Voor de vroege spruitkoolteelt in februari zaaien ing. A.J. van Oijen IDINf^Bl&lNÏ IDE) H et is nog niet zoveel jaren dat vrijwel alle spruiten in Nederland eind maart - begin april werden gezaaid. Vanaf 20 mei tot begin juni volgde het uitplanten, terwijl de oogst veelal in de tweede helft van september op gang kwam en afhankelijk van gebied, voort duurde tot in april. D e opkweekperiode van spruitkoolplanten, gezaaid in februari duurt onder normale om standigheden 8 a 9 weken. Bij een zaaidatum van bijvoorbeeld 17 februari betekent dit een planttijd van 15 - 22 april. T egelijk met het zaaien is het wenselijk aan dacht te besteden aan de koolvliegbestrijding. Een goede werkwijze hierbij is vlak voor het zaaien met bijvoorbeeld Phytosol of Birlane over het zaaibed te spuiten en dit vervolgens inwerken. Nadat de grond voldoende fijn en vlak ligt, kan worden gezaaid. Voor de vroege teelt wordt veelal breedwerpig gezaaid, doch met een goede precisie zaaimachine kunnen eveneens goede resultaten worden behaald. Ter verkrijging van voldoende stevige planten bedraagt de zaadhoeveelheid per m2 1 V2 gram. Bij breedwerpig zaaien verdient het aanbeve ling de le keer zo zuinig mogelijk te zaaien, zodat men ook nog een 2e keer over dezelfde baan moet lopen. Na het zaaien wordt het zaad met een zaadhark 1 cm diep ondergeharkt. Op erg opdrachtige gronden doen we er goed aan wat scherp zand over het zaaibed te strooien om mosvorming te voorkomen. D e toepassing van de onkruidbestrijding met chemische middelen vraagt bij deze opkweek- methode speciale aandacht. De werkwijze in de praktijk is dat men ter vcorkoming van uitdro ging, behoudens glas of de tunnel, vlak over het zaaibed nog een extra afdekking met plastiek folie aanbrengt. N aast de min of meer traditionele plattebak heeft men de laatste jaren met sukses gebruik gemaakt van de plastik tunnel. D e keuze van de zaaiplaats dient met veel zorg te geschieden. Tekortkomingen hieraan wreken zich meteen in onvoldoende en vaak slechte planten. H et schijnt goed te gaan met de ontwikkeling van de prijzen in ons land. Van midden december tot midden januari heeft er een daling plaats gevonden van het indexcijfer voor de gezinskon- sumptie met 0,4% en dat is een belangrijke zaak, want het bete kent over de periode januari 1977 tot januari 1978 een stijging van het indexcijfer met 4,5%. Zoals bekend is de stijging van het indexcijfer bepalend voor de loonontwikkeling en uiteindelijk voor het inflatietempo en dat is duidelijk afgezwakt, zo is op nieuw bewezen. E r was voldoening over de daling van het indexcijfer. Het kan er op wijzen dat we de goede kant op gaan. We wezen reeds op de nauwe relatie met de loonkostenstijging. Het is voldoende be kend dat de Nederlandse lonen tot de hoogste in de wereld behoren. Toch blijken er nog landen te zijn waar ze nog hoger liggen. Volgens een onderzoek van Philips bedroegen in oktober 1977 de bruto gemiddelde loonkosten per uur, met inbegrip van de sociale lasten in ons land 19,— Omgerekend in Nederlands geld kwamen ze toen voor België uit op 20,26 per uur en voor West Duitsland op 19,93 terwijl de Verenigde Staten aan 19,25 gemiddeld per uur kwamen. Bij drie andere belangrijke konkurrenten van ons land op de wereldmarkt lagen ze lager want in Frankrijk kwam men in oktober 1977 gemiddeld niet hoger dan 12,93; Italië zat toen op 11,76 en Engeland zelfs maar op 9,16. i De verrolbare kas is uitermate geschikt voor de opkweek van vroege spruitkoolplanten Consulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg Sedert enkele jaren heeft zich naast deze min of meer traditionele teeltwijze in toene mende mate de vroege teelt ontwikkeld. Oorzaken hiervan zijn o.a. verbetering van het rassensortiment en de vrij goede prijsvorming in augustus - september. Bovendien kan door de vroege teelt de oogstperiode worden verlengd, hetgeen vooral bij de mechanische oogst een welkome aanvulling betekent. Voor de start van de vroege spruitkoolteelt is inmiddels het tijdstip aangebroken, vandaar dat wij U in dit artikel nog enkele praktische tips willen meegeven. Zaaitijd Ervaringen hebben geleerd dat zaaien rond 20 februari en planten in de buurt van 20 april goede perspektieven bieden. Wel is het hierbij