10G in het luxan assortiment -publikaties Nieuw in het Luxan as sortiment is Temik 10 G, een insektici- de/nematicide dat al jarenlang met veel succes in de bieten teelt wordt toegepast. Temik 10G biedt gedu rende een lange pe riode bescherming te gen onder andere: aaltjes, bietekevertje, springstaarteri, vroege akkertrips, bietevlieg, ladluizen en ritnaalden. R R Nieuw verschenen nieuw Groene perzikluis, bieten vijand nr. één, veroorzaker van zuigschade en over brenger van het bietenver- gelingsvirus. Vrijlevende wortelaaltjes vormen in vele percelen een probleem, en kunnen aanzienlijke opbrengstder vingen veroorzaken. Het bietekevertje (boven) veroorzaakt jaarlijks enorme schade doordat ze aanzienlijke hoeveelheden bieteplantjes"kunnen ver nietigen, waardoor er te weinig planten/ha overblij ven. Ritnaalden (beneden) vre ten aan de wortels van de (jonge) bieteplantjes. Temik LUXAN Spaart werk en gewas. ^Gefabriceerd door Union Carbide Co, New York - U.S.A. PROEFSTATION O V an het Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond, Lelys tad/Alkmaar, ontvingen wij de rapporten 6, 7 en 8. Deze rapporten zijn te bestellen door storting op girorekening 22.49.700 t.n.v. het PAGV in Lelystad, met vermelding voor welke rapporten het bedrag bedoeld is. apport nr. 6: Oogvlekkenziekte in winter tarwe, door ir. C.A.A.A. Maenhout en ir. W.G.M. van den Brand. 25 blz., prijs 5,— De oogvlekkenziekte komt in Nederland vrij algemeen voor in wintertarwe. Schade door oogvlekkenziekte uit zich voornamelijk door legering en witarigheid en kan in ernstige ge vallen de opbrengst sterk reduceren. Faktoren die van invloed zijn op de aantasting zijn de intensiteit van de graanteelt, het optreden van nevenwaardplanten, de zaaitijd en de weer somstandigheden in de winter en het voorjaar. Uit de proeven die in 1972 - 1976 zijn uitge voerd, is bovendien gebleken dat de hoeveel heid besmette graanstoppels bovenin de bouw- voor een belangrijke invloed heeft op de aan tasting door oogvlekkenziekte in volgende ge wassen wintertarwe. Deze samenhang verklaart waarom in een kontinuteelt van wintertarwe maatregelen als diepploegen, stoppelbranden en vastegrondsteelt, geen invloed hebben op de oogvlekkenziekte-aantasting. In vruchtopvolgingssituaties met afwisselend granen en hakvruchten heeft in de proeven een niet-kerende grondbewerking na aardappelen steeds geleid tot een lagere oogvlekkenziekte- aantasting dan een kerende grondbewerking. Een niet-kerende grondbewerking maakt dus de kans kleiner dat een chemische bestrijding van de oogvlekkenziekte in het voorjaar nodig is. In de proeven was na kultivateren een che mische oogvlekkenziektebestrijding dan ook nooit rendabel; na ploegen in de proeven met een hoge aantasting soms. De resultaten die in dit PAG V-rapport nr. 6 zijn vermeld, bieden derhalve de mogelijkheid om oogvlekkenziekte met behulp van kuituur maatregelen te beperken. R, Een moderne oogstmachine voor kool. L apport nr. 7: De machinale oogst van sluit- kool, door ing. J.A. Schoneveld. 56 blz., prijs 6,50. In dit rapport zijn de mogelijkheden nagegaan van de oogst van sluitkool met de Rustica kooloogstmachine in technisch, orga nisatorisch en ekonomisch opzicht. Tot sluitkool behoren witte en rode kool en gele en groene savooiekool. Het totale areaal ligt de laatste jaren rond de 3.200 ha. Hiervan is naar schatting 500 ha technisch geschikt om machinaal te worden geoogst. Om de kwaliteit van de machinale oogst te bepalen, is in 1974 een proef opgezet met 13 kultivars, geoqgst met twee rijsnelheden en twee afsnijhoogtes. Te vens zijn twee rodekoolselekties 2 Vi maand bewaard bij 0 - 1 graden C en een relatieve luchtvochtigheid van 95%. Enkele konklusies uit dit onderzoek: - In het huidige rassensortiment zitten vol doende rassen die geschikt zijn voor ma chinale oogst, rekening houdend met de opbrengst, de kwaliteit van het werk en het percentage oogstbare kolen. - Een hogere rijsnelheid geeft meer los blad in de partij, een dieper afgesneden kool en meer beschadiging. Door de afstelling van de machine aan te passen, komen er in het eindprodukt slechts enkele procenten meer te lang en te diep afgesneden kool voor, wat voor de verwerkende industrie geen be zwaar is. - Het enkele maanden bewaren van machi naal geoogste kool is niet uitgesloten, maar geeft wel meer verlies (3 - 10%) en ook meer werk om de kool weer voor de industrie geschikt te maken. Dit extra handwerk kan vervangen worden door machinaal ontbla deren. De verliezen zijn dan wel groter, maar daar staat een flinke arbeidsbesparing tegenover. - Voor tuinbouwbedrijven is machinale oogst aantrekkelijk indien met de vrijkomende arbeid een uurloon van 14,— of meer wordt behaald. Voor de bedrijven die een minder goed alternatief hebben, geeft de machinale oogst een verlaging van het in komen en is dus niet aantrekkelijk. Andere faktoren, zoals verlichting en veraangena ming van het werk kunnen motieven zijn om de machine toch in te schakelen. - Vaak is de machinale oogst van een produkt tevens de mogelijkheid voor akkerbouwers om dit produkt te gaan telen. De oogsttijd van sluitkool valt echter samen met de drukke periode op het akkerbouwbedrijf. Gezien de grotere arbeidsbehoefte van kool komen vooral de kleinere akkerbouwbedrij ven hiervoor in aanmerking. Kool is een waardplant voor het bietencystenaaltje, dus opname van de kool in het bouwplan bete kent een evensterke vermindering van de oppervlakte suikerbieten in het bouwplan. PAG V-rapport nr. 7 schenkt daarom, te vens uitgebreid aandacht aan het saldo van sluitkool en suikerbieten onder uiteenlo pende omstandigheden. Dit rapport besluit met een overzicht van de gevolgen die de machinale oogst van sluitkool met zich mee zal brengen voor de verwerkende industrie. apport nr. 9: Verkort Werkplan 1978 In dit rapport is een overzicht gegeven van alle onderzoekprojekten die het PAGV heeft lopen. Bij elk projekt is aangegeven wat de achter grond van het onderzoek is, hoe het probleem wordt benaderd en waar mogelijk de prakti sche gevolgen. De projekten zijn per afdeling, per gewas of per vakgebied gegroepeerd, waardoor het mogelijk is om in enkele oger blikken te zien wat het PAGV bijvoorbeel doet aan de teelttechniek van aardappelei bouwplanvernauwing of gewasbescherming i kleine groentegewassen. Het verkorte PAGV-werkplan telt 47 bladzi den en kost 5,— 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 10