d. LELYTERRA LELY j INDUSTRIES NV J V orige week ontvingen we het jaarverslag 1977 van het landbouwkundig on derzoek in Zuidwest-Nederland. Dit is het tweede gezamenlijke verslag van proefnemingen van de proefboerderijen Rusthoeve en Westmaas. Deze bunde ling van proefveldresultaten juichen we van harte toe en zouden we niet graag meer willen missen. Tijdens de zomerexkursie wordt ons te velde getoond met welke proeven en onderzoekingen men bezig is, maar min of meer is dat slechts een momentopname. Om als buitenstaandere het gehele onderzoek te kunnen volgen, zouden we wel meerdere keren per jaar een bezoek aan de proefboerderij moeten brengen en dan nog zouden we niet alles kunnen bevatten. We zijn al dankbaar, dat de bedrijfsleiding ook in het winterseizoen bereid is om in woord en beeld bepaalde punten nog eens extra onder onze aandacht te brengen. Hiermede zou men kunnen stellen, dat de boer genoeg is voorgelicht en het er maar mee zou moeten doen. Onze bedrijfsvoering is echter zo ingewikkeld geworden en zo snel aan veranderingen onderhevig, dat het niet eenvoudig meer is om bij te blijven. We prijzen ons daarom gelukkig met de uitgebreide infor matie in dit verslag en daarmee kunnen we beslist ons voordeel doen. Nog voor de inzaai van de nieuwe oogst moeten we de proefveldresultaten bestudeerd hebben, want anders zijn we voor onszelf en voor ons bedrijf te laat. Middels een kleine enquête kunnen we de auteurs onze mening geven over deze verslagen en dat moeten we per omgaande allemaal doen. Een snelle reaktie onzerzijds is deze uitvoerige dokumentatie ten volle waard. Eigenlijk raakt men in zo'n verslag niet uitgelezen. Opvallend zijn de^haveropbrengsten van gemiddeld 6 Vi ton over 4 jaar. Na het verdwijnen van de paarden hebben we haver uit ons bouwplan gedaan en nu weten we eigenlijk niets meer van dit gewas af. Er schijnt weinig ingespoten te moeten worden; het vraagt weinig stikstof en het is een prima dekvrucht en ge kunt vroeg zaaien. Wat wil een boer nog meer en zo is er tussen de regels nog heel wat te lezen. Paardrijden is tegenwoordig een luxe. maar daarbij kan haver niet gemist worden. T ijdens de strenge vorst van enkele weken geleden hebben we in het weiland kunnen ontdekken, dat er praktisch geen verse molshopen meer door de mollen gemaakt werden. Schijnbaar gaan de mollen dan dieper de grond in en komen pas na de opdooi weer meer naar boven. Op dat moment wordt veelal met rookbommen gewerkt om te trachten een goede bestrijding uit te voeren. In de meeste gevallen worden de millen echter op de wijze niet gedood maar wel verdreven en keren na een poosje weer in de oude gangen terug. De beste oplossing is daarom het plaatsen van klemmen en als veehouder krijg je daar al gauw genoeg ervaring mee. Het vangen van de laatste mol in een perceel grasland lukt eigenlijk haast nooit, maar wel kunnen we de schadê aan de graszode door een intensieve mollenbestrijding beslist binnen de perken houden en dat is het doel waarnaar wij streven. In een mooi gazon is dat natuurlijk anders, maar meestal is de mol net geweest als ge in de tuin komt en dan kan je weer uren wachten. Zwager Sjef staat soms uren achter elkaar met zijn spade in de tuin op een mol te wachten en dan steekt hij nog dikwijls mis. Voor een rentenierend boer is dit wel een goedkope methode, maar de familie heeft nu besloten hem een mollenklem te geven. Zijn vrouw is anders en meer vooruitstrevend. Ze is nu al klaar met de schoonmaak en ze is vroeg begonnen. Over een poosje is het Z.L.M.tentoonstelling en dan komt de familie over en dan moet het wel schoon zijn. Wijziging tarieven Kadaster voor een ideaal zaaibed: niet te fijn... niet te grof... juist zoals u wenst! Wordt ons gebied weer een