Wim C. Sinke manifesteert de voorde 19e keer!! z.l.m. w at moet je brengen tijdens die tentoon- stellingsdagen! Kijk we hebben er op één uit zondering na altijd ook de levende have bij betrokken. Dat wordt enorm gewaardeerd. Eén keer is dat niet gebeurd, zegt Wim. Dat viel bijzonder slecht bij het publiek. Landbouw werktuigen was ook altijd een grote trekpleis ter. Vooral in vroeger dagen toen de mobiliteit van de bevolking nog niet zo groot was, funk- tioneerde zo'n werktuigententoonstelling dui delijk als een voorlichtingsbeurs. M aar zo'n manifestatie kpmt niet uit de lucht vallen. De organisatie vereist heel wat voorbereidingen. Denk en plan werk. Kontak ten die gelegd moeten worden. Kortom de bouwstenen voor het welslagen van een mani festatie moeten één voor één worden aange dragen en daarna dusdanig opelkaar worden gemetseld dat er een stevig bouwwerk ontstaat dat alle aktiviteiten van zo'n evenement veilig huisvest. V I k vind het nog altijd jammer, zegt Wim, dat we in Zeeland vroeger niet over een permanent tentoonstellingsterrein beschikten. Ik geloof nog steeds dat we in zo'n geval hier in Zeeland een vaste landbouwwerktuigententoonstelling zouden hebben verworven. Organisatorisch was het ook altijd een probleem want een nieuw terrein betekende datje nergens op terug kon vallen. Toch denk ik met plezier terug aan die wisselende situaties, die je dan samen met de enthousiaste inbreng van de kringtentoon- stellingssekretaris/voorzitter en zijn mensen weer wist op te lossen. D e laatste maanden voor de tentoonstelling zijn natuurlijk de spannendste. Eerst was alles nog papierwerk, dan begint het langzaam maar zeker uit te groeien tot werkelijkheid, dat dan zijn climax vindt tijdens de inrichting van de terreinen en de opening. Je moet in die periode ook heel gemakkelijk zelf beslissingen kunnen nemen. Gelukkig hebben in het verleden alle tentoonstellingvoorzitters en Z.L.M. voorzit ters me daarin altijd de vrije hand gegeven. Het zou ook moeilijk werken zijn wanneer je voor iedere beslissing eerst zou moeten overleggen. De Marinierskapel zou in Kruiningen optre den in de ring. Het regende pijpenstelen. Het publiek zat in de loodsen van de firma Meyer. Maar die mariniers moesten spelen. Dan moet je beslissen. Dat heb ik toen gedaan en binnen tien minuten had ik een provisorische oplos sing gevonden. O p 23 en 24 juni dit jaar wordt de Z.L.M. manifestatie gehouden in de Wilhelminapolder even ten noorden van Goes bij Wilhelminadorp. Dit moet wederom, zoals het in het verleden altijd is geweest een groot Z.L.M. feest worden. Het moet een ontmoetingspunt zijn waar leden van onze landbouworganisatie uit alle delen van het werkgebied elkaar kunnen treffen in een vrienschappelijke ontspannen sfeer. Zo is het altijd geweest! Je gaat er heen om op de hoogte te blijven van nieuwe ontwikkelingen. Te kijken naar de levende have die er wordt aangevoerd. Maar en dat is zeker zo gezellig je gaat er ook heen om elkaar weer eens te ontmoeten. Je kunt er koffie bij drinken, of een. glas goed bier bij vatten. Zulke dagen resulte ren in hernieuwde banden in nieuwe kennismaking met anderen uit streken in het zuid-westen. Met mensen die echter bijna allemaal dit met elkaar gemeen hebben, dat ze hun daaglijks brood met hard werken aan de natuur ontfutselen. Voorbereiden achter de schermen Veel ervaring Van kring tot kring leder jaar werd te veel Het weer spreekt ook mee Iets aantrekkelijks brengen Geen vast terrein Prima samenwerking De buitenstaander merkt hier