VU Ol! DB VR OIIW o ok Zeeland heeft een aktieve agrarische kommissie. Deze organiseert donderdag 6 april in Goes een studiemiddag met het onderwerp "Boeren of Alternatief Boeren". Agrarische Kommissie: vooral voor jonge boerinnen. VONDELING Het afgelopen toneelseizoen D e toneeluitvoeringen 1978 zitten er weer op. Dit na een tijd van hard werken om voor leden en donateurs een toneelstuk op de planken te brengen. Veelal wordt reeds in september een aanvang gemaakt met de repetities, wat naast ontspanning toch ook veel inspanning vergt. AKTIVITEITEN-AGENDA Ga mee naar de rally in Gothenburg(Zweden)!!! Vogelbescherming Agrarische kommissie in Zeeland. 4/5/6 MEI - O.Z.VL. WEEKEND PARIJS' Vertrek: 07.30"uur v.a. plein Zaamslag. Terug: zaterdagavond 21.00 uur. Vervoer met eigen auto's. Overnachting in hotel in Parijs. Kosten: Vervoer overnachtingen: 75.— Opgave: voor zat. 8 april: bij Lenie Dees, 01153-1317 (18.00-19.00) alsmede betalen 75,— op bankrek.nr. 36.23.66.985 (RABO- Terneuzen) t.n.v. P.J.Z.-O.Z.V1. p/a Drieschouwenstraat 2. Zaamslag. Ekskursies op do-midd.. vrijd-mo., zat.mo. Rest: vrije tijd. Als je het woord rally hoort, denk je vanzelf aan autosport. Dit is hier nu niet 't geval want rally betekent hier een bijeenkomst op internationaal niveau. Dit betekent een week tussen platte landsjongeren uit verschillende landen v. Europa zoals Enge land, Schotland, Finland, Duitsland, Spanje, Italië etc; een kulturele ontmoetingsweek. Het is een aktiviteit die jaarlijks terugkeert en er kunnen 4 personen per land aan deelnemen. Wat wordt er zoal gedaan in zo'n weekje. Je maakt kennis met de deelnemers, er worden verschillende wedstrijden georganiseerd zoals bijv. trekkerbe- hendigheidswedstrijd, kook-wedstrijd, natuurkwis, danswed strijd, etc. Je gaat een dag naar een gastgezin Er worden excursies georganiseerd En 's avonds natuurlijk "Gezellig heid" zoals bijv. volksdansen uit het land waar je bent, ook kun je zelf iets brengen zoals een lied of een dansje uitje eigen land. Ook is er een tentoonstelling van de verschillende P.J. orga nisaties' waarin je je eigen organisatie uiteenzet. Hierbij word je geholpen door de landelijke organisatie (P.J.G.N.) Elk jaar wordt er ook een thema uitgewerkt waarbij ieder land z'n eigen probleuatiek naar voren brengt en uitwerkt met fotomateriaal waarover nadien dan gesproken wordt. Doordat velen nog op school gaan en vaak alleen in de week ends thuis zijn is het voor een afdeling moeilijk genoeg spelers bij elkaar te krijgen. Hierbij wordt mijns inziens dikwijls de fout gemaakt, dat eerst een toneelstuk gezocht wordt en men daarna spelers gaat aantrekken. Het zou misschien beter zijn eerst te kijken hoeveel spelers beschikbaar zijn en daarna pas een stuk uit te zoeken. In het verleden heb ik het als een handicap gezien dat vele afdelingen ieder jaar met een groot percentage debutanten spe len, waardoor het spelniveau dikwijls wat lager ligt. Ik ben nu echter tot de konklusie gekomen, dat dit beslist niet waar is. Ik geloof dat het voor een afdeling nodig is ieder jaar debutan ten aan te trekken. Op deze manier krijgt ieder, die interesse toont in toneelspelen, de kans zich wat dit betreft tebekwamen. Natuurlijk is er een deel, die na een seizoen te hebben meege draaid geen interesse meer tonen. Maar er zijn gelukkig ook spelers die dol enthousiast zijn en weer uitzien naar het volgende seizoen. Later zie je dan sommigen van deze spelers nog wel eens terug bij een amateur toneelgezelschap' Maar wat was in feite de eerste stap? De toneelgroep van de P.J.Z. Hieruit blijkt dat de P.J.Z. wat vorming betreft z'n steentje toch wel bijdraagt. U zult zich misschien afvragen wat voor nut een toneeljury dan nog heeft. tl et is natuurlijk zo, dat de jury een rangschikking moet ma ken, omdat het beste spel nu eenmaal naar het Juweel gaat. Maar daarnaast zie ik het als taak, dat de jury meer als tussen persoon optreedt tussen de afdelingen onderling en dat daarbij ideeën worden uitgewisseld van verschillende afdelingen. Hier bij kan de jury adviserend optreden, omdat deze alle afdelingen dient te bezoeken en dus dan weet wat onder de afdelingen leeft. Helaas is er wat dit betreft door de afdelingen weinig gebruik van gemaakt' Ook is het belangrijk, dat