BELUtD VOOR Mi VROIIW "Waarom wil je boer worden?" Op welke politieke partij gaat u stemmen IP. J-. uId H, v, 25 jaar Brouwershaven N D e heer Oggel van de Z.L.M. begon zijn betoog dat je als aanstaande boer genoeg moet ondernemen d.m.v. onderwijs, stage's etc, dat er in je ook een bepaalde durf moet zitten. Ook dat in het ondernemersschap beperkingen schuilen, denk maar aan de E.E.G. Maar als je bewust kiest is het erg aantrekkelijk. N ee, zeker niet alléén voor vrouwen, maar wel nodig. Kijken en Doen in Kattendijke Verslag Agrarisch Thema-Weekend van de P.A.K. P.J.Z. Provinciaal Ledenweekends: REDAKTiE I KEES SCHIPPER^ Gehouden op 27 en 28 januari '78 in het van Eeghenhuis te Aardenburg HET JUWEEL (dat is de jaarlijkse provinciale Toneelavond de winnende toneelspelende afdeling die het stuk nog een keer mag spelen voor de héle P.J.Z.). op 18 maart; om 19.30(1!) uur; te: Bergen op Zoom: "De Korenbeurs", Potter straat 50. Verloop: 19.30 - 22.30 uur: De winnende afdeling: OOST ZEEUWS VLAANDE REN met: "De polyester polka" van Dimitri Frenkel Frank; regisseur: P. Scheele. Een stuk van grote klasse! 22.30 - 01.30: Bal na m.m.v. "De Rangers". In de pauze: prijsuitreiking, rangorde, juryrapport. 14, 15, 16 APRIL - GOES/NRD. BEVELAND Video-doe-weekend o.l.v. Kees Schipper te Aardenburg. 28, 29, 30 APRIL - THOLEN Thema-weekend in speelse vorm: "VOOROORDE LEN" o.l.v. Kees Schipper te Aardenburg. 5, 6, 7 MEI - BLADEL Video-doe-weekend o.l.v. Kees Schipper te Aardenburg (zelf films maken). Tussen de 19.00 en 20.00 uur vrijdagsavonds kwamen de deelnemers binnendruppelen. De opkomst viel wat terug door wat afmeldingen, maar resulteerde toch nog in 5 dames en 8 heren. De diskussie- leider Dick Eveleens) opende het weekend, stipte erbij aan blij te zijn dat het doorgang kon vinden. Wat in afgelopen jaren niet altijd het geval was. Daarna begon de kennisma kingsronde waarin zoals de opleiding, vooropleiding, volgen van kursussen, uitoefenen van bestuursfunktie, deelnemen of lid van plattelandsorg. enz. aan de orde kwamen. Na deze uitgebreide kennismaking, werd de groep in 3 diskus- siegroepen onderverdeeld voor het beantwoorden van 5 diskus- sie vragen. Waaruit de volgende samenvattende konklusies kwamen: Vraag 1: Wat zijn voor jullie de aantrekkelijke kanten van het boer zijn? antw.: vrijheid, buiten zijn in de natuur, zelf beslissen en on dernemen, van nature aangeleerd, je eigen initiatief ontplooien, liefde voor het vak, gezin er meer bij betrokken (vrouw), groei van de natuur, resultaten genoeg zichtbaar. Vraag 2: Er zijn mensen (binnen en buiten de landbouw) die beweren dat de boer zich steeds minder een zelfstandig onder nemer mag noemen: A.: wanneer kun je iemand in het algemeen een zelfstandig ondernemer noemen? antw.: Persoon (personen) die de vrijheid heeft om, door kom- binaties van grond, arbeid en kapitaal, een zo'n hoog mogelijk inkomen te verwerven. B.: voldoet een boer aan deze definitie volgens jullie? antw.: Ja, maar de vrijheid is beperkt. C.: hoe kijken jullie aan tegen de vrijheid van ondernemen als hoogste ideaal om na te streven in je leven? antw.: Die is beperkt d.m.v. het landbouwbeleid maar wel pro beren zolang mogelijk te handhaven. Vraag 3: Welke faktoren in het ekonomisch bestel van onze maatschappij bedreigen de zelfstandigheid van de boer? antw. 1.: Om de inflatie op te vangen, zo'n goedkoop mogelijk konsumenten pakket; 2.: Stedeling heeft de overhand genomen tegenover het platteland; 3.: Belasting heffingen, sociale voor zieningen. Vraag 4: Welke faktoren in het landbouw-beleid vormen een bedreiging voor de zelfstandigheid van de agrarische onderne mer? Antw.: Kontraktenstelsel, interventieprijzen, contingentering, rente subsidie, schaalvergroting, sociale zekerheden (minimum ink., Rijksgroepsregeling zelfstandigen). Vraag 5: Wat kunnen en moeten de jongeren organisaties doen aan deze bedreigingen: wat kunnen en moeten de standsorga nisaties doen? Antw. A.: beleid van de jongeren gericht