w e hebben drie keer koninklijk bezoek ge had. De eerste keer in 1946 was dat Wilhelmina, in '53 en '68 Juliana. Zo'n bezoek is wel een kroon op het werk. Een erezaak ook om het goed te laten verlopen. Een koninklijk bezoek brengt veel voorbereidend werk mee. Soms bij na net zoveel als een hele tentoonstelling op w im is nu 57 jaar, hij is ook degene die bet langste in dienst is van de Z.L.M. Ik weet nog precies dat ik op 15 juni '45 ben begonnen. Wim is een geboren en getogen GoessenaaT. Geboren op het nu niet meer bestaande "Schuttershof'. Vervolgens heeft hij tot zijn trouwdag vlak naast het landbouwhuis ge woond. Als kind speelde ik in de achtertuin van het landbouwhuis. Eerst was ik werkzaam bij de gemeenteadministratie, later bij het voed- selkommissariaat. Door ir. J.D. Dorst die toen sekretaris van de Z.L.M. was en tevens voed- selkommissaris werd ik gevraagd om bij de Z.L.M. te komen werken.... SKêz\xw. manifestatie 1978! N u nog een maand of vier en dan zal voor de negentiende keer weer een Z.L.M. Ma nifestatie plaatsvinden. Evenals vorige ke ren wordt er weer koortsachtig aan de voor bereidingen gewerkt. Je merkt daar naar buiten natuurlijk nog niet zoveel van, maar dat er een aantal mensen aktief mee bezig is daar kunt IJ van op aan. In de eerste plaats is daar natuurlijk Wim Sinke weer, daar naast werkt Jan Blanksma hard aan het tot stand komen van de uitgebreide program magids. Zoiets zet je ook niet zomaar in elkaar. Daarvoor moeten vele kontakten worden gelegd en afspraken gemaakt. Ver der is de tentoonstellingskommissie onder voorzitterschap van de heer J. Nieuwen huyse regelmatig bijeen, waar dan de laatste ontwikkelingen worden besproken. Inmiddels komt de aanvraag voor stand ruimte goed op gang. Er zal weer van alles te zien zijn op velerlei gebied. Er zijn dit keer ook veel binnenaktiviteiten. De gebouwen van de Wilhelminapolder lenen zich daar voor uitstekend. A an de levende have wordt dit keer weer veel aandacht geschonken. Op 23 juni ver wacht men vee uit alle kringen van de Z.L.M. Koeien, kalveren, varkens, schapen en geiten zullen er aanwezig zijn. Voor de veehouder een gebeuren dat hij niet mag missen. D e mechanisatie ontbreekt niet geheel. Integendeeljdoor het IMAG en de BOVAL zal een zogenaamde aardappel-machine-lijn worden opgezet. Hierbij zal precies worden Naar en na de climax J e werkt naar die climax, en dan ineens is de tentoonstelling voorbij. Tien minuten na die sluitingsdatum valt er plotseling een last van je af. Je bent ergens; en van hier en daar komen er belangstellenden op je af die je geluk wensen met de goede afloop. Je praat wat met elkaar. De druk is verdwenen, vooral als het een goede tentoonstelling is geweest is die periode kort na de sluiting een van de fijnste. Zo'n gebeuren heeft je de voorgaande maanden nooit losge laten. Je gaat er mee naar bed en je staat er mee op. Maar in de laatste periode ga je niet eens veel naar bed. Tot drie vier uur in de nacht ben je bezig met veel koffie en sigaretten. Het laat je niet los, maar je wordt ook niet losgelaten. Een Z.L.M. stoet van 8 km Koninklijk bezoek Doe wel en zie niet om! J e kon toch wel lachen, want er gebeurde zo veel. We hadden ook een sekretariaatswagen, waar het zenuwcentrum van de Z.L.M. ten toonstelling in was gevestigd. Buiten stonden een aantal pluche-stoelen. Hoe die daar kwa men? Ik weet het niet meer. In ieder geval in de nervositeit van het werk werd er door iedereen nogal stevig gerookt. Peuken werden soms naar buiten gemikt. Een van de stoelen raakte daardoor in brand. Wat doe je dan?! Nou een medewerker van de Heidemij die veel met tentoonstellingen te maken had maakte er geen probleem van. Allemaal even niet kijken.... WIM en zijn werk Levende have Windhonden en kleiduiven IMAG medewerking Houdt die dagen vrij Binding, onverbrekelijk sterk is er altijd in geslaagd om de juiste tentoon stellingsvoorzitter te kiezen, destijds in de kringen en nu de laatste twee keer de heer J. Nieuwenhuyse. De samenwerking die er was tussen de leden van de tentoonstellingskom missie is altijd erg goed geweest. Wel moet ik er direkt bij vermelden datje na tuurlijk zoiets nooit alleen aan kunt, in het verleden en ook nu weer heb ik een enorme steun gehad aan Z.L.M. medewerker. Jan Blanksma. Daarnaast aan de Z.L.M. sekreta- riaatsmedewerkers. Ik moet er niet aan denken dat ik in die laatste periode ineens ernstig ziek zou worden, want al met al is