TARIEVEN LOONWERK 1978 NOORD BRABANT Tarieven periode 1978/1979 Zaaien en Poten Grondbewerkingswerkzaamheden Verplegingswerkzaamheden Oogstwerkzaamheden T ransportwerkzaamheden Mestverspreiden KORTE WENKEN C.A.R.Zevenbergen Tarwe die voor 100% efficiënt uitstoelt De Bond van Agrarische Loonbedrijven (B.O.V.A.L.), afdeling Noord-Brabant, de Federatie van Land- en Tuinbouw- werktuigen Exploiterende Coöperaties (F.L.E.C.) in Noord-Brabant en de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant, delen hierbij aan belanghebbende mede, dat overeenstemming bereikt is over de tarieven, welke door de loonwerkers in de provincie Noord-Brabant in de periode van 1 maart 1978 tot 1 maart 1979 zullen worden toegepast (exklusief B.T.W.). Bij het vaststellen van de tarieven zijn partijen er van uitgegaan dat: le. Het als een landbouwbelang moet worden gezien, dat de tarieven zodanig worden vastgesteld dat de landbouw blijvend over een goed funktionerend apparaat van loonwerkers kan beschikken; 2e.Meer dan zulks in het verleden het geval was, naar uniforme tarieven moet worden gestreefd; 3e. De tarieven dienen te worden beschouwd als de tarieven voor normaal gewas en onder normale werkomstandigheden en voor goed opgeleverd werk. Op de medewerking van belanghebbenden wordt gerekend, opdat een juiste naleving van de thans getroffen overeenkomst kan worden verkregen. Een volledig overzicht van de overeengekomen tarieven volgt onderstaand. Trekkers inklusief bediening Trekker 45-50 PK, 43,- per uur; Trekker 60-70 PK, 47,- per uur; Trekker 70-85 PK, 52,— per uur; Trekker 85-100 PK, 61,— per uur; Trekker 110 PK, 81,— per uur. Ploegen Hiervoor geldt een tarief van: atweeschaarploeg (kleigrond) 55,50 per uur of 166,— per ha; b. tweeschaarploeg (zandgrond) 55,50 per uur of 122, per ha; c. drieschaarploeg (kleigrond) 74,50 per uur of 164,— per ha; d. drieschaarploeg (zandgrond) 74,50 per uur of 120,— per ha. Frezen Hiervoor geldt een tarief van: amessenfrees 1.50 meter, 59,50 per uur. b. Lelyfrees 1.50 meter, 76,50 per uur. c. Lelyzaaifrees 1.50 meter, 101,50 per uur. d. voor het frezen van aardappelpercelen met een aardappel- rijenfrees van 3 meter geldt een tarief van 88,50 per uur. Cultivatoren Voor het cultivateren met een vaste tand cultivator tot een diepte van 10 cm. en een werkbreedte van 3 meter, geldt een tarief van 74,— per uur. Eggen Bij gebruik van een aangedreven roterende egge met een werk breedte van 3 meter geldt een tarief van 66,— per uur. Zaaibed bereidingskombinatie Bij een bereidingskombinatie met een werkbreedte van 3 meter geldt een tarief van 61,50 per uur. Hiervoor geldt een tarief van: a. voor het zaaien van bieten (6-rijig zonder granulaatstrooier) 74,50 per uur of 97,— per ha. b. voor het zaaien van bieten (6-rijig met granulaatstrooier) 84,50 per uur of 118,— per ha. c. voor het zaaien van bieten 12-rijig zonder granulaatstrooier) 109,50 per uur of 99,— per ha. d. voor het zaaien van bieten (12-rijig met granulaatstrooier) 127,50 per uur of 127,50 per ha. e. voor het zaaien van granen en peulvruchten met een gewone zaaimachine met 3 meter werkbreedte 67,— per uur. f. voor het zaaien met een precisiezaaimachine, 8-rijig en een werkbreedte van 3 meter, van peulvruchten, stamslabonen 'en conservenerwten 108,— per uur of 108,— per ha. g. voor het zaaien met een precisiezaaimachine, 8-rijig en een werkbreedte van 3 meter met fosfaatrijenbemesting, van peulvruchten, stamslabonen en conservenerwten 139, per uur of 139,— per ha. h. voor het zaaien van mais 