n TUIN '-r X— W. E KLAN BOUW KEN Einde van het vergaderseizoen! De lente is in aantocht Nog veel werk in de boomgaard DIM6EM VAM DE WEEK D, D t v Met de intrede van de maand Maart, is er praktisch in ons Thoolse distrikt ook een eind gekomen aan de diverse stands- en jaarvergaderingen. Gemiddeld hebben wij in ons gebied toch niet te klagen gehad voor slechte opkomst van de leden. Wan neer men in aanmerking neemt hoe of het ondernemersaantal in enkele tientalle jaren is afgenomen, kan men niet meer verlan gen, dat geregeld de vergaderzalen zoals vroeger, afgeladen vol zijn. Van een goede opkomst kan men werkelijk wel spreken, wanneer men daar de personen aantreft, die nagenoeg of geheel, hun inkomen moeten behalen uit de agrarische sektor. In het afgelopen vergaderseizoen trok het ook onze aandacht, dat er naast de oudere kollega's, toch ook naar verhouding, het jongere geslacht goed vertegenwoordigd was. De stemming op veel vergaderavonden was echter dikwijls wat aan de pessimistische kant, wat wel te verklaren is uit de voor 1977 teleurstellende bedrijfsuitkomsten. Hiermee in verband, zit het bij velen ook wat dwars, dat de voedselproducent zo gemakkelijk door het staatsbestel in de hoek geschoven wordt waar de financiële klappen het eerst komen. Nu wordt er op een standsorganisatie vergadering, door de leden dikwijls terecht iets verwacht. Wordt er een lichtpunt ontstoken om uit het slop te geraken? Wanneer men zich echter als praktiserend ondernemer, teveel door pes simisme laat leiden, dan is dit dikwijls een slechte raadgever. Terecht wees kortgeleden nog een inleider op een Z.L.M. ver gadering, op de nu bij velen heersende wat apatische stemming onder de aanwezigen. Van horen zeggen wist hij, dat uit de misère van de dertiger jaren, en de wederopbouw van de na de oorlog met zijn verzilte bouwgrond, en uit ervaring met de watersnood ramp, met zijn daarop gevolgde bedrijfsherverka- veling, wat er toen toch gelukkig nog aan ondernemersenergie; óók onder de Thoolse bedrijfsgenoten aanwezig was. Zijn toen ook niet, na bovengenoemde tegenslagen, door de mensen die wisten wat zij wil, de overwinningen behaald? Men kan hier tegen in brengen dat voor bovenaangehaalde moeilijkheden de bedrijfsondernemers van toen, het vaste geloof hadden, in het slagen van hun streven, maar is dan nu in 1978, alle geloof in de toekomst verdwenen? De werkelijkheid van het heden noopt ons toch echter te moeten konstateren, dat het zelfstandig be staan niet op eenjyo/dje gegeven wordt. Het jnoet toch njet zo zijn, dat in - het "ekonomisch geleide tijdperk" waarin wij leven, de sterken alléén overlevenden zijn? Gelukkig wordt er toch steeds méér merkbaar, aandacht besteed aan het feit, dat een regering niet blijvend straffeloos een zekere bevolkings groep ten achter stelt bij de grote massa. Door steeds meer, daarypor bevoegde instellingen, wordt aan verbetering gewerkt, van de bestaanszekerheid van deze onmisbare bevolkingsgroep te verstevigen. Hierdoor juist kan men het geloof behouden, dat ondanks de nu nog heersende tegenstroom, éénmaal het getij kan keren, afztfl de oplossing niet altijd geweèst zijn, waar wij het voor houden. Op Zuid-Beveland kun je nu het voorjaar ruiken. Na de vrij late en nog onverwachts pittige vorstperiode is het zacht weer ge worden. De grond is nog koud, maar bovengronds is de tempe ratuur nu zo mild dat er weer vlugieven in de natuur zal komen. De eerste krokussen zijn al gesignaleerd en de narcissen kruipen uit hun schulp, wat trouwens voor eind februari - begin maart Een plotselinge doorzettende dooi heeft in de laatste dagen van februari een abrupt einde aan de korte vorstperiode gemaakt. Op Schouwen-Duiveland was bij veel agrariërs een langere vorstperiode welkom geweest. Het prijspeil van enkele grove groenten is tijdens deze vorstperiode behoorlijk gestegen, om na de stijging van temperatuur weer op het oude niveau terug te keren. Door een te groot aanbod zit het dit jaar, flink fout in deze hoek van de tuinbouw en duidelijke tekens van enig marktherstel zijn niet aanwijsbaar. Het lijkt soms of een produkt te goedkoop kan zijn, om door de huisvrouw gekocht te worden. Wanneer er berichten in de nieuwsmedia verschijnen over te verwachten schaarste of dit nu aardappelen, koffie