Pirouette SGHei, ,0' Gereed voor het nieuwe seizoen! Landbouwbegroting 1978 in Tweede Kamer aanvaard Lucht je hart, dat houdt de moed er in! Winters weer komt goed van pas zaai doe een goede zet... De prijzen blijven veel te laag! O O, Terwijl we dit schrijven waait een flinke oostenwind en houdt de Westhoek nog steeds in de ban van Koning Winter, 't Is voor de grond ontzettend goed. Verschillende malen hebben we onze bezorgdheid al uitgesproken over de slechte toestand waarin de grond verkeerde. We willen op dit moment heus niet beweren, dat we met deze vorstperiode een prima struktuur moeten ver wachten. De omstandigheden zijn echter toch wel gunstiger geworden. Wat zal afhangen hoe de dooi straks zal gaan verlo pen. Voor de vorst goed inzette hebben velen nog gebruik kun nen maken om te kultiveren. 't Was echter spoedig afgelopen, want na een paar dagen was het te koud. De hoop dat de prijzen met de vorst nog wel wat zouden aantrekken is wat de land- bouwprodukten betreft tot op heden nog niet in vervulling ge gaan. Met de tuinbouwprodukten is het echter wel anders ge steld en daar viel dan ook wel een stijging te konstateren. Zo zachtjes aan gaan we de oogst 1977 en met name de resultaten van dit jaar maar vergeten en gaan we ons op '78 richten. De voorbereidingen voor de inzaai worden getroffen en het mo ment waarop we kunnen uitrukken, kan al heel dichtbij geko men zijn. 't Zou heus niet de eerste keer zijn, dat er in februari nog gerst gezaaid wordt. 't Vergaderseizoen raakt ook op het eind. In 't algemeen mogen we konstateren dat er een redelijke belangstelling voor de ver gaderingen is geweest' Dat geldt niet alleen voor de vergade ringen van de standsorganisaties, maar evenzeer voor andere vergaderingen. Je zou daar wel eens een verklaring voor willen hebben: Met name na de bevrijding kenden we ook div. jaren met bloeiende verenigingen en'n goed vergaderingsbezoek.Jekon er toen wel een verklaring voor vinden, nl. de vergaderingen waren tijdens de bezetting zo spaarzaam, vanwege het vergade ringverbod, dat een ieder die kans wel weer wilde aangrijpen. Waar de verklaring nu ligt? De slechte uitkomsten van '77, T.V.-moeheid? 't Blijven vragen. Wat ons nu het meest bezig gaat houden is ontegenzeggelijk het moment waarop we weer uit kunnen rukken en de gewassen weer aan onze grond gaan toevertrouwen. Lastenverlichting melkveehouderij niet abrupt beëindigd De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft vorige week de begrotingen 1978 van het departement van landbouw en visserij en van het Landbouw Egalisatie Fonds aanvaard. De C.P.N. liet aantekenen, geacht te worden te hebben tegengestemd. Moties f De motie Braks werd ingetrokken na een toezegging van mi nister van der Stee om het eerste halfjaar van het prijsjaar 1978/1979 een bijdrage te verlenen in de lasten, die voortvloeien uit de zuivelresearch en het kwaliteitsonderzoek van melk en zuivelprodukten. Deze lastenverlichting voor de melkveehou ders, zal evenals vorig jaar, in overleg met het Landbouwschap en het Produktschap voor Zuivel geregeld worden. Het minis terie deelt mede dat hiermede een bedrag van ongeveer 7 miljoen is gemoeid. De volgende moties werden bij stemming verworpen. Voortman, waarin o.a. voorgesteld een reserveinstrumentarium voor direkte prijsbeheersing, in geval zou blijken dat de land bouwkundige toetsing bij overdracht van landbouwgronden onvoldoende effekt op de prijs zou sorteren; Lamber-Hacquebard, inzake een onderzoek naar mogelijkheden voor verkrijgen van een aanvaardbaar inkomen op kleinere bedrijven. Ook op Tholen