Onkruidbestrijdingsadvies voor graszaadpercelen (CEBECO-HANDELSRAAO) N u het voorjaar zich weer aandient, zal er op diverse percelen nog een onkruidbestrijding moeten worden uitgevoerd. Voor zover nodig en mogelijk kunnen uiterlijk deze maand nog enkele volleveldsbespuitingen worden uitgevoerd tegen diverse onkruiden. D e bestrijding van de akkerdistel kan zonodig (liefst pleks gewijs) worden uitgevoerd vóór het in de aar of pluim komen W aar dit nog niet plaatsgevonden heeft wordt het nu tijd om met de opzuivering van de graszaadpercelen te beginnen. Zo mogelijk kan het verwijderen van duist en raaigraspollen en dergelijke met de hand gebeuren. G raezaadpercelen die direkt naast of dichtbij uien- of luzer- PATENTKALI Dacamox 10 G insekticide in granulaat vorm voor suikerbieten! Multamat B.Z. ontsmettingsmiddel voor bieten zaad Bellater nieuw maisherbicide Bayleton zal tijdig beschikbaar zijn Tolkan tegen duistbestrijdmg in granen Nieuwe mogelijkheden met Ethrel-A 28% K2O 8% MgO De bestrijding van straatgras in de graszodenteelt Vydate 10 g tegen insekten en aaltjes. ZAADONKRUIDEN "V ooral in de lang openblijvende graszaadpercelen (b.v. in de herfst uitgezaaide percelen raaigras enz.) kunnen nogal wat zaadonkruiden voorkomen, zoals kamille, muur en ereprijs. In dien het hier in hoofdzaak om kiemplanten gaat kan worden gespoten met tenminste 6 - 8 kg DNOC 80% per ha, of 10 - 12 kg DNOC 50% per ha. Ook het middel Herbogil super (Dinoterb) kan worden ge bruikt; dosering 5 üter per ha. Dit vloeibare geelgekleurde middel heeft in vergelijking met DNOC het voordeel dat het zich gemakkelijker laat verwerken. De werking op muur is minder dan die van DNOC. Hiervoor is een kombinatiemiddel met MCPP op de markt gebracht: MCPP/ Dinoterb. Dit heet DM 68, de dosering is 5 - 7 üter per ha. Dit middel niet toepassen bij temperaturen beneden 7 graden C.; het gewas moet vol doende afgehard zijn. Belangrijk voor de goede werking is dat de genoemde middelen worden verspoten met een grove druppel en in minimaal 500 liter water per ha. Gelet op het tijdstip zijn de zaadonkruiden in vele gevallen nu reeds te groot geworden voor bovengenoemde middelen. In die gevallen waar oudere planten moeten worden bestreden, moeten noodgedwongen alsnog groeistoffen worden gebruikt, (tot eind maart). Bij een gemengd sortiment onkruiden kan men spuiten met bromoxynil/MCPA/MCPP - Certrol Combin in een dosering van 4 liter per ha. Als er naast muur tevens kamille moet worden bestreden kan 4 liter BASAGRAN P per ha worden gebruikt. Het grootste effekt wordt verkregen als een bespuiting wordt uitgevoerd bij een hoge relatieve luchtvochtigheid. "Nu onkruid bestrijden betekent straks een schoon gewas" DNOC moet bij een bedekte lucht worden gespoten, de ioxynil en bromoxynil bevattende middelen bij zonnig weer. Kunnen we deze onkruiden pleksgewijs bestrijden dan moet daar de voorkeur aan worden gegeven. AKKERDISTEL van het gewas met 3 - 4 liter MCPA per ha. Eenïatere toepassing kan oogstderving geven. Vooral timothee en bosbeemd zijn zeer gevoelig voor laat gebruik van groeistoffen. KWEEKBESTRIJDING "V ooral in de weidegrassen, doch ook in b.v. veldbeemd en roodzwenkgras, moeten voorkomende kweekplekken en kweekkanten afdoende worden doodgespoten; hiervoor zijn de volgende middelen te gebruiken: Cramoxone (alleen verbran ding) dosering 50 cc in 10 liter water. Dalapon (bij groeizaam weer) dosering 200 gram in 10 liter water. Ook de strooimidde- len Prefix, Casoron-G en Fydulan-G kunnen voor een pleksge- wijze toepassing worden aangewend. Het middel Fydulan-G heeft een bredere werking op kweekgras dan de beide andere strooimiddelen doordat daaraan de komponent Dalapon is toegevoegd. Voor een pleksgewijze toepassing is een dosering van 1 kg per 100 m2 ruim voldoende. ANDERE VERMENGINGEN Voor een pollenbehandeling kan men ook van Gramoxone, Prefix, Casoron-G of Fydulan-G gebruik maken. Voor het verwerken van de strooimiddelen kan men een plastik buis of een zgn. "Prefix-geweer" gebruiken. Voor het verwerken van Gramoxone is het raadzaam om een afschermkapje om de spuitdop te maken, waardoor er minder randwerking ontstaat. Bijvoeging van een kleurstof aan de spuitvloeistof vergemakke lijkt het werken. Groeistoffen moeten niet worden gespoten tijdens vorst. De meeste kans van slagen heeft een bespuiting bij temperaturen van 10 graden C of hoger. WAARSCHUWING CHLOOR-IPC SCHADE nepercelen liggen waarin ChloorlPC voor onkruidbestrijding wordt gebruikt, kunnen zeer ernstig worden beschadigd door overwaaien en dampwerking van dit middel. Ieder jaar doen zich weer schadegevallen voor. Het gras schiet dan niet door en zelfs in een volgend jaar heeft men nog kiem- schade. Schering Nederland B.V. deelt mee dat nu ook het middel Da camox 10 G is toegelaten. Dit is een mikro-granulaat op basis van de werkzame stof thiofanox. De insekticide werking berust op: a, kontaktwerking ter bestrijding van bodeminsekten. b. systemische werking door opname via de wortel ter bestrijding van zuigende insekten zoals bladluis, trips en bietevlieg. De afgelopen twee jaar is het middel op grote schaal in de bieten teelt beproefd. Daarbij heeft het uitstekend aan de verwachtin gen van de praktijk voldaan. De fabrikant meldt als voordeel van Dacamox 10 G dat het een brede werking heeft, tegen het bietenkevertje en springstaart. Het is snel voor de plant be schikbaar. Bovendien heeft het een langdurige systemische werking waardoor er ook een afdoende bescherming gedurende lange tijd tegen bladluis ontstaat. Met 10 kg/ha wordt het grote gevaar van het optreden van vergelingsziekte door vroege aan tasting volledig voorkomen. Tevens bezit het middel een inte ressante nevenwerking tegen trips en bietevlieg. Het is gemakkelijk verstrooibaar met de granulaat strooier en is van een dusdanige samenstelling dat een gelijkmatige verdeling gewaarborgd is. Het middel kan tegelijkertijd met het bieten zaad in de grond worden gebracht. Er is dan geen eerste be spuiting tegen bladluizen nodig en eveneens niet tegen bode minsekten. De dosering is 6 tot 10 kg per ha waarmee het bietekevertje, springstaart, akkertrips, bietevlieg en bladluis bestreden wor den. Het onderzoek naar de werking tegen vrijlevende aaltjes en het bietecystenaaltje is nog niet afgesloten. Schering B.V. introduceert ook een nieuw middel ter ontsmet ting van bietenzaad tegen insekten. (Multamat B.Z.). Multamat B.Z. is een aktieve stof die werkt o.a. tegen bieteke vertje, springstaart en wortelduizendpoot. Het middel hecht goed aan het zaad. Men heeft circa 8 gram/kg zaad nodig en het is veilig voor het gewas. De behandeling van het zaad dient bij voorkeur vlak voor het zaaien te worden uitgevoerd. Het zaad en het poeder moeten zorgvuldig worden gemengd bij