H.B. - nieuws VOO It in: YltOIIW GELIJKE KA NS EN VOOR DE VROUW A anbevelingen voor het Eur. Centrum zelf: E en werkgroep, die tot taak had aanbevelingen te richten tot nationale regeringen kwam met de volgende ideeën: AKTIVITEITEN-AGENDA PROVINCIAAL: Europese konferentie in Berlijn V an 28 tot 30 september vond te Berlijn deze konferentie plaats over "Gelijke kansen en de beroepsopleiding voor de Vrouw". Het verslag hiervan kreeg ik toegezonden door Mej. G. de Lange van het Kon. Ned. Landb. Comité. De opdracht aan mij het enigszins in te korten, wat geen eenvoudige bezigheid is. Tijdge brek veroorzaakte enige vertraginq.... 8 MRT. - R.A.K. Walcheren Jaarvergadering in Hotel Walcheren te Koudekerke om 19.30 uur. De heer Prinsen zal spreken over emigratie en stage lopen. Nadien zal er nog een dia- vertoning zijn over Brazilië door de heer P. Wielemaker SCHOUWEN- 10 MRT. Algemene ledenvergadering. Om 20.00 uur bij Vijverberg te Ouwerkerk. Na pauze: film over Amerika (stagebe- zoek) en soep met stokbrood. O.Z.VL. - 10 MRT. Film/gespreksavond werkeloosheid (o.l.v. vormings kommissie) Om 20.00 uur in de Halle te Axel. SPRANG - 10 MRT. Film/gespreksavond: reklame. Om 20.00 uur in de Mi- cobar o.l.v. Kees Schipper. W.Z.VL. - 11 MRT. Spel-dansavond. Om 20.00 uur in Chez-Renée. (o.a. le vend ganzebord en dansen m.m.v. band). THOLEN -16 t/m 20 MRT. Bezoek Engelsen: voor programma zie konvokatie. THOLEN - 23 MRT. Verder deze maand: algemene ledenvergadering en een zondagje vissen. FIJNAART - 23 MRT. Sprekersavond. Veiligheid rondom bestrijdingsmiddelen in 't Wapen van Fijnaart. Spreker: dhr. Houbiers. BLADEL - 29 MRT. Kegelen te Heeze GOES/N.B. - 31 MRT. Speelfilm-avond, waarschijnlijk te Goes. THOLEN - 31 MRT. Sprekersavond over yoga. BERGEN OP ZOOM -18 MRT. JUWEEL. Om 19.30 uur in de Koorenbeurs. Bal na tot 01.30 uur. EVALUATIE STELLINGEN-SPEL (9 van de 11 afdelingen spraken zich uit) Stelling h aksent op ontspanningsaktiviteiten 9 x oneens. opmerkingen/toevoegingen: beroepskracht moet juist andere (serieuze) aktiviteiten stimule ren, ter diskussie stellen (2x); beroepskracht moet juist ontspannings- en vormingsaktiviteiten integreren (2x); ontspanning niet uitbouwen meer leden betrekken (sneeuwbal-effekt); welke nieuwe aktiviteiten? Stelling 2: het HB is zich ten volle bewust van verantwoorde lijkheden, taken 8x oneens, lx blanko. opmerkingen: veel onkunde over doelstelling (2x); te weinig verantwoordelijkheid voelen (2x); te veel konsumptief gedrag; te weinig slagvaardig, te veel slikken; te weinig teamgeest; te veel afgevaardigde zijn; beroepskracht te veel gebruikt als klusjesman i.p.v. kader-vor mer; beroepskracht stuurt, bepaalt te veel het beleid. Stelling 3: een goede zaak jezelf (HB) ter diskussie stellen 9x eens. gebeurt ook op afdelingsnivo; telkens moet zijn: regelmatig; met mate (2x). Stelling 4a: afdelingsbesturen de beroepskracht maandelijks in huis (technische bestuursvorming)9x oneens. wel bij minder optimale verenigingen; dat is te strak (3x); wel nuttig, noodzakelijk: regelmatig (8x); lx per maanden (8x); vooral na bestuurswisselingen (2x). Stelling 4b: beroepskracht lx per Va maanden in huis, extra in houdelijke vergadering: 5x oneens - lx blanko - 4x oneens. lx per 4 maanden (2x); betere betrokkenheid bestuursleden; bijv. n.a.v. kadermap. Stelling 5: verplicht meedoen minimaal 3 bestuursleden aan xh bestuursdag en Zi