en St.Philipsland heeft koning winter "vaste" grond onder de voeten gekregen. Leek het er aanvankelijk op dat er geen vorst van betekenis meer zou komen, nu heeft het toch enkele nachten flink gevroren en ziet het er op het moment dat we dit schrijven naar uit dat de vorst nog even aanhoudt. Op de velden ligt een betrekkelijk klein laagje sneeuw, wat aan de ene kant verheugend is voor de wintertarwe, maar aan de andere kant de vorst wat minder in de grond doet trekken. En dit laatste zien we toch al enkele jaren met verlangen tegemoet zodat er eindelijk eens wat minder van die nare aardappelopslag zal kunnen zijn. Bovendien was de struktuur van de bovengrond hier en daar nogal wat slempig, wat nu ook nog kan bekomen als we tenminste een wat droge dooi krijgen. Het machinepark is nagezien en staat weer gereed om aan de slag te gaan maar het enthousiasme ontbreekt toch wel bij velen, omdat de problemen groot zijn. Te groot. Verschillende telers moeten nog pootgoed aankopen en vragen zich in alle ernst af of het met de huidige pootgoedprijs nog wel moet gebeuren. Zeker als men zich rea liseert dat de opbrengst van oogst 1977 op dit moment bij lange na niet voldoende is pootgoed voor oogst 1978 aan te schaffen. Werden er de laatste jaren nogal wat aardappels geteeld op kontrakt voor fabrieksmatige verwerkingen we denken dan aan Saturna's die vrij goed gedijen op lichte pak-gevoelige gronden, ook hier in zit geen mogelijkheid omdat de fabriek ze niet wil. Maanzaad lijkt weinig aantrekkelijk, gezien de oude oogst, terwijl we konserven erwten moeten telen voor dezelfde prijs als vorig jaar maar meer moeten betalen voor zaaizaad. Zo in de grootte vanf70/ha. En voor de gegarandeerde produkten weten we zeker dat we de gestegen kosten niet terugkrijgen vanuit Brussel. De brutolonen en soc.lasten geven weer een stijging te zien. De niet-agrariër zal direkt opmerken dat er een paar goede jaren zijn geweest en wij willen dat vast niet tegen spre ken. Maar van iedere extra verdiende gulden is 0,72 aan de gemeenschap afgedragen. En krijgen we nu van iedere gulden die we onder het salaris om een vakarbeider zitten 0,72 van de gemeenschap terug (Vergeet het maar. Hoewel een W(erk) W(illige) er altijd nog minimaal 15% van z'n salaris krijgt, om niet. En nu willen we niet zeggen als U dit leest dat U de moed moet opgeven en bij de pakken neer gaan zitten. Maar dat we het hart eens moeten luchten om de moed er in te houden zult U hopelijk met me eens zijn. Het vriest al enkele dagen behoorlijk in West-Zeeuws Vlaande ren. Gelukkig was de sneeuw nog juist op tijd gedooid, zodat de de meest gezaaide zomergerst een kweekprodukt Advertentie IM vorst nu haar nuttige werking op de grond kan demonstreren. Enkele percelen wintertarwe zullen deze vorst maar moeilijk kunnen dóórstaan. We bedoelen dan dfe percelen waar flinke wateroverlast voorkwam en waar nogal wat schade was van de toegepaste bodemherbicide. Door de vele regen van november 1977 zijn bepaalde middelen minder selektief te werk gegaan dan normaal geschiedt. Als U dit leest is ook de maand februari weer goeddeels gepas seerd. Voor de boer breekt dan de tijd van het voórjaarswerk weer aan. Begin maart kunnen we dan ook beginnen met de kunstmest te strooien op de wintertarwe, karwij, koolzaad en graszaad. Ook de zomergranen kunnen worden gezaaid. Het areaal hiervan zal mogelijk niet verminderen, door de geringe alternatieve gewassenkeuze; zodat in ons gewest het percentage granen de 40 procent wel eens te boven zou kunnen gaan. Al is het dan met de meeste andere gewassen ook niet alles: