VWO It ui Vit Oil W w at een eigenaardige aanhef. Nou, zo eigenaardig is het niet hoor, want ik ben inderdaad zestig. Ik had natuurlijk ook vijf jaar kunnen wachten, maar nou vond ik dit het juiste tijdstip. Ten eerste omdat ik nu in staat ben om over "ouder worden" te schrijven, en ten tweede omdat zestig twee maal dertig is en dertig dé leeftijd was, waarvan ik het vreselijk vond om die te bereiken. En nu was ik zo benieuwd of ik het ook vreselijk zou vinden om het dubbele daarvan te overschrijden. Nee, hoor, niets van gemerkt. Daarom zet ik nu eventjes een denkbeeldige streep. Zoiets als Oud Jaar, maar dan zonder goede voornemens. Met dertig nam ik afscheid van mijn jeugd, en, eigenaardig genoeg, neem ik bij mijzelf iets van dat oude gevoel waar als mijn kinderen die leeftijd bereiken. Maar dat zeg ik dan niet. Daarnaa heeft geen enkele leeftijd me meer iets gedaan. Ik denk, dat dat komt omdat ik behoor tot het type, dat nooit om kijkt. Ik ben altijd benieuwd geweest naar hoe het later zou zijn wat mijzelf en het gezin betreft. Ik heb nooit behoord tot dege nen, die zo graag willen dat de kinderen nog "een tijdje zo klein zouden blijven". M evrouw U moet gewoon uw G.B.V. gebruiken". Stomver baasd keek ik de heer Naalden, sekretaris van de N.C.B., aan. "Ja", legde hij uit, "Gezond boeren verstand, daar kom je een heel eind mee". Inderdaad, zeker als je als vertegenwoordigster van een studiekring over de Nota Landelijke Gebieden, afge vaardigd wordt naar een hoorzitting van de R.A.R.O. (Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening). Deze hoorkommissie bestond uit enkele leden van de Stuurgroep Nota Landelijke Gebieden. In Etten-Leur waren dat: de heer D. Rijnders, ex- burgemeester van Amstelveen, Mr. J.P. Boersma (Gs-lid van Zeeland), Mr. P.C.E. van Wijmen, Drs. T.A. Bode en verder nog 2 ministeriëlevertegenwoordigers n.l. Mej.Drs. G.J. Laman en Drs. A.L. Vaandrager. De stuurgroep bereidt het advies van de Raad over de N.L.G. voor, dat zal worden uitgebracht aan de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Zij betrekt de inspraakreakties op de nota bij zijn werkzaamheden. In Noord-Brabant vonden de hoorzittingen in januari plaats. N.l. in Eindhoven en Tilburg. Naar Etten-Leur kwamen de vertegenwoordigers van de studiekringen: Roosendaal, Bavel en Almkerk. P. J. G. N. -nieuws E r is wel een belangrijk ding, vind ik, en dat is, dat je je bewust bent, dat het je plicht wel is om je geest zo lang mogelijk lenig te houden. Ten behoeve van je levensgezel en je kinderen en klein kinderen. Ben je zestig? AKTIVITEITEN-AGENDA volop in diskussie De Nota Landelijke Gebieden en Gezond Boeren Verstand r AFDELINGEN: 16 FEBR. - RAK - SCHOUWEN-DUIVELAND Een avond over "Wat is de RAK, PAK, het NAJK" in 18 FEBR. - RAK - DE BEVELANDEN Ekskursie Veurne te België o.a. veehoudersbedrijf. Ver trek 7.30 v.m. Opgave: M. Steyn, 01196-12359. 20 FEBR. - RAK - W. BRAB./THOLEN Kursusmiddag belasting. Om 13.45 uur in 't Cromwiel te Steenbergen. 23 FEBR. - GOES/NRD.-BEVELAND Ekskursie Kern-Centrale te Borssele. Stel ook kritische vragen t.a.v. nadelen kernenergie. Opgave: Janny Maris, 01180-27968, Cora v.d. Weele, 01108-551. Volleybal: We gaan weer trainen. Opgave bij Peter Kooistra, 01180-1570. 24 FEBR. - 'S HEER ABTSKERKE Grote toneeluitvoering in "Maranatha" te Heinkens- zand. "Een gast op de boerderij" (met bal na). 25 FEBR. - SCHOUWEN-DUIVELAND Schaatsen en 'n avondje kultureel. Opgave: 01114-1536 of 1117-368. PROVINCIAAL Film gespreksa vonden: 17 febr. afd. Tholen, thema: werkeloosheid; leiding: vormings kommissie. 10 mrt. afd. Oost-Z.Vl., thema: werkeloosheid; leiding: vor mingskommissie. 