Is er nog wat investeringsmoed Veel varkens zijn beter gehuisvest dan mensen! tegen uievlieg en kroef ®PHYTOSOL Hoe wordt een goede oogst beloond! Bij slecht zicht beter licht. Als landbouwer heb je vele taken! Ir. R. Woudstra wordt tuinbouwkonsulent te Tilburg Het instituut van vergaderingen draait ook op Walcheren weer op volle toeren. De agenda's staan bol van aankondigingen zowel op plaatselijk, streek en provinciaal niveau. Tellen we daarbij nog de vergaderingen in verband met komende staten en raadsverkiezingen dan kunnen we wel spreken van een bijzon der druk vergaderseizoen. De vergaderingen op het terrein van de landbouw zijn per eind februari al een heel eind afgelopen. Het is dan ook weer de tijd om zich meer met de praktische dingen op het bedrijf te gaan bemoeien. De 2e vergadering van de kring Walcheren van de Z.L.M. dit seizoen, mocht zich in een goede belangstelling verheugen. Het openingswoord van de voorzitter was zoals gewoonlijk weer doorspekt met enkele kernachtige uitspraken. Hij konstateerde enkele tekortkomingen van het prijs- en fiskaalbeleid van de Rijksoverheid en de E.E.G. Verder wees hij er op dat de agra rische sektor nog altijd een belangrijke bijdrage levert aan ons totale nationaal inkomen en dus een onmisbare pijler in onze ekonomie is. We hebben begrepen dat enkele bezoekers van deze vergadering teleurgesteld waren dat er in de P.Z.C. geen aandacht besteed is aan het openingswoord van de voorzitter. De vorst slaat toch nog toe deze winter. We hadden dit eigenlijk niet meer verwacht, maar het weer stelt ons in alle tijden van het jaar voor verrassingen, zo ook nu weer. Wanneer we oude ver halen horen, dan kan het zelfs tot diep in de maand maart nog stevig vriezen. We hopen maar dat reeds tevelde staande ge wassen geen schade oplopen. Overigens zal het de struktuur van de grond bij droge dooi zeker ten goede komen. Op de bedrijven is de vorst benut voor het strooien van kali- en fosfaatmeststoffen en op sommige graszaadpercelen ook stik stofmeststoffen. Wanneer de vorst op een tamelijke diepte in de grond is moet men met het stikstofstrooien op graszaadpercelen echter wel voorzichtig zijn. Het is mogelijk dat er tijdelijk zich een te hoge koncentratie zouten in de wortelzone vormt en verbranding tot gevolg heeft. Bij veel neerslag kan verspoeling van de meststoffen optreden. Onlangs maakten we een excursie mee naar enkele bedrijven in Zuid-Beveland. waar men zich heeft toegelegd op de witloftrek. Dit was bijzonder leerzaam. Jammer dat de belangstelling hiervoor uit ons gebied gering was. We zijn van mening dat deze bezigheid er toe kan leiden dat op veel bedrijven het aantal werkelijk produktieve uren en daarmede ook het arbeidsinko men tot een aanvaardbaar niveau kan worden gebracht. De investeringen hiervoor zijn geen onoverkomelijke zaak. Ken nelijk neemt men toch maar genoegen met een laag inkomen en kan men de moed niet meer opbrengen om zich te verdiepen in de mogelijkheden die er nog zijn om tot een beter inkomen te geraken. Tot ziens op 1 maart a.s. in "De Brasserie" te Middelburg. Dan gaan we het rapport "Walcheren Waarheen" bespreken. Moe ten we daar verder mee, wat de inhoud betreft, of moet het in de ijskast? Het woord is aan U. De winter heeft ons nu wel in z'n greep al hadden we al bijna gedacht dat het er niet van zou komen. Toch is het gelukkig dat het nu nog wat komt anders waren hout en planten alweer gauw aan het ontluiken gegaan en dan kan 'n latere koude golf veel schade aanrichten. Als we dit schrijven is het kwik in de Peel de laatste nacht tot min 11 graden gedaald. Velen zijn er de laatste dagen al met de schaatsen naar