ONIIEItlYIJS NOTITIE'S Pyramin beschermt uw biet, maar het onkruid niet! Brede werking! Keuze valt vaak te gemakkelijk op algemeen voortgezet onderwijs "A I jaren kan worden gekonstateerd dat de belangstel ling voor de diverse vormen van algemeen voortgezet on derwijs veel groter wordt dan die voor het beroepsonder wijs. Kennelijk wordt vaak te gemakkelijk en te snel voor het algemeen voortgezet onderwijs gekozen, vooral als Jan of Marie iets meer in hun mars blijken te hebben. Op zich is daar natuurlijk niets tegen, mits die keuze het persoon lijk en maatschappelijk toekomstperspektief van het kind maar niet schaadt. En daar valt aan te twijfelen". Met deze woorden richtte mr. M.D. van Wolferen, sekretaris-gene raal van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, zich tot de talloze aanwezigen in de jaarbeurshal in Utrecht tijdens de opening van de 16e Nationale Beroe penmanifestatie op 16 februari. Zorg dat de opvolger pachter blijft D e sekretaris-generaal wees er op dat vakmanschap meester schap is, maar dat de weg er naar toe door relatief steeds minder leerlingen wordt gekozen. Wanneer de geboortegolven voorbij zijn, zullen bij voortzetting van de huidige trend naar zijn me ning de aantallen jongeren, die voor het beroepsonderwijs kie zen, ook absoluut gezien, drastisch teruglopen, fn de tweede helft van de jaren tachtig zullen we volgens Van Wolferen dan ook rekening moeten kouden met een mogelijk tekortschietend aanbod van jongeren, die opgeleid willen worden tot vakman in ambacht of industrie. Daarbij valt naar zijn zeggen te voorzien dat ook de kwaliteit van dit aanbod door de trek naar het algemeen onderwijs zal teruglopen. "De belangrijkste opgave van de komende jaren zal mijns inziens dan ook moeten zijn, dat wij ons aller vindingrijkheid aanwenden om het geschetste pro bleem op te lossen", zo benadrukte sekretaris-generaal Van Wolferen. "Een oplossing ligt zeker niet voor de hand. Wij zullen alleen uit het probleem kunnen komen, wanneer zowel binnen het onderwijs als binnen de arbeidsmarkt met kracht aan de oplossing wordt gewerkt. W at had deze vader kunnen doen: E en weduwe, die na de dood van haar echtgenoot diens landbouwbedrijf had voortgezet, hertrouwde. Het tweede huwelijk werd gesloten op huwelijkse voorwaarden. Daarbij werd alle gemeenschap van goederen uitgesloten. D e heer Van Wolferen wees er verder in zijn toespraak op dat beroepsopleidingen méér dan uitsluitend een arbeidsmarkt- toeleverende funktie vervullen. Het onderwijs verandert voort durend en probeert ziek in te leven in de maatschappij van morgen. Dergelijke veranderingen zijn naar zijn mening ook nodig in het arbeidsproces. Veel meer dan tot dusver gebruike lijk is zou volgens de sekretaris-generaal rekening moeten wor den gekoudên met veranderde en veranderende instelling en kapaciteiten van de werknemer." In dit verband kan worden gedacht aan xijzigingen in de loonstruktuur binnen de onder nemingen, onder meer in die zin dat de verschillen in beloning, die het gevolg zijn van opleidingsversckillen, tot binnen zekere grenzen worden teruggebracht. Daarnaast zou meer systema tisch aandacht moeten worden besteed aan taakverrijking en taakroulering, waardoor de werknemers de mogelijkheid krij gen, hun kapaciteit meer tot gelding te brengen," aldus sekre taris-generaal Van Wolferen. M et zeer veel klem willen wij de pachters die ouder zijn dan 65 jaar en een opvolger hebben er nog eens op wijzen dat een gesprek over de opvolging nodig is, anders zou hij wel eens achter het net kunnen vissen. Komt het vaak voor dat mensen boven 65 jaar toch pachter blijven, ook al hebben zij een op volger? Hierop is het antwoord: Ja. D e inspekteur kreeg de cijfers van het taxatierapport. Zoals te verwachten valt belastte hij de man voor de pach tersvergoeding van f 146.000,-. De man verzette zich tegen die aanslag. In de procedure voor het Gerechtshof bleek dat de echtelieden het deskundigenrapport nooit hadden gezien en dat zij ook niet van de specificaties