groeien Chilisalpefer Vervolg: De maand april H, voor een moderne onkruidbestrijding. met CHIUSALPETER Snijmaïs Korte wenken voor de veehouder 1. Sluit de restanten van het kuilvoer goed af, liefst met een laagje grond. 2. De voederbieten mogen na 31 maart niet meer met spruiten worden aangetroffen. 3. De ervaringen met de bronstsynchronisatie bij pinken lopen sterk uiteen. Vorig jaar kwamen er teveel lege vaarzen uit. 4. Ga Uw melkinstallatie eens een extra beurt geven. Hierbij is vooral de regulateur belangrijk. Hierin komt vaak vuil voor wat een ge stoord vacuüm tot gevolg heeft. 5. Neem vroegtijdig kontakt op met Uw loonwerker als deze werk zaamheden bij U moet verrichten. Ook de loonwerkers proberen om de arbeidspiek in hun bedrijf zo goed mogelijk op te vangen. U kunt hen daarbij helpen. Potivin. Het beste voor de aardappelen. Shell Chemie Vroeg beginnen te maaien voor voordroogkuil (±2500 kg droge stof/ha) heeft het voordeel dat er groeitrappen ontstaan in het grasbestand en geeft bovendien werkverdeling. Een gewasje van 2500 kg droge stof per ha kan meestal na drie dagen ingekuild worden na in tensief schudden. Is de kuil nog te laag dan kan deze later neg bijgevuld worden. Let er echter wel op dat de voorlopige afdekking goed wordt vastgelegd zodat geen luchttoetreding kan plaatsvinden. Luchttoetreding zou tot gevolg hebben dat er broei optreedt wat verlies aan voederwaarde geeft. Bij voldoende groeitrappen in het grasbestand kan het melkvee steeds grazen in gras van vol doende lengte (12-15 cm). We moeten vooropstellen dat gras maaien steeds ten dienste moet staan van de beweiding. Bovendien is goed ruwvoer van eigen bedrijf voor de veehouder goud waard. L et gewas snijmaïs is ook in ons gewest een niet meer weg te denken gewas geworden. Toch komen er elk jaar weer moeilijkheden voor welke voorkomen hadden kunnen worden. In de rassenlijst kan men een goede beschrij ving vinden van alle rassen. De beste zaaitijd ligt tussen 20 april en 1 mei. Het zaaizaad dient ontsmet te zijn tegen kiem en bodemschimmels. Tegen vogelschade en fritvlieg wordt een behandeling met Mesural aangeraden. Ook tegen ritnaalden kan men een zaadbehandeling uitvoeren en wel met 3 gr lindaan 20% per kg zaaizaad. Zaai niet te ondiep (dieper dan 5 cm). Het is al meermalen voorgekomen dat de meimaand droog was, zodanig dat het zaad droog kwam te liggen. Snijmaïs vraagt een vrij zware bemesting. Als regel is een stikstofgift van 180 a 200 kg N per ha nodig om een hoge opbrengst te halen. Eventueel kan men voor het bewerken van het land nog 50 ton rundveedrijfmest per ha overbrengen. Na een rundveedrijfmestgift in het voorjaar gegeven, kan men 1,5 kg N per ton in mindering brengen op de kunstmestgift. Na het zaaien wordt ook nog wel eens een kleine hoeveelheid drijfmest aangewend. Zorg dan echter voor een goede verspreiding en denk erom dat er geen flatten komen te liggen. De fosfaat en kali kan gegeven worden naar het advies van het grondonderzoek. Voor een goede beginontwikkeling is een gift van triple super als rijenbemesting bij het zaaien aan te bevelen. Voor de onkruidbestrijding kan op klei- en za velgrond direkt na het zaaien 2-3 kg atrazin per ha worden gespoten. Vooral op percelen waar men vaak terugkomt met maïs is het onvol doende afbreken van de atrazin in de grond een bezwaar. Wanneer er na de maïs winter tarwe gezaaid wordt maar ook bij de teelt van bieten in het jaar daarop, kan dit schade geven. Het is misschien goed er in dit'verband op te wijzen dat men in plaats van atrazin, ook - kort voor opkomst - kan spuiten met 3-4 kg Bladex per ha. Dit middel heeft een kortere nawerking dan atrazin' Op zandgrond geven atrazin of Bladex voor opkomst gespoten vaak minder goede resultaten. Na opkomst kan dan even tueel worden gespoten met 2 kg atrazin met speciale uitvloeier of selektieve olie. Geen twee keer atrazin toepassen. Het middel Basagran-vloeibaar (geen Basa- gran P) in de hoeveelheid van 3 liter is ook na opkomst te gebruiken. Nieuw in maïs is het onkruidbestrijdingsmid del Bellater. Wanneer dit middel er komt zal het toegepast kunnen worden na opkomst tot aan het 4-bladstadium. Bellater is een mengsel van atrazin en Bladex. Toepassing van deze kombinatie heeft het voordeel dat er minder atrazin in de grond gebracht wordt dan bij het gebruik van atrazin-puur. Op percelen waar men hanepoot verwacht - en die zijn er ook in Zuidwest Nederland - dient men andere maatregelen te nemen. Hanepoot of wilde ipaïs is een onkruid dat net als maïs, praktisch ongevoelig is voor atrazin, bij toe passing hiervan dus gespaard wordt en - juist daardoor - extra kansen krijgt als de andere onkruiden opgeruimd worden. Onderschat dit hardnekkige onkruid niet, ook in andere ge wassen b.v. bieten of uien, kan het een plaag worden. Tegen hanepoot dient men gebruik te maken van Sutan 6 E, Eradicane (vóór het zaaien in werken) of Lasso (toepassen tussen zaaien en opkomst). Tegen de niet-grasachtige onkrui den is dan na opkomst meestal een aanvullen de bespuiting nodig. Alles bijeen genomen geen goedkope serie-behandelingen maar ha nepoot de kans geven zaad te vormen zou op lange termijn wel eens duurder kunnen uitko men. POTIVIN Potivin. Een nieuw bodemherbicide voor aardappelen. Met zeer breed werkingsspectrum. Tegen breedbladige onkruiden, maar ook tegen grasachtigen. Potivin. Een middel met onmisbare kontaktwerking. Veilig voor de teelt. Een middel met op maat gemaakte nawerking. Veilig voor de volgvrucht. Potivin. Voor alle grondsoorten. Voor alle rassen. Voor elke portemonnaie. Shell Nederland Chemie B.V. Postbus 187, Den Haag. 'WMï bieten CHILISALPETER bevat 16% nitraatstikstof, als mede 35% natriumoxide (Na20), dat voor bieten een onmisbaar voedingselement is. Ook bevat CHILISALPETER 0,04% borium, bij een normale gift voldoende om hartrot te voorkomen. Nitraatstikstof, natrium en borium tesamen in een goed strooibare en snelwerkende meststof verzekeren het sukses met Uw bietenoogst. Met een volledige stikstofgift van 800-1000 kg CHILISALPETER per ha voor het zaaien gege ven, krijgen Uw bieten een optimale N-bemes- ting, waardoor de hoogste opbrengst wordt verkregen. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 10