het toch een gebeuren dat in die laatste tijd wel heel erg op één persoon wordt gespeeld. Dan kom je b.v. die maandag na de tentoon stelling op het terrein en je ziet dan de afbraak van alles wat er was. Het is weer voorbij en je hebt wel even een gevoel van leegte, van niet goed raad weten, met jezelf. Z^o'n Z.L.M. gebeuren trok dat nou in het verleden ook veel mensen van buiten de land bouw? Wim schudt spijtig het hoofd. Dat viel tegen. Het werd ten onrechte toch altijd door velen te scherp gezien als een landbouwaktivi- teit. Natuurlijk tijdens zo'n concert in de kerk kregen we wel anderen dan agrariërs! Maar op de tentoonstellingsterreienen viel het tegen. Daar tegenover stond dat het vooral in het verleden een enorre belangstelling van de eigen mensen had. Filmbeelden uit die periode laten b.v. zien hoe sterk Walcheren reeds vertegen woordigd was. De meesten waren nog in kle derdracht. Een prachtig gezicht al die witte mutsen, tussen die donkere pakken, 't Was ook een echt Zeeuws gebeuren. Vanuit Brabant Wim in zijn besneeuwde tuin hoopt weer op een goede afloop, maar voor alles op heel goed weer straks in juni bestond er minder belangstelling, uiteraard was het toen ook nog de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. In Aardenburg hadden we een rijtoer door het Kringgebied. Er namen 190 auto's aan deel en 60 bussen. Het werd een stoet van 7 a 8 km. lengte. Zoiets kon toen nog. De verkeerstechnische situatie laat het nu niet meer toe. Het demonstreert wel de enorme eigen belangstelling. Zo'n rijtoer organiseren was een ander punt. Ik ga er toch prat op dat we nog nooit te laat zijn vertrokken. Voorop reed dan de kringvoorzitter met de Z.L.M. voorzitter en de kommissaris der Koningin. Je passeerde ieder dorp waar een Z.L.M. afdeling was. Kin deren stonden langs de route en zwaaiden met vlaggetjes. Denk je dat eens in tijdens een mooie zomerdag. Je was dan trots datje een Z.L.M.-er was! poten zetten. Alles moet tot in de puntjes zijn geregeld, iedere stap die zij moet doen is ge pland. Iedere deur die open of dicht gaat is ge smeerd. Dan komt men van de overheid pols hoogte nemen om te kontroleren of het alle maal goed is geregeld. Wel blijkt dan dat later de Koningin het zelf soms helemaal anders doet dan in het draaiboek stond, of dat ineens door de nervositeit van het ogenblik de voor zitter een verkeerde route begint te lopen. Je holt er dan links en rechts achter aan om zo snel mogelijk weer iets te improviseren, zodat het toch allemaal weer goed komt. In 1946 toen de Z.L.M. meer dan 100 jaar be stond verschaan ook het gedenkboek van professor Bouma over de geschiedenis van de Z.L.M. Dit was een mooie gelegenheid om Koningin Wilhelmina een eerste exemplaar aan te bieden. We hadden in feite maar twee exemplaren, keurig gebonden in een perka menten kaft. Een ervan was voor dhr. Mans- holt, die in die tijd minister van landbouw was. Tijdens de eerste dag zou hij spreken en na afloop werd hem een gedenkboek aangeboden. De tweede dag kwam de Koningin. Tijdens de rondgang over het terrein, vlak voordat het moment aanbrak dat aan haar het gedenkboek zou worden overhandigd, ontdekten we dat haar boek nog op het Landbouwhuis te Goes lag. Goede raad was duur, lacht Wim. Ineens kreeg ik een idee. Ik rende naar de auto van Mans rok. Zijn chauffeur zat er toevallig. Geef me onmiddellijk dat gedenkboek, daar! Gelukkig lag het boek achter in zijn wagen. Verbouwe reerd overhandigde die chauffeur mij het boek. Als een haas rende ik weer terug naar het hoge gezelschap om daar net op tijd aan te komen. Z.L.M. sekretaris ir. Dorst kon, alsof er niets aan de hand was, hare majesteit het boek overhandigen. Improviseren is dat, lacht Wim. Later werd aan Mansholt de zaak uitgelegd en kreeg hij eigenlijk het boek dat voor hare Ma jesteit de Koningin bestemd was. riep hij en toen op de meest natuurlijke wijze bluste hij sissend het vuur. Wat ze later met die stoel hebben gedaan weet ik niet meer hoor, zegt Wim. Maar het verhaal heeft waarsphijn- lijk een langer leven dan het meubelstuk. Enthousiast, dat waren we allemaal. Ik weet nog dat we tijdens een rijtoer na een kwartier een hevige botsing hadden. De rijtoervoorziiter was zo heftig aan het uitleggen hoe het overal in elkaar zat in zijn streek, zonder te letten -op de auto die voor hem reed- Die moest remmen en met een klap zat zijn wagen in elkaaT en moest hij overstappen, en de brokken achter laten. Wim