het ijs geweest. In de varkensfokkerij en mesterij moet nu wel extra gestookt worden wat nog al prijzig is geworden met de hoge gas en olieprijzen. Ook de verhoging van de BTW maakt dit nog wat erger. Als je dat zo bekijkt liggen de varkens er tegenwoordig behagelijk bij. We weten nog goed, vroeger moesten de biggen als ze geboren werden vlug onder de lamp anders vroren ze dood in het hok. De boer moest dan zorgen dat hij er bij was anders vielen er nog al wat slachtoffers. Er zijn tegenwoordig nog al wat aktiegroepen die bezwaren maken over de huisves ting van de dieren. Maar ik geloof dat er veel varkens beter gehuisvest zijn dan de mensen. Als we de koeien ook bekijken in de ligboxstal, ze kunnen toch vrij rond lopen. V roeger stonden ze 'n half jaar op 'n plaats van 1 x 1,5 m. Ze konden alleen maar staan en gaan liggen. In de lente gingen veel koeien kreupel of stijf de weide weer in. In krant en TV wordt tegenwoordig nogal wat propaganda gemaakt tegen de Veredelingslandbouw of landbouw in het algemeen. Maar ik zou deze mensen die deze programma's maken willen zeggen: ga eens ergens kijken en filmen waar de zaak goed gerund wordt. Ga eens echt na hoe vroeger de dieren gehouden werden. Dan zal men toch moeten bekennen dat er 'n grote vooruitgang is geboekt voor de boeren maar ook zeker voor de dieren. Men laat zo graag die kreupele en stijve varkens met afgebeten staart zien en dan schrijven en praten of er geen andere zijn. Maar bedrijven die hier veel mee te kampen hebben, zullen hun bedrijf eens goed moeten doorlichten en de oorzaken proberen op te sporen daar zij anders geen droog brood zullen verdienen. Het vee blijft allemaal nog goed aan prijs, wat eigenlijk weT begrijpelijk is gezien de gunstige voederpositie op de bedrijven. Niemand heeft haast om te ruimen maar dit zou toch tegen dat ze in de weide gaan wel eens kunnen veranderen door dan 'n grotere uitstoot. De grondprijzen blijven hier nog steeds zeer hoog men hoort steeds weer nieuwe rekords. Hopelijk kan de overheid hier toch iets aan doen, wat men dan ook wel van plan is. Maar het is en blijft 'n moeilijke zaak. Was het de vorige keer'zo dat verschillende schrijvers in deze rubriek wensten dat het nog eens zou vriezen, op het moment dat wij dit schrijven in NoordBeveland is het knap aan het vriezen; vanmorgen gaf de thermometer -8 graden C aan. Hoe groot het nuttig effekt zal zijn voor het bevriezen van aardappelopslag en de struktuur van de grond is afhankelijk van de hoeveelheid sneeuw die er ligt, dat verschilt n.l. ook op Noord-Beveland van plaats tot plaats nogal wat. Wat de struktuur van de grond betreft zou het ongetwijfeld nuttig zijn dat de vorst eens doordrong tot de hele bouwvoor. De lichte vorst van de laatste jaren is wel nuttig voor oppervlakkige grondbewerking maar om als bodemvruchtbaarheidsfaktor mee te spelen, moet de vorst dieper doordringen. Hoewel dit een faktor is die niet te beïnvloeden is, zijn we toch weer aan het hopen op goede groeiomstandigheden. terwijl men met name dit jaar weer zó duidelijk ervaart wat het betekent als er overal een grote oogst groeit. Over tegenstrijdigheid gespro ken!!! De prijzen van aardappelen en uien zijn slecht en bewegen zich nog steeds in dalende lijn, zodat voor vele onze, de bedrijfs- uitkomsten voor deze produkten nog slechter zullen zijn dan blijkt uit de cijfers die geproduceerd zijn, door de rekenaars van de akkerbouwkommissie van de Z.L.M. Terwijl maar weinig argumenten zijn te vinden die er op wijzen dat de prijzen van deze produkten nog wat zullen verbeteren. Een tegenvallend feit is wel dat Engeland geweigerd heeft om zijn grenzen op te stellen