Is het Amerikaanse suikerbeleid een Coca Cola Onkruidbestrijding in bieten bij het zaaien D e onkruidbestrijding is nog steeds het knelpunt bij de suikerbietenteelt" Ondanks goede chemische bestrijdingsmid delen blijkt de onkruidbestrijding in de praktijk niet altijd bedrijfszeker genoeg te zijn. Daar chemische bestrijding veel geld kost en weinig handwerk door iedereen gewenst wordt, zal elke teler er alles aan moeten doen om tot een goed geslaagde bestrijding te komen. Om problemen te voorkomen, zal uitgaande van humus gehalte, zwaarte en vochthou- dendheid van de grond, rekening houdend met de te verwachten onkruiden, een juiste keuze gedaan moeten worden uit de beschikbare chemische middelen. Met kennis van zaken spuiten, kan resulteren in een goede onkruidbestrijding met nagenoeg geen groeiremming van het bietengewas. W anneer duist of grasopslag wordt verwacht, kan voor het zaaien 3 Vi - 5 1 Ro-Neet of 3 Vi I Avadex of direkt na zaaien 3 a 4 kg profam (IPC) per ha worden toegepast. Ro-Neet en Avadex toepassen voor de voorlaatste grondbewerking en direkt 3 a 5 cm diep inwerken. Het is noodzakelijk dat er voor het spuiten een grondbewerking heeft plaatsgehad' Toepassen over de ploegs- neden geeft een slecht resultaat. Ro-Neet heeft het voordeel dat het niet alleen de grasachtigen bestrijdt, maar ook enigszins werkzaam is tegen breedbladige onkruiden' De werking op breedbladige is echter van dien aard dat als aanvulling een Pyramin-bespuiting direkt na zaaien niet achterwege kan blij ven. D oor op zandgrond vroeg te ploegen, krijgt de bouwvoor gelegenheid te bezakken, zodat de vochtvoorziening beter blijft D e suikerprijzen in Amerika hebben zich de laatste vier jaar bewogen tussen 17 en 63 dollarcent per pond. Nu is het vaak de prijs die in supermarkten wordt betaald die de voorpagina's van de pers haalt. Maar achter de schermen spelen zich billioenen transakties af tussen handelsgroeperingen enerzijds en somstijds de politieke rivalen anderzijds, waarvan nooit iemand buiten de zogenaamde goedingelichte kringen hoort. KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen C.A.R. Zevenbergen Spec. Planteziekten en Onkruidbestrijding, A.C.M. Mulders. Kleigrond Avadex aanwenden wanneer wilde haver wordt verwacht. De werking op breedbladige onkruiden is echter te verwaarlozen. Duist en grasopslag worden wel goed bestreden. Profam moet direkt na het zaaien gemengd met Pyramin wor den gespoten. Naast de bestrijding van de grasachtigen heeft dit middel ook een gunstige nevenwerking, vooral op muur en varkensgras„waarop Pyramin niet al te sterk is. Profam is niet onschuldig op het bietengewas, vandaar dat op gronden bene den 25% slib een toepassing afgeraden moet worden. In som mige-jaren wordt op zwaardere gronden ook schade gekonsta- teerd. Vooral op die plaatsen waar overdosering heeft plaatsge had. Wanneer Temik of vollevelds lindaan is gebruikt nooit geen profam toepassen en ook niet wanneer het middel Merpelan AZ wordt gebruikt. Voor de bestrijding van breedbladige onkruiden, afhankelijk van de zwaarte van de grond, direkt na zaaien 3 a 5 kg Pyramin toepassen. Ook het middel Merpelan AZ in een dosering van 3 a 5 kg per ha kan gebruikt worden op gronden tussen 20 en 50% slib. Voor een goed resultaat van dit middel moet de vocht- voorziening zeer goed zijn. Voor een goede werking is het noodzakelijk dat de toepassing direkt na het zaaien plaatsheeft. Elk jaar opnieuw blijkt de onkruidbestrijding het beste te zijn waar de Pyramin, ook bij droge omstandigheden, direkt na het zaaien wordt toegediend. Een bestrijding uitstellen, vermindert het resultaat behoorlijk. Zandgrond en daardoor ook de werking van de onkruidbestrijdingsmidde len beter is. Wanneer nog niet is geploegd, is het beter met ploegen te wachten tot vlak voor het zaaien. De grond dient dan met een vorenpakker-kombinatiewerktuig aangedrukt te wor den om de voordelen van vroeg ploegen nog enigszins te bena deren. Vroege zaai is gunstig, omdat de grond dan voldoende vochtig is. Op zandgrond zijn meestal twee bespuitingen nodig, omdat op vele percelen nog veel laatkiemende onkruiden, zoals o.a. zwarte nachtschade, voorkomen. Gelijk met het bietenzaad kiemende onkruid mag in geen geval ontsnappen, omdat dit later zeer moeilijk chemisch te bestrijden is. Daarom is het nodig dat direkt na het zaaien een bodemherbicide, o.a. Pyramin. wordt toegepast. De dosering bedraagt, afhankelijk van het hu- musgehalte, 3 a 5 kg per ha. Wanneer naast de breedbladige onkruiden ook grassen zoals straatgras en windhalm worden verwacht, kan aan de Pyramin, op gronden met meer dan 4% humus. 