a<tmrlm doet wrkopen n Lelyterra?... iser'n betere?" LELYi INDUSTRIES NV bieten groeien beter Chilisalpeter Melkproduktie ondanks maatregelen toch gestegen D e door veehouders in de Europese Ekonomische Gemeen schap aan zuivelfabrieken afgeleverde hoeveelheden koemelk bedroegen gedurende het eerste halfjaar van 1977 ongeveer 45,97 miljoen ton, slechts Vt.% of te wel 250.000 ton meer dan in de overeenkomstige periode in 1976. In deze periode nam de melkaanvoer in Ierland met ongeveer 5% het meest toe; daar entegen daalde de melkaanvoer in de Benelux-landen met circa 4%. De oorzaken van de stagnatie in zowel de melkaanvoer als de melkproduktie moeten vooral gezocht worden in het natte en koude voorjaarsweer, waardoor het vee eerst met vertraging in de weide gebracht kon worden, met als gevolg dat de toch al krappe voorraden ruwvoeder extra moesten worden aange sproken. I n het 3de kwartaal van 1977 nam de melkproduktie in alle lidstaten van de E.E.G. echter sterk toe. De melkaanvoer in de Gemeenschap was in deze 3 maanden van 1977 bijna 8groter dan in hetzelfde kwartaal in 1976; vooral in Ierland, Groot- Brittannië en Frankrijk waren de stijgingspercentages bijzonder fors. Men dient hierbij echter wel te bedenken, dat de melk aanvoer in grote gebieden in de E.E.G. gedurende het 3de kwartaal van 1976, als gevolg van de toen heersende droogte, drastisch was teruggelopen, terwijl de overvloedige groenvoe- dervoorziening van de afgelopen zomer de melkproduktie nog extra gestimuleerd heeft. Bovendien zagen de fabrikanten van mengvoeder ook hun omzet gedurende de zomermaanden van 1977 stijgen, hefgeen mede wijst op een verhoogde inzet van voederkoncentraten door de melkveehouders. D e opgaande lijn die de afzet van konsumptiemelk en kon sumptiemelkprodukten in de E.E.G. gedurende de afgelopen twee jaar vertoonde, heeft zich in 1977 voortgezet. De voorlo pige cijfers wijzen namelijk uit dat het verbruik in deze sektor in 1977 met ongeveer 2 lh% is gedaald tot 25,85 miljoen ton. De sinds jaar en dag waar te nemen teruggang in de direkte verkoop van producent aan konsument hield ook in het afgelopen jaar aan. De daling van de konsumptiemelkafzet door de fabrieken in 1977 kan voornamelijk aan het over het algemeen koude en regenachtige weer - met name gedurende de zomermaanden - worden toegeschreven. M -k 99 9 vraagt de heer Leendertse van het loonbedrijf Leendertse te Kamperland zich af. met CH1USALPETER H0£ MMK IK E£N COEDE PR'JS VAN DIÉ TRAKTOJ? p MET B0VWBIAD &ER&K IK NATVUZL'JKttN GROOT kOPEK5 -muek pus..., \neRBN.WlTÜA.U3. BÉU [yoot ééN UW POP po&hi A an het begin van het kalenderjaar 1977 bedroeg het totaal aantal koeien, d.w.z. melkrassen en vleesrassen tezamen, in de Europese Ekonomische Gemeenschap ongeveer 30,9 miljoen dieren, hiervan waren ongeveer 24,9 miljoen koeien bestemd voor de melkproduktie, 0,5% meer dan aan het begin van 1976. In de loop van 1977 is het aantal melkkoeien in de Gemeenschap licht gedaald, met name in Nederland en Denemarken; alleen in het Verenigd Koninkrijk en Ierland hebben de melkveestapels zich verder uitgebreid. Geringe belangstelling premieregeling et uitzondering van de Duitse Bondsrepubliek werd tot nu toe in de landen van de E.E.G. slechts in geringe mate gebruik gemaakt van de premieregeling die door de Kommissie van de Europese Gemeenschappen werd ingesteld voor het niet in de handel brengen van melk- en zuivelprodukten en voor de om schakeling van het melkveebestand. Het doel dat de Kommissie met deze beide verordeningen voor ogen staat, namelijk het uit de produktie nemen van ongeveer 1,3 miljoen melkkoeien in de E.E.G.zal naar het zich laat aanzien niet vóór medio 1978 verwezenlijkt worden. Melkaanvoer eerste helft 1977 Derde kwartaal Vierde kwartaal O ok in