groen bemesting met terli Gewasbescherming gaat weer aandacht vragen Vertraging door slecht weer Individueel wendbaar blijven DINGEN VAM DB WBBK I O. Tussen de bedrijven door zijn de frambozen aangebonden en de bramen uitgeknipt. Vooral de gestekelde bramen lopen ook al iets uit en moeten nu vrij vlug vast aan de draden. In de omge ving van Kapelle ziet men ook tamelijk veel plastik tunnels met aardbeien. We hebben de indruk dat de oppervlakte toeneemt. Het klimaat in Zeeland is gunstig voor vervroeging, dus het is op zichzelf een logische zaak. Toch eigenlijk jammer dat overigens de teelt van aardbeien in de volle grond in dit gebied zo weinig meer te betekenen heeft. Intussen kwam de eerste schurftwaarschuwing. Er zijn infekteer- bare delen en waar takschurft dreigt moest al gespoten worden. Toen de kaart arriveerde waren de ascosporen nog niet rijp, maar dat zal toch wel niet lang meer duren. Zolang het zo koud is lijkt het schurftgevaar nog klein, maar als straks de tempera tuur oploopt, is het weer opletten geblazen. Met klem willen we er echter op wijzen dat de oude methode van overdreven vaak voorbehoedend spuiten onder het motto "baat het niet, het schaadt ook niet" toch wel tot het verleden moet behoren. Er moet met overleg worden gespoten. Ook wanneer niet konsekwent voor geleide bestrijding wordt gekozen, is het toch gewenst om met kennis van de parasieten te handelen, niet omdat de middelen zo giftig zijn, want op enkele uitzonderingen na valt dat erg mee. Maar vooral omdat we gewasbescherming in principe moeten zien als een noodzakelijk kwaad en een dure bezigheid. Let wel: noodzakelijk, dringend noodzakelijk zelfs, maar zo duur dat een verantwoorde vermindering van het aan tal bespuitingen al vlug tot een aanmerkelijke besparing op de kosten leidt. Dus spuiten zoveel en zo vaak als nodig is, of nog liever zo weinig als nodig is. Op Zuid-Beveland heeft de lente voorlopig alleen koud, guur, regenachtig, winderig weer gebracht. De ontwikkeling van de fruitbomen is de laatste paar weken dan ook weinig gevorderd. Het leek eerst een tamelijk vroeg bloei te worden, maar zoals het er nu uitziet kan het zelfs wat later worden dan normaal. Als het weer omslaat kan er echter in korte tijd veel veranderen. Voor de peren vooral hopen we op mooi bloeiweer zonder nachtvorst. Sommige rassen die vorig jaar een grote oogst gaven, zoals b.v. Precoce de Trevoux laten het nu nog al gemakkelijk zitten of bloeien zo magertjes dat we niet meer kunnen missen. Wat de appels betreft zou je bijna geneigd zijn om te wensen dat de helft van de bloemen bevriest, dan zijn er nog meer dan voldoende over. Maar bij vorst gaat het meestal zo onregelmatig met de schade datje daar toch ook moeilijk om kunt verlangen. Bij de grond geen goede bloemen en bovenin de boom veel te veel of het ene ras geen nadeel en het andere voor 100% bevro ren, enz. Ondanks het minder gunstige weer is het werk flink opgescho ten, mede doordat de dagen nu langer zijn. Op de meeste be drijven is de snoei inmiddels klaar, of bijna klaar, vaak is de kunstmest gestrooid ook is men al een eind met het snoeihout opruimen. Na de pneumatische snoeiapparatuur is nu ook de strokenpoetser doorgebroken. Het snoeihout wordt hiermee keurig tussen de rijen gelegd en tevens wordt de boomstrook zo netjes gepoetst dat ook alle ruigte meegenomen wordt, wat dan weer gunstig is voor de nachtvorstbestrijding. Bij poetsen hoort meestal versnipperen van het snoeihout, wat nog wat humus oplevert. Advertentie IM tetraploid Italiaans raaigras betere bodemstruktuur en bodemvruchtbaarheid hogere opbrengsten aardappelen/granen/suikerbieten Nr. 1 in de Rassenlijst 1978 een ras van Cebeco-Handelsraad Regenachtig en guur weer zorgden dat boer en tuinder op Schouwen Duiveland in de maand maart weinig gepoot en ge zaaid hebben. Half maart zijn op de lichtere gronden plantuien gezet, die nu bij het regenachtige weer van de afgelopen weken een voor sprong hebben op de nog te planten percelen. Juist bij deze vroege teelten is dit belangrijk. Naar