voorkeur in een mengtrommel of bus. Aan een pak bietenzaad (100.000 zaden) dient één zakje van 10 gram te worden toegevoegd. Shell Nederland Chemie komt op de markt met Bellater een maisherbicide. Dit middel was reeds in andere Europese landen beschikbaar. De voordelen van dit herbicide zijn o.a. Het is volstrekt veilig voor de volgvruchten en bieten, granen en erwten, en grasland. Het heeft een zeer brede werking en een goed bestrijdingseffekt tot het einde van de teelt. Er zijn geen beperkingen t.a.v. rassen of grondsoorten. Het kan zowel voor als en tijdens de opkomst alsook na de opkomst van het gewas worden toegepast. Na het bladstadium van de mais wordt toepassing ontraden om al te grote onkruid- konkurrentie te voorkomen en om het risiko van gewasbescha diging volledig uit te sluiten. Met slechts 3 1/ha krijgt men een uiterst felle kontaktwerking. Een toevoeging van minerale olie of uitvloeier is beslist onnodig en moet zonder meer worden ontraden. Voor de bestrijding van hanepoot wordt geadviseerd te werken met het middel Lasso. Toepassing dient bij voorkeur vlak voor de opkomst van het gewas plaats te vinden en kan gekombi- neerd worden met Bellater. Lasso kan ook voor de opkomst worden gebruikt en vervolgens kunnen overgebleven hanepoten nog met Bellater worden bestreden. Bayer deelt mee dat het gele roestbestrijdingsmiddel in tarwe voor dit seizoen tijdig beschikbaar zal zijn. Met dit middel kan een aantasting met gele roest grotendeels worden uitgeschakeld, zegt men. Het middel heeft een voorbehoedende en een pre ventieve werking. Een bespuiting dient plaats te vinden zodra de eerste roestsymptomen worden gesignaleerd, meestal is dat omstreeks het stadium 7 - 9 van de Feekesschaal. Bij een vroege aantasting (rond stadia 5-6°wordt geadviseerd na de behande ling in dit vroege stadium, een tweede bespuiting uit te voeren in het stadium 8-9 van de Feekesschaal. De dosering zal ongeveer 500 gram per ha bedragen. Agriben Nederland B.V. wijst nog eens op hun middel Tolkan voor de duistbestrijding; met Tolkan kunnen verder worden bestreden eenzaadlobbingen zoals windhalm, wilde haver, straatgras, korenbloem, herdertasje, gele ganzebloem, hennep- netel, akkerboterbloem, duivekervel klaproos, spurrie, herik, bingel' kruid en veelknoppige zoals varkensgras, perzikhuis, waterpeper, zwaluwtong, enz. En natuurlijk wordt ook duist zeer effektief bestreden. De do sering tegen windhalm, straatgras en dikotylen is 6 liter per ha. Tegen duist en dikotylen 7 liter per ha. Hoe vroeger gespoten wordt hoe meer effekt het middel zal sorteren, maar zo nodig kan gespoten worden tot het einde van de uitstoeling. Eventueel kan Tolkan V gebruikt worden wan neer in het voorafgaande najaar gespoten is met een bodem herbicide, waarvan de werking minder goed was. Het middel blijft niet lang in de bodem achter, waardoor het in veel gevallen voor deze toepassing het ideale middel is. Tolkan V is bedrijfs- zeker, omdat het zich weinig of niets aantrekt van de weersom standigheden. Ook bij droogte wordt door de werking van de dinoterb de bladopname van isoproturon bevorderd, zodat de afhankelijkheid van het weer kleiner wordt. De hoogte (of laagte) van de temperatuur heeft geen invloed op het resultaat. Ethrel-A, een produkt dat reeds lange tijd wordt toegepast in de teelt van appels, tomaten, vlas en irissen, kan nu ook worden toegepast in