson lijdt gelukkig geen honger. Zijn kinderen zijn gezond. Nie mand zit van top tot teen onder de zweren. Het is geen schreeuwend ontwikkelingshulp pro ject. Nee, mensen, het is doodgewoon een pro ject dat wij als Z.L.M.ers moeten zien als een solidariteitsaktie van kollega's onder elkaar. Niet dan na zeer veel schroom heeft hij het onderstaande lijstje aan ons toegezonden. De bedragen die hij doorgeeft zijn gebaseerd op de Kenyaanse Shilling, die nu ongeveer een kwartje is (0,25)... Tien melkkoeien van goede kwaliteit Ksh 14.000 - 3.500,- Gewasbeschermingsmiddelen en chemicaliën voor het teek vrij houden van de koeien Ksh 4.000,- 1.000,- RugsjJuitketel Ksh 500,- - 125,- Waterpomp met motor Ksh 40.000,- i 10.000- Omheinings en afrasteringsmateriaal Ksh 30.000- 7.500,- Het maken van een welput Cemeal Ksh 9600,- J 2.400.- Andere materialen Ksh 3000,- 750,- Arbeidskosten Ksh 4000,- - S 1.000,- T ransportkosten Ksh 3000,— 750,- Kunstmest Ksh 4000,- - 1.000,- 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 13