peeland? "Walcheren Waarheen Marktordening schapevlees Adviezen over gewasbescherming in de groenten en fruitteelt Na een late vorstperiode in NoordBeveland waarbij nogal wat sneeuw is gevallen verwachten we straks een goede struktuur van de grond. Op dit ogenblik is dit eigenlijk nog niet te beoor delen. Qedooide sneeuw met af en toe een buitje regen beletten Nadere bestudering door kommissie ter verbetering van de si tuatie Afgelopen week werd tijdens een gekombineerde vergadering van de Z.L.M. en de C.B.T.B. in Walcheren uitvoerig gesproken over het rapport "Walcheren WaarheenMen kwam tot de konklusie dat er een kommissie moet komen die de mogelijk heden en wenselijkheden moet onderzoeken van een meer aanvaardbare landbouwkundige situatie van de Walcherse land- en tuinbouwbedrijven. De voorzitters van beide standor ganisaties, de heer S. de Visser (Z.L.M.) en de heer W.J. San- derse (C.B.T.B.) verwachtten dat zo'n kommissie bestaande uit landbouwdeskundigen op korte termijn zal worden samenge steld. De ontwikkeling van veel Walcherse land- en tuinbouwbedrij ven blijft achter. Op menig bedrijf daalt het inkomen tot een onaanvaardbaar laag niveau. De kommissie zal zich moeten buigen over deze problematiek en dan vervolgens advies geyen om te komen tot een verbetering van de situatie. Het doel is om een beter leefklimaat te bereiken en de arbeidsomstandigheden te verbeteren, aldus een resolutie die tijdens de vergadering werd uitgesproken. Ing. Krijger, een van de samenstellers van het rapport, zei dat de problemen o.a. ontstaan zijn door een vertraagde specialisatie. De Walcherse boer is in zijn hart een akkerbouwer en kan maar moeilijk kiezen voor alternatieven. Toch zal het een keuze moeten worden, wil men de zaak niet zo maar laten sudderen. ons op het land te komen. We zouden nu toch wel graag begin nen met kunstmest strooien. Op graszaad zal het deze week vermoedelijk nog wel lukken. Zij die tijdens de vorstperiode hebben gestrooid zijn een slag voor. Toen was er zeker geen struktuurbederf. Wij dachten dat het toch wel een gok was, gezien de weersomstandigheden en verwachtingen. Het wach ten is nu op wat wind en zon, èn dan wordt het weer een en al bedrijvigheid op onze akkers. Ondanks de tegenvallers van de vorige oogst, gaan we toch weer verder, in de hoop dat alles voorspoedig zal opgroeien. Terecht stond er in de vorige bij drage dat er dan de meeste kans is op overschotten met lage prijzen. Grote verschuivingen in het algemene bouwplan zullen er wel niet zijn. Hoge pootgoedprijzen en duur uienzaad zullen ver moedelijk de oppervlaktes niet veel kleiner doen zijn dan in 1977. De voorraad pootgoed in de grond zal wel wat ingekrompen zijn, toch niet voldoende, om weer eens een keer met een schone lei te kunnen beginnen. Het vergaderseizoen is nu aan het aflopen. Er is over het alge meen een goede belangstelling geweest. Ook de algemene ver gadering van de Kring Noord-Beveland was goed bezocht. De voorzitter noemde een aantal wensen van de landbouw, ter verbetering van het inkomen der boeren. Deze wensen zullen worden meegenomen naar het hoofdbestuur. Het is maar de vraag wat er van zo een wensenpakket is overgebleven, wanneer ze op de plaats van bestemming is aangekomen, en wat nog voornamer is, wat er van ten uitvoer wordt gebracht. Het is toch eigenlijk te gek dat er voor een kleine groep boeren geen prijsaanpassingen kunnen plaatsvinden voor de gegarandeerde produkten. Het zijn toch altijd nog de eerste levensbehoeften. Ook het tweede gedeelte in samenwerking met C.B.T.B. en bedrijfsvoorlichting waarbij het rapport produktie niveau en bodemvruchtbaarheid werd behandeld had een goede belang stelling. Het onderzoek naar de opbrengst van suikerbieten is een goed