er na de toneeluitvoering een nabes preking plaatsvindt. Maar dan niet 3 maanden nadat er is gespeeld. Persoonlijk zie ik geen enkel bezwaar in een nabespreking binnen een week na de uitvoering. Wanneer deze bespreking (diskussie) snel kan plaatsvinden zit zowel bij de spelers als bij de jury het spel nog vers in het geheugen. De rangschikking hoeft hierbij niet ter sprake te komen en acht ik ook van minder belang. Wanneer we in de toekomst op deze manier te werk konden gaan (waarbij de vertrouwenssfeer- en openheid van zaken een grote rol speelt) zie ik het nut van de jury nog wel degelijk zitten. Ik hoop binnen niet al te lange tijd jullie reaktie eens te horen. Rien Geluk Voorz. toneeljury, 01667-3'. Al met al is het een enorme leuke ervaring om aan de rally mee te doen. Dit jaar wordt de rally gehouden in Gothenburg in Zweden in de week van 30 juli tot 5 aug. Als je mee wilt doen kun je je opgeven bij Kees Schipper tel.01100-21010. Wil je over de rally nog meer weten bel dan Hans Knook op 01682-2829 deelnemer Rally 1977 in Italië. Of Mimi Akkermans(deelneem- ster Rally 1976 in Spanje) tel.01676-621. Gevraagd: stageplaats voor één jaar in vee- of gemengd bedrijf voor meisje van 16 jaar - Rachel Cohen Rodrigues met ervaring in melkerij in kibboets in Israel. Tel. 020-418104 Strandvliet 6, Amstelveen. De laatste vijftien jaar zijn in de Europese Gemeenschap vijftien vogelsoorten uitgestorven, en circa zestig vogelsoorten worden met uitsterven bedreigd. Jaarlijks worden tussen de 300 en 500 miljoen vogels gedood, aldus Hans Edgar Jahn, een Westduitse christen-democraat die zich in het Parlement reeds meermalen met vogelbescherming heeft beziggehouden. Op voorstel van Jahn, rapporteur van de commissie voor mi lieubeheer, volksgezondheid en consumentenbescherming, keurde het Parlement een richtlijn van de Commissie goed die beoogt de vogelbescherming in de Gemeenschap te harmonise ren. Hoofdgedachte van deze richtlijn is, aldus het Parlement, dat "de mens niet de rol van heerser der natuur toekomt, maar dat hij veeleer een deel van de natuur is, dat volledig is aange wezen op de andere elementen van ons ecologisch stelsel aarde". Vogels zijn van grote betekenis als biologische indicatoren voor een schoon milieu: de zwakste en meest kwetsbare soorten sterven al uit wanneer de mens nog kan overleven. De uitroeiing en decimering van vogelsoorten wordt hoofdza kelijk veroorzaakt door de ongediscrimineerde jacht en door het gebruik van chemische meststoffen en pesticiden. Het verbod van jacht op vogels met massale of niet-selektieve vang- en vernietigingsmiddelen, dat wil zeggen netten en lijmstokken, moet strikt worden toegepast en nageleefd, aldus het Parlement. De richtlijn van de Commissie omvat echter dermate ruime en gevarieerde normen, dat het gevaar van misbruik bestaat. onder redaktie van de Redaktieeommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jongë-Jansen. Bosdijk 1. Wissenkerke. tel.: 01107-610 Toen ik pas in het Provinciaal Bestuur zat, werd er een agrarische Kommissie opgericht en eerlijk gezegd zag ik daar het nut niet van in. Ik had in Zeeland op een voorjaarsvergadering gehoord over de aktiviteiten van deze groep en de gedachte was naar boven gekomen: wordt dit een bond in een Bond? Als je net als ik al zo'n 30 jaar lid bent van de Bond dan weetje van de tijd dat de afdelingen nog overwegend agrarische leden hadden, je weet ook dat de boerenstand een stand apart was. De afdelingen zijn aan het vergaderen, door de overloop uit de randstad worden er veel vrouwen lid die geen enkele binding met het boerènleven hebben. Er zitten plus- en min punten aan. voor en tegen. Pluspunten vind ik persoonlijk dat je een bredere kijk op een heleboel dingen krijgt, ook herken je het onbegrip tussen de verschillende leden. Wij als boerinnen krijgen de kans om veel onbegrip op te heffen, bijvoorbeeld een excursie in je eigen afdeling naar een fruit- of akkerbouwbedrijf. Tegen is datje allerlei kursussen die echt op land- en tuinbouw, het boerengezin en bedrijf en al wat er aan vast zit, gericht zijn, niet meer kunt uitvoeren. De afdelingsbesturen zouden wat raar staan te kijken als je met de vragen kwam: "Willen jullie volgend seizoen een kursus ekonomische vorming