Multamat ZB Dacamox® 10G Schering - RM 78 KNLC KOMMENTAAR Zaaibedbereiding in de uienteelt! KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen K.N.L.C. verwerpt akkoord land en tuinbouw-cao BESCHERM BIETENZAAD TEGEN BODEMINSEKTEN G. D, AKKERBOUW TWINTIGDUIZEND GULDEN bijbetalen op een nieuwe trekker ziet men niet gauw als een groot probleem. Maar om twintigduizend gulden in uw grond te investeren voor betere drainage of meer organische stof via groenbemesting of aangekochte stalmest, vindt men gauw te duur. Toch moet het geld juist van uw grond komen. Verbeter uw grond en die nieuwe trekker komt dan vanzelf. EEN GOEDE AKKERBOUWER is een plantenteler. Een goede akkerbouwer zorgt voor een eerste klas zaaibed voor zijn gewassen. In het voorjaar beslist U zelf over het op brengstvermogen van uw grond. Kom niet op uw grond of het land moet voldoende droog zijn. De eersten zijn niet altijd de besten en U moet uw eigen grond beoordelen en bewerken. Is de grond goed, zet dan alles op alles om klaar te komen. WA T STIKSTOF is voor grassen en granen, is fosfaat voor de vlinderbloemigen, zoals erwten, tuinbonen, stamslabo- nen, klavers en lucerne. Het fosfaat is nu goedkoper dan enkele jaren geleden, dus bespaar niet op fosfaat. Vooral een verse gift in water oplosbaar fosfaat is ideaal voor de vlin derbloemigen. 3,5 - 5 LITER RO-NEET is een goed bestrijdingsmiddel voor duist in suikerbieten. Hoe zwaarder de grond, hoe hoger de dosering. Ro-Neet moet U voor het zaaien van de bieten inwerken, liefst binnen een half uur na het spuiten, want Ro-Neet is vluchtig. Wanneer U direkt na het zaaien van de suikerbieten nog 3 a 4 liter Pyramin spuit, zullen praktisch geen onkruiden bovenkomen. Ro-Neet en Pyra min helpen elkaar en U krijgt praktisch een onkruidvrij bietengewas. HET MINSTE WAT U kunt doen, het kost maar erg weinig, is uw suikerbietenzaad ontsmetten met een middel tegen insektenvreterij. Ga volgens de voorschriften te werk wat de dosering betreft. Een pak bietenzaad is zwaarder dan I kilo. Weeg dus uw zaad en koop de insekticidè in pakjes van 10 gram. Mengen in een gesloten bus die voor 3A vol is, is de enige goede methode. RUNDVEEHOUDERIJ DOOR DE DICHTE veebezetting en veel drijfmest bren gen op het grasland, is het strooien van kunstmestkali overbodig. Wel kan hierdoor de natriumvoorziening in het gedrang komen. Door een gift van 200 kg landbouwzout per ha is in de natriumbehoefte voorzien. Neem dit vooral voor zandgrasland in uw bemestingsplan op. OP DE MEESTE bedrijven zal dit jaar kuilvoer overblij ven. Wanneer U na de stalperiode>mais overhoudt, dan past dit produkt uitstekend naast het eiwitrijke gras in het voor jaar. Bij het overhouden van kuilen met voordrooggras, kiest U de kuil die het best is geslaagd. Een goed geslaagde kuil gaat n.l. niet in voederwaarde achteruit wanneer ze een jaar overblijft. BEKIJK HET EENS en neem tijdig maatregelen. Nog enkele weken en het rundvee gaat weer naar buiten. Afras- teringen, dammen, looppaden etc. moeten dan in orde zijn. Telken jare komt het voor dat nog draad en palen besteld moeten worden, als het vee in de weide zou kunnen. Het zou fout zijn, dat de koeien niet op de grasgroei maar op de graslandwerkzaamheden van de veehouder moeten wach ten. NIEUWSBRIEF SNUIF Een goed zaaibed is noodzakelijk voor een vlotte kieming en een regelmatige opkomst van het gewas. Het verkrijgen van een goed zaaibed is alleen mo gelijk als aan de voorjaarsgrondbewerking de nodige zorg wordt besteed. Zo dient de grond voldoende droog te zijn alvorens met het zaaiklaarmaken wordt begonnen. Een slecht zaaibed kan in een droogteperiode teveel uitdrogen, waardoor het zaad onvoldoende kans krijgt om te kiemen. Ook