stuk geworden, waaraan dhr. Baarveld veel werk heeft verzet. Na 1 jaar onderzoek blijkt dat vooral het af of niet aanwezig zijn van het bietencystenaaltje en de mogelijkheid van een goede beworteling van grote invloed zijn voor de opbrengst van de bieten. Mogelijk kan na 4 jaar onderzoek een eindkonklusie worden getrokken waarbij het mogelijk moet zijn dat Noord-Beveland met recht weer peeland genoemd kan worden. De Europese Kommissie heeft de Raad van ministers laten weten dat zij de aanvangsdatum van het volgende verkoopsei zoen (3 april 1978) een realistische streefdatum acht voor de invoering van een gemeenschappelijke marktordening voor schapevlees. Hierbij zal bijzonder rekening worden gehouden met het inko men van de producenten, terwijl tegelijkertijd een bruuske stij ging van de konsumentenprijzen wordt voorkomen. De Kommissie heeft deze verzekering gegeven aan de Franse kommunist Marcel Lemoine. Zowel voor de groenten- als fruitteelt zijn de jaarlijkse advie- zenboekjes over ziekten- en onkruidbestrijding verschenen. Het boekje "Bespuitingen in de Fruitteelt" behandelt niet alleen de te gebruiken middelen maar ook de methode voor het vast stellen of bestrijding van insekten en spint noodzakelijk is (ge leide bestrijding). Ook de chemische vruchtdunning en de mo gelijkheden van groeiregulatoren worden in deze uitgave be handeld. De publikatie "Ziekten- en Onkruidbestrijding in de Groente teelt" werd weer geheel herzien en bijgewerkt. Omdat over chemische onkruidbestrijding in en rondom watergangen in de praktijk vragen bestaan, werd in beide boekjes een hoofdstuk over dit onderwerp opgenomen. De uitgave "Bespuitingen in de Fruitteelt" werd via de N.F.O. aan alle fruittelers verzonden. Het boekje voor de groenteteelt wordt door verschillende organisaties - de proeftuin Venlo, de N.C.B. en de A.B.T.B. - onder haar leden verspreid. Beide publikaties kosten 2,50 per stuk. Bestelling is mogelijk bij het C.A.D. Plantenziekten- en Onkruidbestrijding in de Tuinbouw te Wageningen, door het overmaken van dit bedrag op girorekeningnummer 945025 en de vermelding "fruitteelt" of "groenteteelt". De prijzen voor enkele kadastrale verrichtingen zijn met ingang van 1 maart 1978 aangepast: (oude prijs) per inzage plan 4,60) 4,80 inzage legger 4.60) 4,80 extrakt-plan 4,60) 4,80 vermeerderd voor de reproduktie 0,27) 0,28 per dm2 met extrakt-legger 8,00) 8,50 vermeerderd per perceel met 0,80) 0,85 afschrift akte 4,60) 4,80 vermeerderd voor de reproduktie 0,27) 0,28 per dm2 met hypothecair uittreksel 8,00) 8,50 vermeerderd per perceel met 0,80) 0,85 vermeerderd per inschrijving met 4,60) 4,80 kadastraal plan (100 x 66) op licht drukpapier 110/220 gram (32,60) 36,30 op transparant papier (39,60) 43,30 De kosten voor grensaanwijzingen en kaveluitzettingen worden op aanvraag begroot. De prijzen voor luchtfoto's, fotomontages, vergrotingen, verkleiningen en samengestelde kaarten worden verstrekt door de afdeling Fotogrammetrie van de hoofddirektie van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn. Voor nadere inlichtingen kan men terecht bij de direkties van het Kadaster en de Openbare Registers in de provincie of bij de hoofddirektie in Apeldoorn, Waltersingel 1, tel. 055 - 77 51 23. De unieke constructie van de Lelyterra is de grondslag voor een perfekte grondbewerking. Het geniale in deze constructie is, dat de "ronddraaiende" elementen de droge grond in de bovenlaag houden. Het juist combineren van beschikbaar trekkervermogen, werksnelheid en variabel toerental maakt verkruimeling naar eigen inzicht mogelijk. Het resultaat is een perfekt zaai- of pootbed inéén werkgang! t MAASLAND. WEVERSKADE 10 «TEL. 01899-12644 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 10