Het trekkerrijbewijs jeugdigen W e hopen in Schoondijke binnenkort zodanige regelingen te kunnen treffen dat we toch kursussen trekkerrijden kunnen gaan geven buiten de normale schooltijden! Hiermee hopen we de impasse, die min of meer is ontstaan te doorbreken. Vanaf heden kan men zich dan ook bij de Landbouwpraktijkschool aanmelden. De kapaciteit is voorlopiq nog beperkt, dus het kan gebeuren dat men wel eens op zijn beurt zal moeten wachten, maar het begin is er in ieder geval. Drukkerij Vink b.v. TRUMPF is TROEF! 0NIM2IC1YMS NOTITIE'S Nogmaals: De landbouw in de Gemeenschap, verslag 1977 Uw advertentieopdracht dient 1 week voor de verschijningsdatum binnen te zijn bij: POSTBUS 40 8900 AA LEEUWARDEN é&i I si o V S u INVALIDE VERZAMELAAR de ZLM, Rijks Middelbare Agrarische School Schoondijke Opgave nieuwe leerlingen voor 1 e klas graag vóór 1 april 1978. Rijks Middelbare Land en Tuinbouwschool Tiel Afd. Middelbare Fruitteeltschool Aanmelding van leerlingen 0 r Onder redaktie van L. Anderson Praktijkschool Schoondijke Ir.J.Roest- direkteur O ver het z.g. trekkerrijbewijs voor 16- en 17-jarigen is veel gepraat en geschreven. Op den duur wordt het zelfs te veel en wordt het vervelend. Toch meen ik niet te mogen nalaten me ook te laten horen, daar er enige verandering in de situatie in de regio is gekomen, die van betekenis is, zoals uit het navolgende zal blijken. Eerst nog enkele algemene opmerkingen. Er wordt steeds gesproken over een trekkerrijbewijs, maar dat is het niet. Het is n.l. zo dat het voor 16- en 17-jarigen bij de wet verboden is een trekker te besturen. Van dit verbod kan door het afleggen van een examen ontheffing worden verleend. Dit bewijs van ontheffing wordt nu in de wandeling het trekkerrijbewijs genoemd. We zullen dat in het navolgende ook doen, maar een echt rijbewijs is het dus niet. H et verbod tot het besturen van een trekker geldt vanaf 1 november 1977. En om een geleidelijke overgang naar deze wettelijke bepaling mogelijk te maken geldt het alleen nog maar voordiejongeren.dieopofna 1 november 1977 zestien jaar zijn geworden of worden. Voor hen, die vóór 1 november 1977 al 16 of 17 jaar waren gelden de nieuwe voorschriften dus niet! Ten behoeve van jongeren, die het trekkerrijbewijs willen be halen is de Overheid al een tijd geleden begonnen met het opleiden van docentexaminatoren. Mensen dus, die een oplei- dingskursus voor het rijbewijs kunnen verzorgen en tevens exa mens kunnen en mogen afnemen. Inmiddels is er een aantal docent-examinatoren, verspreid over geheel Nederland, opge- Teid. Zij zijn vrijwel allen leraar aan een landbouwschool. Het probleem is nu echter dat deze mensen op het ogenblik midden in de drukke lesperiode van hun school zitten, ja, dat velen zelfs op scholen zijn, die overvol zijn. De laatste jaren zijn heel wat agrarische scholen n.l. enorm gegroeid. Het is dan ook begrijpelijk dat veel leraren eenvoudig geen tijd en/of geen gelegenheid hebben om naast hun schooltaak nogeens kursus- sen te geven. Bovendien is het voor hen vaak moeilijk het be nodigde materiaal (zoals trekkers) bijeen te krijgen. Logisch dat men zich wendt tot de praktijkscholen. Daar is de kennis aanwezig (ook op de praktijkscholen zijn een aantal instrukteurs opgeleid tot docent-examinator) en bovendien ook het materiaal en de ruimte. Maar ook praktijkscholen zitten overvol en inbouwen van kursussen trekkerrijden in het nor male dagprogramma is vrijwel onmogelijk. De kursussen bestaan uit een aantal praktische instrukties en oefeningen met trekkers en wagens en uit een gedeelte theorie. Dat laatste betekent dus wel dat de kandidaten ook thuis zullen moeten studeren. De leerstof in de vorm van een daartoe ge maakt boek wordt op de kursus verstrekt. De