Idllll" Gil Vertrouwensbasis? 81 CP N aast de prijsvaststelling zijn verschillende aanvullende maatregelen van groot belang bij de totstandkoming van de producentenprijs. D e Europese boeren en tuinders zijn bijzonder afhanke lijk van het beleid wat door Brussel wordt gevoerd. Tot voor kort was hierover regelmatig overleg tussen de landbouwkommissaris (voorheen Lardinois en Mansholt) en de Europese landbouworganisaties: het C.O.P.A. De heer Gundelach heeft laten blijken dat hij weinig voelt voor dit overleg. W anneer wij dan tot slot vraagtekens plaatsen bij het beleid met betrekking tot de invoer van groenten en fruit uit derde landen, is er dacht ik genoeg stof voor een gesprek tussen Landbouwkommissaris Gundelach en het C.O.P.A. Het is van het grootste belang dat onze verte genwoordigers de mogelijkheid hebben naar onder toe "te vertalen'met welke problemen Brussel te kampen heeft. zuidelijke landbouw maatschappij VANUIT DE Z.L.M. GEZIEN z.l.m m VRIJDAG 17 MAART 1978 I Wf% ffl BB 66e jaargang - No. 3423 tuinbouwblad In het voorjaar zit iedere akkerbouwer te wachten op het moment dat zijn grond droog genoeg is om te bewerken. Een goede drainage, ontwatering en egalisatie bespoedigen het opdrogen van de kluiten. Toch ziet men hier en daar in deze maand maart, na flink wat regen nog deze moerasachtige toestanden. Zo'n situatie ontstaat niet van vandaag op morgen. Wanneer de opbrengsten op zulke grond dan tegenvallen kan men in ieder geval weten hoe dat komt en daarbij de hand in eigen boezem steken. In dit nummer o.m.: Onderwijsnotities pag. 3 K.N.L.C. Kommentaar pag. 4 Planologische beperkingen in de landbouw pag. 5 Loonwerktarieven in Noord-Brabant pag. 6 T.B.Z. behandeling op pootaardappelen pag. 7 Groentebemesting en onkruidbestrijding pag. 9 Nieuwe PAGV publikaties pag. 10 Voorjaarswerkzaamheden in de uienteelt pag. 11 Onkruidbestrijding in graszaad pag. 13 Bemesting van grasland pag. 14 Prijsvergelijking Rund vee voeders pag. 16 Aspekten van het poten van konsumptieaardappe- len pag. 17 In de tuinbouw hoge eisen aan het plantmateriaal pag. 25 Tuinbouwklanken pag. 27 Marktberichten pag. 29 Voor de vrouw pag. 31 Voor de bieten gaat het vooral om de toewijzing van de hoeveelheid B. suiker. Nederland moet nu een gelijk waardige behandeling krijgen als de landen, met een kontra ktenstelsel. Hiertegenover verplichten wij ons om in 1979 over te gaan op het kontraktenstelsel, met 1 978 als overgangs jaar. De tarweteler blijft nog steeds in het onzekere over de kwaliteitsbepaling voor baktarwe. Wel ervaren wij dat de telersprijs steeds verder af komt te liggen van de richt prijs. Afgelopen jaar heeft de tarweteler een lagere prijs ontvangen dan vorig jaar, ondanks de 4% verhoging. V oor de zuivel zijn er de afgelopen week aanvullende voorstellen gekomen. Het prijsjaar gaat in per 1 mei in plaats van 1 april. Dat betekend 1/12 verlaging van de toch al minimale prijs verhoging. Verder een schorsing van de interventie van magere melkpoeder voor de periode van 1 oktober 1978 tot het einde van het prijsjaar '78/'79. Hiermee wordt het marktmechanisme in zijn fundamenten aangetast. Als kompensatie komen er de volgende maatregelen: Vorige week heeft de voorzitter van het K.N.L.C. in zijn wekelijks kommentaar zijn bezorgdheid en vooral ook zijn ongenoegen hierover uitgesproken Begrijpelijk, omdat er alle reden is voor een goed overleg nu er zoveel moeilijke problemen opgelost moeten wor den. Problemen die groter worden, doordat verschillende lan den steeds meer nationaal gaan denken en handelen. Zo blijft de Engelse grens nog steeds gesloten voor kon- sumptieaardappelen uit andere E.E.G.-landen. Ook de Milk en Potato Marketing Boards blijven funktioneren. Bij de prijsonderhandelingen zullen de sterke koersschom melingen van de verschillende valuta's een grote rol blij ven spelen. Met de daarmee verband houdende waarde bepaling van de Monetair Kompenserende Bedragen (M.C.B.'s). Het is de bedoeling van de Europese Kom missie deze M.C.B.'s in zeven jaar af te breken. Ondanks veel weerstand van Duitsland, Nederland en België heeft Engeland toch toestemming gekregen een sterkere devaluatie van het groene pond (afbraak van de M.C.B.'s) toe te passen dan voor één jaar nodig zou zijn in het kader van de afbraak van zeven jaar. Vorige week was het Frankrijk die uit de pas liep. Door de waardedaling van de Franc moesten de M.C.B.'s bin nen korte tijd verhoogd worden van 1 7% naar 23%. Frankrijk weigerde echter de laatste 1 Vi% toe te passen. Na een nacht vergadering heeft Frankrijk grotendeels zijn zin gekregen, n.l. een verlaging met 1,2% Verder is de afspraak gemaakt dat als uitzondering deze maand niet elke week de M.C.B.'s worden vastgesteld, maar pas na drie weken, in verband met de verkiezingen. Door dit alles en het feit dat Italië geen regering heeft, terwijl Engeland en Denemarken de prijsverhoging zoveel mo gelijk willen tegenhouden, zal het bijzonder moeilijk zijn om tot overeenstemming te komen. In ieder geval staat het prijsoverleg op de agenda van de landbouwminister, van 3 tot 5 april, maar ook van 24 - 25 april. Uit voor gaande jaren hebben wij geleerd, dat voor deze laatste data geen overeenstemming bereikt zal worden. a. Verhoging van de steun op melkpoeder bestemd voor kalvermelk b. Verlenging van de premieregeling voor het niet in de handel brengen van melk c. Verlenging van de omschakelingspremie op rund- vleesproduktie. Afgewacht moet worden wat het effekt van deze maatre gelen zal zijn op langere termijn. Deze vertrouwensbasis is bijzonder hard nodig. Het is onbegrijpelijk dat Gundelach daar blijkbaar onvoldoende begrip voor heeft. Wij hopen dat deze vertrouwensbasis met onze minister van landbouw wel mogelijk blijft. Onze bewindsman zal het zeker niet gemakkelijk hebben bij de onderhandelingen in Brussel. Het is nu reeds dui delijk dat aanvullende maatregelen op nationaal niveau noodzakelijk zijn. De wensen van de Zeeuwse landbouw organisatie liggen in elk geval op tafel. Het is noodzakelijk dat enkele van deze wensen op korte termijn worden uitgevoerd. Doeleman 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1