of verse groenten zijn, dan heeft dit direkt een stimulering van de vraag tot gevolg. Bij een overschot situatie is het als telers juist oppas sen om de afzet zelf niet te bemoeilijken door te veel de over schotsituatie aan de grote klok de hangen. De verse teelten van kassla en witlof doen het gelukkig deze winter weer goed. Vooral bij het laatst genoemde produkt stemt dit tot tevredenheid. De teeltuitbreiding van witlofwortels in 1977, maakte dat in november met enig wantrouwen deze markt werd beoordeeld. Tot nu toe is deze afzet gunstig verlopen. Op de veiling Z.H.Z. zijn dagelijks aanvoeren van rond de 40.000 kg. Een deel wordt in eenmalig fust aangevoerd en vindt hier door gemakkelijk zijn weg naar het buitenland. Volgens des kundigen lijkt uitbreiding van deze teelt nog verantwoord. Zelfs bij een aanvoer van 70 80 duizend kilo op deze veiling, zou nog voldoende vraag aanwezig zijn om tegen een redelijke prijs het lof af te zetten. Juist in onze regio die qua grond en bedrijfstype gunstig gelegen zijn verdient deze teelt, die de laatste jaren teelttechnisch grote vorderingen maakt, zeker onze aandacht. Intussen ligt het voorjaar weer al dicht bij ons. In de maand maart worden als de grond het toelaat verschillende vroege gewassen aan de aarde toevertrouwd. Bij de fruittelers vindt de snoei gestaag voortgang. Doordat de bloemknoppen bij de peren nu duidelijk zichtbaar worden, zijn veel telers in dit gewas aan het snoeien. Het aantal bloemknop pen varieert al naar gelang vorig jaar de kilo-opbrengst was. Een teveel van vorig jaar betekent nu een te weinig. Snoeihout snipperen, onkruidbestrijding en kunstmeststrooien onderbreken bij gunstig weer deze arneidsintensieve kuituur- maatregel. De fruitafzet gebeurt op een behoorlijk prijsniveau, al voldoet het niet aan de verwachtingen die veel telers zich bij de pluk gemaakt hebben. We hebben de indruk dat de voorraden in onze streek verder geruimd zijn dan in de 2 achterliggende jaren. Bij de Winston valt de maat bij het sorteren in veel gevallen tegen. Ondanks veel dunwerk bleek bij de pluk dat de vruchten gemiddeld kleiner waren dan wenselijk was. Bij het sorteren wordt dit probleem extra onderstreept. Als gevolg hiervan is het prijsverschil tussen de grote en de kleine maten groot. De ge middelde prijs valt hierdoor tegen. De Golden Delicious doet het relatief beter. Het seizoen '77-'78 zal ons leren hoeveel marktruimte er is voor de soms wel verguisde Golden. Met belangstelling zien we de verdere ontwikkeling rond aanvoer en prijszetting van het resterende bewaarfruit. Het gevaar van overproduktie bij gunstige teeltomstandigheden blijft aanwezig. Een subsidie op renovatie van verouderde boomgaarden, schuift de problemen alleen maar voor ons uit. Telers die de laatste 10 jaar op tijd vernieuwd hebben wor den er weinig wijzer van. In Zeeland waar verhoudingsgewijs veel is vernieuwd, is het nut van deze subsidie geringer dan in andere delen van de EEG. Door sommige fruittelers wordt gesteld dat dit de enige manier is om van de "overheid" een subsidie los te krijgen die speciaal op de fruitteelt gericht is. Wanneer straks toch in andere delen van de EEG gebruik wordt gemaakt van herinplant subsidies, hopen wij echter op dezelfde manier behandeld te worden om onze konkurrentie positie niet te ondergraven. Gelijke monniken, gelijke kappen. een normale tijd is. De pereknoppen zijn ook aan het zwellen en komen geleidelijk duidelijker voor de dag. In 't algemeen vinden we de pereknoppen vaak wat magertjes, wat armetierig. We zien liever van die forse, zware knoppen. We hebben de indruk dat het weer tijdens de bloei van de peren gunstig zal moeten zijn voor een redelijke vruchtzetting. Maar misschien valt het alle maal mee, zoals het in 't verleden ook vaak gunstiger afliep dan tevoren werd verwacht. Denk b.v. aan een paar jaar geleden, toen de eerste perebloesem al in februari voor de dag kwam. Voor de appelknoppen behoeven we ons geen zorgen te maken ofjiet zou moeten zijn dat de bloei zo overvloedig zal wezen, dat het wat veel van de krachten van de bomen zal vergen. Want na de kleine oogst van vorig seizoen zal de bloei zeer rijk zijn. We menen dat de knoppen ook "sterk" zullen zijn, zodat ze een stootje kunnen velen. De snoei