91,50 per uur of 110,— per ha. i. voor het inzaaien van grasland met een vlaszaaimachine 76,50 per uur of 92,— per ha. j. voor het inzaaien van grasland met een Brillion 63,— per uur of 75,— per ha. k. voor het poten van aardappelen met een 4-rijige machine 98,50 per uur of 148,— per ha. 1. voor het poten van aardappelen met een 4-rijige machine met verzamelbak 113,50 per uur of 148,— per ha. m. voor het gebruik van een plantmachine 59,— per uur of 236,— per ha. Schoffelen a. machine met een werkbreedte van 3 meter/ 56,50 per uur of 68,— per ha. b. machine met een werkbreedte van 6 meter 63,50 per uur of 57,— per ha. Spuiten Hiervoor geldt een tarief van: a. voor een opbouwmachine 68,50 per uur of 28,— per ha. b. voor een zelfrijdende spuitmachine 105,— per iiur of 28,— per ha. c. voor spuitmachines met rijenbespuiting 63,50 per uur of 63,50 per ha. d. voor spuitmachines met strokenbespuiting 68,50 per uur of 68,50 per ha. Opmerking: Indien gespoten wordt onder de Algemene Spuitvoorwaarden (A.S.V.) dan mag het tarief vermeerderd worden met 1,50 per ha verzekeringspremie. Vorenpakker kombinatie Voor een kombinatie met een werkbreedte van 3 meter geldt een tarief van 61,50 per uur. Hiervoor geldt een tarief van: a. voor het aardappelen-loofklappen (4-rijig) 89,50 per uur. b. voor het aardappelen rooien ex. transport (2-rijig wagen rooier)/ 157,— per uur of 550,— per ha. c. voor het aardappelen rooien ex. transport (2-rijig zelfrij- dend) 273,— per uur of 546,— per ha. d. voor het rooien van bieten en knolselderij ex. transport (1-rijig bunker) 103,— per uur of 618,— per ha. e. voor het rooien van bieten en knolselderij ex. transport (6-rijig opbouw, 2 fase) 282,— per uur of 564,— per ha. f. extra voor het verzamelen van bietenblad bij een 6-rijig rooisysteem ex. transport 50,50 per uur. g. voor het maaien (maaiballc) 60,50 per uur. h. voor het zwadmaaien, 12 voets, van conserven, rijpe erwten, karwijen knolzaad (zelfrijdend) 194,50 per uur. i. voor het maaien met een landbouwcirkelmaaier 78,— per uur of 78,— per ha. j. voor het maaikneuzen ex. transport 71,50 per uur. k. voor het maaidorsen met een werkbreedte van 4.20 meter 314,— per uur of 314,— per ha. 1. voor het oogsten van snijmais ex. transport (3-rijig) 372,— per uur of 558,— per ha. m. voor het persen van stro inklusief touw 102,— per uur of 0,55 per pakje, n. voor het gebruik van een kuilverdeler 61,50 per uur. Hiervoör geldt een tarief van: a. voor het gebruik van een opraapwagen, 100,50 per uur; b. voor het gebruik van een opraapdoseerwagen, 152,50 per uur; c. voor het gebruik van een kipwagen van 12 ton, 66,— per uur. a. bij gebruik van een stalmeststrooier, 59,— per uür; b. bij gebruik van een vac. mestzuiger van 5.000 liter, 57, per uur; c. bij gebruik van een vac. mestzuiger van 8.000 liter 70,50 per uur; d. bij gebruik van een vac. mestzuiger van 10.000 liter, 74,50 per uur. AKKERBOUW ER ZITTEN WEER veel bietenkevertjes op de bietenres- ten van verleden jaar. Zoek maar eens naar een bietenkop van vorig jaar. Neem dus geen risiko bij bieten op bieten of bij bieten na bieten. Bietenkevertjes zijn onder normale omstandigheden voetvolk. Bij hogere temperaturen enkele dagen boven 16 gr. C kunnen ze ook gaan vliegen. U bent dus gewaar schuwd. OP ZEE- EN RIVIERKLEI komt praktisch nooit man gaan- of magnesiumgebrek in akkerbouwgewassen voor. Deze meststoffenzijn dus op akkerbouwgronden niet nodig. Soms komt mangaangebrek voor op humusrijke grond bij sterke overgangen van het weer. Bemesten helpt dan