Opfokkosten per afgeleverde jonge hen kunnen sterk variëren O Regenwormen verteren varkensmest tot eetbaar eiwit I n het hierna volgend rekenvoorbeeld zullen we een aantal aspekten konstant houden en sommige aspekten laten variëren. We menen dit te kunnen doen omdat het in de praktijk ook vaak zo toegaat. H et begon met een onderzoeksprojekt op de universiteit van Georgia, waar tnen zich boog over het probleem hoe men ge woon vast vuilnis zonder al te veel kosten in volume kon doen afnemen. De grote vraag daarbij was, kunnen we gebruik ma ken van regenwormen? Dit bleek te kunnen en de perspektieven voor de boer waren daarbij eveneens erg gunstig. In het onder- zoekingsprojekt had men ook het verwerken van koemest be trokken. D e wormen toonden zich ware meesters in hun werk. Ze presteerden het om in een dag of drie vier de laag van acht centimeter koemest geheel te verteren. Zodoende moest men twee maal per week een nieuwe laag mest aanbrengen om de toplaag op peil te houden. Tegelijkertijd vermenigvuldigden de wormen zich zeer snel. Na ongeveer 45 dagen moest men wor men uit de dozen halen, en dit werd regelmatig herhaald, anders zou de doos te vol met wormen zijn gekomen. H oe meer dieren er in de agrarische sektor worden gehouden, hoe meer we met het probleem van de mest te maken zullen krijgen. Overal ter wereld wordt er ijverig gezocht naar het oplossen van die mestoverschotten. In Canada is een experiment aan de gang waarbij het mest probleem wordt aangepakt met de hulp van gewone regenwormen. ing. W.J.M. de Graaf Consulentschap voor de Varkens- en de Pluimveehouderij voor Noord-Brabant en Zeeland, Tilburg. ver het opfokken van jonge hennen wordt de laatste tijd veel gediskussieerd. De reden hiervan is dat er nogal wat verwarring is over punten zoals de prijs per jonge hen, de leeftijd van de afgeleverde hen, op welke leeftijd ontbekken, hoeveel dieren kan een man verzorgen, welk huisvestingssysteem verdient de voorkeur etc. Naast deze punten bestaat bij ons de indruk dat opfokkers soms van mening zijn dat ze als relatief kleine groep niet voldoende aan hun trekken kunnen komen. Ze voelen zich als groep te klein om voldoende kracht bij te zetten aan hun eisen. Daarom is het gelukkig dat in N'O.P. verband laatst een "opfokkersavond" werd georganiseerd en er door deze organisatie aan het einde van dit winterseizoen nog een wordt georganiseerd. Om een stukje van de verwarring op te heffen zullen wij ons in dit artikel bezig houden met enkele belangrijke kostenposten. Konstante kosten per opgefokte hen van 18 weken We gaan er vanuit dat tijdens de opfok 6% uitvalt en dat de hen wordt afgeleverd op een leeftijd van 18 weken. De aspekten die we laten variëren hebben betrekking op het huisvestingssys teem, de bezettingsdichtheid en het aantal dieren per man kracht. Wanneer men het aantal dieren per mankracht varieert heeft dat weer konsequenties op de arbeidskosten per dier. De aspekten die we konstant houden treft u aan in tabel I. Zoals uit deze tabel blijkt zijn deze konstante kosten per opgefokte hen van 18 weken 6,48. Tabel I. Kosten per afgeleverde hen van 18 w. en een uitval van 6% aankoop kuiken inkl. Marekenting 1,86 2 kg voer a 61/100 kg 4 kg voer a 59/100 kg 3,58 gezondheidszorg, ontbekken, transport, laden, loon P.D. enting 0,475 elektra, water, verwarming 0,37 algemene kosten 0,08 rente kosten 0,115 Totaal 6,48. Invloed van verschillende huisvestingssystemen Z oals we in de