MPF TERH0Y Vervolg: Hoofdbestuur Z.L.M. vergaderde Groenbemesting met Adverteren is bekend blijven T ijdens de bijeenkomst van landbouwministers in Brussel eiste de Franse minister dat er een tijdelijke stop zou komen op de alsmaar groeiende monetair compenserende bedragen in zijn land. Puur nationale politiek dus. Door de daling van de Franc zijn die in korte tijd opgelopen van 15 naar 23%. Hierdoor komt de eigen uitvoer in gedrang en wordt de invoer bevorderd. De Franse minister eiste een bevriezing van de MCB's gedurende de hele maand maart. Hierdoor zouden de agrari4rs gevrijwaard blijven van een verder daling van de waarde van de munt. Men hoopt dat de boeren daardoor niet op links zullen stemmen. De minister vertelde dat er uiteraard niet bij. Met andere woorden: de landen met sterke munten en een gezonde ekonomie (en hun agrariërs) moeten de zwakke broeders bijstaan. W e zullen niet in Brussel weggaan voor er een akkoord is bereikt, zeiden de Fransen. Wel ze kregen grotendeels hun zin. Opnieuw was er weer een stukje afgeknabbeld van de Europese gemeenschappelijke landbouwpolitiek. TRUMPF is TROEF Op de Hoofdbestuursvergadering van 6 maart 1978 waren aanwezig: V- "Frontaal" voor of tegen de Bio-lndustrie! Debat Landbouwprijzen opnieuw uitgesteld tot begin mei! POSTBUS 40 8900 AA LEEUWARDEN Een ras van Cebeco-Handelsraad De producenten vragen zich af of er wel een beleid wordt ge voerd waarbij alle belanghebbenden op een redelijke manier aan hun trekken komen. Bij de besluitvorming wordt het kon- sumentenbelang steeds opnieuw centraal gesteld. Toch is het kortzichtig om te denken dat een konsument alleen maar belang zou hebben bij lage prijzen. De producenten kunnen in Neder land steeds ruimschoots de markt voorzien van een gemiddeld kwaliteitsprodukt tegen een betaalbare prijs. Daarom is het hoogst onverstandig om goed funktionerende tuinbouwbedrij ven op de toch te zetten en bloot te stellen aan onnodige kon- kurrentievervalsing. Er moet een duidelijke beleidslijn worden gepresenteerd ten opzichte van toekomstige lidstaten en andere overzeese landen. Het talmen met het stellen van een over gangsregeling alsmede het vormgeven van een deugdelijke re geling betreffende de invoer van appelen is een laakbare zaak. Hoe kunnen we slagvaardiger werken via de organisaties wan neer het gaat om belangen die direkt in het geding zijn? Men verbaasd zich erover hoe andere lidstaten veel gerichter inspelen op nieuw ontstane situaties. Het laatste Brusselse voorstel om steun te verkrijgen bij het vernieuwen van boomgaarden is daar wel een heel duidelijk voorbeeld van. Ook het voorstel aan gaande steun aan telersverenigingen (5, 4, 3, 2, 1% -regeling) doelt op wijziging in het beleid vanuit bepaalde achtergronden. We zullen alles in het werk moeten stellen om aan te haken op mogelijkheden die er liggen willen we onze vooraanstaande positie behouden. Vanuit een positie van verdeeldheid zal het zeker niet kunnen zei de heer Goud. We kunnen ook geen begrip blijven opbrengen voor zaken die tegengesteld zijn aan onze belangen. Het is nodig om onze stem zeer duidelijk door te laten klinken! A.J.G.Doeleman (voorzitter); G.P.A. v. Nieuwenhuijzen (vice-voorzitter); S. de Visser (vice-voorzitter); Mr. J. Og- gel (algemeen-sekretaris); R. Hoiting sekretarisL.J. v. Gastel (kring Schouwen-Duiveland); M.C.J. Kosten (Tho- len); H.C.v.d.Maas (Noord-Beveland); K.Dees (O. Zuid- Beveland); J. Nieuwenhuyse (W. ZuidBeveland); C.J. Al- mekinders (W. Zeeuws-Vlaanderen); A.v. Hoeve (Axel); Jac.Scheele (Hulst); R.H. Maijers (Langstraat); G.J. de Jager (Altena-Biesbosch); M.J. Goud (tuinbouw); P.A. Hoogenboom (tuinbouw); J.M. v. Heijst (veehouderij); D. Hannewijk (plv. veehouderij); J. Akkermans (P.J.Z.); Dr.Ir. C.W.C. v. Beekom (adviserend lid); A.M. Geluk (adviserend lid); mevr. J. Donken (adviserend lid); mevr. C.L. Kloet (adviserend lid); Z.L.M.