3 a 4 kg profam worden toegevoegd. Tevens wordt dan een betere bestrijding verkregen van o.a. muur en veelknopigen. Humusgehalte van de grond O p gronden boven 6% humus is de werking van Pyramin onvoldoende. Het is hier verantwoord om direkt na zaaien al leen 5 a 8 kg profam toe te passen en dan in het tweebladstadium van de bieten te spuiten met 6 1 Betanal 2 kg Pyramin per ha. Op gronden beneden 6% humus kan in plaats van profam ook 3 Vi a 5 i Ro-Neet worden gebruikt. Het heeft voor een goede werking iets minder vocht nodig, zodat vooral bij late zaai en/of onder droge omstandigheden dit middel de volle aandacht ver dient. Het middel moet vóór het zaaien worden gespoten en met een 3 5 cm diepte worden ingewerkt. Naast de bestrijding van gras achtigen heeft het een gunstige nevenwerking op breedbladige onkruiden. Een Pyramin-bespuiting direkt na zaaien mag echter niet achterwege gelaten worden. Wilde haver is te bestrijden met 3 Vi 1 Avadex per ha. Toe te passen vlak voor het zaaien en snel inwerken. Wanneer drijfmest wordt aangewend om stuiven tegen te gaan, is het voor een goede werking op het onkruid beslist noodzake lijk dat eerst de bespuiting met Pyramin heeft plaatsgehad. Meestal zullen zowel op zand- als op kleigrond na opkomst van de bieten nog wel onkruiden voorkomen. Deze zijn dan met Betanal al of niet gemengd toegepast met Pyramin, Venzar of Schering E 11 olie te vernietigen. De oogst van suikerriet in Santa Rosa (Texas) gevolg van deze enorme voorraad zal zijn dat de prijzen nog maandenlang onder zware druk zullen staan. Iets wat mogelijk de Amerikaanse huisvrouwen mild zal stemmen, maar wat voor de suiker boeren in Auerika weinig soulaas biedt! bewerking steeds dwars op de zaairichting is uitgevoerd en u zult verstelt staan hoe goed het gaat. SPUITEN MET BODEMHERBICIDEN is nog steeds een sekuur werk. Zo wordt bijvoorbeeld bij overlappen di rekt de dubbele dosis gegeven. Terwijl bij te breed rijden een gedeelte wordt overgeslagen. Door het goed afmeten en door goed duidelijke zicht lat ten, stokken of vlaggetjes te gebrui ken, kunt U sekuur te werk gaan. Beter iets meer voorzorg, dan later veel nawerk. Ga als vakman te werk! RUNDVEEHOUDERIJ IS DE MAGNESIUMTOESTAND van uw grasland laag, strooi dan 300 kg kieseriet per ha. Verwacht U t.g.v. veel drijfmest een te hoog kaligehalte in het gras gebruik dan voor het inscharen op een dauwnat gewas 30 kg magnesiet per ha. Het laatste kost U wat moeite, maar het risiko voor optreden van kopziekte bij uw melkvee, wordt hierdoor wel sterk verminderd. HET MAKEN VAN EEN goed weidegebruiksplan bezorgt de veehouders minder "kopziekte" tijdens het weideseizoen. U kunt bij zo'n plan rekening houden met de hoeveelheid stikstof bij weiden of maaien. Door de koeien vroeg in te scharen, krijgt U groeitrappen. A Is het weer dan ook nog wat wil meewerken, loopt alles als een trein. UIT EEN FIS KALE BOEKHOUDING kan met wat moeite nagegaan worden of de bedrijfsresultaten naar wens waren. Wanneer U meer over de melkveehouderij wil weten, kan dit het beste geschieden door een deelboekhouding bij te houden. U krijgt dan niet alleen een aantal kengetallen van uw eigen bedrijf Er is ook een overzicht bij over de uit komsten van gelijksoortige bedrijven die ook over een deel boekhouding beschikken. B innenkort krijgt de senaat een wetsontwerp te behandelen dat het probleem van de enorme prijsschommelingen in suiker probeert aan te pakken. Men denkt dit doel te bereiken door vrijwillige importbeperkingen in te voeren, waarbij vooral aan suiker uit de Phillippijnen en de Dominicaanse republiek wordt gedacht. Een gedeelte van de Senaat wil best aan deze wet medewerken, maar eerst moet maar eens zwart op wit worden geregeld dat in de toekomst de Amerikaanse suikerriet of biet verbouwers gevrijwaard worden voor goedkope importen, zodat ook zij op lange termijn wat meer zicht krijgen op de teelt van suikerhoudende gewassen. Amerika importeert jaarlijks 11 miljoen ton suiker. Dit grote kwantum werd jaarlijks verdeeld onder de verschillende expor terende landen. Aan dit systeem kwam een einde in 1974 toen de prijzen tot een rekord hoogte stegen. Daarna zakte de prijs, deels tengevolge van overproduktie. weer tot een rekord laagte. Toen vorig jaar