kan er op een te vroeg bewerkte grond na regen gemakkelijk verslemping en korstvorming optreden. Het bewerken van de grond heeft tot doel gunstige omstandig heden te scheppen voor de kieming van het zaad, alsmede voor de verdere ontwikkeling van het gewas. Om een vlotte kieming van het zaad te verkrijgen, moet het zaaibed een fijn verkruimelde toplaag hebben die rust op een vochtige, vaste ondergrond. De grond moet zo diep losgemaakt worden dat het zaad op een vaste ondergrond komt te liggen. Voor zaaiuien is meestal een uniforme grondbewerkingsdiepte van 3 a 4 cm voldoende. Bij de teelt van eerstejaars plantuien en zilveruien wordt, om het zaad voldoende te kunnen bedekken, de grond wat dieper losgemaakt. De aan de zaaidiepte gestelde voorwaarden houden in, dat de werktuigen voorzien moeten zijn van een goed instelbare diep teregeling en tevens een voldoende verkruimeling van de grond geven. De tandensleep is voor dit doel zeer goed te gebruiken. Daarnaast zijn dezaaibedkombinatiesmet verkruimelrollen ook bruikbaar. Bij de zaaibedkombinatie kan men kiezen tussen velden met eggetanden en kultivatortanden. Voor een ondiep zaaibed zijn de eggevelden over het algemeen beter geschikt. Met aangedreven eggen wordt alleen een ondiep zaaibed ver kregen als de diepteregeling instelbaar is. Voor het verkrijgen van een vlakliggend zaaibed moeten de betreffende werktuigen echter van een egaliseerinrichting zijn voorzien. Een vlakke ligging van de grond geeft een regelmatiger op komst, hetgeen een gelijkmatiger stand van het gewas tot gevolg heeft. Ook is de verdeling van de onkruidbestrijdingsmiddelen beter, waardoor een gunstiger effekt mag worden verwacht. Tevens bestaat bij de oogstwerkzaamheden (loof verwijderen en rooien) minder kans op beschadiging van het produkt. DEN HAAG (ANP) - Het Koninklijk Nederland: Iandbouwko- mité (KNLC), een van de drie partners aan werkgeverszijde in land- en tuinbouw is niet bereid mee te werken aan de totstand koming cao's in deze sektoren op basis van een eerder bereikt principe-akkoord. Het KNLC heeft dit maandag besloten nadat het zich reeds eerder van instemming met het bereikte principe akkoord had onthouden voor nader overleg in eigen kring. De bezwaren van het landbouwkomité zijn zowel principieel als materieel. Principieel wordt het onjuist geacht dat de vaste jaarkontëakten worden afgeschaft. Ook heeft het KNLC be zwaar tegen de manier waarop een bevoordeling van georgani seerde werknemers zou moeten worden gerealiseerd naast de bedragen die reeds beschikbaar worden gesteld voor de finan ciering van aktiviteiten van de voedingsbonden op het gebied van scholing, vorming en voorlichting. Het KNLC acht het ook onjuist het protocol inzake arbeids plaatsen-overeenkomsten als bijlage in de cao op te nemen. De materiële bezwaren betreffen vooral de overeengekomen minima voor de prijskompensatie en de vakantietoeslag. Het KNLC vindt deze te hoog en vreest dat het gevolg daarvan in de praktijk zal zijn een optrekking van de direkt aangrenzende hogere funktielonen vooral in de tuinbouwsektoren. Voor zaadbehandeling tegen bietekever, springstaart, enz. Goedkoop, betere werking en handige verpakking. Micro-granulaat tegen bodeminsekten, bladluizen, enz. Zeer gelijkmatige korrelgrootte, dus zeer gelijkmatige, verdeling. Dosering: 6-10 kg/ha Het ideale reinigingsmiddel voor alle spuitapparatuur. Lost alle aanslag en verstoppingen snel op. Dosering: concentratie van 2%. Dacamox" 10G: internationaal geregistreerd handelsmerk van Diamond Shamrock Corporation. Cleveland Ohio. U.S.A. Afdeling Agro Postbus 79 Boxtel Telefoon 04116 4925 scherin n De afspraken van Gundelach r edurende de veertien maanden dat de Deen Gundelach nu