niet, bespuiten met mangaansulfaat kan dan nodig zijn. RHIZOCTONIA komt dit jaar veel op het poogoed voor. U kunt het zien als zwarte korstjes op uw pootgoed. Poot uw aardappelen dan niet te vroeg. Poot erg ondiep. Aard ze niet direkt diep aan. Liefst voorgekiemd pootgoed gebruiken. Poeder uw poters met een daar voor bestemd middel. Zie het "Rode boekje" 1. LAAT NIEMAND ZONDER dubbellucht of zonder kooiwielen bij het maken van een zaai- of poot bed op het land komen. De politie behoeft er niet op toe te zien, want struktuurbederf straft U toch wel, doordat de opbrengsten beslist lager zullen zijn. LAND KLAAR MAKEN voor suikerbieten moet zeer on diep gebeuren. In wezen kunt U uw grond met machines niet verbeteren. Zorg voor voldoende vlak liggen en maak de grond niet dieper los dan nodig is om het bietenzaad te zaaien. In maart moet U 2 cm diep zaaien en in april 3 cm diep. Neem een duimstok mee want één centimeter op het land is maar erg weinig. RUNDVEEHOUDERIJ BRIEVEN, ARTIKELEN en korte wenken blijken veel veehouders niet te kunnen overtuigen om hun grasland tij- dig tegen het onkruidmuur te laten spuiten. Men riskeert schijnbaar liever een lagere opbrengst, een te vroeg versleten grasmat en een minder kwaliteitsprodukt in de kuil, dan het onkruid dood te laten spuiten. Het is wel laat, maar toch kan het grasland nog gespoten worden met MC PP. SOMMIGEN ZEGGEN "indeling in produktiegroepen kan wel wat meer melk geven, maar het vraagt ook extra arbeid om krachtvoer te verstrekken aan het voerhok.A Is U dit voer vanaf een verwijderde ruimte moet aanvoeren in zakken of op de kruiwagen hebt U gelijk. In de meeste gevallen is het mogelijk een kleinere silo los op de voergang te plaatsen. WANNEER U IN HET VOORJAAR nog gras moet in zaaien, doe het dan zo vroeg mogelijk. De slagingskans is groter en de opbrengst wordt het eerste jaar gunstig beïn vloed door een vroegere ontwikkeling van de grasplantjes. In het vroege voorjaar is de grond doorgaans wat vochtiger, waardoor de kans op verstuiven minder is-. Rothwell Plant Breeders in Engeland hebben drie nieuwe tarwe variëteiten ontwikkeld. Dit zijn Armada een hoge opbrengst gevende soort van middelmatige kwaliteit, Aquilla met kort stro, hoge opbrengsten, vroeg rijp en geschikt voor veevoeder doeleinden en tot slot Waggoner een hoog opbrengend ras ge schikt voor de maalindustrie. Bij Rothwell zeggen ze dat deze nieuwe soorten beter zijn dan tot nu toe bekende rassen en variëteiten. Zij danken dit aan de grote variteit van uitgangsmateriaal die er gebruikt is' Van vrij wel alle belangrijke tarwe verbouwende landen zit er wel iets in. De uitzonderlijke kwaliteit is gehaald uit de eigenschappen van de Franse tarwe. Armada vertegenwoordigd een soort revolutie in de tarwerassen voor Rothwell. In plaats van een uitstoeling van 8 tot 10 stengels, die later toch slechts tot 3 of 4 dragende st engels uitgroeit, is het nu zo dat Armada maar gemiddeld 4 stengels heeft, die echter ook alle 4 in de aar schieten. Daardoor wordt Armada een veel efficiëntere plant, want nu zijn er geen loze stengels die echter wel gedurende een bepaalde periode voedingsstoffen aan de grond onttrekken. Alle drie de soorten hebben een hoog resistentie mechanisme tegen de belangrijkste graanziekten, zoals gele roest, bladvlek- kenziekte'en meeldauw. Men verwacht dat Armada het vooral goed zal gaan doen in West-Duitsland overigens is het ras reeds beschikbaar in België en Engeland. (Shell in Agriculture).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 6