nauwelijks iets van. Zulk voorbereidend werk gebeurt achter de schermen. Toch mag het best eens gezegd zijn dat Wim Sinke, werkzaam op het Z.L.M. sekretariaat, ook deze keer weer het leeuwen deel van de voorbereiding op zich neemt. H ij doet dat overigens met heel veel plezier en overgave. Ook doet hij dit niet voor de eerste keer. Ik heb intussen al acht Z.L.M. tentoon stellingen georganiseerd als tentoonstellingsse- kretaris. Ik heb meer met dit bijltje gehakt, waardoor je natuurlijk wel een hele hoop er varing opdoet, die me nu uiteraard weer goed van pas komt. De eerste tentoonstelling die ik mee hielp op zetten was gelijk ook een belang rijke, want toen werd het 100 jarig bestaan van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij her dacht. We deden dat in 1946, na de oorlog dus. Eigenlijk verjaarde de organisatie reeds in 1943, maar vanwege de bezetting konden we toen niets doen. Bij die tentoonstelling had ik nog niet het se kretariaat, dat werd destijds gevoerd door de heer Brusket. Wel kreeg ik meteen de smaak te pakken. Ik vond het een enerverende bezig heid. Na de oorlog was het nog de gewoonte dat er ieder jaar in een andere Z.L.M.-Kring een tentoonstelling werd gehouden. De Z.L.M. had - toen - negen kringen. TL o'n tentoonstelling die dan in een bepaalde kring werd gehouden had namelijk speciale bekoringen. De leden kwamen in grote getalèn uit de andere kringen om eens polshoogte te nemen hoe het er bij de gastheren uitzag. In die tijd was het nog veel meer één groot familiefeest, dan in latere tijden. Er was nog niet zo veel andere ontspanning. Tevens was de mogelijkheid van vervoer veel beperkter. Je kwam toen echt om het gebied eens te verken nen. Vele bussen en auto's reden dan over de wegen. Een ware Z.L.M. karavaan. Wim denkt nog met genoegen terug aan die tijd. Doordat je ieder jaar betrokken was bij een tentoon stelling in een andere streek leerde je natuurlijk enorm veel mensen kennen. Daar bleef het niet bij, er groeide ook vaak een gedegen vriend schap uit voort. Samen kwam je met de be trokkenen voor vele organisatorische proble men te staan. Ze werden altijd opgelost, maar dan was er vaak wel heel wat aan voorafge gaan. De bezoeker van de tentoonstelling merkte daar nauwelijks iets van. Zo hoort het trouwens ook vind Wim. an 1946 tot 1959 hadden we ieder jaar een tentoonstelling. Voor de Zeeuwse lezers bete-* kent dat weinig nieuws, maar onze Brabantse broeders zullen daar misschien toch wel van opkijken. Als ik me niet vergis, zegt Wim, dan plaatste de Z.L.M. zich hiermede toch wel in een uitzonderingspositie. De belangstelling was iedere keer weer groot, vaak groter dan de voorgaande jaren. Sommigen beweerden vooraf wel eens het tegendeel. Je kon er pas iets defenitiefs over zeggen wanneer alles achter de rug was. 't Viel altijd weer mee. Toch was het op den duur niet meer vol te houden om ieder M. van Wezel jaar terug te komen met een manifestatie, 't Werd gewoon te veel en te druk. In de eerste plaats had je natuurlijk je normale drukke winterwerk, daar was je nog niet eens mee ge reed of je rolde alweer in de voorbereidende aktiviteiten van de volgende tentoonstelling. Ook voor het organiserende kringkomité werd het op den duur te veel. De tentoonstellings voorzitter was vaak een praktisch boer, die be grijpelijk in de eerste' plaats om het welvaren van zijn eigen bedrijf moest denken. De tijd om dan daarnaast ook nog eens een tentoonstelling te helpen organiseren ontbrak. We zijn na overleg met het bestuur afgestapt