ruwe schatting is ongeveer 20% van de te verwachten oppervlakte geplant. Jammer dat dit jaar een aantal gelegenheidstelers zich op deze teelt storten aangelokt door goedkoop plantgoed en wegens gebrek aan al ternatief. Vroege aardappels zijn vrijwel nog niet geplant, hopelijk zal begin april beter weer brengen. Doordat het vooijaarswerk op het land opschuift, bestaat de kans dat straks in enkele dagen veel moet gebeuren. Moderne machines stellen ons echter wel instaat om in korte tijd veel werk te verrichten. Anders ligt dit met het veiling klaarmaken van winterbloemkool en witlof in de open grond. Bij hogere temperaturen kan in korte tijd bij deze produkten een aanvoertop ontstaan die veel werk en inspanning vraagt. Komt dit werk juist in een laat voorjaar gelijktijdig met het zaaien dan ontstaat een flinke arbeidspiek die op de gezins bedrijven met een gezamenlijke inspanning wordt aangepakt. De kracht van dit type gezinsbedrijf ligt er juist in dat na de 40 arbeidsuren per week het overuren tarief niet geldt. Het gevaar schuilt er aan de andere kant in dat de extra arbeidsuren te weinig berekend (beloond) worden, 't Onderste regeltje heeft op deze bedrijven over het algemeen meer belangstelling dan de "arbeidsvoorwaarden". De sociale werkomstandigheden worden in de agraris: agrari sche sektor weieens te veel op de koop toe genomen. Door de bril van een stedeling bekeken wordt ons werk een zweem van zoete romantiek en rust toebedeeld. Toch kan in de praktijk die rustige omgeving, op de tegenwoordig, veel voorkomende één- mansbedrijven een stuk vereenzaming betekenen. Het zich te veel opsluiten in het dagelijkse werk komt helaas bij veel ijverige agrariërs voor. Regelmatig kontakt of samenwerken met kolle ga's kunnen deze toestand doorbreken. Bij de fruittelers is de snoei op een oortje na gevild. Sommigen gaan na de hoofdsnoei nog een keer langs de rij om nog wat extra vruchthout door te knippen. Ook de kankerbestrijding verdient na de snoei weer de nodige aandacht. Oude kanker- wonden uitsnijden is een groot karwei en wordt bij ander drin gend werk graag uitgesteld. Verwaarlozing van dit onderhoud kost enorm veel. Dit komen we het beste te weten als we een perceel gaan vernieuwen. De investering die dit vraagt zijn de laatste jaren flink gestegen. Houdt daarom ook de bestaande beplantingen in een zo goed mogelijke konditie. Met het rijp worden van de ascosporen van de schurftzwam is het spuitsei- zoen weer De Conference heeft op veel bedrijven wat weinig bloemknop pen. De andere peren zijn van bedrijf tot bedrijf wisselend. Bij gunstig bloeiweer kan nog veel goed komen. De appels beloven een rijke bloei. Of dit een grote oogst betekent? We zullen het ook dit seizoen weer af moeten wachten. Met het uitermate bar slechte resultaat van de uienafzet en prijs, gaan onze Thoolse telers zich wel eens afvragen; gaat deze teelt verloren voor het kleine bedrijf, of ïs het maar tijdelijk! Bekend is wel, dat dit produkt door alle jaren heen, in zijn afzet en prijs, altijd zeer wisselvallig is geweest. Het verschil met deze tijd is echter, dat door de moderne teeltwijzen, deze teelt stukken minder arbeidsintensief is geworden, zodat dit soms zeer spoe dig tot een over produktie kan leiden. Van oudsher is dit een teelt geweest, waar de kleinere grondgebruiker veel eigen ar beidsuren in kon besteden; over een groot deel van een rond jaar. Niet dat hiermee de uienteelt nu verdwijnen zal, want meer waarschijnlijk is dat het areaal nog zal worden vergroot. Juist bij de moderne teeltwijzen, waarbij een dikwijls groot geinvesteerd vermogen inzit, kan men zich geen beperkingen opleggen,' in zijn teeltoppervlakte. Het is een produceren op volle toeren, of er mee stoppen. Slechts de kleinere telers, die gewoonlijk zeer weinig geinvesteerd vermogen in hun bedrijf hebben, kunnen zich de weelde permitteren, om wendbaar te reageren op ver mindering, of verandering van teelten. Iets anders is, dat wan neer een veilingorganisatie kwetsbaar wordt, in zijn geinves teerd vermogen, wanneer