Hoge eisen aan plantmateriaal in vollegrondsgroenteteelt geen overbodige luxe G ebrekkige planning, mislukkingen, zowel van zelfopge- kweekt plantmateriaal als van andere gewassen, alsmede vaak ongrijpbare faktoren, zijn elk jaar opnieuw aanleiding om de aankoop van planten als het ware in het "wilde weg" te doen geschieden. Vaak is het voor- of hoofdgewas al geruimd terwijl men dan nog moet beslissen welk nagewas zal volgen. Mede door gebrek aan tijd wordt dan enigszins overhaast uitgekeken naar advertenties of aanbiedingen elders om toch maar zo snel mogelijk het benodigde materiaal aan te kopen. Natuurlijk hebben wij niets tegen adverteerders en gaan er zelfs vanuit dat ze vaak goed plantmateriaal aanbieden. De groenteteler legt zich echter door deze werkwijze enkele onnodige beperkingen H et produceren van vollegrondsgroenten is steeds een eko- nomische bedrijvigheid geweest. Met de relatief geringe pro- duktenprijsstijging en daar tegenover de sterke produktiekos- tenstijging is het ekonomisch gebeuren duidelijk sterker op de voorgrond getreden. De faktoren opbrengsten en kosten zijn korter bij elkaar komen te liggen. De marge is kleiner geworden, waardoor tegelijkertijd tekortkomingen aan de produktiekant nauwelijks meer kunnen worden opgevangen. Eén van de be palende faktoren aan de produktiezijde is het plantmateriaal. Het gezegde goed plantmateriaal is de basis voor een geslaagde teelt, is meer dan ooit tevoren van toepassing. Tekortkomingen aan het plantmateriaal kunnen veelzijdig zijn. Te beginnen bij de raseigenschappen. Bij de keuze hiervan is het namelijk van essentieel belang dit af te stemmen op die omstandigheden waaronder het ras het beste tot zijn recht komt. Kennis nemen van de officiële rassenberichten en praktijkervaringen zijn in dfze onmisbaar. H et aantal beroepsplantenkwekers wat zich geheel heeft toe gelegd op de voorziening van plantmateriaal voor groentege wassen in de vollegrond is relatief gering. Behoudens enkele uitzonderingen worden in deze kategorie de planten opge kweekt in kombinatie met het plantmateriaal voor de glas groenteteelt. Voor het plantenkweekbedrijf geeft de "volle- grond" vaak een welkome aanvulling daar de opkweek van een aantal soorten planten pas aanvangt na hun hoofdpiek. Een belangrijke taak heeft het plantenkweekbedrijf vooral bij de wat "moeilijkere" opkweekbare planten. We denken hierbij bijvoorbeeld aan zomerprei. De opkweek vindt plaats in de cember -januari waarvoor een goed verwarmde kas nodig is. Dit laatste geldt, zij het wat verder in het voorjaar, voor o.a. andij vie- en knolselderij planten. Uit de praktijk blijkt, dat de op kweek van slaplanten eveneens een typische aangelegenheid voor het plantenkweekbedrijf is. Verder houdt de plantenkwe ker zich ook bezig met de opkweek van de overige gewassen. Zijn goede toerusting en kennis van zaken, stellen hem in staat ook werkelijk goed plantmateriaal af te leveren. Voorwaarden zijn dan echter wel dat beide partijen van tevoren goede af- "De Nederlandse tuinbouw in het Europese krachtenveld" Kongres verslag verkrijgbaar GROENTEN EN FRUIT INTERNATIONAAL C.V.T. Tilburg ing. A.J. v. Oijen De opkweek van sla en andijvieplanten wordt steeds meer aan de beroepsplantenkweker overgelaten... spraken maken. Een belangrijk facet in deze is het tijdig bestel len, waaraan een goede planning vooraf gaat. Vooral dit laatste wordt van plantentelerszijde bij de groentetelers als niet hun sterkste kant gezien. Met andere woorden, het tijdig doen van bestellingen, en Vervolgens het afnamemoment, laat nogal eens te wenseri over. Men zal als plantenbesteller duidelijk moeten aangeven de gewenste hoeveelheid, ras, kwaliteit en datum van afname. Nalatigheid op één van deze punten kan de plantenk- weker in moeilijkheden brengen en heeft vrijwel ook altijd ne gatieve gevolgen voor de groentetelers. Bij kollega's Een tussenvorm van opkweek op eigen bedrijf en plantenk- weker is het laten opkweken van het plantmateriaal bij ko^e- ga-groentetelers. Een