het vierde kwartaal van 1977 heeft de stijging, zowel van de melkproduktie als van de melkaanvoer, zich voortgezet, zij het in minder sterke mate dan in het voorgaande kwartaal. Voor het gehele kalenderjaar 1977 nam de koemelkproduktie in de Europese Ekonomische Gemeenschap met ongeveer 2% toe ten opzichte van 1976 en wel van 102,6 miljoen ton tot 104,6 miljoen ton. De melkaanvoer in de E.E.G. gaf een stijging te zien van circa 3%, namelijk van 83,7 miljoen ton in 1976 tot 86.4 miljoen ton in 1977. Na de over het algemeen bijzonder forse stijgingen in 1976, is de melkgift per koe ook in 1977 in de meeste lidstaten van de Gemeenschap sterk toegenomen. De relatief gunstige verhou ding tussen de producentenprijs voor melk en de aankoopprijs voor voederkoncentraten werd door veel melkveehouders in de E.E.G. aangegrepen om de melkgift zo hoog mogelijk op te voeren. Daling verbruik konsumptiemelk en konsumptiemelkprodukten De ontwikkeling van de konsumptiemelkafzet in de diverse lidstaten was bepaald zeer uiteenlopend. De daling van de afzet met ongeveer 5% in de Duitse Bondsrepubliek en vooral in Groot-Britannië, een land waar het konsumptiemelkverbruik ver boven het gemiddelde van de E.E.G. ligt, springen er in het bijzonder uit. Behalve de ongunstige weersomstandigheden hebben ook de teruglopende huis-aan-huis bezorging en met name de fors gestegen konsumentenprijs voor melk in het Ver enigd Koninkrijk een negatieve invloed op het verbruik uit geoefend. Zo steeg de konsumentenprijs voor volle melk in Engeland binnen een tijdsbestek van een halfjaar met ongeveer 30%, terwijl de detailprijzen voor konsumptiemelk in de andere lidstaten min of meer stabiel zijn gebleven. De verschuiving die zich sinds een aantal jaren voordoet in de markt voor konsumptiemelk in de.E.E.G. naar de zogenaamde H-melk en de vetarme melksoorten, heeft zich in 1977 verder voortgezet. Het marktaandeel van H-melk in de Duitse Bonds republiek zal thans ongeveer 35% bedragen, in Frankrijk circa 25 (Produktschap voor Zuivel) A i. k In de zomer van 1975 ruilde de heer Leendertse zijn andere aan gedreven eggen in bij de aankoop van een 3,50 meter en een 4,00 meter Lelyterra. Zijn motivering voor deze ommezwaai in grondbewerking luidt als volgt: "Vorig voorjaar heb ik een vergelijkende demonstratie opgezet, waaraan de Lelyterra en nog twee andere aangedreven eggen deelnamen. Het land had door het natte najaar van 1974 een zeer slechte structuur. Het stuk land met een afslibbaarheid van 60% 'ag er ongelijk geploegd bij en moest klaargemaakt worden voor aardappelen. Met de Lelyterra kreeg ik op dit perceel een goed en voldoende diep bewerkt egaal pootbed. De andere eggen konden wat betreftkwaliteitencapaciteitdeLelyterranietevenaren." De Lelyterra's worden in het voorjaar bij zijn cliënten ingezet voor het zaaiklaar- maken vanhetland voor granen, uien, wortelen en erwten en het pootklaarmaken voor aardappelen. Een onmisbare machine, dat is de mening van de heer Leendertse. Kent U de Lelyterra nog niet en wilt u nadere informatie neem dan contact op met Uw dealer of rechtstreeks met Lely Industries N.V., Maasland. f MAASLAND WEVERSKADE 10 TEL. 01899-12644 CHILISALPETER bevat 16% nitraatstikstof, als mede 35% natriumoxide (Na20), dat voor bieten een onmisbaar voedingselement is. Ook bevat CHILISALPETER 0,04% borium, bij een normale gift voldoende om hartrot te voorkomen. Nitraatstikstof, natrium en borium tesamen in een goed strooibare en snelwerkende meststof verzekeren het sukses met Uw bietenoogst. Met een volledige stikstofgift van 800-1000 kg CHILISALPETER per ha voor het zaaien gege ven, krijgen Uw bieten een optimale N-bemes- ting, waardoor de hoogste opbrengst wordt verkregen. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 15