in Bruesel de landbouwportefeuille beheert, zijn de kontakten tussen hem en de georganiseerde landbouw nooit erg van de grond gekomen. En dat ondanks alle mogelijke pogin gen van de zijde van het COPA om de goede overlegmogelijkheden die er steeds bij Lardinois en Mansholt bestonden, voort te zetten. Hoewel meerdere malen uit drukkelijk met Gundelach werd afgesproken dat het regelmatige maandelijkse kontakt van "nu af aan" weer zou plaatsvinden, is daar tot nu toe niets van gekomen. Tenminste vier maal werd een afspraak op het allerlaatste moment door Gundelach afgezegd. In het begin hadden wij de indruk dat hij, bij gebrek aan kennis van zaken, de direkte konfrontatie met de Europese boerenleiders niet aandurfde. Zo langzamerhand wordt evenwel duidelijk dat Gundelach er weinig moeite mee heeft om afspraken aan zijn laars te lappen en samenspraak met de Europese boeren en tuinders eigenlijk nauwelijks op prijs stelt. Afgelopen vrijdag 3 maart werd wel het dieptepunt bereikt in de relatie tussen COPA en Gundelach, toen de kommissaris voor de zoveelste keer zijn afspraak niet nakwam. Niet alleen zegde hij doodleuk de vastgestelde bijeenkomst af, terwijl het komplete COPA-presidium al in Brussel was, maar ook kwam hij met een aantal aanvullingen op de prijsvoorstellen zonder daarover eerst met COPA overleg te hebben gevoerd. En dat had hij nu juist uitdrukkelijk op onze vorige bijeenkomst toegezegd. Helaas gaat het er steeds meer naar toe dat het COPA wel gedwongen wordt tot keiharde konfrontaties met deze kommissaris te komen. Waar we moeten konstateren dat ook de stemming binnen het ambtelijk apparaat van Gundelach, mede door zijn optreden en dat van zijn kabinet, verre van opti maal is, doet dit alles de zaak van het gemeenschappelijk EG-landbouwbeleid duidelijk geen goed. En dat juist in een periode dat een betrouwbare, krachtige leiding zo nodig is met alle uiterst moeilijke problemen die op de EG land- en tuinbouw afkomen. Het gaat er dan ook steeds meer op lijken dat het belang van de Europese boeren en tuinders niet gelijk loopt met het aanblijven van Gundelach als landbouwkommissaris. Melk en fabrieksaardappelen 'e aanvullingen van de EG-kommissie op de prijsvoorstellen van december 1977 richten zich vooral op de melk en het rundvlees. Verschuiving van de aanvang van het nieuwe prijsjaar van 1 april naar 1 mei en opschorten van de interventie van melkpoeder gedurende de periode van 1 oktober tot 1 april zijn twee voor ons overteerbare voorstellen. Dat betekent immers niet alleen, over het hele jaar gerekend, dat de prijsverhoging nog lager uitkomt, maar ook een verdere onder graving van de garanties voor het waarmaken van de vastgestelde prijsniveaus. Positief achten wij wel het voorstel om de omschakelings- en niet leveringspremies gedurende een jaar voort te zetten voor alle bedrijven, omgeacht het aantal koeien. Zeker nu de premies niet onbelangrijk worden verhoogd. Een kleine bijdrage vanuit het melkheffingsfonds aan deze omschakelingsregeling is dan ook best aanvaardbaar. Tenminste als de onverantwoorde afbraak van de interventie voor mager melkpoeder weer wordt ingeslikt. Belangrijk is voorts het kommissie-voorstel om de minimum fabrieksaardappel- prijzen met het gemiddelde prijsvoorstel (2%) te verhogen. Maar vooral om de uitbetalingskapaciteit van de aardappelzetmeelfabrieken te vergroten door een overgangspremie van 10 rekeneenheden (34 gulden) per ton. Met dit laatste is toch wel een eerste stap gezet in de richting van de selektieve produktierestitutie zoals wij die gewenst achten. Immers de bijzondere positie van de fabrieksaardappel wordt ermee onderkend. LUTEIJN 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 12