zijn op: kadervorming, ontspanning etc., die een bijdrage leveren om zelf iets te bena deren, aan te pakken (proberen op te lossen): B.: Zowel belan gen behartiging van de boer in de tak van landbouw als in zijn algemeenheid. a nog wat nakaarten en een gezellig borreltje zijn we ten ruste gekeerd. Zaterdagmorgen na het ontbijt, eerst de ant woorden op de vragen nabesproken, daarna vragen geformu leerd voor het forum. In de middag werd door de diskussieleider het woord gegeven aan de forumleden voor een korte inleiding. Als eerste opende de heer A. Verhage te Schoondijke die meende dat je niet te licht moet denken over het zelfstandig, ondernemersschap. In de opleiding gaat dat wel maar nadien ten uitvoer brengen is erg moeilijk, daarmee bedoel ik vooral de inkomenskant. Daarnaast nemen en vervullen de boeren een maatschappelijke funktie buiten om het voeren van het bedrijf. De heer van de Vijver uit Aardenburg was van gedachte dat als je een gelukkig mens bent dat dat ook een groot voorrecht is, d.w.z. dat zit ook in het boer zijn! Daarin zit ook een bepaalde durf, uitdaging, een avontuur om dit te realiseren. Dat we een moeilijke tijd (toekomst) tegemoet gaan is duidelijk: waardering van de boer, groter aanbod, minder vraag. En op den duur energie tekort. Na het nuttigen van een kop koffie werd de forum diskussie geopend, waarvan hier enkele punten genoemd worden die aan de orde kwamen: goede vooropleiding meer flexibiliteit. Wat is sociaal aanvaardbaar? Een aanvullend inkomen nu en in de toekomst. Voeding stabiliseert. Gezinsbedrijf: positie van de vrouw daar in; samenwerkingsvormen, vergaderingen, kursussen. Na af loop bedankte de diskussieleider, de forumleden voor hun in breng. Konklusie: 'n zeer geslaagd weekend voor herhaling vatbaar met dank aan de diskussieleider. H. Krijger, Biggekerke. onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen. Bosdijk 1. Wissenkerke. tel.: 01107-610 Politieke scholingskursussen voor vrouwen is dat nodig? Er is best iets te zeggen voor de stelling dat ook veel mannen niet zo erg veel af weten van politiek en ons politieke bestel. En we leven in een land met een parlementaire demokratie dat betekent dat demos is volk) regeert via een parlement vertegenwoordiging) welke door dat volk (dat zijn U en ik) gekozen wordt. Elke Nederlander, die stemrecht heeft moet zich dus verantwoordelijk voelen voor de daden van het parlement en moet dus een verantwoorde en bewuste keuze kunnen maken. Daarvoor is nodig dat men kennis heeft van de verschillende bestuursvormen en van de partijen die de politiek bepalen. Een werkgroep gevormd uit vertegenwoordigers van 6 vrouwenorganisaties zijn van oordeel dat er bij hun leden zeker behoefte is aan scholing op dit terrein. Niet zo verwonderlijk trouwens: vrouwen hebben nog steeds een achterstand in opleiding t.o.v. mannen. Dat dit nog lang niet ingehaald is blijkt uit onderstaande statistische gegevens. welke politieke richting dan ook te willen leggen op haar akti- viteiten. Het draagvlak van het werk rust op 2 poten of peilers n.l. kennisoverdracht, praktische training. a. kennisoverdracht gaat uit van het systeem van een docent deskundige op het gebied van maatschappijleer, die infor matie geeft, kennis overdraagt. deze winter zijn 4 lessen gegeven over: bestuursvormen: Gemeente, Provincie, Rijk politieke stromingen: socialisme/liberalisme confessione le partijen/kleine partijen. europese verkiezingen. b. praktische training bestaande uit diskussieavonden waarin kursisten over aktueel politieke onderwerpen diskussiëren met een forum bestaande uit praktische politici uit tenminste 4 partijen. Als onderwerpen zijn deze winter aan de orde gekomen: arbeid en inkomen europese verkiezingen/parlement provincie gemeente et aantal 16 tot 18-jarige jongeren dat geen onderwijs meer volgt (dus ook geen part-time onderwijs) is als volgt verdeeld over jongens en meisjes: 16 jaar meisjes 18% jongens 7% 17 jaar meisjes 51% jongens 21% 18 jaar meisjes 