TR UMPF Verslag vergadering Raad Bedrijfsontwikkeling in Noord-Brabant G.J.M. Ansems Bijdrage grondput, voor opslag van dunne mest op akkerbouwbedrijven Vlugschrift Mollenbestrijding in grasland Middellandse Zeeproblematiek nader bekeken Landbouwschap blijft bij (aangepaste) minimumprijs consumptiemelk NIEUW NIEUW Het nieuwe brouwgerstras met de vele PLUSPUNTEN. Hoofd Algemene Zaken Verjonging van de voorlichtingsdienst De Raad nam met belangstelling kennis van de mededeling van de Sekretaris, dat in de loop van 1977 in Brabant 21 nieuwe medewerkers zijn aangesteld, waarmee een stevige aanzet is gemaakt met verjonging van de dienst. Mede door de initiatie ven van de Raad om te helpen is dat mogelijk geworden. Ook werd melding gemaakt dat de rechtspositie van de bedrijfs- voorlichters op pariteitsbasis per 1-1-1978 gelijk is gesteld met die van het rijkspersoneel. Het Bestuur van de Tuinbouwbond in Brabant heeft zich akkoord verklaard met uitbreiding van 2 bedrijfsvoorlichters op pariteitsbasis. De vervulling van deze plaatsen en andere nog bestaande vakatures in de Tuinbouw- sektor is echter moeilijk te realiseren. Akkerbouw Voor de akkerbouw werd aangedrongen op onderzoek om na te gaan of de kosten van grondontsmetting, die variëren van 700 tot 800 gulden per ha, niet in een subsidieregeling is te betrekken teneinde te kunnen konkurreren net andere kleigebieden. Voorts werd onder de aandacht gebracht dat de akkerbouw in Zeeland dringend behoefte heeft aan organische mest. Men vroeg zich af of via de Brabantse Mestbank het Zeeuwse ak kerbouwgebied kan worden voorzien. Hieraan zal aandacht worden besteed in verband met het transport van schuimaarde. Inleiding ir. W. Duffhues over de champignonteelt en de glas groenteteelt De champignonteelt heeft moeilijke jaren gekend waardoor het aantal bedrijven is teruggelopen van 1.100 tot 850. Inleider noemde het een risikogevoelige tak, die zware konkurrentie ondervindt van het buitenland. Om de konkurrentie wat terug te dringen ziet hij in de verlaging van de kostprijs (arbeid) een middel om staande te blijven. Er zijn in deze tak volgens inleider ook een aantal sterke punten te noemen o.a.: de bijzonder goede organisatie in de C.N.C. de ontwikkeling van doorgroeide kompost en intensieve be nutting van de cellenr de machinale oogst (geeft echter nog wel problemen). een goed proefstation waar de voorlichting is geköncen- treerd. Deze punten dragen bij tot een kostprijsverlaging en brengen deze tak in een positie van sterke prijsvorming. Inleider ziet in de toekomst het aantal bedrijven nog teruglopen maar acht vöor een beperkt aantal een goede toekomst weggelegd. Glasgroenteteelt De glasteelten (waaronder ook de glasbloemen) vormen volgens ir. Duffhues het grootste deel van de Tuinbouw. Deze teelten zijn sterk export gericht. De produktie-toename is voor een groot deel opgevangen in het binnenland. De markt is de laatste jaren moeilijk geworden door de kostenstijging van energie en arbeid en deze hebben de rentabiliteit sterk onder druk gezet. Door toetreding van Spanje, Portugal en Griekenland in de E.E.G. is een toenemende konkurrentie te verwachten. De produktie-struktuur acht inleider bijzonder belangrijk. Een duidelijk Brabants probleem is dat de produktie-omvang te klein is om er een goede exporthandel op te kunnen aantrekken. Zich richtend op de Brabantse situatie konstateert hij, dat er geen grootscheepse omschakeling heeft plaats gehad van de groenteteelt naar de bloementeelt, terwijl het glasareaal nog is blijven groeien. Het is een goede