methode die vooral voor bepaalde ge wassen veel wordt toegepast en ook vaak goede resultaten op levert. Het ontstaan van deze groep plantenkwekers vindt zijn oorsprong in enerzijds de toenemende behoefte aan plantmate riaal en anderzijds aan het ontbreken van voldoende kapaciteit bij de beroepsplantenkwekers. Een aantal groentetelers heeft dit gat opgevuld en is zelfs de plantenteelt als wezenlijk onderdeel van hun teeltplan gaan beschouwen. Een groep dia via deze weg haar planten verkrijgt zijn o.a. de akkerbouwers, welke zich bezighouden met de teelt van exten sieve groentegewassen. Bekend in deze zijn knolselderij en koolsoorten. Duidelijk een groep telers die zijn ingesteld op het verbouwen van grote oppervlakten gewassen en nauwelijks op het zeer intensieve werk, waaruit de opkweek bestaat. Boven dien ontbreken ook vaak de attributen zoals platglas, kleine zaaimachine enz., welke nodig zijn om de plantenopkweek tot een goed einde te brengen. Naast deze akkerbouwers en een aantal reeds jaren gevestigde groentetelers zijn het ook dikwijls beginnende groentetelers die het opkweken van diverse soorten plantmateriaal aan derden overlaten. Op goed geluk op- Allereerst lijkt het op zijn zachtst gezegd wat nonchalant de voorziening van het plantmateriaal pas veilig te stellen net vóór de aanvang van de teelt. In jaren met voldoende beschikbare planten nog om te hebben, doch bij schaarste grote kans om achter het net te vissen. Vervolgens is het meestal zo, dat "alle" rassen te koop zijn, maar het ras wat juist onder Uw omstandigheden het beste geschikt is helaas niet. Koncessies doen aan de rassenkeuze kan in sommi ge gevallen grote konsekwenties hebben. Eisen omtrent plantgewicht, stevigheid, grootte enz. zijn in deze fase nauwelijks meer mogelijk. Men zit min of meer in een gedwongen positie en is vaak al blij dat men planten heeft. Natuurlijk is het wat zwart-wit gesteld, dat aankopen zonder vooraf te bestellen altijd problemen oplevert. In sommige ge vallen klopt het allemaal precies en is het prettig, dat op dat moment nog kan worden gehandeld. De gevallen waarbij het een en ander minder goed verloopt zijn echter zeker zo talrijk. Voldoende reden om t.a.v. het plantmateriaal zich tijdig in te dekken en het op goed geluk kopen beperken tot de uiterste noodgevallen. D e plantenvoorziening in de vollegrondsgroenteteelt karakteriseert zich als het ware door haar grote verscheidenheid. Afhankelijk van de mogelijkheden, bedrijfstype, soort gewas, kennis en interesse wordt het plantmateriaal op eigen bedrijf opgekweekt of men zoekt het elders, zoals bij plantenkwe kers, kollega's en in de vrije handel. Ofschoon elk systeem op zich goed kan voldoen, blijkt uit ervaringen dat ook aan alle systemen enkele nadelen kleven. Het tijdig onderkennen van de voor en tegens is voor elke vollegrondsgroenteteler van essentieel belang. Goed plantmateriaal is immers nog steeds de basis voor een geslaagde teelt. Nog aan het begin van het seizoen willen wij hierover enkele facetten nader belichten. Hoogwaardig plantmateriaal Een niet minder belangrijk facet is het van start gaan met ge zond plantmateriaal. Het komt nogal eens voor dat men de teelt aanvangt met b.v. meeldauw in slaplanten, of preivlieg in prei- planten. Berucht in dit geheel is een knolvoetaantasting bij jon ge koolplanten. Naast de slechte gewasontwikkeling die daarop meestal volgt wordt hiermede ook de grond voor een reeks van jaren besmet. Plantgewicht, -grootte, -stevigheid en -leeftijd zijn voor vrijwel alle soorten gewassen verschillend, doch dienen wel zo optimaal mogelijk te worden gekozen. Te lichte preiplanten, kunnen een oogstreduktie van 50% of meer veroorzaken, lange peulenplanten zijn vrijwel waardeloos, gerekte augurkenplan- ten mislukken vaak vanwege zonnebrand en windschade, oude bloemkoolplanten geven meestal een hoog percentage hoorders enz. Kortom, er is veel gelegen aan het plantmateriaal, waarbij de eisen hoog blijven. Opkweek eigen bedrijf De