Heldere voorlichting over de fusie Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland M. van Wezel De Rassenlijst voor Groentegewassen verschenen! S traks zullen de Gezondheidsdiensten van vier provincies sa men gaan werken en zal er dus één Gezondheidsdienst komen. Bij vele veehouders bestaat hierover nogal wat ontevredenheid. Men is bang dat men door die vergroting in gedrang zal komen. Zeker omdat Zeeland vergeleken met andere provincies be trekkelijk weinig vee heeft. I n de 27e Rassenlijst - deel Vollegrondsgroenten - worden een groot aantal rassen beschreven van de belangrijkste volle grondsgroentegewassen. Daar de Rassenlijst een viertal jaren niet is verschenen, is bij vele gewassen het rassensortiment in vergelijking met de voorgaande Rassenlijst sterk gewijzigd. N u levert die fusie wel een fikse besparing op. Het gaat om een bedrag van 2,3 miljoen gulden. Op een vraag of door deze besparing de bijdrage per stuks vee van 6,— daardoor naar een lager bedrag gebracht zou kunnen worden kon nog geen konkreet antwoord worden gegeven. Uiteraard brengt een fusie vooral in het beginstadium ook onkosten met zich mee, die weer gefinancierd moeten worden uit die besparing. D e fusie zal aan de dienstverlening weinig veranderen, bena drukte Dr. Tesink nogmaals. Bepaalde zaken zoals het bloe donderzoek voor export van rundvee zal nu voortaan op het toekomstige hoofdkantoor te Gouda gebeuren, maar hiervan zal de veehouder geen hinder ondervinden. De meeste andere zaken zoals het kadaveronderzoek, het melkonderzoek en be geleiding van de veehouders zullen normaal vanuit Goes blijven plaats vinden. Om het kontakt met het kantoor Gouda en de regio's goed te laten verlopen ligt het in de bedoeling om veel vuldig overleg te plegen. Ook de jaarvergadering in Zeeland van de Gezondheidsdienst zal anders gaan verlopen. De algemene vergadering te Middelburg zal waarschijnlijk vervallen. Hier voor in de plaats zullen twee vergaderingen worden gehouden waarvan één in de "Braakman", Zeeuws-Vlaanderen en één in "De Caisson" te Kapelle. Men hoopt hiermede het kontakt tussen de praktijk en het bestuur beter te waarborgen. H ier en daar viel tijdens de vergadering te beluisteren dat sommigen wat moeite hadden met de informatie vooraf over de fusie. Men vond dat die voorlichting wat tekort geschoten was. Op deze zaak werd door de voorzitter van de Gezondheidsdienst de heer de Jager uitvoerig ingegaan, terwijl de heer Tesink hieromtrent eveneens een toelichting verstrekte. H et is begrijpelijk dat de Zeeuwse veehouders niet staan te trappelen van ongeduld om tot een fusie te komen. Maar deze vergaderingen hebben er wel toebijgedragen dat heel veel mis verstanden omtrent deze zaak zijn weggenomen. Er was een open en vrije diskussie tussen bestuur, direktie en veehouders. Met een mooi woord heet zoiets, een konstruktieve vergadering. Door verschillende veehouders werd het op hoge prijs gesteld dat de voorzitter van de Z.L.M. de heer A.J.G. Doeleman zich persoonlijk kwam oriënteren over deze belangrijke wijziging bij de Gezondheidsdienst voor Dieren H et bestuur van de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren in Zeeland heeft er goed aangedaan om een aantal voorlichtingsbijeenkomsten te organiseren waar uitvoerig werd ingegaan op de aanstaande fusie van de vier Westelijke Gezondheidsdiensten. Het bleek dat hieromtrent bij de praktijk nog vele vragen waren die tijdens een bijeenkomst deze week in Kapelle voor een groot deel werden beantwoord. In Zeeuws Vlaanderen werd ook een dergelijke bijeenkomst gehouden. I n de loop van februari is het eerste deel van de 27e Rassenlijst voor Groentegewassen namelijk het deel over Vollegronds- groenten verschenen. 