-instellingen: G. Paauwe; J. Markusse; J. de LangeM.v. Wezel; J.C.B. Priem; W. C. Sinke (ged. Diskussies over de bio-industrie, dus over dierbelangen kunnen hoog oplopen. Vandaar dat veel boeren het een hachelijke zaak vinden aan zo'n diskussie mee te doen. In Frontaal nemen zij echter met veel elan de handschoen op, gecoached door de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw. De wijze waarop varkens kippen en mcstkalveren worden ge houden, roept bij velen buiten de agrarische sektor en weerstan den op. In veel gevallen zijn de weerstanden weer het gevolg van onbegrip. Soms kunnen de standpunten zeer scherp worden en loopt men het gevaar af te glijden naar een kille polarisatie. In Frontaal zal de stelling luiden "De bioindustrie moet verboden worden". Pleiter voor deze stelling is de heer D.Coppens, oud tweede kamerlid van de P.P.R. Pleiter tegen is de heer A. van Leeuwen, melkveehouder te Delfgauw, tevens bestuurslid van het Landbouwschap namens het K.N.L.C. Dit programma waarbij vooraf over het onderwerp wordt gestemd kan zeer interessant worden. Na de pleitingen zal dan opnieuw worden gestemd en wordt de eerste met de tweede uitslag verge leken. Frontaal: donderdag 30 maart, 21.50 uur, Ned. I. Het akkoord ziet er zo uit; Frankrijk devalueert onmiddelijk zijn groene franc met 1,5% zodat de boeren een tussentijdse prijs aanpassing van ongeveer 1,2% ontvangen. De MCB's zullen in maart niet verder worden gewijzigd. De hele zaak heeft een politieke smaak. Rechts komt door deze beslissing sterker te staan als volgende week de Fransen naar de stembus gaan. De strijd tussen links en rechts heeft de Europese landbouwpolitiek in zijn greep. De besluitvorming over de agrarische prijzen in de EEG wordt omreden van de Franse verkiezingen ook uitgesteld tot na 1 april. Waarschijnlijk nu tot het begin van mei. Een verlenging van het verkoopseizoen voor rundvlees voor de zuivelsektor was snel beklonken. Ook het stelsel van premies voor het niet in de handel brengen van melk en zuivelprodukten en voor de omschakeling van het melkveebestand loopt door tot 1 mei. Hetzelfde voor de subsidieregeling ten behoeve van de boterconsument Engeland. Het voor Nederland zo belangrijke plan om de inlevering (in terventie) van magere melkpoeder van 1 oktober tot 1 april a.s. te staken kwam dus ook niet aan de orde Minister van der Stee, heeft nu ook bezwaar tegen het instandhouden van de Britse Milk Marketing Board, in tegenstelling tot een eerder soepeler standpunt. Nu Frankrijk kan rekenen op geen wijziging in de MCB's bete kent dit ook dat andere landen met een zwakke munt (Enge land, Ierland en Italië) ermee kunnen rekenen. De poging van de Fransen om een deel van de MCB's af te breken voor var kensvlees had geen sukses. Dat zou ten koste van met name de Nederlandse afzet zijn gegaan opgenomen in de rassenlijst. a> Sr 5' er Q> c s 3r 0) 3 a O O O: "O fD een BROUWGERST met karakter, een hoog rendement dankzij de goed gevulde korrel. Kort stro en stevig, nagenoeg geen aantasting door meeldauw en/of gele roest. een hoogwaardige zomergerst met een uitstekende brouwkwaliteit. <5> Engels Raaigras tetraploid Inzaai gelijktijdig met zomergraan Zeer intensieve beworteling Gemakkelijk onder te ploegen Geen zaadvorming en geen opslag 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 16