voor aardappels uit de andere part- nerlanden, dat had een enigszins prijsstabiliserende werking kunnen hebben. Het feit dat Engeland dit geweigerd heeft is typerend hoe men zich daar opstelt ten opzichte van de E.GMen kan zich dan ook met recht afvragen of men wel zo veel moeite had moeten doen om dit land binnen deze gemeenschap te krijgen. Men komt gemaakte afspraken niet na! Men wil de lusten, maar niet de lasten! Als boeren (met verschillende samenwerkingsvormen) kunnen we ons dan afvragen wat er zou gebeuren als wij ook zo ge makkelijk gemaakte afspraken naast ons neer zouden leggen. Er is misschien met de wet in de hand nog wel een mogelijkheid om elkaar de wil op te leggen, maar dan is er van een goede ver standhouding geen sprake meer en dat is toch een eerste vereis te. Overigens is het zo dat de eensgezindheid onder de bedrijfsge- noten nog niet zo bijzonder groot is, gezien in het licht van een uitspraak op de studiedag van de agrarische jongeren waarbij men tot de konklusie kwam dat grote (wat is groot?! landbouw bedrijven de schuld zijn van de overproduktie op dit ogenblik. Als het werkelijk zo is dat deze bedrijven voor de minimum prijzen kunnen produceren dan leveren ze daarmee het bewijs dat er nog rendabele bedrijfsvormen zijn in de landbouw, iets waar ik zelf mijn twijfels over heb, de oplossing zal wel ergens anders gezocht moeten worden. Met deze gedachten gaan we het komende oogstjaar weer proberen om met zo weinig moge lijk kosten zo hoog mogelijke opbrengsten te krijgen. "Op veel bedrijven is er volop kuilvoer aanwezig" Het Land van Axel ondervindt ook. de ervaring van het winter weer en men prijst zich gelukkig dat men niet al teveel overlast van de sneeuw ondervindt. Men is gelukkig met deze vorstpe riode en hoopt op een droge dooi zodat de structuurverbete- rende werking van de vorst behouden kan blijven. Diegenen die wel eens beweerd hebben dat een vorstperiode tot het verleden zou behoren en dit meenden te moeten bewijzen met kreten zoals; er zijn zoveel meer mensen en industrieën dan vroeger en toen ging 's avonds de kachel uit en thans blijft 's nachts alles verwarmd enz. hebben thans toch kunnen consta teren dat het nog wel mogelijk is. Gelukkig zijn we tot nog toe verschoond gebleven van calamiteiten zoals b.v. Amerika, Schotland en Engeland enz. Het is schrijver opgevallen dat gedurende een sneeuwbui bij het inhalen van een trekker met aanhangwagen deze was uitgerust met een rode mistachterlamp deze weinig, kostende voorziening kan een grote bijdrage leveren aan de verkeersveiligheid. Het is van het grootste belang in het verkeer bij slechte weersomstan digheden niet alleen goed te zien. maar zeker om goed gezien te^ worden. Ook in de afgelopen bietencampagne waren er enkele landbouwers of loonwerkers die hieraan de hoogstnodige aan dacht hebben geschonken. Het is echter van het grootste belang voor eigen veiligheid en medé weggebruikers hieraan mede te werken en zoals gezegd voor enkele tientjes kan men dit reeds realiseren. Ook zou men b.v. in de achterlichten van de wagen sterkere gloeilampen kunnen monteren. Het bezwaar van het grotere stroomverbruik valt in de praktijk wel mee als de electrische installatie v.d. trekker in orde is en is voor de moderne wisselstroominstallaties zeker geen bezwaar. We hebben nu de tijd om alles eens netjes in orde te maken en laat ons van nu af aan afspreken. Bij slecht zicht, beter licht". Nu we in het bovenstaande de bietencampagne even hebben aangehaald en op de vergaderingen der suikerindustrie, die kortgeleden zijn gehouden, het steeds groter wordende tarra probleem ter sprake is gekomen, is het voor ieder