27® RASSENLIJST 1978 voor groentegewassen Landbouwschap vraagt evenwichting invoerbeleid voor appelen Het grootste probleem bij de praktijk is de vraag of men er op kan blijven rekenen dat de optimale service verlening gewaarborgd blijft. In feite was dit de kern waar alles om draaide. Hieromtrent kon de direkteur van de Gezondheidsdienst in Zeeland Dr. J. Tesink de aanwezige veehouders grotendeels geruststellen. De fusie zal voornamelijk direkt effekt hebben op bepaalde administratieve zaken. Het praktisch werk zal onaangetast blijven. Goes zal daarbij als centrum voor Zeeland een belangrijke rol blijven spelen. Zoals ons nu voor ogen staat zei Dr. Tesink zal de service gewaarborgd blijven. Maar wanneer na enkele jaren toch zou blijken dat we om het nu maar eens cru te zeggen door "Den Haag worden bedonderd" dan zullen we daar met man en macht tegen aan gaan. Met de rug tegen de muur Maar aan een fusie was in feite niet te ontkomen, vertelde Dr. Tesink in een heldere uiteenzetting. Destijds had het buro Be renschot de dienst doorgelicht, niet alleen die van Zeeland overigens. Daaruit bleek dat de diensten weliswaar efficiënt werkten, maar toch vond de overheid dat er getracht moest worden om binnen de diensten zelf tot een besparing te komen. Overigens zou ook de bijdrageregeling van de overheid in de toekomst komen te vervallen. Voor Zeeland bedraagt die mo menteel zo'n 650.000 gulden. Dit bedrag zal nu eerst met 10%, dan met 20% en vervolgens met 30 en 40% worden verlaagd. Na 4 jaar dus niets meer. De Zeeuwse veehouders dragen nu 450.000 gulden aan de Gezondheidsdienst bij. Dit komt neer op een bedrag van 6,— per rund. Wanneer men in Zeeland zonder die overheidsbijdrage alleen verder zou willen gaan dan zou dit betekenen dat iedere veehouder per rund 16,— zou moeten gaan betalen. Naar aanleiding van een dergelijke be lasting merkte een van de aanwezige veehouders op dat hij in zo'n geval liever de Zeeuwse Gezondheidsdienst voor dieren zag verdwijnen, dan dat de veehouder door zo'n hoge heffing zou verdwijnen. Die 10, 20, 30, 40% afbouwregeling is trouwens nog een verbe terde versie van de eerder voorgestelde regeling, die 4 maal 25% zou bedragen. Dit jaar is die korting van de overheidsbijdrage al ingegaan. Tesamen met het wegvallen van de normale trend matige verhoging van ongeveer 30.000 gulden per jaar zorgt deze nieuwe regeling er nu al voor dat de Gezondheidsdienst voor Dieren met een financieel tekort komt te zitten van rond de 90.000 gulden. De Rassenlijst, die wordt samengesteld onder verantwoorde lijkheid van de Commissie voor de samenstelling van de Ras senlijst voor Groentegewassen te Wageningen, heeft een geheel nieuwe opzet gekregen. De Rassenlijst zal vanaf dit jaar in twee delen verschijnen, namelijk één deel gewijd aan Vollegronds- groentegewassen en het andere deel gewijd aan Glasgroentege wassen. Het deel over Vollegrondsgroentegewassen is nu ver schenen, het deel over Glasgroentegewassen zal in een vijftal afzonderlijke afleveringen op verschillende tijdstippen in het jaar worden uitgebracht. Deze opzet werd gekozen om met de nieuwste gegevens onder de rassen zo goed mogelijk aan te sluiten bij de zaaitijd van de gewassen. De Rassenlijst kan daardoor aan waarde winnen. Wat vindt U in de Rassenlijst In de hoofdstukken over de afzonderlijke gewassen worden de aanbevelenswaardige rassen beschreven, waarbij een indeling in rubrieken is gehanteerd. De rubriek A bevat de rassen die voor algemene of vrij algemene teelt in aanmerking komen, B de rassen die voor bijzondere omstandigheden worden aanbevolen of nog op beperkte schaal worden geteeld, terwijl nieuwe rassen, die beproevenswaardig bleken te zijn onder N staan aangeduid. Het gaat er om dat de dieren gezond blijven, een goede service verlening is daarbij van groot belang. Die afbouwregeling heeft het bestuur van de Stichting wel heel erg onaangenaam verrast. Dr. Tesink gewaagde het zelfs om te spreken van een "streek" van de andere bedrijfsgenoten in den lande. Vergelijkbaar met een steek van een sluipwesp in je nek. Fusie afgerond in 1980 K ort en goed, de fusie zal wel een