belangrijk dat men de beschikking heeft over grond die rond 20 april goed bewerkbaar is. Mankeert het hieraan, zoals bij de zogenaamde late gronden^ hetgeen in enkele spruitkoolge- bieden nogal eens voorkomt doet men er goed aan 1 a 2 weken later te zaaien. Zaaien onder glas oals reeds gesteld wordt in februari gezaaid. Gezien de tijdsperiode kan dit niet in de volle- grond plaatsvinden, doch hiervoor is glas of plastikfolie nodig. Voorop willen wij stellen dat zaaien onder verwarmd glas moet worden ont raden i.v.m. grotere kans op doorschieten na het uitplanten. Bovendien geeft een opkweek bij wat hogere temperaturen vaak minder ste vige planten. Gced geschikt is de zogenaamde plattebak. Ofschoon het aanleggen van de plattebak arbeidsintensief is biedt het toch en kele voordelen t.o.v. het staand-glas. Met name kan bij de plattebak direkt na opkomst inten sief worden gelucht. Tevens kan ter verkrijging van een goede afharding van de planten het glas gemakkelijk worden verwijderd, hetgeen juist bij deze teelt i.v.m. de vroege plantdatum van essentieel belang is. Overigens worden er in de praktijk ook onder staand-glas door sommigen met goed sukses planten opge kweekt, zij 't vaak met enig kunst en vliegwerk. De afhardingsproblemen bij het staand-glas zijn opgelost in de gebieden waar men nog de beschikking heeft over verrolbaar glas. Bij het gebruik van platglas moeten we wel letten op de lichtdoorlatendheid van het glas. Op een aantal bedrijven treft men eenruiters aan die door aanklevend zand, kalkresten enz. zodanig zijn vervuild, dat van een goede licht doorlatendheid geen sprake kan zijn. Oorzaak hiervan is veelal dat het glas recht streeks van stapel komt, waarbij schoonregenen niet mogelijk is geweest. Voor goede planten heeft U echter wel schoon glas nodig. Kontro- leer Uw éénruiters nog eens en pak indien no- Gocd plantmatèriaal is dc basis voor een geslaagde spruitkoolteelt. komen. Tegelijkertijd kan indien nodig 5 kg N.P.K. 12-10-18 per are met de handkultivator worden ingewerkt. Hierbij dient te worden op gemerkt dat jonge plantjes gevoelig zijn voor verbranding. Grotere hoeveelheden worden dan ook beslist ontraden. Zaaien Onkruidbestrijding Bij de onkruidbestrijding met Ramrod moet men hiermede rekening houden. Het middel dient in een verlaagde hoeveelheid ofwel 40 gram per are te worden verspoten. Brengen we direkt na het spuiten met Ramrod gesloten folie aan dan bestaat grote kans op kiembeschadiging vanwege de dampvorming die het middel veroorzaakt. Het risiko wordt tot een minimum gereduceerd indien voor het af dekken geperforeerde plastik folie wordt ge bruikt. De schadelijke damp krijgt dan de kans te ontsnappen. Tevens is het raadzaam de eerste dagen na het zaaien ook wat lucht te zetten in de platte bak of plastik tunnel. T.a.v. de rassen gaan wij er vanuit dat U in middels Uw keuze al heeft bepaald. Overigens kunt U op aanvraag bij het Proefstation voor de Vollegrondsgroenteteelt te Alkmaar een volledig overzicht verkrijgen van het vroege rassensortiment. dig de bezem en een emmer water. Schoonspuiten kan natuurlijk ook. Zaaien onder een plastik tunnel 130 m De aanleg en konstruktie hiervan is vrij simpel en wordt schematisch in fig. 1. weergegeven. De tunnel wordt over het zaaibed opgebouwd. Elke 2 meter wordt een plastik pijp boogvor mig in de grond gestoken. Hierover trekt men de plastikfolie met een doorsnede van 0,1 mm, waarover vervolgens om de 2 meter eenzelfde pijp wordt bevestigd. Bij deze methode is de breedte van het zaaibed 1.30 meter. We zaaien echter een breedte van 1.10 meter omdat aan beide zijden 10 cm tegen de buitenkant in de verdrukking komt. Het verdient geen aanbe veling de tunnel smaller te maken daar dan teveel verlies ontstaat. Het afharden kan ge schieden door de plastik folie na opkomst aan weerzijden enigszins omhoog te schuiven en in een wat later stadium geheel te verwijderen. Ervaringen hebben geleerd dat de planten in vergelijking met opkweek onder glas 1 week later pootbaar zijn. Zaaibed De grond moet namelijk in een gcede konditie verkeren, qua voedingstoestand en struktuur. Dergelijke grond heeft een goed vochthoudend vermogen, hetgeen noodzakelijk is, daar tij dens de opkweekperiode het geven van water vaak