vv Lastenverlichting D eze week is het lang verbeide rapport van de kom missie Hofstra aan de Tweede Kamer aangeboden. Het rapport bevat onder meer uitgewerkte voorstellen voor een volledige herziening van de belastingheffing op be drijfswinsten. Het doel daarvan is de gevolgen van de inflatie te neutraliseren. Het rapport heeft dan ook de toepasselijke naam "Inflatie-neutrale belastingheffing" meegekregen. De voorstellen van de kommissie zullen - afhankelijk van de inflatie - kunnen leiden tot een min of meer aanzienlijke vermindering van door bedrijven te betalen winstbelastingen. Schijnwinsten worden dan buiten de belasting gehouden. Volgens de kommissie zouden, wanneer de voorstellen gerealiseerd worden, dan ook een aantal bijzondere fiscale faciliteiten zoals de landbouwvrijstelling en de (tijdelijke) zelfstandigenaftrek kunnen komen te vervallen omdat er dan automatisch gecorrigeerd gaat worden. Bij het hui dige inflatietempo zouden de voorstellen het bedrijfs leven uiteindelijk jaarlijks ruim 2 miljard gulden belas tingverlichting moeten opleveren. „ZEGGE EN SCHRIJVE" E en ander - uiterst verstrekkend - voorstel van de kom missie Hofstra is de herziening van de aftrek van rente op schulden en de belasting op ontvangen rente. Hofstra zou ook dit systeem willen koppelen aan de inflatie: Hoe meer inflatie, hoe meer aftrek c.q. belasting. Bij een inflatie percentage van zes procent zou dit betekenen dat nog de helft van de betaalde rente aftrekbaar is, maar dat dan ook slechts de helft van de ontvangen rente belastbaar is. De^kommissie Hofstra stelt voorts nog voor: een verho ging van de vrijgestelde bedragen voor de vermogens belasting en een verlaging van de tarieven voor succes sie- en schenkingsrecht. B ij de aanbieding van het rapport van de kommissie Hofstra aan de Tweede Kamer is duidelijk gesteld dat het kabinet nog geen standpunt over de voorstellen heeft ingenomen. Daarvoor is eerst een zorgvuldige analyse van de totale problematiek noodzakelijk. Bovendien wil het kabinet ook de reakties uit het bedrijfsleven afwach ten. D e behandeling van de landbouwbegroting heeft toch nog iets opgeleverd omdat de minister van landbouw op de valreep de toezegging deed om de aflopende lasten verlichting voor de melkveehouderij nog even voort te zetten. De minister wil daarvoor een bedrag uittrekken van zo n zeven miljoen gulden ter tegemoetkoming in de kosten voor onderzoek van melk- en zuivelprodukten. Natuurlijk, alle beetjes helpen maar laat ons wel beden ken dat daardoor de problemen niet principieel en niet fundamenteel worden opgelost! zuidelijke landbouw maatschappij z.l.m VRIJDAG 24 FEBRUARI 1978 66e JAARGANG - NO.J>420 land- tuinbouwblad Ineens was het dan toch nog winter geworden. We konden weer schaatsen, sleetje rijden en de kachel opstoken. Toen zette de dooi in en was de pret voorbij. Of we nu op nog meer winterweer moeten rekenen is onbekend, zoals zoveel dingen ons niet precies bekend zijn. Maar achter iedere bocht in de weg ligt toch steeds een verrassing, laat dat maar een troost zijn. vJ mdat de nadere uitwerking van de voorstellen nog wel wat tijd zal vergen, zijn er vooruitlopend daarop aan de Kamer nu reeds tijdelijke belastingverlagende maatrege len voorgesteld die al dit jaar in moeten gaan. In de begroting is daar reeds rekening mee gehouden. De be langrijkste van deze maatregelen zijn een algemene af trek van de belastbare winst met drie procent, en een speciale zgn. inflatie-aftrek van één anderhalf procent. In totaal vier a vier en een half procent. Deze winst-af trek-operatie betekent voor het gehele bedrijfsleven een verlichting van de belastingdruk van in totaal één miljard gulden voor 1 978. In dit nummer o.m.: Pachtwet in de Praktijk pag. 3 K.N.L.C. Kommentaar pag. 4 Brabantse Milieu Federatie viert eerste lustrum pag. 4 Berichten uit de praktijk pag. 5 en 6 Subsidie bij opslag van dunne mest P»9 7 Richtlijnen stikstof bemesting '78 voor hetZ.W. pag. 8 Gewasbeschermingsnieuws pag 9 A.M. aardappel konsumptierassen pag.11 Wim Sinke en de Z.L.M. Manifestatie pag. 12 en 13 Moeizaam medeverantwoordelijk voor de melk pag.14 O ok voor ons is hét natuurlijk te vroeg om een afgerond oordeel te geven over de voorstellen van professor Hof stra. Als eerste reaktie zou ik echter willen opmerken dat wij ondanks de grote getallen niet te vroeg moeten jui chen, ook al zijn de voorstellen op het eerste gezicht hoopgevend. Met name zullen wij moeten afwachten wat een en ander nu concreet voor de land- en tuinbouw gaat betékenen. Belastingvermindering is natuurlijk leuk, maar dan zul je toch eerst een redelijke winst - en daaruit een inkomen - moeten kunnen halen. Vooral de verande ring van het rente-systeem kan zeer ingrijpende gevolgen hebben voor de bedrijfsfinanciering. Daarvoor hoef je alleen maar even aan de grond te denken. Zowel de kommissie Hofstra als de regering zijn zich daar van be wust gezien hun uitlatingen over (ruime) overgangspe rioden. Lasten verlichting (vervolg) Lastenverlichting (vervolg II) Zoals bekend hebben wij de (te verwachten) zorgelijke inkomenssituatie in de Zuid-Westelijke akkerbouw ook bij het landbouwschap in Den Haag gemeld, met het verzoek na te willen gaan of een tijdelijke versoepeling van de belastingafdracht mogelijk is. V Inmiddels heeft het landbouwschap op dit punt nader advies gevraagd aan de Hoofdafdeling akkerbouw en de belastingkommissie; Ik volg het spoor op de voet. Intus sen heeft de Z.L.M. akkerbouwkommissie nadere voor stellen uitgewerkt die op de Hoofdbestuursvergadering van 6 maart behandeld zullen worden. Daarnaast wordt er ook met C.B.T.B. en N.C.B. in ons werkgebied overleg gepleegd. Tot slot Uit Natuurbehoud 1978 nr. 1 (bericht uit Zeeland): "Tot onze spijt moeten we mededelen, dat de dunningswerk- zaamheden op de Middelplaten, waaraan de leden van de Natuurmonumenten konden meewerken, in verband met de geringe belangstelling zijn afgelast. In totaal waren hier voor 50 mensen nodig, doch zelfs na een herhaalde oproep in Natuurbehoud hadden zich slechts 9 deelne mers aangemeld". Maar goed dat er nog boeren zijn! Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1