zaak geweest, dat men het pakket van de produkten niet heeft uitgebreid. Tot slot acht hij het van veel belang om kennis van buiten te integreren. Daarna volgde een diskussie die in de volgende punten kan worden samengevat: In Brabant is de Tuinbouwtak nog jong waar de opvolging nog niet aan de orde is. Om de konkurrentie aan te kunnen zal gestreefd moeten worden naar koncentratie van het aanbod met specialisatie op enkele gewassen. T.a.v. vestigingsmogelijkheden van bedrijven en bescher ming tegen andere konflikterende bedrijven kan alleen in richting van gebieden uitkomst bieden. De konsekwenties van aanwenden van afvalwarmte van o.a. de P.N.E.M. Roosendaal en Ravenstein voor de glastuin bouw kunnen nog niet worden overzien. Gebruik van afval warmte is wel gewenst maar niet tegen elke prijs. Benoeming en begrotingen De Raad is unaniem akkoord gegaan met: de herbenoeming van de heer F. Mikkers tot bestuurslid van de Stichting Onderzoekcentrum voor de Rundveehouderij te Maarheeze. werkplan en begroting 1978 van de Stichting Brabantse Mestbank. financieel en technisch verslag van de proefboerderij de Vredepeel over het exploitatie-jaar 1976-1977. de begroting 1978 van de Stichting R.O.C. voor de Rund veehouderij in Limburg, Noord-Brabant en Zeeland. de begroting 1977 van het Bestuur Proefbijenstand. de herziene begroting 1977 van de Stichting Proeftuin Breda. de begroting 1978 van de Bond van Verenigingen voor Be- drijfshulp in Noord-Brabant en aangrenzende gebieden. Niet-subsidiabele kosten: - beplanting, afdekking en roerapparatuur, B.T.W. en eigen arbeid Hoe aanvragen: Aanvraagformulieren kunnen verkregen worden voor akker bouwers in Zeeland bij de H.I.D. voor de Bedrijfsontwikkeling, Landbouwcentrum "Zeeland", Westsingel 58, Goes. De for mulieren dienen na invulling op hetzelfde adres weer ingeleverd te worden, vergezeld van een raming van de kosten en een Bij de Regionale Konsulentschappen en de Algemene Dienst voor Plantenziekten en Onkruidbestrijding in de Landbouw. Postbus 9102 HC Wageningen, is momenteel het vlugschrift "Mollenbestrijding in grasland" verkrijgbaar. Deze publikaties zijn gratis. tekening van de aan te leggen grondput. Een bijdrage kan eerst toegezegd worden, nadat bericht is ont vangen van de Hoofdafdeling Regelingen van het Ministerie van Landbouw en Visserij dat de aanvraag in behandeling kan worden genomen. Dit vanwege het feit dat er een centrale registratie dient plaats te vinden, gezien het beperkte aantal grondputten waarvoor een bijdrage kan worden toegekend. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Provin ciale Direktie voor de Bedrijfsontwikkeling. De E.E.G.-Raad van Ministers (Landbouw) heeft tijdens zijn laatste zitting van 13 en 14 februari j.l. te Brussel een eerste uitgebreide discussie gehad over de voorstellen van de Europese Commissie t.b.v. de landbouw in het Middellandse Zeegebied Deze voorstellen hebben betrekking op de marktordeningen voor groenten en fruit, olijfolie en wijn, alsmede op de verbetering van de landbouwstructuur in dit gebied (zoals infrastructuur, irriga tie, enz.). Besloten is de voorstellen nader te bestuderen in het Special? Landbouwcomité. Aanvullende maatregelen De Europese Commissie zal binnenkort met een pakket aan vullende maatregelen komen die gelijk met de nieuwe prijs voorstellen 1978/1979 behandeld zullen worden. Deze voorstellen betreffen o.m.: een marktordening voor schapevlees; de zuivelsector (m.n. de slachtpremie, de steun voor vloei bare magere melk en de steun aan de boterconsumptie); de