de aanvoer door een zekere groep leden zich wijzigt. Het zal toch voor alle leden (groot en klein) van groot belang zijn, om de veilingklok blijven te laten draaien. Juist de veilmethode stelt ons nog steeds in staat, uit de markt te halen, wat er in zit. Bijndeling van het gehele aanbod, blijft de grondslag van het sukses van de gehele veilingorganisatie. Te veel telers houden zich soms liever buiten deze krachtsvorming, door buiten de veilingklok, zaken te doen met de groothandel. Zij vergeten dat een verzwakte veiling, ook voor hun produkten het prijspeil omlaag drukt. Waarschijnlijk dat in de naaste toe komst het toch van levens belang wordt, om ook op het eiland Tholen tot verdere krachtenbundeling over te gaan, in de be staande afzet van vroege aardappelen en uien. Wanneer de zaaiuienteel voor de kleinere grondgebruiker te weinig van zijn eigen arbeidsuren vraagt, zullen zij toch eens moeten nadenken, waar dit in andere, hem passende teelten nog wel mogelijkheden biedt. Gezien de laatste jaren gemiddeld goede resultaten met winterbloemkool en de spruitenteelt zitten daar beslist moge lijkheden in. In de vorige week gehouden spruiten teeltvoor lichtingsavond, is zeer duidelijk uiteengezet, dat hier ook kansen inzitten. Wanneer men deze teelt beslist goed wil uitvoeren, zal men zich allereerst de teeltwijze met al wat daaraan vast zit, zich eigen maken, want slechts een goed gezond produkt kan het tot een verantwoorde teelt maken. Enkele aanwezigen willen dan ook nog dit jaar met deze teelt een begin maken met bege leiding van de betreffende voorlicht, ingsdienst. Deze teelt, die voorheen altijd met zijn oogst voor de winter gereserveerd was, geeft nu reeds een oogsttijd aan vanaf eind Juli, met zijn vroege, en midden vroege in de maanden september, oktober en no vember. Naast gemechaniseerde pluk, wordt handpluk nog steeds net zo goed betaald, maar de gemechaniseerde pluk zal beter aanslaan, om reden van aangenamere werkwijze. Om de ondernemingen gezond te willen houden zal men toch beslist, individueel wendbaar moeten blijven. n Den Haag zijn vorige week dinsdag de veilingbestuurders bijeengekomen op de algemene jaarvergadering van hun lande lijke organisatie, het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Bij deze gelegenheid heeft voorzitter Mr. J.W.H. Huyts zoals gebruikelijk een openingsrede gehouden, waarin hij een analyse gaf van de huidige problematiek in de tuinbouwsektor en enkele opmerkingen werden gemaakt om deze problematiek tot een nadere oplossing te brengen. Aan deze rede ontleenden wij het volgende: De tegenstellingen tussen de oogstjaren 1976 en 1977 zijn voor de tuinbouw abnormaal groot geweest. Vooral in de groente- sektor was sprake van schrille tegenstellingen, zodanig dat het toekomstbeeld niet bepaald kan worden door de oogst 1977 - 1978. In de fruitsektor is de tegenstelling hoopgevend, hoewel ook hier de toekomstverwachtingen niet op het laatste seizoen gebaseerd mogen worden. De ervaringen van de laatste twee jaren met betrekking tot de afzet van tuinbouwprodukten is, dat er slechts in geringe mate sprake is van prijselasticiteit bij de vraag naar tuinbouwproduk ten. Als het aanbod krap is moeten de prijzen hoog oplopen om het verbruik zich te doen aanpassen aan de schaarste. Indien het aanbod ruim is brengt zelfs een scherpe prijsdaling nauwelijks een groter verbruik teweeg. De hedendaagse konsument is volgens Mr. Huyts niet echt prijsgevoelig. Het bereikte konsumptie-patroon laat men niet gemakkelijk los, ook al wordt de prijs hoog. Evenmin gaat men veel meer konsu- meren wanneer de prijzen bijzonder laag worden. Vervolgens konstateerde Mr. Huyts, dat ondank alle sombere ekonomische berichten de gemiddelde levensstandaard in West Europa niet daalde. De ekonomische ontwikkelingen gaan ook aan de tuinbouw niet voorbij. De produktie vindt in ons land en in het buitenland plaats op duizenden bedrijven en levert een min of meer snel bederfelijk produkt op. Het is onmogelijk om, zoals in de industrie gebeur) vanuit het bedrijf