die daarin voorkwa men op een andere manier kennis hadden gekregen. Er was door een gemeente-ambtenaar alleen gezegd dat de vergoe ding helemaal konform het deskundigenrapport was. De echtelieden hadden zelf geen deskundigen in de arm genomen. Ze waren met het aanbod zonder meer akkoord gegaan. BASF U kunt (ver)bouwen op Pyramin Pachtwet en praktijk V Onder redaktie van L. Anderson Kamille is nog maar één van de hardnek kige onkruiden waar Pyramin wel raad mee weet! R ged handeisme'K Bi5r Advertentie IM Sekretaris-generaal Van Wolferen bij opening Nationale Beroepenmanifestatie: V ader was 67 jaar geworden. Hij had een zoon van 38 jaar. Het geroezemoes van de verjaardag was nog niet bekoeld toen de vader van de pachter een schrijven kreeg dat hem de pacht xerd opgezegd met ingang van 1 november 1979, dus 2 jaar voor het einde van de pacht wat wettelijk mogelijk was. Natuurlijk rea geerde hij er binnen één maand op. Helaas voor hem was de uitspraak van de pachtkamer negatief. Hij moest de grond per 1 november 1979 laten liggen en kon niet verder boeren. Bij de pachtkamer had vader gezegd dat hij niet voor zichzelf kwam, maar voor zijn zoon. Voor hem was het van weinig betekenis meer, maar zijn zoon die had het nodig voor zijn maatschappelijk bestaan. De pachtrechter zei het niet, maar dacht het wel: "Vadertje, je denkt te laat aan je zoon, juridisch gezien heb ik niets met je zoon te maken, maar met U als vader van 67 jaar, en in 1979 hopelijk 69 jaar zijnde. AZ aakt het voor de Inkomstenbelasting verschil of men wel of niet getrouwd is op huwelijkse voorwaarden? Het antwoord op deze vraag is, dat dit in het algemeen geen verschil maakt. In de wet op de inkomstenbelasting is bepaald dat het in komen van de gehuwde vrouw wordt aangemerkt als inko men van 'de man. Op deze regel wordt alleen uitzondering gemaakt voor winst, die de vrouw geniet uit een door haar zelf gedreven onderneming en voor inkomsten uit arbeid van de vrouw, waaronder eventueel een gedeelte van de winst uit het bedrijf van de man, als de vrouw in dat bedrijf meewerkt. Andere inkomsten b.v. uit vermogen, die de vrouw geniet worden dus belast als inkomen van de man, terwijl aftrek posten zoals rente van schulden die door de vrouw zijn aangegaan bij de man in aftrek komen. Dat geldt ook voor buitengewone lasten, zoals ziektekosten en voor giften, die de vrouw die op huwelijkse voorwaarden getrouwd is, uit haar eigen vermogen betaalt. A Is regel dus geen verschil of er al dan niet huwelijkse Betrekkelijke waarde olgens de heer Van Wolferen wordt bij dat "meer in zijn mars hebben" nog steeds te veel gedacht aan prestaties op ver- baal-intellektualistisch terrein en nog te weinig aan prestaties waarin de gaven van hoofd en hand tezamen tot uitdrukking komen. "Het is maar zeer de vraag", zo voegde hij er aan toe, "of deze gedackte in het persoonlijk belang is van de jongeren, zeker nu meer en meer de betrekkelijke waarde van het carrière ma ken wordt ingezien. Voor andere waarden dan materiële ont staat steeds meer belangstelling. Daarnaast is het de vraag of de neiging tot de meer algemene vormen van volledig dagonder wijs het "maatschappelijk" belang van de jongeren dient. Leidt deze trend immers niet naar een overmaat aan uitsluitend alge meen gevormden, waarvoor nu eenmaal onvoldoende plaats is op de arbeidsmarkt? Werden de jongeren geen knollen voor citroenen verkocht? Bij kun schoolkeuze mochten zij toch ver wachten dat hen een reëel maatschappelijk perspektief werd geboden?", aldus mr. Van Wolferen. Vindingrijkheid In het onderwijsveld zijn al belangrijke vernieuwingsprocessen aan de gang. Maar meer nog dan tot nu toe zal ook het ar beidsveld in beweging moeten komen. Anders wordt de kloof tussen onderwijs en arbeidsmarkt, waarover de laatste tijd zo veel wordt gesproken, steeds duidelijker zichtbaar." Hij had aan de eigenaar kunnen vragen, bijvoorbeeld toen hij 65 jaar was geworden, of zijn zoon in zijn plaats als pachter had kunnen worden gesteld. Indien