14 april afd. West-Z.Vl., thema: werkeloosheid; leiding: vor mingskommissie. 21 april afd. Zevenbergen, thema: werkeloosheid; leiding: vor mingskommissie. "V an te voren werden de afgevaardigden (uit elke studiekring 2) geinformeerd over de gang van zaken tijdens deze hoorzit ting. Dit vond plaats in het gebouw van het Landbouwschap in Tilburg. Onder de hoede van bestuursleden van de N.C.B., het Landbouwschap en medewerkers van het Provinciaal Op- bouworgaan Noord Brabant. Vooral de laatste hebben norm veel werk verzet dpor voorlichting, verslagen en praktisch heel de organisatie van de inspraak in Brabant. Per persoon waren 15 minuten beschikbaar gesteld. De eerste 5 min. moesten we een toelichting geven op onze schriftelijke reakties. Daarna werden door de leden van de hoorkommissie diverse vragen gesteld. Opmerkelijke dingen kwamen hier naar voren. O.a. uit de studiekring Bavel. In dit gebied stroomt het mooie riviertje het "Merkske". Aan de oevers hiervan liggen goede landbouwgronden. Vrijwel uitsluitend weilanden. Hierin bevinden zich ook enkele natuurgebieden. Bij elkaar ongeveer 60 ha. Nu zijn er plannen om-van deze hele streek een groot natuurgebied te maken van 650 ha. Dat wordt dus 60 ha na tuurgebied 590 ha goede landbouwgrond. Men probeert zelfs 650 ha aan te kopen. Het valt niet te verwonderen dat de spreker dit wel erg voorbarig vindt. Wat hij echter nog erger vindt is het volgende: In 1956 is in Baarle-Nassau een ruilverkaveling aan gevraagd. Deze heeft 3 x op de urgentielijst gestaan en is er telkens weer afgevoerd door de natuurbeschermers. Nu is men echter eindelijk definitief aan de voorbereidingen begonnen. Maar nu wil men dit gebied uit de ruilverkaveling houden. Aangezien het aankoppelen hiervan een strook vormt langs de Westelijke en Noordelijke kant van Castelré wordt Castelré hierdoor van het ruilverkavelingsblok afgesneden. Er wordt nu in totaal 1150 ha buiten de ruilverkaveling gehouden. Als men dan nog weet dat deze gehele gemeente 7800 ha beslaat, inklu- sief bebouwde kom. bos en rekreatiegebieden, dan kan men heel goed begrijpen dat de afgevaardigde aan het eind van zijn Samenwerking: Tussen de drie plattelandsjongerenorganisaties de NCPJ (Christelijke), de PJGN (algemeen) en de KPJN (katholiek) bestaan vele banden. We hebben ongeveer dezelfde werk zaamheden, we richten ons op dezelfde groepen jongeren van het platteland. Het ligt ook voor de hand dat er op vele fronten wordt samen gewerkt. Vooral op het gebied van agraries jongerenwerk zijn er vele samenwerkingsvormen, b.v. het NAJK (Nederlands Agra ries Jongeren Kontakt), de gezamenlijke kursuskommissie, de Stichting Uitwisseling, de Stichting T.L.J.W. Technies Land bouw Jongerenwerk), het ploegcomité, veebeoordelingswed- strijden enz. Ook op het gebied van het algemeen werk kennen we enige samenwerking: gezamenlijk hebben we een projekt ontwikke lingssamenwerking, er bestaat een 3 CJO-overleg (een maan delijks overleg tussen de drie dagelijkse besturen). In het laatste jaar zijn er veel diskussies geweest over de wense lijkheid van een verdergaande samenwerking. Als voordeel daarvan wordt gezien datje effektiever zou kunnen werken, een slagvaardiger beleid zou kunnen voeren en geza menlijk sterker zou staan. De diskussies daarover zijn aanvankelijk alleen in het 3 CJO- overleg gevoerd Langzamerhand rijpte echter het inzicht, dat dergelijke belangrijke beslissingen door een grotere groep uit de organisaties gedragen moeten worden. Daarom presen eerde het 3 CJO-overleg in augustus 1977 een diskussienota Samen werking die in de drie organisaties besproken kon worden. Daarnaast werden er