zetmeelsector. Dit onderwerp werd op Nederlands ver zoek opgenomen. Agrimonetaire Zaken De Commissie benadrukte de noodzaak van afbraak van de monetair compenserende bedragen (m.c.b.'s). West-Duitsland en het Verenigd Koninkrijk spraken zich wederom uit tegen een automatisch afbraaksysteem van de m.c.b.'s. Besloten is deze zaak ter bestudering terug te verwijzen naar het Speciale Land bouwcomité. Aardappelen Italië heeft verzocht m.b.t. vroege aardappelen (primeurs) een penetratiepremie in te stellen óf ze in de lijst van gevoelige produkten op te nemen. Frankrijk steunde dit laatste voorstel. De Commissie toonde zich bereid enigszins aan de Italiaanse wensen tegemoet te komen. Besloten is deze zaak verder te bestuderen in het Speciale Landbouwcomité. 7 (Provinciale Direktie voor de Bedrijfsontwikkeling in de provincie Zeeland) R eeds geruime tijd bestaat de mogelijkheid om een bij drage toe te kennen bij de aanleg van een grondput voor opslag van dunne mest op akkerbouwbedrijven. Gezien de toenemende belangstelling van akkerbouwers voor mestopslag, volgt hier een samenvatting van de rege ling. Voorwaarden om in aanmerking voor een bijdrage te komen. De ondernemers dienen: - het hoofdberoep in de landbouw te hebben; - een akkerbouwbedrijf te exploiteren, dat niet in de direkte omgeving is gelegen van een mestoverschot gebied; - in het bezit zijn van de daartoe noodzakelijke vergunningen c.q. een aanvraag daartoe hebben ingediend (o.a. Bouw en/of Hinderwetvergunning). De inhoud van de grondput dient in redelijke verhouding te staan tot de bemestingsbehoefte van het akkerbouwareaal van aanvrager. Grondputten, waarvan de inhoud veel groter is dan de behoefte en duidelijk zijn bedoeld als tussenopslagkapaciteit voor loonwerkers/ mesthandelaren, komen niet voor de rege ling in aanmerking. Advertentie IM De bijdrage - Deze bedraagt 50% van de goed te keuren geraamde kosten tot een maximum van 10,— p/m3, met dien verstande, dat indien achteraf de werkelijke kosten lager blijken te liggen, over de werkelijke kosten de bijdrage wordt vastgelegd. Het stunten met de consumentenmelkprijs doet de melkhande laar de das om. Het dagelijks bestuur wil dat op de kortst mogelijke termijn een nieuwe minimumprijsregeling wordt opgesteld overeenkomstig de uitspraak van het Europese Hof. De aanpassing van een dergelijke regeling mag geen nadelige gevolgen hebben voor de melkhandelaren en de melkveehouders. Het dagelijks bestuur vindt dat de afbraak van de minimumprijsregeling ernstige ge volgen heeft voor de melkhandel; het vreest dat de uitbeta lingscapaciteit van de zuivelindustrie, dus ook de aan de melk veehouders uit te betalen melkprijs, onder zware druk wordt gezet. Op grond van bovenstaande overwegingen moet de minimum prijsregeling voor consumptiemelk zo spoedig mogelijk worden aangepast zonder dat dit nadelige gevolgen heeft voor de melkhandel en de melkveehouders. Het dagelijks bestuur meent overigens dat het zogenaamde prijsstunten in het algemeen niet het consumentenbelang dient. Subsidiabele kpsten: - Grondwerk, bekleding van de put (beton, folie etc.), afslui ters, af- en aanvoerbuizen, omheining en wegverharding tot een maximum van 100 m2. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft ernstig bezwaar tegen de huidige gang van zaken bij de afzet van con sumptiemelk, het zogenaamde stunten. Het Hof van Justitie van de EG heeft onlangs een uitspraak gedaan over de rechtsgel digheid van een nationale minimumprijsregeling voor gedistil leerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 7