"Langs de weg" D Trouwen op huwelijkse voorwaarden H et komende seizoen is er op Flevohof een interessante molententoonstelling te bezichtigen. D e konklusie moet zijn dat de toekomst pas leert of men er goed aan heeft gedaan wel of niet op huwelijksvoorwaarden te trouwen. Fotowedstrijd molens in Nederland Indien mogelijk foto van een molen uit Uw streek) Voorkomen is beter dan.. at de schrijver veel langs de weg zit mocht hij dinsdagmor gen 21 februari ervaren. Ten gevolge van een plotseling op komende "gladheid" was het niet mogelijk het viadukt bij Nieuw- en St. Joosland over te komen. Het verstandigste was rustig te wachten tot de zout- strooiers hun werk hadden ge daan. Aan de andere kant van de vierbaansweg duikelden enkele auto's in de sloot en in een ommezien was het één chaos en stonden zo'n 50 auto's kris kras door en tegen elkaar. Helaas moest schrijver konstateren dat te hard werd gereden en geen of althans te weinig rekening werd ge houden met de plotseling opkomende gladheid. Veel scha de had voorkomen kunnen worden door tijdig te stoppen en af te wachten. Voorkomen is nog altijd beter dan schade maken. Doe aan "schadepreventie"! Brand-stormverzekeringen H elaas blijkt herhaaldelijk dat brand- en stormverzekerings- polissen de laatste jaren met de geweldig gestegen bouwkosten niet voldoende zijn aangepast. Een menselijke eigenschap is om afgesloten polissen goed op te bergen en ze zo weinig mogelijk meer in te zien. Bij brand- of stormschade wordt men dan voor het feit gesteld dat de verzekerde bedragen te laag zijn. De verzekeringsmaatsthappij is dan veelal de aangewezen schuldi ge. Men vergeet dan echter dal de hand in eigen boezem gesto ken moet worden, daar menzelf verantwoordelijk is voor de verzekerde bedragen. We kunnen er niet genoeg op aandringen de verzekerde bedragen regelmatig aan te passen; dat kan vele kopzorgen bij schade voorkomen. Eén dezer dagen mocht schrijver bij een landbouwer konstate ren dat zijn brandstormverzekeringspolis driejaar lang niet was herzien. Het verzekerde bedrag van de landbouwschuur was 220.000.— dat moest zeker 260.000,— zijn. Ja, zegt verze kerde. "dat is wel waar maar het kost allemaal premie". An derzijds had de beste brave man vier ton aardappelen verzekerd tegen 40 cent het gehele jaar door. Dat was zo blijven lopen na het goede aardappelprijzenjaar. Voor deze premie had hij het verzekerde bedrag van zijn schuur kunnen verhogen. Verrijking "V aak wordt mij gevraagd o.a. tijdens lezingen en langs de weg of de per 1 oktober 1976 ingevoerde Algemene Arbeidsonge schiktheidswet (AWW) als een verrijking moet worden gezien m.a.w. of we daar wel zo blij mee moeten zijn. Schrijver dacht inderdaad te mogen spreken van een verrijking van het stelsel der sociale verzekering, omdat het recht op een financiële be schutting tegen de kwalijke gevolgen invaliditeit ook mensen toekomt die geen arbeid in loondienst verrichten. Ook zij heb ben immers recht op een inkomen dat ruimte laat voor mense lijke zelfontplooiing. Zowel de zelfstandigen als degenen die geheel of gedeeltelijk arbeidsongeschikt zijn, als gevolg van aangeboren of later ontstane lichamelijke en geestelijke belem meringen, mogen van deze wet gebruik maken. Beslist geen gunst, wel een recht. De uitkeringen zijn nog aan de krappe kant maar zij vormen wel een fundament waarop, met name de (kleine) zelfstandige verder kan bouwen. De uitkeringen vor men tevens een fundament om een vrijwillige verzekering tegen inkomensderving wegens invaliditeit te kunnen afsluiten. De onderbouw is er via de AWW; de bovenbouw moet men er zelf opbrengen. CEVAAL Vrij regelmatig komt de vraag terug of het nu wel of niet verstandig is te trouwen op huwelijkse voorwaarden. Het is een vraag die niet zonder meer te beantwoorden is. Het normale huwelijksgoederenregime is in ons land nog altijd de wettelijke gemeenschap van goederen. Als het hu welijk gesloten is, hebben man en vrouw dan ieder de helft van het totale vermogen dat ze ten huwelijk aangebracht hebben, zoals dat heet. Wat erbij komt is ook voor ieder voor de helft, wat eraf gaat dragen man en vrouw ook ieder voor de helft. In heel veel gevallen levert het feit dat echtgenoten in ge meenschap van goederen getrouwd zijn, geen moeilijkheden óp. Dat wordt anders als bepaalde gebeurtenissen, zoals faillissement zich voordoen. Bij faillissement van de man, die in gemeenschap van goe deren getrouwd is, vallen alle goederen van de gemeenschap in het faillissement. Ze worden dan ook allen te gelde gemaakt om de schuldei sers te betalen. Gedeeltelijk te betalen dan en het percentage dat de schuldeisers krijgen is dan niet hoog. Dat blijkt wel als men een uitdelingslijst ziet. Maar de echtgenoten zijn wel alles kwijt. Als de vrouw in dit geval eigen vermogen zou hebben, dan valt dat buiten het faillis sement. Door op huwelijksvoorwaarden te trouwen kan men dus zijn aansprakelijkheid beperken. Dat is een van de redenen om op die voorwaarden te trouwen. Af en moet overigens in de gaten houden dat er verschil lende soorten van huwelijks-voorwaarden zijn