praktijk kunnen waarnemen worden de hennen opgefokt op rooster, op flatdeck, op trap batterijen en op 3 etage batterijen. Met al deze systemen is het mogelijk de jonge hennen goed op te fokken. Wanneer we voor al deze systemen hokken bouwen dan is het te verwachten dat de investeringskosten ver schillend zullen zijn en dat er ook een variatie in de bezettings dichtheid zal zijn. Deze verschillen treft U aan in tabel II. Uit deze tabel kunnen we afleiden dat de totale investeringskosten per hen variëren van 22,— tot 13,99. Ongetwijfeld zal dit zijn uitwerking hebben op de jaarlijkse huisvestingskosten per hen. Voor het vaststellen van de jaarlijkse huisvestingskosten hebben we voor het hok gerekend een gemiddelde rente van 4 Vi afschrijving 5% en onderhoud 1 Vi%. Voor de inventaris hebben we gerekend rente 4 xh%afschrijving 10% en onderhoud 3%. Hiervan uitgaande komen we op jaarlijkse huisvestingskosten zoals die zijn weergegeven in tabel III. Uit deze tabel blijkt dat Verteermachine Er bestond niet veel literatuur over het leefgedrag van de wor men. Wat wel bekend was bleek hieruit te bestaan dat wormen een soort alles eters zijn. Een vorm van levende verteermachi nes, die kruipend onder de grond, hun uitwerpselen als een zeer vruchtbare vorm van plantenvoedsel achter laten' De onderzoekers plaatsten een paar dozen op een beschaduwd plekje. Daar in deden ze een 8 cm dikke laag met watten, daarop plaatste men een laagje wormen, daaroverheen kwam dan on alleen al uit de huisvestingskosten een prijsverschil per afgele verde hen kan voorkomen van 1,13 - 0,82 0,31 Deze prijsverschillen per afgeleverde hen worden nog groter wanneer we daarbij gaan betrekken het aantal dieren wat per volwaar dige arbeidskracht kan worden gehouden, in relatie tot het ar beidsloon. Het aantal dieren per volwaardige arbeidskracht en het toegere kende arbeidsloon O m precies te zeggen hoeveel dieren een volwaardige ar beidskracht bij verschillende opfoksystemen kan houden, is niet exakt te berekenen. Praktijkwaarnemingen brengen ons echter in de richting van volgende aantallen: roosterbedrijf 30.000 st. flatdeck/2-traps batterijen 40.000 st. 3-etage batterijen 60.000 st. Het arbeidsloon voor een volwaardige arbeidskracht, die tevens ondernemer is, bedraagt voor het jaar 1978 45.200,— In dit bedrag is opgenomen een ondernemersbeloning van 20% en verder nog wat posten die verband houden met het ondernemer zijn. geveer acht centimeter koemest. Er werd wat kalk toegevoegd om de zuurgraad (Ph) op ongeveer 8 k 7 te houden. 1000 gram mest 500 gram wormen 250 gram eiwit Tegelijkertijd werd ontdekt dat deze vorm van mestvertering ook nog een paar andere zaken inhield. Zo bleek dat uit êén kilo koeienmest in droge staat, een halve kilo wormen kon worden geproduceerd. In die halve kilo wormen zit ongeveer de helft eiwit. Toen de wormen werden gedroogd en dit aan een paar De kostprijs van een hen hangt nauw samen met het huisves tingssysteem van dit pluimvee. Gaan we deze arbeidsvergoeding toepassen op het aantal dieren wat per huisvestingssysteem kan worden gehouden, dan krijgt men op grond hiervan kostprijsverschillen per afgeleverde hen zoals die in tabel IV zijn weergegeven. Hieruit blijkt dat tussen de hoogste en de laagste een prijsverschil kan ontstaan van 0,30 per afgeleverde hen. Voegen we hierbij het grootste prijsverschil wat we in tabel III hebben gevonden dan komt men op een prijsverschil per hen van 0,51 Kostprijzen