72% jongens 37% Van deze jongeren die wel onderwijs volgen tonen onderstaande cijfers aan hoeveel hiervan volledig dagonderwijs genieten (dus ook algemeen vormend onderwijs) 16 jaar meisjes 61% jongens 76% 17 jaar meisjes 39% jongens 55% 18 jaar meisjes 23% jongens 42% Ook in de toekomst zullen vrouwen dus met een achterstand in opleiding en ontwikkeling blijven zitten. A.ls je politiek serieus neemt, zul je kennis van zaken moeten hebben. Zul je beginselen, uitgangspunten, programma's van politieke partijen moeten kennen. Zul je ontwikkelingen op langere termijn moeten bestuderen en beoordelen of je het met de lijn van die ontwikkelingen eens bent. Veranderingen binnen de partijen zul je moeten volgen. Politiek heeft alles met de inrichting van de maatschappij te maken. Veranderingen gaan altijd uiterst langzaam maar wel gestaag. De genoemde werkgroep van vrouwen gaat dus uit van de stelling dat vrouwen de mogelijkheid moet geboden worden om zich te oriënteren in de politiek, zonder evenwel een stempel van anwege de provinciale statenverkiezingen op 29 maart a.s. is een slotbijeenkomst belegd voor alle kursisten in de provincie. De lijsttrekkers van de partijen die aan de provinciale verkie zingen mee doen zullen hun partijprogramma's verdedigen. De werkgroep heeft de afgelopen jaren deze kursussen georga niseerd en getracht op de politiek binnen het bereik en het gezichtsveld van vrouwen te brengen in de hoop vrouwen voor de politiek te interesseren en ze ook daadwerkelijk en beleidsbe palend mee te laten werken in de politiek. Of het resultaat heeft gehad kunt U zelf beoordelen. Oók of Uw kennis van zaken nog wat bijgeschaafd moet wor- ^en' H. Remijn-de Badts, diskussieleidster Slotbijeenkomst politieke scholing (voor iedereen) in Goes op 22 maart in de Prins van Oranje om 19.30 uur. Soms springt een afdelingsavond er tussenuit. Lees maar wat de afdeling Kattendijke-Wilhelminadorp onlangs aan haar leden presenteerde. Mevroujv A.M. Kik-Lindenbergh maakte het ver slag. Er was die avond voor de leden heel wat te bekijken en te doen. Er werd gesponnen, er werd kant geklost, er werden stoelen gemat, babbelaars gebakken, men kon er zien hoe je van lege wasmiddelentonnen leuke speelbeesten kunt maken, die tevens als bergruimte kunnen dienen voor speelgoed of andere rond slingerende zaken, men kon er zien en proberen hoe je werkelijk snel een tapijt kunt knopen met snelknopen, hoe je van repen vodden een kleed kunt vlechten of weven, er werden corsage's gemaakt en wenskaarten, men zag er sokkenpoppen, een zelf te maken lamp van karton, en van de opgespaarde lege flessen van diverse leden werden cactuspotjes gemaakt. Ook werd er een taart versierd en werden kleine houten voorwerpjes heel aardig met een soort Oostenrijks boerenbont beschilderd. Bovendien was de hele zaal leuk versierd met o.a. op de hand- werkwedstrijd bekroonde handwerken van een van onze leden, met geborduurde "schilderijen", geappliceerde en geweven wandkleden. Aan het einde van de gezellige avond werden er verschillende prijsjes verloot onder het groot aantal leden, dat die avond ondanks het winterweer toch was gekomen. De bijeenkomst werd gehouden op 15 februari in "Het Blokhuis" te Kattendijke. Dóór de leden, vóór de leden. Dat was het motto van de feeste lijke viering van het 25-jarig bestaan van de afdeling Brou wershaven. Zang, voordracht, een gezellig praatje waren door elkaar gemengd door een groepje leden onder leiding van me vrouw Boom - v.d. Burg. Verder ook een huldiging van de oudste en de jongste leden (jong van jaren en jong van lid maatschap). Het bestuur kon ook enkele kado's in ontvangst nemen. Zo bood burgemeester Slabbekcorn geen blcemetje aan, maar gaf in plaats daarvan de zaalhuur van het feestgebouw ten geschenke. Het provinciaal bestuur gaf een opbergmap en de leden schonken twee zelfgemaakte kleden voor de bestuurstafel. Een koud buffet smaakte hierna erg goed! 27

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 27