kosten voor een kursus bedragen 8,25. Voor verdere inlichtingen kan men zich ook met de praktijk school in verbinding stellen. We geven daarom nogeens ons adres en telefoonnummer: Landbouwpraktijkschool "Prins Willem" Prinses Beatrixstraat 66, Schoondijke, tel.01173 - 1551 Het Bureau voor Officiële Publikaties der Europese Gemeen schappen heeft voor de derde maal het verslag gepubliceerd over "de situatie van de landbouw in de Gemeenschap". Het verslag telt ongeveer 500 bladzijden en geeft een uitvoerig kommentaar over de verschillende aspekten van de landbouw in de Gemeenschap, daarbij steunend op een rijk statistisch mate riaal (261 tabellen). Mede door zijn formaat (16 x 23 cm) is het een zeer waardevol en handig document voor allen die zich met agrarische problemen bezighouden of er zich voor interesseren. Het verslag kan worden verkregen bij de Staatsdrukkerij te Den Haag. Postbus 1 6, Axel. Tel.(01 1 55) 2020. opgenomen in de rassenlijst. MPF (O ar B) 0) Cl <0 O 0 O: 13 01 een BROUWGERST met karakter, een hoog rendement dankzij de goed gevulde korrel. Kort stro en stevig, nagenoeg geen aantasting door meeldauw en/of gele roest. een hoogwaardige zomergerst met een uitstekende brouwkwaliteit. TE KOOP: Gebruikte transporteur 7 m. 2 toerig, 60 cm. br. Gebruikte stortbak 3 ton met zeef- band, 5 tons Hercules stortbak met sterrenband grondreiniger. 2 zij- af- kipbanden, 2 gebruikte opschepmachines (Bres- ton). Ook te huur op schepmachines. Fa. Joh. Gunst, Ringbaan West 2, Goes. Tel. 01100-15351 na 18.00 uur 14141. Handelsmaatschappij Gorissen Someren B.V. vraagt steeds naar hooi, stro en voeraardappelen. Kontante betaling. Some ren N.Br. tel. 04937-2387 VERKOOP VAN dierge neesmiddelen in Zeeland. P.C. Louws, Duinweg 35, Zoutelande. Tel. 01186-1569. STALEN LEGERKAS- TEN. Zeer geschikt voor het opbergen van giftige stoffen, materialen e.d. Nu ook groot model. R. van Remortel, Hemel- straat 6, St. Jansteen tel. 01140-2512 TE KOOP GEVRAAGD: Winterpeen. Aanbiedin gen aan: Cees van Meel, Tel. 01680-23961 e- C QJ O, O QJ V s ar i'f 8 ■O e 3 o J2-S fe c 2 c cu IS X5 vraagt om oude medailles van de paardenkeuringen. Gelieve te zenden aan: Postbus 46, Goes t.a.v. dhr. W. Sinke. De school heeft een 2-jarige opleiding. Na het le schooljaar kan men geplaatst worden in de 2e klas van de 3-jarige opleiding aan de M.A.S. te Goes. Het diploma M.A.S. omvat tevens het middenstandsdiploma. Toelatingsvoorwaarden: diploma M.A.V.O. 3 of 4: Diploma L.A.S., diploma L.T.S., of ge lijkwaardige opleiding. Aangifte en nadere inlichtingen bij de direk teur. Adres school: Dr. Huizingastraat 28 (tel. 01173-1313). Privé: Lange Heerenstraat 17 (tel. 01173- 1782). Programmaboekje wordt op verzoek toege stuurd. De school is de enige middelbare tuinbouw school die zich geheel heeft gespecialisserd in de Fruitteelt, en is bestemd voor toekomstige ondernemers en voor diegenen die een funktie zoeken op tuinbouwgebied in het bijzonder de fruitteelt. Gekozen kan worden uit: 3-jarige A-opleiding 2-jarige B-opleiding Toelatingseisen: Voor de A-opl.: diploma MAVO-4, met bij voorkeur 2 van de volgende vakken in het vakkenpakket: wiskunde, scheikunde, natuurkunde, biologie. Diploma L.B.O. examen Nederlands, Engels, wiskunde op C-niveau, óf gelijkwaardige andere opleiding. Voor de B-opl.: als voor de A-opleiding,óf diploma MAVO 3 Diploma L.B.O. examen Nederlands en wiskunde B-niv. Voor gediplomeerden HAVO/VWO bestaat de mogelijkheid een fruitteeltopleiding te vol gen van kortere duur. De school bemiddelt zo nodig bij het zoeken van een pensionadres. Inlichtingen en aanmelding voor 1 april 1978 bij de direkteur. Scheeringlaan 2 - Postbus 217 - Tiel. Tel. 03440-3935 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 21