misschien wel eens interessant om b.v. eens uit te rekenen hoeveel grond er met zijn bieten mee is vervoerd. Ook wat dat heeft gekost en böv. wat of het vervoer van de netto bieten kostte. Het zou best de moeite waard kunnen zijn hierin een goed inzicht te krijgen, zeker als men een vergelijk maakt met verschillende tarra percentages. Men zou er wel door geinspireerd kunnen worden, om er ernstig over na te denken aan welke factoren men bijzondere aandacht dient te besteden om dit ten'eigen voordeel te doen fcijn. As-woensdag in de Kempen, voor de eerste keer deze winter dat onze zandgronden een hard-bevroren aardkorst gaat vormen en dat nog wel midden op de dag. Zou er dan toch nog een wintertje komen? Bij het lezen van deze letters is het antwoord al gegeven. Welkom, niet alleen bij de schaatsliefhebbers. Immers de vorst kan nog heel wat schadelijke ongerechtigheid opruimen. Daar bij komt het de structuur van onze zandgrond toch bijzonder ten goede. In ieder geval wordt de last van hier en daar een hard bevroren kuilhoop en extra voorzieningen in de stallen op de koop toe genomen. Het belasten van de kuilen met autobanden schijnt goed te voldoen en tijdens een langere vorstperiode bespaart dit toch wel een heleboel werk.. Als nu de staldeuren 's morgens bij de eerste voorgang geopend worden, bewijst de dikte van de nevel hoe groot de vochtig heidsgraad binnen wel is. Maar al te vaak is het een toer, om bij felle koude goede ventilatie-methode te vinden. Om zonder tocht en zonder al te veel warmteverlies de vochtige stallucht af te drijven is niet eenvoudig. Met die problemen scheen men tijdens de carnaval hier in de Kempen ook te kampen. De damp sloeg er finaal af bij de diverse in "nevelen" gehulde gelegenheden. Zou er dan wel eens negatieve opmerkingen gemaakt kunnen wórden over dat carnaval er zijn toch ook heel wat positieve te noemen. Bij het gadeslaan van de optochten kwam de vraag bij me op: "Wat zou men toch moeten beginnen als er in onze streek geen boeren waren?" Of zou juist dat carnaval de mogelijkheid bie den spontaan tot uitdrukking te brengen wat er zoal leeft in onze streek? Op gevatte humoristische wijze, de Kempenaar eigen, wordt het uitgestald. Soms op simpele wijze en daarom zo "raak". Soms ook vernuf tige uitgedachte en vele arbeidsuren kóstende uitbeeldingen die aller bewondering afdwingen. Te denken aan al die uren van voorbereiding van samenwerking van mensen die elkaar voorheen misschien amper kenden. Te denken aan de import van boven de rivieren die via buurt- contacten ook ineens betrokken raken met folklore en tradities in onze streek. Tegenstellingen die ineens vervagen door samen enthousiast iets te gaan "doen" en die zodanig aan de kaak gesteld worden dat pro- en contra er smakelijk om kunnen lachen. Daarbij te bedenken hoeveel landbouwtrekkers, geca moufleerde landbouwmachines-omgetoverd onder board- schuimplastic's enz. tot de meest wonderlijke uitbeeldingen aan zo'n optocht deelnemen. Als agrarische gemeenschap leveren we naast onze economische functie toch ook nog een mooi stukje sociaal-maatschappelijk- en cultureel aandeel in onze samenleving. Een nevenfunctie, die toch ook gerust een keer aandacht verdient of mag worden genoemd. Het ligt in het voornemen ir. R. Woudstra met ingang van 1 april 1978 te benoemen tot Konsulent voor de Tuinbouw te Tilburg, ter opvolging van ir. J. Haker. De heer Woudstra, geboren 29 juli 1939, studeerde van 1960 tot 1967 tuinbouwplantenteelt aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Tot 1974 werkte hij in het bedrijfsleven als pro- duktiemanager. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 6