heeft steeds veel van zich zelf gevergd, maar ik deed het graag, zegt hij gauw. Ook zijn vrouw Annie onderschrijft die mening. Soms mopperde ik wel eens hooT zegt ze, want die tentoonstellingen vallen altijd in juni. Een maand dat wij verschillende verjaardagen en andere gedenkwaardige dagen vieren. Daar was natuurlijk nooit geen tijd voor. Maar toch is er altijd genoeg tijd overgebleven voor an dere hobbies, zoals reizen, naar vreemde lan den, speciaal om daar de bevolking beter te leren kennen. Lezen doe ik graag, maar ook ben ik graag met mijn handen bezig. Wel is bet belangrijk dat Annie achter Wim staat als hij m het drukst van de tijd voorde afwerking van de tentoonstelling staat. Met plezier hoor; lacht ze, alleen moet ik hem natuurlijk wel eens een beetje intomen. Overigens vind ik het nog altijd grappig dat ze eens naar me hebben gezwaaid alsof ik de vorstin was. Ik ging toen met een taxi naar het tentoonstellingsterrein. Zo'n zwarte wagen, net even voordat men de intocht van de koningin verwachtte, verwekte natuurlijk hier en daar verwarring. In Goes en op de weg daarheen, werden we al toegezwaaid. Eenmaal op het tentoonstellingsterrein, riep iedereen, ja, daar is ze... de koningin! Nou ja, ik was het.... en ik heb nog terug gezwaaid ook, zegt Annie, met een guitige glimlach. Wim vindt het jammer dat de Federatie het Landbouwwerktuig geen medewerking aan het evenement kon verlenen. Dat wil niet zeggen dat ik er geen begrip voor zou heb ben. De situatie met vroeger is ook danig veranderd. Toch is het zuid-westen wel een gebied, waar voor de machinehandel beslist wel wat te verdienen zou zijn. De volgende dag, 24 juni, vindt dan "De Zeeuwse Dag van het Paard"plaats. Steeds meer liefhebberij komt er voor de paarden fokkerij en sport, dus dat belooft ook heel wat. Uiteraard vinden deze beide evene menten ook plaats op het tentoonstellings terrein in de Wilhelminapolder. Ben je dan uitgekeken op koeien en paarden, dan biedt de rest van het terrein nog talloze mogelijk heden voor verpozing en vermaak. H et middagprogramma van vrijdag en zaterdag staat natuurlijk nu nog niet hele maal vast, maar toch kan reeds worden ver meld dat er o.a. een wedstrijd windhonden- rennen zal plaatsvinden. Vooral in Enge land zijn ze daar gek op. Het meest aan trekkelijke is dan dat je er tegelijkertijd een weddenschap bij af kunt sluiten. Helaas niet in de Wilhelminapolder. Verder zal naar alle waarschijnlijkheid ook een kleiduiven- wedstrijd worden gehouden. Erik Swinkels, die een zilveren medaille won tijdens de Olympische Spelen te Montreal, zal als er niets meer tussen komt acte de presence ge ven. getoond wat er nodig is bij de moderne aardappelteelt. Bijzondere aandacht zal daarbij worden geschonken aan de voor lichting over de bestrijding van "aardappel opslag". Het IMAG heeft hieraan reeds verschillende onderzoekingen besteed en te vens een machine ontworpen die de achter gebleven kriel kan kneuzen. Zoiets belooft een zeer leerzame aangelegenheid ie wor den. er der is er wederom een belangrijke bij drage voor de filatelisten. Plattelandsvrou wen, Plattelandsjongeren de Provincie Zee land, en nog vele andere organisaties en .in stanties zullen er voorlichtingsstands heb ben. Ofschoon de organisatie nog niet hele maal is afgerond, kan wel worden vermeld dat er verder nog een congres zal plaatsvin den in Goes en ook een concert, met aIs bijzonderheid dat de musici allen uit Zee land zullen komen. Kijk, als ik nou ook nog mooi weer zou kunnen bestellen dan was .ik helemaal klaar zegt Wim. Dat kan niet, wat ik natuurlijk nu al wel kan vragen is of iedere Z.L.M.-er die twee tentoonstellings- dagen vrij houdt en probeert te komen. We moeten er weer een Z.L.M .-familiefeest van maken. En laat het vooral ook voor de leden in Noord-Brabant een trekpleister zijn. Af standen spelen immers geen rol meer. We horen er allemaal bij. O ngetwijfeld zult U in de komende tijd iedere keer meer horen over de tentoonstel ling. De Z.L.M. treedt naar buiten. De Z.L.M. dat zijn niet zo maar een paar hoofdletters van een afkorting. Welnee, de Z.L.M. dat zijn de leden allemaal bij elkaar. Op 23 en 24 juni kunnen we laten zien dat ondanks dat de groep agrariërs steeds klei ner wordt, hun onderlinge binding en saamhorigheid nog onverbrekelijk sterk is1! 13 Weinigen zullen het grote spektakel met de honderden trekkers vergeten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 13