zelfvoorziening t.a.v. het plantmateriaal doet in de volle grondsgroenteteelt nog steeds in belangrijke mate mee. Som- Ook de preiplanten tijdig bestellen Diverse kooltelers laten hun planten bij kollega's opkweken migen menen, dat het vrijwel een absolute noodzaak is, gezien de grote aantallen die vaak nodig zijn, anderen kiezen de tus senweg en beperken zich tot de opkweek van een gedeelte van de totale behoefte, terwijl weer anderen menen, dat volledige aankoop de beste methode is. De grote verscheidenheid waarin de vollegrondsgroenteteelt wordt bedreven, maakt het waar schijnlijk mogelijk dat allen gelijk kunnen hebben. Een bedrijfstype waarbij de opkweek van eigen plantmateriaal het verst is doorgevoerd, is het wat extensievere volwaardige vollegrondsgroentebedrijf. Hun teeltplan kan o.m. bestaan uit asperges, augurken, spruitkool en prei. Het volledig op het be drijf ingespeeld zijn en de relatief gunstige arbeidsverdeling maken de eigen opkweek wat gemakkelijker. Voordelen zijn verder dat men niet afhankelijk is van derden en bij goede planning op elk moment over de planten kan beschikken. Een ander voordeeltje is mogelijk de wat lagere prijs van het plant materiaal, doch indien alles goed wordt berekend, waarschijn lijk minder belangrijk dan nog al eens wordt gedacht. Aankoop via plantenkweker Op 14 en 15 september 1977 is in Wageningen het Nationaal Tuinbouwkongres '77 gehouden met als thema "De Neder landse Tuinbouw in het Europese Krachtenveld". Van dit kongres is nu een verslag verschenen. Dit verslag biedt een uitstekende gelegenheid aan ieder die zich een beeld wil vormen van de huidige stand van zaken van de Nederlandse Tuinbouw in het Europese Krachtenveld. In dit verslag zijn opgenomen de inleidingen van Drs. J.J. Schouten, voorzitter "an de 3 Centrale Landbouw Organisaties en van Ir. P.J. Lardinois, voorzitter van dé Hoofddirektie van de Centrale Rabobank. Verder treffen we aan de stellingen van de sektiedeskundigen voor de diverse sektoren in de Tuinbouw en de konklusies die zijn geformuleerd naar aanleiding van de diskussie hierover in de diverse sektiebijeenkomsten. Van het avondprogramma van de eerste dag is het onderhou dende en verrassende betoog van de heer B.M. Kaptein, inder tijd hoofd van de Afdeling Reklame en Voorlichting van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen over "Promotion van verse voedingstuinbouwprodukten" in het verslag weergegeven. De tweede dag werd door de heren Drs. C.P. Driesprong, Ir. J.E.C. Spithoven en Drs. P. Bukman gereageerd op de konklu sies van de sektiebijeenkomsten. Deze reakties en ook de daar opvolgende plenaire diskussie zijn in het verslag opgenomen. Het kongres-verslag dat een grote hoeveelheid interessante en nuttige informatie bevat, omvat in totaal 115 pagina's. Degenen, die dit verslag wensen te ontvangen kunnen dit doen door een bedrag van 8,50 (inklusief verzendkosten), over te maken op postreke ning 64.685 van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond te Den Haag met vermelding van: "De Nederlandse Tuinbouw in het Europese Krachten veld" Spruiten in Europa. In die Westeuropese landen waar de teelt van spruitkool van enige betekenis is, wordt dit jaar een grotere opbrengst verwacht dan vorig jaar. Wat Nederland betreft verwacht men een toe neming met 10%, in België zelfs 85%, in Duitsland 23%, terwijl voor Engeland een stijging van de opbrengst verwacht wordt van goed 60%. Engeland is in het algemeen een vrij grote consument van spruiten. De produktie is daar ook hoog. Via een Nederlandse handel sonderneming vindt enige export van Britse spruiten naar Duitsland plaats. Duitsland is voor Nederland de belangrijkste afnemer van spruiten. Na de hoge prijzen van vorig seizoen en ook van 1975/76 ver wacht men dat dit jaar de prijzen weer zullen terugvallen op het peil van de voorgaande seizoenen. In Nederland bedroeg het areaal in 1977 rond 5138 ha, vrijwel gelijk aan 1976. 25

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 25