La Tolkan V N ederland heeft goed ingespeeld op het EG-struktuurbeleid dat sinds 1972 van kracht is. Er is betrekkelijk veel gebruikgemaakt van het EG-rentesubsidiebeleid. Tot de ongeveer 55.000 ontwikkelingsbedrijven die tot 1977 in de EG tot stand zijn gekomen behoren 8.500 Nederlandse bedrijven. Dit is aanzienlijk meer dan ons aandeel bedraagt in de EG- Landbouwproduktie D e belangstelling voor de rentesubsidiere geling blijft groot. In 1977 overtrof het aantal aanvragen voor rentesubsidie in Nederland het voorgaande jaar ruimschoots (2.800 tegenover 2.200 aanvragen). Teleurstellende reaktie aangaande hulp jonge agrariërs Mogelijkheden van EG-struktuurbeleid goed benutten in wintergranen TOLKAN-V is een uitstekend voorjaarsmiddel tegen grasachtige onkruiden in wintergranen zoals duist, windhalm en straatgras, en tevens tegen breedbladige onkruiden zoals kamille, muur, en tal van andere probleemonkruiden. ISOPROTURON DINOTERB De twee werkzame stoffen dinoterb en isoproturon vullen el kaar aan, en tevens versterken zij elkaar in werking. Dinoterb is een kon- taktmiddel en wordt opgenomen door het blad. Isoproturon is een systemisch middel en wordt opgenomen in de plant door de wor tels. Min. van landbouw en landbouwschap T ijdens de maandelijke bespreking van het Landbouwschap met de minister van Land bouw werd o.a. gepraat over het EG markt- en prijsbeleid. Van der Stee verwacht dat de Europese Commissie aanvullende voorstellen doet die betrekking hebben op zuivel, rundvlees en de zetmeelsektor. Het Landbouwschap wenst een verbeterde bescherming van de tuinbouw, ten opzichte van derde landen. Het overleg hierover in Brussel geeft de minister goede hoop. H, Grote teleurstelling over lastenverlichting melkveehouders 1100 ontwikkelingsbedrijven blijf onkruid de baas KAMILLE MUUR LUXAN Spaart werk en gewas. Het standpunt van het Landbouwschap ten aanzien van het te kiezen suikersysteem is het kontraktenstelsel mits 1978 een overgangsjaar is zonder individuele hoeveelheidstoewij- ziging per teler. De suikerindustrie is het daar mee eens. Van der Stee wil hiermee rekening houden maar wil de gevolgen toch nog eens grondig na laten gaan. Zeer binnenkort zullen alle betrokkenen zich nogmaals hierover beraden. et Landbouwschap pleit vurig voor de op lossing van de problemen die de jonge agrariër heeft, bij en na de bedrijfsovername. Om 7500,— per jaar op een vestigingsrekening te storten acht de minister onhaalbaar vanwege de budgettaire last die jaarlijks enkele miljar den guldens bedraagt. Zo'n voorstel kan niet alleen voor jonge boeren worden gehanteerd. Iedereen die zelfstandig een bedrijf wil begin nen zal er dan gebruik van moeten kunnen maken. Een pachtovereenkomst tussen de gekwalifi ceerde erfgenaam-opvolger op diens verzoek - en de overige erfgenamen en een bedrijfsover name - tegen verpachte waarde komen volgens van der Stee neer op een boerenerfrecht. Hier voor dient een wijziging te komen van het Burgerlijk Wetboek, waardoor het pas over enkele jaren aan de orde kan komen. Wel wil hij het voorstel aan de minister van Justitie voorleggen. De voorgestelde fiscale doorschuifmogelijkhe- den bij overname van aktiva wil de minister nader bezien in overleg met het ministerie van Financiën. De minister is bereid om het voor stel te ondersteunen om de investeringsaftrek (c.q. de investeringspremie) algemeen toe te passen bij bedrijfsovername door familieleden. Een extra belastingaftrek voor jonge zelfstan digen hangt volgens de minister nauw samen met een vestigingsrekening en heeft verre gaande budgettaire gevolgen. Het Landbouwschap was zeer teleurgesteld over de reaktie van de minister over de hele problematiek van de jonge agrariër. De minis ter zal zijn gedachten binnenkort aan het Landbouwschap uiteenzetten. Bij de uitgifte van gronden in Oostelijk Flevoland is het Landbouwschap geheel gepasseerd. Het Schap wenst