en dat op eigen goed getrouwd zijn niet betekent, dat er geen ge meenschappelijk vermogen van man en vrouw meer kan zijn. Er zijn veel mensen getrouwd op huwelijksvoorwaar den, waarbij er behalve de privé vermogens van de man en de vrouw, ook nog een gezamenlijk vermogen is. Dit is o.a. het geval bij de gemeenschappen van vruchten en inkomsten en die van winst en verlies. Dan kan het effekt van de voor waarden dus minder zijn dan men heeft gedacht. Hoe het zit, weet men trouwens pas als men de akte van huwelijksvoor waarden heeft gelezen. En dan is het nog dikwijls een toer om vast te stellen, welk vermogen van de vrouw, welk van de man en welk het gezamenlijk vermogen is. In de praktijk blijkt overigens meer dan eens dat de be perking van de aansprakelijkheid die men met het aangaan van huwelijksvoorwaarden wil bereiken van weinig of geen betekenis is. Wat is n. I. nogal eens het geval? Als het huwelijk goed is, maar de zaken gaan slecht en de man kan bij de bank of bij derden geen geld meer lenen, dan leent hij bij zijn vrouw. Of als de vrouw b. v., onroerend goed in privé eigendom heeft, wordt dat goed voor een schuld van de man hypothecair verbonden. Het kan ook nog dat ze borg voor de man geworden is. A Is dan de man failliet gaat, krijgt ze van het geleende geld ook maar nul komma zoveel procent terug, wordt haar onroerend goed verkocht of moet ze als borg betalen. Het is dus zo, dat men er niet is met alleen maar die akte van huwelijksvoorwaarden te tekenen. Men moet zich in de praktijk er ook naar gedragen. En dat \4ordt nogal eens vergeten. Met het gevolg dat men niets aan die voorwaarden heeft. Een andere reden om huwelijksvoorwaarden te maken, voordat men trouwt, is tegenwoordig wel de vrees dat de huwelijksstand niet duurzaam zal zijn en dat men zal gaan behoren tot die groep van 20 a 25% van de gehuwden die gaan scheiden. Als men dan in enige gemeenschap is getrouwd, levert de boedelscheiding die op de ontbinding van het huwelijk vol gen moet dikwijls veel problemen op. Het hangt weer van de soort huwelijksvoorwaarden af of men van die problemen af is. Het blijkt dan in een aantal gevallen dat één van de partijen, dat kan zowel de man als de vrouw zijn, beter af zou zijn geweest als er geen huwelijksvoorwaarden zouden zijn ge maakt. Dat brengt automatisch mee dat de andere partij er wel goed mee zit. Juridisch liggen dan de zaken eenvoudig. Maar het leven is meer dan dat. De molen is niet weg te denken uit het Nederlandse land schap en heeft in het verjeden binnen het agrarische ge beuren altijd een belangrijke rol gespeeld bij de meelpro- duktie; onmisbaar was de molen voor het droogmalen van de polders en later voor het op peil houden van het pol derwater. Tevens vervulde de molen een belangrijke funk- tie als industriemolen. Molens zijn in ons land getuigen van het nationale verleden. De drijfkracht voor de molens was in hoofdzaak de wind, maar in streken waar het verval van beken en stromen voldoende groot was, werd de molen ook wel aangedreven door waterkracht. In enkele gevallen werd de molen aan gedreven door dieren, zoals in de tredmolen en rosmolen. Door de technologische ontwikkeling, heeft de molen zijn funktie geheel verloren en velen zijn gedoemd te verdwijnen als gevolg van stadsuitbreiding, grote verkeersvoorzieningen en in grijpende veranderingen in de waterhuishouding. Anderen ver liezen hun landschappelijke funktie, doordat zij omsloten wor den door hoogbouw en begroeiing. B ij velen groeit het besef, dat de ongeveer duizend molens, die Nederland nog rijk is, behouden moeten blijven als nationaal symbool. Men spreekt niet voor niets over Nederland - molen- land. Flevohof wil met de molententoonstelling de aandacht van de 700.000 bezoekers, die jaarlijks een dagjeuit doorbrengen op dit 150 ha grote rekreatieprojekt, waar men onder andere kennis kan maken met de vele aspekten van het hedendaagse agrari sche gebeuren, nog eens op de molen vestigen. aast de molententoonstelling, wordt door Flevohof een lan delijke MOLENFOTOWEDSTRIJD VOOR AMATEURFO TOGRAFEN georganiseerd. Iedereen, die in zijn vrije tijd foto grafeert kan eraan meedoen en kans maken op de vele interes sante prijzen en de hoofdprijs: EEN VAKANTIE OP EEN HOLLANDSE MOLEN. Er kunnen zowel zwart/wit als kleurenfoto's ingezonden worden en in beide kategorieën zijn er prijzen te verdienen. Advertentie IM A Is men het doet moet men zich wel eerst goed op de hoogte stellen op welke voorwaarden men trouwt. Dat is in ieder geval nodig. En dan verder maar hopen dat men die voorwaarden eigen lijk nooit nodig heeft. En daar kan men zelf ook wat aan doen. Paauwe. Voor sommige molens is het nog net niet te laat De jury voor de fotowedstrijd wordt gevormd door: - A.J. de Koning, technisch adviseur van "De Hollandsche Molen" vereniging tot behoud van molens in Nederland - J. Mallisse, molendeskundige voor de Provincie Gelderland - J.M. Rijkenberg, beroepsfotograaf Spelregels kunnen aangevraagd worden bij Flevohof, Postbus 40, Dronten, tel. 03211 - 1514. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 5