van het rouleringssysteem en tevens werd be sloten om maar eens in de twee jaar meer naar buiten te treden. Op voorstel van de kring Tholen/St. Philipsland werd ook besloten om voortaan een vaste tentoonstellingssekretaris te benoemen. Nou dat werd ik dan, zegt Wim met een brede glimlach. Ik deed het graag en door de jaren heen had ik ook steeds meer ervaring en plezier erin gekregen. We hebben toen nog tentoonstellingen gehad in '59 te Aardenburg, in '61 te Kamperland, in '63 te Kruiningen en in '65 te Axel. Vervolgens kwam de grote jubileumtentoon stelling bij het herdenken van het 125 jarig bestaan van de Z.L.M. Dat werd een tentoon-, stelling die alle rekords brak. Een zeer zware opgave, maar tevens een klus die achteraf toch de meeste bevrediging gaf. Het werd een enorm gebeuren dat bij velen nog zeer levend in het geheugen ligt. Vervolgens hebben we in 1973 dan nog een keer een tentoonstelling ge had te Kamperland. Zo'n gebeuren moet goed voorbereid wor den. Je moet er ook proberen financieel zonder kleerscheuren uit te draaien. Dat is bij alle ne gentien tentoonstellingen die we na de bevrij ding hebben gehad op één na gelukt. Een keer hebben we 2000 gulden toe moeten geven. De anderen kwamen altijd» quite uit. Gemiddeld hebben we steeds toch tussen de 22 a 34 dui zend bezoekers kunnen begroeten. We zitten bij Wim thuis en kijken naar buiten, de zon schijnt in een besneeuwde tuin. Ja zegt hij, zonder goed weer kun je nog zo veel orga niseren maar met veel regen en wind blijven er altijd mensen weg. Zo'n gebeuren staat of valt met het weer. Maar we hebben ook ware spektakels gehad. Enorme openluchtspelen. Zo denk ik nog terug aan 1961 toen Karei Briels in Kamperland een show op touw zette waaraan militairen uit Roosendaal deelnamen, waarbij 24 straaljagers van de vliegbasis Woensdrecht over de hoofd en van de bezoekers daverden. Of wie zal het schouwspel van 400 tot 500 trekkers vergeten die over de duinen aan kwamen rijden;? Van zo'n Karei Briels heb ik veel geleerd, zegt Wim. Hij deed alles met een flair die aanste kelijk werkte. "Gratis straaljagers", hoor ik hem nog zeggen. Toch heb ik het direkt maar even gekontroleerd of het werkelijk gratis was. In Kamperland in 1961 werden er nog veel landbouwmachines vertoond. In het verleden ben ik wel eens gekonfronteerd met een nagekomen rekening van een rolletje prikkeldraad of iets dergelijks. Ik moest er echter niet aan denken dat ik nog eens een rekening zou krijgen van het overvliegen van 24 luchtmachtstraaljagers. Maar het bleek echt voor niets te gaan. Ik vraag me af of zoiets nu nog mogelijk zou zijn? 't Werd wel de grootste Z.L.M. show aller tij den. Grote gedeelten werden er door de T.V. uitgezonden. Maar we hebben ook de Amsterdamse Politie- kapel, de Johan Willem Friso Kapel en b.v. een optreden van Anton Geesink gehad. Vendel- zwaaiers, een elite esquadron van de Belgische Rijkswacht. Trekkerwedstrijden en nog vele andere zaken. Kulturele aspekten kregen ook altijd ruime aandacht. Zo hadden we in '61 het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder lei ding van Eduard Flipse. Ze speelden in een grote tent, het werd toch een uniek gebeuren. Later heeft Eduard Flipse nogmaals gediri geerd, nu het Antwerps Philharmonisch Orkest in de Groote Kerk te Goes. Daarnaast hebben we aandacht geschonken aan schilderkunst, archeologie, het zilveren zeeuwse sierraad en postzegelverzamelingen. Hoe het komt weet ik niet, zegt Wim, maar men 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 12