moeilijkheden geeft (zwartpoten). Grond die gevoelig is voor wateroverlast valt vanzelfsprekend af. Het is wenselijk dat de diepe grondbewerking ruimschoots voor het zaaien wordt uitgevoerd. De grond krijgt dan de kans goed te bezakken, hetgeen voor een ongestoorde plantengroei noodzakelijk is. Vervolgens doet men er goed aan 1 a 2 weken voor het zaaien het glas of plastikfolie aan te brengen. Het zaaibed kan dan iets opdrogen en enigszins op temperatuur Hopelijk zal het zo voort gaan want vast staat dat we groot belang hebben bij een wat gematigder inflatietempo in ons land, zeker omdat het ook die richting is uitgegaan in West Duitsland en dat is onze belangrijkste handelspartner. Aardappelen, groenten en fruit behoorden weer tot de kategorie waarvan de prijzen daalden. Dat is geen onbekend verschijnsel voor deze produkten in de laatste tijd. Er heeft deze keer ook een herwaardering plaats gevonden van de maatstaven die gelden voor de vaststelling van het indexcijfer voor de gezinskonsumptie. Zo lazen we dat bezorgd brood niet meer in de berekening zit omdat de broodbezorging vrijwel uit het Nederlandse gezinspakket is verdwenen, divanbedden gingen er ook uit, evenals het loon van de behanger want het schijnt dat dit werk in hoofdzaak wordt gedaan door doe-het-zelvers. Ook de draagbare televisie is geen onderdeel meer van het gezinskon- sumptiepakket. Daar staat tegenover dat er een aantal nieuwe zaken werden ingevoerd zoals de caravan, huur van een garage, halfvolle melk en tartaar. We zien hier weer maar uit dat ook het konsumptiepatroon steeds in beweging is. Wat betreft de toename van de loonkosten per uur zaten we in Nederland het vorig jaar ook niet slecht want de gemiddelde loonkosten van mannen en vrouwen tesamen stegen in ons land het vorig jaar met 8,3%; in West Duitsland met 8,5% de Ver enigde Staten met 8,7%; België met 10%; Engeland met 11%; Frankrijk met 12% en Italië met 15%. Deze cijfers geven slechts gemiddelden weer maar toch een re delijke indruk over de feitelijke situatie. Toch is de voorzitter van de Europese commissie de heer Roy Jenkins nog verre van optimistisch over de ontwikkeling van de ekonomie in de E.E.G. landen. Hij zei dezer dagen dat verwacht moet worden dat op middellan ge termijn nog velen zonder werk zullen blijven of komen. Pessimistisch was deze hoogste E.E.G. leider ook over het pro bleem van de landbouwoverschotten in de gemeenschap. Het ziet er naar uit dat bij een aantal belangrijke produkten het aanbod, ook op langere termijn, de vraag zal overtreffen. Dat houdt weer verband met de opstelling ten aanzien van de vaststelling van de gemeenschappelijke prijzen in deze sektor. B ij de E.E.G. leeft verder de wens om dit jaar de onderhande lingen af te ronden over de toetreding van Griekenland. Het is voldoende bekend dat daaromtrent binnen onze sektor grote problemen zijn te verwachten en met meer dan gewone belangstelling wachten we dan ook af wat er zal gaan gebeuren. Wat betreft de invoer van appelen uit derde landen ziet het er op het ogenblik naar uit dat er vanaf half maart grote invoeren te verwachten zijn uit verschillende landen. Over importbeperkin gen wordt op dit moment niet gesproken. Tenzij het prijsniveau hiertoe aanleiding zou geven, zal dat er wel niet inzitten. Er ligt bij de Europese commissie een voorstel voor een inkla ringsverbod voor appelen uit derde landen na 30 juni 1978. Op die manier zou men de afzet van de eigen oogst bij het begin van het nieuwe seizoen willen beschermen. Over de prijsvorming op de appelmarkt vanaf het moment dat er volop aanvoer van de nieuwe oogst van het zuidelijk halfrond zal zijn, valt weinig te zeggen. We dachten dat er niet direkt aanlei ding behoeft te bestaan voor een al te groot pessimisme in dezen, wanö het is zeker dat de Europese appelmarkt, vanaf de tweede helft van maart ruimer van appelen voorzien zal zijn dan de laatste tijd het geval was, maar dat er dan direkt grote afzet- moeilijkheden te verwachten zouden zijn dat wil er bij ons toch ook nog niet in en daarom zouden we bij een grote voorraad wel geregeld ruimen, maar zeker geen overhaaste stappen doen om er maar door te zijn op een zeer vroeg tijdstip.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 19