de zaadteelt van uien en in de teelt van rozen, gladiolen, knol-begonia's en bromeliceae. Ook kan men lege ring van de bloemstelen van zaaduien voorkomen. De bespui ting wordt uitgevoerd als het merendeel van de bloemstelen 30 tot 40 cm lang zijn. Tevens kan het worden toegepast ter bevor dering van het vertakken van de oculatie bij rozen in de volle grond. Het "strijken" van een gewas gladiolen, afkomstig van kralen, kan worden voorkomen. Verder wordt de bloemafstoting in knol-begonia's bevorderd. Het gebruik is afhankelijk van soort en groei-omstandigheden. Ter bevordering van de bloei van de meest voorkomende Bro- melia-soorten wordt ETHREL-A over de planten verspoten, zonder dat het noodzakelijk is het water uit de kelk te verwij deren. In de meeste gevallen behoeft een spuiting slechts één keer te worden uitgevoerd. Het middel is leverbaar in de verpakking van 100 ml en 1 liter. De ideale meststof voor chloorgevoelige gewassen "O De teelt van graszoden wordt dikwijls ernstig bemoeilijkt door het optreden van straatgras, dat in deze teelt uiteraard niet kan worden getolereerd. c- Het is dan ook een zeer welkom bericht, dat het Bayer-herbicide TRIBUNIL ook voor de bestrijding van straatgras in de gras zodenteelt is toegelaten. In mono- of mengcultures van veldbeemd, engelsraai, roodzwenk en wit struisgras (ras Penncross) kan Tribunil met goede resultaten tegen straatgras worden toegepast. Spuitadvies Dosering: 4 - 5 kg per ha. Spuit in de eerste helft van oktober op grassen, die reeds in het voorjaar zijn gezaaid en zich goed hebben ontwikkeld. Shell Nederland Chemie postbus 87, Den Haag brengt vanaf heden een nieuw systemisch insekticide/nematocide voer de bietenteelt: Vydate 10 G, een granulaat van uitzonderlijke kwaliteit op basis van 10% oxamyl. Oxamyl is een ontwikkeling van het bekende Amerikaanse chemische concern Du Pont de Nemours. Het is, door zijn gunstige eigenschappen, te beschou wen als zeer modern in zijn soort en derhalve een aanwinst voor de bietentelende landbouw. Oxamyl wordt namelijk gekenmerkt door een snelle en volledi ge afbraak, zodat geen hinderlijke residuen achtergelaten wor den. Deze eigenschap, gekoppeld aan het brede werkingscen trum en de grote gewasveiligheid, maakt dat voor Vydate ruime toepassingsmogelijkheden in het verschiet liggen' ook buiten de bietenteelt. Vydate 10 G wordt - met elk type granulaatstrooier - bij het zaaien toegepast in doseringen van 7,5-25 kg/ha, als rijenbe- handeling. De laagste dosering tegen voorjaarsinsekten als bie tekevertjes en springstaarten, de hogere doseringen zijn nodig tegen aaltjes. Ook bij 25 kg/ha is het middel volmaakt veilig en bestaat er geen gevaar voor kiembeschadiging. Vydate 10 G garandeert daarom de hoogste plantaantallen: alleen reeds door dit aspect, steekt dit nieuwe middel gunstig af ten opzichte van bestaande produkten. Het middel is goed oplosbaar in water en levert daarom ook zonder de doorgaans drogere voorjaarsomstandigheden nog voldoende aktiviteit om het jonge bietengewas te beschermen. Het is zowel werkzaam via direkt contact in de grond als via het systeem van de plant. Van oxamyl bestaat tevens een vloeibare formulering: Vydate L. Dit middel geniet reeds enige jaren bekendheid voor de bestrijding van bladluis, witte vlieg en spint op bloemisterijge wassen onder glas. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 13