hierin betrokken te worden. Van der Stee is het hiermede eens en zal met de staatssekre- taris van Financiën hierover spreken.... De lastenverlichting voor de melkveehouderij wordt in sterk uitgedunde vorm voortgezet tot eind september. Van de door de overheid ge predikte lastenverlichtingen voor het bedrijfs leven is in de nu aangekondigde maatregelen voor de melkveehouderij weinig terug te vinden. Deze zeer teleurgestelde reaktie kwam uit de openbare bestuursvergadering van het Land bouwschap. Onder druk van het georganiseerd bedrijfsleven heeft de minister van Landbouw in 1977 een lastenverlichting van 87 miljoen gegeven, waarvan 35,5 miljoen direkt be stemd werd voor de melkveehouders. Het Landbouwschap vindt het, gelet op de inko mensontwikkeling in de melkveehouderij, voor de hand liggend deze lastenverlichting (38 cent minder heffing per 100 kg melk) na 18 februari 1978 door te zetten totdat de nu toegezegde 7 lA miljoen uitgeput is. Dat zou medio april zijn. Met de nu genomen maatregel om tot 15 sep tember 7 Vi miljoen voor lastenverlichting uit te trekken, zijn de wensen van het Landbouw schap volledig genegeerd. Het bestuur van het Landbouwschap wil echter niet wachten tot eind september om op basis van bedrijfsuit- komsten opnieuw met de minister te overleg gen over lastenverlichting. Op grond van het nu toegezegde bedrag van 7 miljoen gaat het bestuur van het Land bouwschap akkoord met een wijziging van de Heffingsverordening voor de dienst Rundvee- verbetering. De heffing was tot 20 maart 1977 0,12 per 100 kg melk. Door de lastenverlich tingen werd dit heffingsbedrag tot 18 februari 1978 tot 0 teruggebracht. De nu door het Landbouwschap vastgestelde wijziging komt neer op een heffingsbedrag van 0,07 per 100 kg afgeleverde melk tot eind september 1978. In totaal zijn er-nu in Nederland ruim 11.000 ontwikkelingsbedrijven. De snelle doorvoering van dit beleid in ons land en de aanwezigheid van een goed uitvoeringsapparaat hebben deze ontwikkeling mede mogelijk gemaakt. Daar naast sluit het rentesubsidiebeleid goed aan bij het moderniseringeproces in de melkveehou derij en de glastuinbouw. Het bestuur van het Landbouwschap besprak het Europese struktuurbeleid. Behalve de te rugblik kwamen ook gedachten over het struk tuurbeleid voor de toekomst aan de orde. De Europese Kommissie heeft enkele wijzi gingen voorgesteld van de Europese struk- tuurrichtlijnen. De belangrijkste betreft dat ook aan niet-ontwikkelingsbedrijven tot een bepaald investeringsbedrag dezelfde steun kan worden gegeven als aan ontwikkelingsbedrij ven. Wel dient naar de mening van het Land bouwschap het voorgestelde maximum inves teringsbedrag van 10.000 rekeneenheden (cirka 28.000,— aanzienlijk hoger te worden ge steld, wil een daadwerkelijke verbetering op de bedrijven worden bereikt. Het Landbouwschap heeft voortdurend aan gedrongen, dat meer bedrijven van het moder- niseringsbeleid gebruik moeten kunnen ma ken. Vele knelpunten op de bedrijven vragen om een oplossing en de werkomstandigheden kunnen aanzienlijk worden verbeterd. Door Nederland zijn inmiddels wijzigingen aangebracht in het rentesubsidiebeleid, die in houden dat minder steun zal worden gegeven aan grote investeringen (boven 300.000,— en sterke uitbreiding van de bedrijven. De Ne derlandse overheid zal nu de mogelijkheden die de EG gaat bieden voor de steun aan niet- ontwikkelingsbedrijven zoveel mogelijk dienen te benutten, aldus het bestuur van het Land bouwschap. Ten aanzien van het EG-voorstel om een extra premie te geven aan bedrijfsbeëindigers die grond vrijmaken in het kader van het struk tuurbeleid, is het bestuur van mening dat deze grond niet uitsluitend ter beschikking wordt gesteld van ontwikkelingsbedrijven. Overigens dient de bestemming van gronden nader te worden bezien in het kader van het grondbe leid. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 17