de prijs te bepalen. Het marktrisiko van de tuinbouw is een prijsrisiko. Voor geen enkel tuinbouwbedrijf heeft het zin de produktie zelfs te beperken als de markt te ruim is voorzien. Produceren op volle toeren of er mee stoppen is de enige keuze. In feite is dit nauwelijks een keuze, want vele tuin ders kunnen niet anders. ok in de tuinbouw binnen de EEG tiert overigens welig het moderne protektionisme in de vorm van subsidies. De tuinbouw leeft niet meer uitsluitend van de markt van vraag en aanbod. In dit verband zei de Centraal Bureau - voorzitter, dat nationaal gezien onze positie niet in gevaar gebracht mag worden door subsidie-akties in de partner-landen. Hoewel ook in ons land in het jongste verleden wel het een en ander is gebeurd was hij niet in alle opzichten tevreden, laat staan gerust. Ja, Mr. Huyts stelde zelfs zeer ongerust te zijn over het verschijnsel dat de toepassing van het subsidiestelsel in de tuinbouw niet in de eerste plaats produktiebehoudend werkt, zoals thans in de industrie het geval is, maar in de struktuur van deze bedrijfstak in ieder land meestal produktievergrotend werkt. Over de positie van de Nederlandse tuinbouw zei Mr.Huyts er vooral op te willen wijzen welke grote kracht wij bezitten als het samengaan van individuele wendbaarheid en bundeling van krachten voorop blijft staan. In iedere sektor van de tuinbouw werken duizenden telers als kleine zelfstandige ondernemers. Elk van hen zoekt voortdurend naar verbetering van zijn positie en doet dit op tal van terreinen. De mogelijkheden om de gehele bedrijfsvoering op een nog hoger peil te brengen zijn nog lang niet uitgeput. De wetenschap blijft stuwen, de praktijk blijft zoeken. In de individuele wendbaarheid van de telers ligt een sterk dyna mische kracht. In veel opzichten lopen wij internationaal voorop. Genoemd werd de teelt onder glas, de champignonteelt en ook de fruitteelt. L en aanzien van de krachtenbundeling in de marktsektor wees Mr, Huyts er nog eens op, dat de veilingmethode de tuinders in staat stelt uit de markt te halen wat er in zit. Er wordt wel beweerd dat dit alleen gaat in perioden van schaarste en dat in tijden van overvloed het veilingwezen onpraktisch werkt. De gang van zaken rond de uien en de aardappelen bewijst de on juistheid van dez stelling. Dat de veilmethode in een periode van schaarste enorm belang rijk is, hebben zowel de groentetelers als de fruittelers en de champignontelers nog pas ervaren. Wil een veiling haar funktie echt goed vervullen, dan dient de vraag zich niet buiten haar om te kunnen indekken. Bundeling van het totale aanbod blijft het streven van de gehele veilingorganisatie, zowel op landelijk, regionaal als nationaal niveau. Mr. Huyts zei ook van oordeel te zijn dat te veel telers, zeker in de sektor fruit en champignons, zich buiten deze krachtsvorming houden. Zij menen hun eigen belang hiermede te dienen maar vergeten dat een verzwakte veiling ook voor hun produkten het prijspeil omlaag drukt. Het werkelijk belang vordert meedoen. Het veilingwezen is in de afgelopen tien jaar heel wat krachtiger geworden door de koncentratie. Dit is een goede zaak die onze kracht heeft versterkt. Toch moet men blijven beseffen dat overal waar meer veilingklokken draaien dan nodig is voor een effi ciënte aanvoer en afvoer van de produkten, we zelf de konkur- rentie onder de kopers blijven verdunnen in plaats van te maxi maliseren. Onze kracht bereikt dan niet het hoogste peil. Tot slot sprak Mr. Huyts over de eisen ten aanzien van de kwantitatieve beperking van de fruitinvoer uit het Zuidelijk Halfrond. Onder de omstandigheden van dit jaar kan een im portstop voor de gehele E.E.G. per 1 juli misschien helpen een herhaling van deze thans te vrezen verstoring voorkomen. Ten aanzien van de uitbreiding van de E.E.G. met landen gelegen aan de Middellandse Zee, stelde Mr. Huyts dat als aansluiting uit algemeen politiek oogpunt nodig is er een lange overgang speriode noodzakelijk geacht wordt. U

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 11