begint nu op te schieten. De dagen worden langer en daardoor stijgt de dagelijkse arbeidsproduktie. Er moet nog veel gebeuren, maar gemiddeld zijn de meesten eerder voor dan achter, vergeleken met voorgaande jaren. Maar de snoei blijft een hele kluif. Anders kun je met een trekker plus spuit en cirkelmaaier enorm veel doen maar de snoei is en blijft een kwestie van aparte behandeling boom voor boom. Door het zachte winterweer is de kanker nauwelijks tot rust gekomen. De zwam woekerde de hele winter door zoals je aan het uitpuilende "verse" zieke weefsel kon zien. Moeten we in zo'n winter nu en dan spuiten om de verse snoeiwonden te desinfekteren? Het schijnt dat de veilingen weer over samenwerken gaan pra ten. Een goed idee, hoewel niet bepaald origineel. We begrijpen trouwens niet wat er veranderd is sinds de laatste fusiebespre kingen op niets uitliepen. Of het moest zijn dat door de ver plichtingen voor koelhuisvernieuwing de zaak onoverzichte lijker is geworden, althans de aansprakelijkheid groter. Voor een goed begrip, we hopen oprecht dat het tot een fusie komt, want het is duidelijk dat apart verder gaan op den duur uiterst nadelige gevolgen zal hebben voor de kosten en vooral voor de prijsvorming. Een paar cent per kilo meer of minder mag niet veel lijken, maar het kan wel beslissend zijn voor winst of verlies. Velen zijn hoopvol gestemd omdat ze het laatste jaar goed geboerd hebben met een redelijke oogst en gunstige -prijzen. Maar als er na de zeer kleine appeloogst in de EEG straks weer een topoogst zou volgen kunnen de prijzen weer benauwend laag zakken. We zijn nog niet overtuigd van een definitief her stel in de fruitteelt. Daarom zijn we ook niet blij met een EEG premie ter bevordering van nieuwe aanplant. Zou er werkelijk in een normaal jaar sprake zijn van een fruittekort? De berichten over een rekord-invoer van appels uit het zuidelijk halfrond nemen toe. Over enkele weken kunnen de eerste Chi- lenen en Argentijnen weer worden verwacht. Er schijnen geen afspraken gemaakt te zijn voor beperking zodat ongelimiteerd kan worden ingevoerd. Hoogstens wil men een verbod voor inklaring na een bepaalde datum, om te voorkomen dat onze zomerappels in de knel komen. Wat men kwijt wil zal men echter wel voor die datum spuien, want er is koelruimte genoeg in dat deel van het jaar. Als we nog eens overlezen wat we in deze bijdrage schreven, is er veel negatief naar voren gebracht. Onbewust wat pessimistisch ondanks het voorjaarsweer. Skeptisch tegenover de nieuwe fu siebesprekingen, gereserveerd ten opzichte van een blijvend herstel van de fruitprijzen, bezorgd over te veel import van Granny Smith, enz. We erkennen dat dit niet de juiste houding is. Zo kan b.v. op de samenwerkingsbesprekingen ieder vei linglid, meer of minder invloed uitoefenen. Laten we dat doen in positieve zin! e vorige week hebt u in dit blad een eerste reaktie kunnen lezen op het zgn. rapport Hofstra dat toen juist was bekend gemaakt. Ondertussen is er al veel over gezegd en geschreven en dat zal zonder twijfel in de komende tijd nog vaker gebeuren want het gaat om een aantal ingrijpende zaken. Het rapport is opge steld door Prof.Mr.H J.Hofstra en hij heeft dat gedaan in op dracht van het Ministerie van Financiën. We hebben begrepen dat hij er drie jaar aan heeft gewerkt. Het ging om uitgewerkte wetsvoorstellen voor een volledige herziening van de belasting heffing op bedrijfswinsten en inkomens om de gevolgen van de inflatie te neutraliseren. Het is een bekend feit dat de inflatie nog al wat invloed heeft op de belastingheffing. De affaire van de koopsompolissen waar velen het ook zo druk over hebben, i& o.m. een direkt gevolg van de inflatie. Wat Prof.Mr. Hofstra voorstelt dient om burgers en ondernemingen bescherming te bieden tegen belasting van schijnwinsten maar ook om te voor komen dat er door de inflatie teveel van de belastbare inkomens wordt afgetrokken. Wanneer er geen belastingheffing meer plaatsvindt over schijn winsten zal dat de overheid geld kosten maar er staat tegenover dat wanneer men minder mogelijkheden biedt om renteschulden af te trekken, dat voor de overheid geld opbrengt. e behoeven niet direkt ongerust te zijn dat het huidige kabinet maatregelen zal nemen die tegen de belangen van