een feit blijft dat de saldi van granen hooguit tot de middenmaat behoren. De vaste kosten per ha worden er maar voor de helft teruggehaald. Er is al veel gezegd en geschreven over de zorgelijke situatie waarin de boer zich momenteel bevindt. Er dienen snel maat regelen te worden genomen, want vele kollega's-boeren zullen niet in staat zijn de komende weken aan hun belastingverplich tingen en het betalen van rekeningen vóór zaaizaad, pootgoed, kunstmest en bestrijdingsmiddelen te voldoen. Op de algemene ledenvergadering heeft zowel de kringvoorzitter als de algeme ne voorzitter van de Z.L.M., deze situatie als zeer ernstig be schouwd. De L.E.I.-cijfers tonen aan dat we in een dal zitten. Voor een boer is het zeer moeilijk uit zo'n dal te komen, daar in wat betere jaren de fiskus haar werk doet en er dan vaak de hard nodige investeringen gedaan worden. Welnu, investeringen in gebouwen en werktuigen zijn haast onbetaalbaar geworden. Maar willen we ons bedrijf in stand houden, dan moeten we wel. Want we moeten blijven streven naar produktieverhoging en ook kwaliteitsverbetering. En dit met zo weinig mogelijk arbeid. De tijd van het paard en de bietenspa is allang voorbij en komt niet meer terug. Gelukkig maar. We hebben nu wat sneeuw en wat vorst gehad in Zuid-Beveland. En het lijkt er een beetje op, dat dit nog enkele dagen door zal gaan. 't Is wel laat, zo half februari. Maar het kan wel nuttig zijn voor verbetering van de grondstruktuur. Op een aantal percelen "Eindelijk dan toch werkelijk winter!'' zijn de ploegsneden met de cultivator nog opengetrokken. De vorst kan dan voldoende diep in de grond doordringen. Er is ook al wat kunstmest gestrooid. Niet alleen fosfaat en kali. maar ook al stikstof, zowel voor zomergranen, suikerbieten als voor aard appelen. Alleen wanneer we veel sneeuw zouden krijgen, zou bij het wegsmelten de kunstmest wat kunnen wegspoelen naar de lager gelegen delen. Overigens is het nog zeer rustig. Veel te rustig, zeker op het front voor het afleveren van aardappelen en uien. Er gaat nog steeds te weinig weg en dan nog tegen abnormaal lage prijzen. Het lijkt me toe dat de grote kater toch zal komen, maar pas duidelijk beseft zal worden als de nota's vopr pootgoed, zaaizaad en kunstmest, als ook de "blauwe envelopjes" binnen zullen vallen. Af en toe lijkt het wel of in het winterseizoen van begin decem ber tot eind februari het aantal vergaderingen nog steeds toe neemt. Jammer is het dat de belangstelling eigenlijk veel groter zou moeten zijn. Vooral toch ook, omdat de besturen hebben gezocht naar voor de leden belangrijke onderwerpen. Op onze bedrijven zullen we toch moeten proberen vooruit te denken over bouwplan, vruchtopvolging, groenbemesting. bemestings plan enz. om steeds bij te kunnen blijven. Verder zal het nood zakelijk zijn om de kosten zo laag mogelijk te houden en on kosten te voorkomen. De eerste uitslagen van het onderzoek op N. in de grond zijn inmiddels bekend. De cijfers zijn wat lager dan die van het vorige jaar. Ze liggen wat hoger dan in 1976. Het lijkt dat de cijfers op die percelen, waar vorig jaar aardappelen zijn geteeld, duidelijk wat hoger liggen. Tracht de hoeveelheid stikstof zo juist mogelijk vast te stellen om de meest optimale opbrengst te kunnen bereiken. 