per afgeleverde hen O m nu de verschillen in kostprijs te kunnen vinden moeten we de kosten uit tabel I samenvoegen met de huisvestingskosten uit tabel III en de arbeidskosten uit tabel IV. We vinden dan de volgende kostprijzen per ofgefokte hen van 18 weken: roosterbedrijf 6,48 1,13 0,60 8,21 fl.deck/tr.bat 6,48 0,96 0,45 7,89 3-et. tr. batt. 6,48 0,82 0,30 7,60 Behalve de uitgewerkte varianten komen, er in de praktijk na tuurlijk nog meer voor. We zijn echter van mening dat we hier wel enkele belangrijke varianten de revue hebben laten passe ren en hopen daarmee enig licht in de duisternis te hebben gebracht. kieskeurige katten werd voorgezet bleken die het nog heel graag te lusten ook. Proeven met muizen die gevoed werden met een gedroogde wormen dieet bleken er enorm van te groeien. Het afvalprodukt ofwel het uitgescheiden r^ateriaal van de wormen werd gebruikt als potgrond in een tuinderij en bleek stukken beter te zijn dan het normaal gebruikte materiaal. Tevens werd nog nagegaan of er wat handel zou kunnen zitten in de verkoop van wormen aan de sportvissers die dit dan als aas gebruiken. De wormen kunnen niet alleen heel goed koeienmest verteren, maar ze kunnen eveneens varkensmest erg goed aan. In de varkensstal Een paar jaar geleden was er een boer in Kansas die een stal bouwde waarbij de varkens ongeveer een meter boven de be gane grond verbleven. Via een rooster viel de mest in de put eronder. Tegelijkertijd stopte hij wat wormen in die mest, die meteen ijverig aan het vreten en vermeerderen gingen, maar in aantal toph te gering waren. Het eerste jaar werd aan de mest geen enkele aandacht geschonken gedurende de herfst en de winter, terwijl de varkens werden afgemest. De mest hoopte zich op en bereikte een hoogte van ruim vijf en zestig centimeter. Als aanvulling kocht de varkenshouder in het voorjaar 10.000 Hy bride wormen via een visaaswinkel. Deze klasse wormen wer den ook nog in de mest losgelaten. Toen duurde het niet lang of de hoogte van de mest begon te dalen. Een jaar later bleek de mest, waaraan nog maar steeds meer werd toegevoegd, toch te zijn gedaald tot nog maar dertig centimeter. In een tweede hok werden de hybride wormen onmiddellijk in de mest losgelaten. Het was niet zo dat er toen helemaal geen mest meer zichtbaar werd, maar toch is er nooit meer ingekomen dan vijf en twintig centimeter. Een interessant experiment, maar of het voor Nederland van belang kan zijn is niet bekend. Daarvoor zou het een en ander onder Nederlandse omstandigheden moeten worden uitgetest. (Farm en Country, Ontario) Tabel II. Investeringskosten en bezettingsdichtheid huisvestings- inv. kost. hok inv. kost. invent. bezettings systeem dichtheid per m2 per afg. hen per m2 per afg. hen per m2 roosterhok 175 17,50 45 4,50 10 flatHprV 2 tr.batt. 200 ƒ11,11 ƒ115 ƒ6,40 18 3 et.tr.bat. 200 6,66 220 7,33 30 Tabel III. Jaarlijkse huisvestingskosten per afgeleverde hen hokkost. (11%) invent.kost. (17 xh%) totaal roosterhok ƒ0,81 ƒ0,32 ƒ1,13 fl.deck/2 tr.batt. ƒ0,51 ƒ0,45 ƒ0,96 3et.tr. batt. 0,31 0,51 ƒ0,82 Tabel IV. Arbeidskosten per afgeleverde hen in relatie tot het huisvestingssysteem huisvestings- aantal hennen aantal afg. hennen arbeidsl. arbeidskosten systeem per mankracht per jaar per jaar per afg'hen roosterbedr. 30.000 75.000 45.200,- 0,60 fl.deck/2 tr. batt. 40.000 100.000 45.200,- 0,45 3-et. tr. batt. 60.000 150.000 45.200.- f 0,30 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 9