de ondernemingen in gaan. Er zijn reeds tijdelijke maatregelen be kend gemaakt om een tegemoetkoming te doen aan de onderne mingen en de kleine vermogensbezitters. De kleine spaarders hebben enig soulaas gekregen ten aanzien van de zeer onbillijke belasting van rente van hun spaartegoeden. Aan de andere kant hebben we begrepen dat de regering nog wel even zal aankijken tegen de voorstellen om de voordelen van de inflatie voor de gewone burger die geld heeft geleend, te niet te doen. Vooral hierover is het nodige te doen. In het rapport Hofstra wordt gesteld dat het inflatiepercentage van de rente die men moet betalen voor b.v. de aankoop van een woning, niet meegeteld mag worden voor de aftrek voor de belastingen. Hiervoor is dan een tabel opgezet waarop we nu niet nader zullen ingaan. De logica in de gedachtengang zit er zeker in. Aan de andere kant is ook een bekend feit dat zeer velen in de afgelopen jaren hebben leren leven met de inflatie en op grond hiervan zijn beslissingen geno men waarvan het ongedaan maken van fiskale belastingaftrek, een zware schok teweeg zou brengen. Door de inflatie en door de mogelijkheden de belasting er aan mee te laten betalen, zijn er investeringen gedaan die nagelaten zouden zijn wanneer die af trek mogelijkheden er niet waren geweest. Het zou niet reeël zijn daar nu zonder meer een eind aan te maken, nog afgezien van de enorme weerslag die dit zou hebben op vele direkte investeringen. Het zouden juist de zwaksten in de samenleving zijn welke hier door het zwaarst gedupeerd zouden worden en we nemen aan dat onze huidige regering zich dat niet zal kunnen permitteren. Bij de indiening van het rapport in de Tweede Kamer heeft de minister van Financiën erg duidelijk gesteld dat hetgeen wordt voorgesteld een uiterst zorgvuldige beoordeling en afweging vraagt waarbij men ook wel betrekking de reakties uit. de sa menleving. Tevens werd er bij gezegd dat wanneer het tot invoe ring zou komen van de verminderde aftrek van renteschulden, afhankelijk van het inflatietempo, een zeer ruime overgangster mijn noodzakelijk zal zijn. Het is een zaak die ook onzerzijds zeer nauwlettend gevolgd zal moeten worden want velen uit onze bedrijfstak behoren tot de genen die het grootste belang hebben bij het kunnen volgen van de lijn ten aanzien van rente aftrek zoals die in het verleden werd gevolgd. en andere zaak die de afgelopen week in het nieuws stond was de vlotte wijze waarop de soc. afdeling van het Landbouw schap het in principe eens is geworden over een nieuwe c.a.o. voor land- en tuinbouw. We hebben begrepen dat men ook in onze bedrijfstak een begin wil maken met de vrijwillig vervroegde uittreding van 64jarigen terwijl de vakantietoeslag berekening eenvoudiger wordt, want het zal nu een maandloon zijn. Het aantal vakantiedagen zou 21 worden. We lazen ook dat de KNLC vertegenwoordigers nog niet hebben ingestemd met het akkoord maar eerst beraad wensen in eigen kring. ezer dagen heeft Ir. J.E.C. Spithoven de funktie aanvaard van voorzitter van het Produktschap voor Groenten en Fruit en voorzitter van het Produktschap voor siergewassen. Bij die gelegenheid heeft hij een rede uitgesproken waarin nader werd ingegaan op de enorme betekenis van de tuinbouw in ons land. Er zijn in de Nederlandse tuinbouw meer dan 30.000 on dernemers en zij presteren het om op een oppervlakte grond die 5 - 6% van onze kultuurgrond inneemt, produkten te telen tot een waarde van 4,7 miljard gulden. Siergewassen en groenten en fruit waren ook in 1977 weer belangrijke groeisektoren voor wat be treft de exportontwikkeling. De heer Spithoven wees in zijn rede ook op het gevaar dat de tuinder het als vanzelfsprekend gaat beschouwen wat er allemaal is bereikt in ons land op het terrein van onderzoek, kwaliteitsverbetering, propaganda, marketing enz. De individuele tuinder realiseert zich meestal niet wat er elke dag komt kijken om in stand te houden wat voor de toekomst nodig zal zijn om de voorsprong van de Nederlandse tuinbouw te behouden. In dit verband deed hij een dringende oproep om eendrachtige samenwerking op vele terreinen. Om hiertoe een bijdrage te leveren zijn de twee Produktschappen thans onder één direkte leiding geplaatst. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 23