'W 1V1 omenteel nu we dit schrijven is het nog knap winter. Het is eigenlijk direkt in de nattigheid gaan vriezen en ook behoorlijk streng, waardoor er weinig kansen zijn geweest om kanten en voren op de vorst te cultiveren. Door de grote regenval voordien was het land erg nat en zodoende direkt te hard om een voor bewerking uit te voeren. Menige cultivatortand is er bij enkele pogingen gebroken en dan heeft verder probéren geen zin meer. Toch is zo'n vorst uitermate goed voor het land en als er nu maar een droge dooi op mag volgen, dan zal dit de struktuur van de grond zeer zeker ten goede komen en kunnen we er bij het klaarmaken van het land veel gemak van hebben. Hier en daar is er al heel wat stikstof gestrooid op graszaad, karwij en ook al op wintertarwe. Verder vernamen we al plan nen voor de inzaai van zomertarwe, zomergerst en erwten, maar door de strengheid van de vorst is dit niet meer gelukt. Wanneer dit weertype zo nog even aanhoudt, dan moet dit wel funest zijn voor de aardappelopslag tot zelfs op een behoorlijke diepte en ook voor de bladluizen op de winterwaardplanten en ook voor andere insekten. Dit voorjaar kunnen we dan weer eens op een schone lei beginnen en daar kunnen we beslist ons voordeel mee doen. De natuur moeten we een beetje mee hebben en dan wordt het boeren direkt al heel anders. Bij de spruiten zijn de prijzen al behoorlijk gestegen en wie weet zijn er nog wel andere produkten welke van dit winterse weer een graantje mee zullen gaan pikken. Een schaap dat goed in zijn wol zit en op het schor in een kreek met water terecht komt, kan soms wel eens niet meer te redden zijn. Geleidelijk aan hebben we de schapenhouderij zien ver- dwijnen in onze provincie en dat was louter te wijten aan de slechte prijzen en de grote konkurrentie van andere vezels. uderwetse winters met vorst en sneeuw rond de jaarwisse ling kennen we tegenwoordig niet meer. Ook dat leek veelal mooier dan het was, want als je dan met een stal vee zat, was het niet eenvoudig om het eten en drinken ontdooid te houden. Rond die dagen werden dan meestal de eerste lammetjes gebo ren en dan was er 's nachts ook nog wel eens werk aan de winkel in de schaapskooi. In zo'n grote kudde was het eigenlijk een wonder, dat ieder lam zijn eigen moeder weer terug kon vinden, maai dat lukte altijd. Typisch was, dat de schaapherder alle schapen kende, terwijl ze voor een buitenstaander haast allen net eender waren. Schaapherder was een vak en zeker in Zee land op de schorren, want voordat het hoog water was moest de kudde aan de dijk wezen wilde men geen nare dingen beleven. 1 p de jaarvergadering van het schapenstamboek van de af deling Zeeland vernamen we vorige week. dat het aantal scha pen in onze provincie thans de 21.000 is overschreden en dat het aantal nog steeds toeneemt. Voor meerdere boeren is schapen houden een leuke hobby geworden die erg lonend is en waar bepaald wel perspektief in zit. De voorzitter stelde, dat deze gunstige ontwikkeling erg plezierig aandoet, maar dat we on danks deze goede successen toch moeten blijven streven naar kwaliteitsverbetering om de konkurrentie in E.E.G.-verband de baas te blijven. Bij deze wijze woorden konden we ons volkomen aansluiten, want wat men eenmaal heeft moet men ook zien te houden. Vorig jaar hebben we als landbouw bij het invoeren van de zomertijd nogal eens een waarschuwende vinger opgestoken tegen de hogere instanties, maar we hebben nul op het rekest gekregen. Schijnbaar heeft dit tweemaal verzetten van de wij zers van de klok onze kippen volkomen van slag doen raken, want nu hartje winter zijn ze geheel in de rui. Bij al dat bloot bij 5 graden onder nul ziet het de haan thans niet meer zitten, waaruit weer overduidelijk blijkt, dat natuur en politiek twee aparte zaken zijn welke men heel duidelijk gescheiden moet weten te houden. I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 5