agrarische vrouwen brengen". En terecht, want misschien is 20% van de leden boerin of tuin dersvrouw. Maar die 20% is er wel en die heeft hard begeleiding nodig. We zijn in een stroomversnelling terecht gekomen. Landarbei ders zijn verdwenen, de industrie kon meer betalen; de boer heeft te zorgen voor voldoende eten, een voedselpakket dat betaalbaar is. Produceert hij teveel, dan wordt hij daardoor gestraft door nul komma nul voor z'n produkten te krijgen. Voor de vrouwen (vooral de jonge boerinnen) die met deze mannen getrouwd zijn is er de agrarische kommissie en deze wil meehelpen om inzicht te krijgen in alle taken rond bedrijf en gezin. O mdat de provincie Noord-Brabant groot is en verschillend van grond, bebouwing en boerderijen, leek het ons (de agrari sche kommissie) zinnig om als boerinnen bij elkaar te gaan kijken. Wij in West Brabant op onze kleigronden hebben geen idee van de bedrijven in en rond de Brabantse Kempen, het prachtige gebied rond Eindhoven. Daarom reden we op een regenachtige dag naar Heeze waar mevrouw Steenbergen ons verwelkomde op haar boerderij midden in het bos. Gezellig met een kopje koffie kwamen we tot een gesprek en tot afspraken. Uitwisselingen tussen Oost en West. Op 3 oktober 1978 is de bedoeling dat Oost Brabant naar West komt. Voorjaar '79 omgekeerd. Het wordt een studiedag en het volgende programma in samengesteld. 's Morgens de suikerfabriek "Dinteloord" bezoeken met uitleg hoe zo'n fabriek reilt en zeilt. Na de gezamenlijke lunch in Steenbergen willen we op dé akker het bietenrooien en vervoe ren zien. Zijn ze hier of daar uien aan het oprapen of aardappels rooien dan pakken we dat ook nog mee. Via het Heemse Sas rijden we langs het fruitbedrijf van Moelker. De mooie peren boomgaard zal dan al wel geplukt zijn maar een rondwandeling door de appelboomgaard is zeker de moeite waard. Naar Fijnaart, het aardappelverwerkingsbedrijf "De Delta Pa rel" willen we daar bezoeken en de huishoudschool waar we met elkaar willen praten en eten. Wij hopen dat zowel boerinnen in Oost dan wel in West Brabant zich spontaan zullen opgeven voor deze studiedag. Een andere aktiviteit van de agrarische kommissie is dat we het vraagpunt van de ZLM willen bespreken. Dat is dat jaar de eigen "organisatie". Verder hebben we meegedaan met dé stu diegroepen Ruimtelijke Ordening. Ook landelijk is er een studiedag "Grond" in het najaar van 1978; datum en plaats zijn nog niet bekend. Wilt U over dit alles informatie, neem dan kontakt op met de agrarische kommissie in Noord Brabant. C.J. Overbeeke-Breure De heren Quepin, medewerker aan de Middelbare Land- en Tuinbouwschool "Warmonderhof' te Kerk Avezaath en A. Doeleman, voorzitter van de ZLM, zullen een inleiding houden over de verschillende manieren van boer zijn. Ook is er gelegen heid voor discussie. Deze studiemiddag wordt gehouden in een zaal van het Land bouwcentrum aan de Westsingel in Goes, aanvang 13.30 uur. De kosten voor deze middag zijn 2,(incl. konsumptie). O onze Tweede Kamer voorzitter Dr. Vondeling heeft de regering eens vergeleken met een N. V. zoals Philips. Ik kan U zeggen, dat ik stomverbaasd was. Veeleer vind ik de Staat te vergelijken met een gezin; de belastingbetaler met de kostwinner en de regering met de huisvrouw. Het ambtenarendom fungeert als werkster en de gezinsleden worden door het parlement vertegenwoordigd. Verdient de regering zelf geld? Nee hoor, net zo min als de huisvrouw. Die vraagt om verhoging van het huishoudgeld als het niet meer toereikend is en naarmate het gezin tot grotere wel stand komt, stelt zij de eisen hoger. De regering verhoogt haar inkomen door de belastingen te verhogen en haar hogere welstandseisen worden vertaald in uitbreiding van de sociale zorg bijvoorbeeld (de eisen van de huisvrouw worden tenslotte ook door die van de gezinsleden bepaald). Ik wil maar zeggen, dat de regering in de Staat het meest te vertellen heeft, al hebben de "gezinsleden een belangrijke stem in de vorm van het parlement. Daarom is ook de huisvrouw de spil van het gezin en van het grootste belang. Ofwel de huisman als ze de rollen hebben omgedraaid. We spreken toch ook niet voor niets van "staatshuishoudkun de"? L.M.G.v.d. Hoek M.D. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 15