Carter president werd lag de prijs op ongeveer 10 dollarcent per pond. Dat is ruim 3 cent onder de kostprijs van suiker zoals die in Amerika door de boeren zelf wordt gepro duceerd. Ondanks het verzoek van de minister van landbouw om opnieuw importquota's in te stellen, weigerde Carter dit. Inplaats daarvan stelde hij een subsidie van 2 cent per pond in zodat ook voor de eigen boeren weer een klein winstje mogelijk zou zijn. Maar de 5000 suikerriet en de 15.000 suikerbiet boeren hadden daar weinig aan want de wereldmarktprijzen daalden zo diep dat die kleine subsidie geen effekt meer had. Aan de andere kant waren een paar grote suikerverwerkende bedrijven zoals Coca Cola, General Foods Corp en Nestlé best tevreden met Carterspolitiek. Door die lage suikerprijzen waren in staat om grote winsten te maken. De agrarische lobby in de Senaat mopperde, misschien wat ten onrechte dat Carter met opzet niet ingreep om het Coca Cola bedrijf, gevestigd in de Atlanta, met aan het hoofd een zeer goede vriend van de president te bevoordelen. Coca Cola is de grootste kommerciële suikerverbruiker, gelijk te stellen met on geveer 10% van de nationale Amerikaanse konsumptie. Een van de senatoren ging zelfs zover door te stellen dat hij het huidige suikerbeleid, veel meer als een Coca Cola beleid wilde betitelen. De druk op de president werd echter zo groot dat het vorig jaar zover zou komen dat er importtarieven zouden worden inge - steld. Het geruchtgaat dat toen'n paar leidinggevende figuren van Coca Cola opmerkten, dat ze de president wel onder druk zouden zetten zodat hij de wet niet aan zou nemen. Als we het officieel niet kunnen winnen, dan maar via een achterdeur. Een opmerking, die aan de bar van een hotel werd gemaakt en achteraf hevig werd ontkend. En zo die al gezegd zou zijn, dan werd afgedaan als een zonde op een vaste regel n.l. nooit geen zaken aan de bar te bespreken, en zodanig dus als niet gezegd zijn moest worden beschouwd! H oe het zij, van het oorspronkelijke amendement bleef alleen maar een kompromis over. Er werd een garantieprijs van 13,5 cent per pond suiker vastgesteld. De minister van landbouw verzocht om deze garantie prijs onmiddellijk ingang te laten vinden. Carter voelde er heel weinig voor. Terwijl het garantie 5 prijssysteem reeds in juli '77 werd aangenomen trad het pas in werking begin november tegelijk met een aangepast heffings programma. De minister van landbouw kreeg veel kritiek van de landbouwlobby, omdat hij niet voor elkaar had gekregen wat gevraagd werd. Onduidelijk was ook waarom geraffineerde suiker niet viel on der het importheffingsysteem. Gelijkertijd viel van de toepas sing van de wet tot begin van dit jaar nauwelijks iets te merken. Opvallend traag werd ook een einde gemaakt aan de mazen in de exportwet. Hierdoor werd Amerika nog snel overstroomd met buitenlandse suiker. Alleen al in december werd er 2 mil joen ton geïmporteerd. Zes keer zoveel als anders. Overal waar maar opslagkapaciteit aanwezig was werd die gebruikt. Een AKKERBOUW DOOR ER WTEN OP DE juiste diepte te zaaien (3 a 4 cm) en door zo weinig mogelijk met zaaizaad te knoeien, kunt U duivenschade voorkomen. Probeer de wilde en verwilderde duiven van uw land te houden, want als ze eenmaal gewend zijn om bij U te komen eten, zit u straks met de schade. Zorg vooral dat op de wendakker geen zaden op de grond worden gemorst. OP ZWAARDERE GROND kunt U voor het aardappelen poten als volgt te werk gaan. Maak de grond niet dieper los dan U nodig heeft om de poters goed te bedekken Zet de poters zo ondiep mogelijk, door de pootmachine ondiep af te stellen. Breng later door frezen de nodige grond op de bed den. Kluiten gemaakt in het voorjaar vindt U meestal terug bij het rooien. WIE OP TIJD ZIJN WERK klaar wil hebben, moet vooruit zorgen. Dat wil zeggen: van te voren zorgen dat alles klaar staat. Er is maar één faktor die U niet in de hand hebt en dat is het weer. Zorg er echter voor dat machines, -brandstof, kunstmest, zaaizaad en pootgoed tijdig aanwezig zijn, dan kunt u op het juiste moment uw werk uitvoeren. Laat het niet aan U liggen. HOE VLAKKER UW LAND, hoe beter u kunt werken met grote machines. Vooral de oogstmachines vragen vlak land. Door niet steeds in dezelfde richting te werken, maar de volgende bewerking dwars op de vorige bewerking uit te voeren, komt uw land vlakker te liggen. Zorg dat uw laatste

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 5