feit worden. Men verwacht dat het één en ander geheel zijn beslag zal hebben gekregen omstreeks het begin van 1980. Dat wil niet zeggen dat nu alles al volledig bekend is. Vooral in de personele sfeer moet nog heel wat worden geregeld. Hoe de bemanning van de posten zal worden is nog een open vraag, vertelde Dr. Tesink. Er is een Het rassensortiment van verschillende gewassen is bovendien ingedeeld naar teeltwijze en/of tijdstip van de teelt (voorjaar- steelt, zomerteelt, herfstteelt, enz.) Vele belangrijke gegevens en eigenschappen, gericht op prak tisch gebruik worden vermeld in de rasbeschrijvingen en ook in tabellen, die aan vele hoofdstukken zijn toegevoegd. Daarin worden, waar dat van betekenis is, ondermeer eigenschappen als vroegheid, winterhardheid, resistentie tegen of tolerantie voor verschillende ziekten, de relatieve opbrengsten van de I. vollegrondsgroenten soort sociaal draaiboek gemaakt. Met ieder van de betrokkenen zal persoonlijk overleg worden gepleegd. Er moeten bij de vier diensten nog 28 personen afvloeien. Tesink vergeleek de fusie op het moment met een flatgebouw waarvan de muren én de scheidingswanden reeds zijn voltooid, maar waarvan de stoffe ring en meubilering nog moeten worden aangepakt. Sommige vertrekken zijn reeds gereed, anderen verkeren nog in het sta dium van een sinaasappelkistje om even op te zitten. 23 miljoen besparing Hoe het gat van de 90.000 tekort bij de dienst in Zeeland zal worden gefinancierd is nu nog onbekend. De veehouder zal er in ieder geval niets van merken, want de heffing van 6,— per dier is wel het maximum dat er opgelegd kan worden. Er verandert weinig Betere informatie Naar aanleiding van deze wat kritische vragen werd door het bestuur toegezegd dat er in het vervolg intensief naar gestreefd zou worden om de voorlichting nog beter te stroomlijnen. Ook de doorstroming van gegevens tussen de Gezondheidsdienst en de Landbouworganisaties zou meer aandacht krijgen dan voor heen. Meer begrip rassen, al dan niet ingedeeld naar teeltwijze, geschiktheid voor industriële verwerking, gevoeligheid voor mechanische bescha diging bij oogst of verwerking genoemd. De Rassenlijst bevat een aantal algemene hoofdstukken over de opzet van het gebruikswaardeonderzoek voor groentegewassen, de opname van rassen in de Rassenlijst, regelingen voor het verkeer van rassen, het Nederlands Rassenregister, de b-lijst voor groentegewassen, Kwekersrecht e.d. Ook is een zaaizaad tabel en een overzicht van het areaal van de verschillende ge wassen toegevoegd. Hoe verkrijgbaar D e Rassenlijst voor Groentegewassen is verkrijgbaar bij B.V. Leiter-Nypels Postbus 1031, Maastricht, gironummer 1037754. De mogelijkheid wordt geboden om het deel over Vollegronds groenten en dat over Glasgroenten afzonderlijk te bestellen. De prijzen bedragen 12.00 resp. 13.00 per stuk. Bij afname van meer dan 5 exemplaren gelden gereduceerde prijzen. Het Landbouwschap pleit voor duidelijke afspraken en een evenwichtig beleid voor de invoer van appelen uit de landen van het zuidelijk halfrond. In een brief van 24 februari vraagt het Landbouwschap aan de minister van Landbouw deze wens aan de orde te stellen in de daartoe geëigende organen. Gelet op de voorraden in de Europese Gemeenschap per 1 januari jl. is een hoeveelheidsbeperking van de appelimporten voor dit seizoen niet noodzakelijk. Voor 1978 en volgende jaren zijn wel beslissingen gewenst ten aanzien van de procedure voor een konsistent invoerbeleid. Het Landbouwschap meent dat de appelimporten beperkt moeten worden tot het tweede kwartaal, om zodoende de appelmarkt bij het begin van de nieuwe oogst niet te bederven. Eventuele beperkingen zullen gebaseerd moeten worden op de aanwezige voorraden per 1 januari in de Gemeenschap. De in 1977 ingevoerde hoeveelheid van 300.000 ton appelen is volgens het Landbouwschap een goed referen tiepunt. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 10