de eigenaar had geweigerd, wat voorwaarden zijn als het gaat om de berekening van het inkomen. Toch zijn er uitzonderingen. Deze doen zich met name voor als de man een bedrijf uit oefent en daarvoor gebruik maakt van produktiemiddelen die privé-eigendom van de vrouw zijn. Als de vrouw deze koopt dan betekent het dat de man geen investeringsaftrek krijgt en ook niet de mogelijkheid heeft daarop af te schrijven. Ze behoren n.l. niet tot zijn bedrijfs vermogen. Hier zitten dus kansen op fiskale nadelen. Maar bij verkoop of onteigening kan de situatie anders zijn. Dan is het mogelijk, dat winsten die belast zouden zijn als een bedrijfsmiddel, b. v. gebouwen, eigendom van de man waren, onbelast blijven als zij eigendom van de vrouw zijn. In de volgende procedure kwam dit weer eens naar voren... De vrouw staakte na het huwelijk de uitoefening van het landbouwbedrijf. Dit werd voortgezet door haar man. Deze nam van haar alle roerende goederen, waaronder het vee, over. Alle onroerende goederen, die tot het bedrijf behoor den, dus de gebouwen en de gronden, mochten door de man gebruikt worden tegen betaling van de zakelijke lasten en de onderhoudskosten. De boerderij kwam door vaststelling van een bestemmings plan te liggen in een gebied, dat bestemd werd voor wo ningbouw. De vrouw nam, blijkbaar geheel uit eigen initia tief kontakt op met gemeente om te proberen de boerderij te verkopen. De gemeente liet de bberderij taxeren. De deskundigen brachten aan de gemeente rapport uit. In dat rapport werd de waarde van de gebouwen en de grond vastgesteld op f 567.871,—terwijl voor verhuiskosten en duurder wonen f 25.000,— schadevergoeding werd becij- ferd. Bovendien, en daar kwam geschil over met de inspekteur Verschillen in beloning in de praktijk weinig voorkomt, had hij zich kunnen wenden tot de pachtkamer, met de vordering zijn zoon in de plaats te stellen voor hem. Want in de pachtwet staat: De pachter die de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt of tengevolge van ziekte of invaliditeit niet meer in staat is het gepachte op een behoorlijke wijze te exploiteren kan zich tot de pachtkamer wenden met de vordering zijn echtge noot, een of meer zijner bloedverwanten of aanverwanten in de rechte lijn, een of meer zijner pleegkinderen of een of meer van de medepachters of een of meer van deze gezamenlijk in zijn plaats als pachter te stellen. Het is vanzelfsprekend dat de voorgestelde pachter voldoende waarborgen moet bieden voor een behoorlijke bedrijfsvoering, m.a.w. hij moet vakbekwaam zijn. Kom het voor dat men kwaad is op de pachtrechter omdat hij, zoals in dit geval, geen rekening houdt met de zoon? Ook hier slechts één antwoord: Ja. Hier geldt het spreekwoord: "Een goed verstaander heeft slechts een half woord nodig." Behoort U daar ook bij? jjyj van de belastingen, gingen de deskundigen ervan uit dat tussen man en vrouw een pachtverhouding bestond. Voor de pachtontbindingen berekende de deskundigen een bedrag van f 146.000,— De totale vergoeding werd daardoor f 739.751,—Deze werd geheel uitbetaald aan de vrouw. Zij zette dat geld op deposito bij de bank. Op haar naam. Het Gerechtshof kwam tot de uitspraak, dat in het onder havige geval het bestaan van een pachtverhouding tussen de echtgenoten niet moest worden aangenomen. Zij hadden zelf het gebruik door de man ook nooit als zodanig gezien. Verder werd beslist dat aangenomen moest worden dat de man geen recht had op het als vergoeding toegekende be drag. De omstandigheden van het geval waren zo, dat de kans dat de man, als hij daarover zou gaan procederen, heel weinig kans had om die procedure te winnen. Er werd dus niets belast. De man won de procedure. H et Gerechtshof maakte nog wel de opmerking dat, als de man van de vrouw, alsnog een vergoeding wegens bedrijfs beëindiging zou krijgen, hij daarover alsnog belasting zou moeten betalen. De vrouw zal nu zeker wel alles zelf houden. Dat denken wij tenminste. Paauwe 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 3