kaderweekend 7x oneens - 2x "eens". "eens" t.a.v. nieuwe bestuursleden (2x); het is nog altijd vrijwilligerswerk (3x); wel op aandringen (9x); liever door beroepskracht op afdelingsnivo (zie 4b.). Stelling 6: vormingsaktiviteit niet meer op provinciaal nivo maar uitbouwen, aksentueren cp afdelingsnivo: 8x eens - lx blanko. voorlopig op afdelingsnivo, is basis goed, d&n provinciaal (3x); wel blijven proberen; wel onderling kontakt via provinciale ontspanningsaktiviteiten; wél als afdeling wil, maar niet in staat is: d&n provinciaal. Stelling 7: HB-vergaderingen te maf, te saai, te eenrichtingsver- keersachtig: 7x eens - 2x blanko. weinig durf van HB leden t.g.v. informatiestroom (3x); beter informatie zoveel mogelijk op papier (2x); toch moet die informatie blijven. Stelling 8: verbetering HB-vergaderingen d.m.v. minder, selek- tieve informatie, methodieken, meer inzet (stukken doorspreken) enz.: 9x eens. geen rollenspel (5x); wel loskom-spelletjes; informatie moet toch blijven, dat is nou eenmaal zo: de be roepskracht krijgt veel binnen, dus dat moet er weer uit (4x); meer aandacht aan uitwisseling van afdelingen onderling (pro blemen, oplossingen) (3x). Algemeen konkludeert men: H B-lid zijn tweehoofdig: a. afgevaardigde zijn; b. bestuurslid (team, beleid, werkgever) van het HB zijn (eigen taken, verantwoordelijkheden). Eigenlijk zou een H B-lid in z'n afdelingsbestuur een lichtere taak moeten hebben. Taak van beroepskracht: niet om vrijwilligers het werk uit handen te nemen; maar ervoor zorgen dat vrijwilligers béter hun vrijwilligerswerk deen, dus; de vrijwilligers "opvoeden" tot: meer vaardigheden, meer mon digheid, meer kwaliteit, minder konsumptie-gedrag (leerproces stimuleren). Dat is dan ook het doel van de vereniging (zie sta tuten). Vandaar dat kadervorming zo belangrijk is. onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen. Bosdijk 1. Wissenkerke. tel.: 01107-610 Heeft de vrouw in Europa net zoveel kans als de man om een beroep uit te kiezen en de beroepsopleiding daarvoor te volgen? Daar wordt in Europees verband over gepraat. Er worden ervaringen uitgewisseld en plannen opgesteld. Een verslag van zo'n konferentie leest u hieronder. X n veel landen worden gelijke kansen voor de vrouw in be roepsopleiding en in het beroepsleven nagestreefd, waardoor b.v. in Nederland de emancipatiekommissie, in Engeland een anti-diskriminatiewet, in Denemarken een Raad voor gelijkheid zijn ontstaan. We behoeven echter niet over de grens te gaan om te konstateren dat de gelijkwaardigheid van de vrouw, al heeft zij dezelfde opleiding als de man, nog niet met gelijkwaardige funkties wordt gehonoreerd. Uit alle EEG-landen waren deelnemers- en -neemsters aan wezig. Zowel uit werknemers als werkgevers organisades, uit ministeries van Onderwijs en Soc. Zaken, EEG-deskundigen en funktionarissen van het Eur. Centrum. Ook boerinnen en middenstandsvrouwen waren vertegenwoordigd (G. de Lange o.a.). Werkgevers- en werknemers deden verslag van de stand van zaken. EEG deskundigen legden nadruk op goede experi menten, mede gefinancierd door Eur. Soc. Fonds, in het bijzonder her- en omscholing van oudere werkneemsters. Desondanks is werkloosheid onder vrouwen zeer groot en blijken lager gewaardeerde banen voor haar bestemd te zijn. Op de oorzaken hiervan, die niet altijd bij de man hoeven te liggen, ging men nauwelijks in. Men kan konstateren dat hele beroepstakken als konfektie, huishoudelijk werk etc. te laag betaald worden. Een deel der vrouwelijke deelneemsters betoogde, dat vrou wen dan ook meer toegang moeten krijgen tot "mannelijke beroepen" als metselaar, timmerman, draaier, lasser etc. N Het eigenlijke thema kwam in de knel doordat teveel aan dacht kregen: gehuwde buitenshuis in loondienst werkende vrouw werkloosheid onder vrouwen omschakeling naar nieuwe technische beroepen verdeling van werkgelegenheid, waarbij vakbondsverte genwoordiging zelfs het woord "quotering" gebruikte tot Ontzetting werkgevers. Vergeten groepen waren: V rouwen en zelfstandigen Huisvrouwen alleenstaande vrouwen. Scholing en beroepsopleiding van deze groepen werd niet belangrijk genoeg geacht om er enige aandacht aan te schenken. Zeer onterecht, omdat zij, als mede-onderneem ster, mede het gezinsinkomen verdienen en uit dien hoofde toch ook scholing en voorlichting nodig hebben en niet ver dienen genegeerd te worden. De volgende aktiviteiten, uit te voeren door de EEG kom missie werden wenselijk geacht: beroepsopleiding en arbeidsmarkt stimuleren tot samen werken prioriteit t.b.v. jonge vrouwen, die voor het eerst werk zoeken vervolgens herscholing van ouderen onderwijs, scholing en beroepenvoorlichting zouden meer gericht moeten zijn op de vrouw en een wijder scala van mogelijkheden moeten bieden. Schoolboeken zouden moeten worden herzien wat betreft de ongewenste ouderwetse rolverdeling tussen mannen en vrouwen. Voorlichtingsmateriaal zakelijk en duidelijk ge maakt moeten worden, in de sfeer van de mentaliteitsveran dering, die nodig is om de gelijkwaardigheid van de vrouw te kunnen bewerkstelligen. De groep komt met: ouderkursussen voor jonggehuwden kursus voor politici m.b.t. emancipatie en gelijkwaardigheid kursus voor mannen in het voeren van een huishouding (waarom zouden vrouwen geen behoefte hebben aan zo'n kursus?) De volgende sociale maatregelen werden voorgesteld: verplicht percentage vrouwelijke werknemers: meer vrouwen in overheidsdienst in alle funkties; veranderingen van schooluren en betere coördinatie ervan; recht op pensioen, ongeacht de tijd thuis doorgebracht (kin deren). Goede informatie over beroepen b.v. te bespreken in vrouwe norganisaties. goed voorlichtingsmateriaal óver beroepen door mannen en vrouwen uit te oefenen; nieuwsbrieven, op nationaal niveau te gebruiken door de massamedia; onderzoek naar de ontwikkelingen op het terrein van de beroepsopleiding en openbaar maken van de bevindingen. Ook werkgevers en werknemers behoren hieraan mede te wer ken en voor mannen en vrouwen ongebruikelijke beroepen open te stellen. goede opleiding voor beroepenvoorlichters en adviseurs teneinde tot volledige voorlichting en duidelijk advies te kunnen komen voorbereiding op een beroep en beroepskeuze zou vroeger in de scholen moeten beginnen en kennismaking met beroepen zou door de hele schooltijd heen tot het programma moeten behoren. Dit geldt ook voor de zelfstandige beroepen. Herscholingskursussen en algemene ontwikkelingsmoge lijkheid voor oudere vrouwen, die weer buitenshuis willen werken, (hier: Volwassen-Mavo, Open School en enkele centra voor vakopleiding waar ook vrouwen naartoe kun nen) De organisatie van de konferentie was in handen van de Eur. Centrum voor de ontwikkeling van de Beroepsopleiding. L.H.H. v.d. H. - M.P. 27

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 27