een aantal gezamenlijke bijeenkomsten voor de besturen gepland. De eerste bijeenkomst vond plaats op 10 mrt. afd. Sprang-Capelle, thema: reklame, leiding: Kees Schipper. Ledenweekenden Tholen: 28, 29, 30 april, te Aardenburg, thema: vooroordelen. Bladel: 5, 6, 7 mei, te Aardenburg, thema: werken met video. Goes/Nrd. Bev.: 14, 15, 16 april, te Aardenburg, thema: werken met video. Juweel: De winnende toneelspelende afdeling: op 18 maart in de Koorenbeurs te Bergen op Zoom. Redaktiecommissie rouwen voor Zeeland .W. de Jonge-Jansen, betoog de verzuchting slaakte: "Wij hebben niets tegen natuur bescherming maar wel tegen natuurbeschermers". O een vraag van Mr. van Wijmen: "Als de boer nu een goede overeenkomst met goede financiële voorwaarden kan afsluiten? Is dit dan aanvaardbaar voor een landbouwer?", schoot een van de afgevaardigden als een haas van zijn stoel. Fel reageerde hij met: "U bent advokaat? Wat vindt U ervan als er in uw vak nog meer beperkingen opgelegd worden daner nu al zijn?" Duidelijk kwam hier naar voren dat praktisch geen enkele boer een goed woord heeft over beheersovereenkomsten. "Wij als landbouwers zullen de mouwen opstropen om te werken en het lijkt met ook om ons te weer te stellen als de landschap sparken ons bedreigingen", besloot de afgevaardigde uit de groep Roosendaal. En nu wij maar hopen dat er straks in Den Haag rekening wordt gehouden bij het ontwerpen van de nieu-< we wet met ons: "Gezond Boeren Verstand". R.S. E n nu ben ik dan zestig en ga ik eens expres omkijken. Er zijn geloof ik heel wat mensen, die het vreselijk vinden, na een bepaalde leeftijd, telkens weer een jaar ouder te worden. Ze zien zich al aftakelen. Nu kunnen ze alles, voelen zich geweldig, ga zo maar door, maar dén: Brrr. J^. Is ik dan zo terug zie, dan wil ik daar eens tegenover stellen, dat er geen enkele leeftijd is, waarop je alles kunt watje zou willen. Kleine kinderen kunnen nog niet lopen, zich nog niet uitdruk ken, wat ze vaak genoeg duidelijk zicht- en hoorbaar hindert. 1 oktober. Deze dag was voornamelijk bedoeld als een onder linge kènnismaking van de drie organisaties, op welke punten vertonen we overeenkomsten, waarin verschillen we van elkaar. Er werd een inleidende diskussie gevoerd over een verdergaan de, samenwerking. Welke moeilijkheden zou je daarbij in je eigen organisatie heb ben. Op 16 en 17 december vond een gezamenlijk weekend plaats. Daarin is vooral aandacht besteed aan de uitgangspun ten, het beleid en de visie van de drie organisaties. Dit is erg belangrijk want als je de belangenbehartiging t.o.v. de ov rheid gezamenlijk wilt aanpakken zul je het over essentiële dingen wel met elkaar eens moeten zijn, anders word je tegen elkaar uit gespeeld. Gelukkig bleken we het over heel wat zaken goed eens te zijn: de volgende stellingen werden onderschreven Het agraries jongerenwerk en het algemeen jongerenwerk horen bij elkaar: het moet in één organisatorisch verband bijeenblijven; plattelandsjongerenorganisaties kunnen best gebruik maken van algemene voorzieningen zoals serviceburo's, als het om technische dingen gaat (films, verzekeringen, BUMA, kur- sussen). De echte begeleiding kan echter niet aan dergelijke instellingen worden overgedragen; landelijke organisaties hebben een belangrijke taak t.a.v. de coördinatie van het beleid van verschillende provincies; de begeleiding van beroepskrachten moet erop gericht zijn de vrijwilligers zover te brengen dat zij zelf met vrijwilligers verder kunnen werken. Meer problemen ontstonden er bij een eerste diskussie over mogelijke modellen voor de samenwerking. Weliswaar was het uitgangspunt voor iedereen hetzelfde (nl: zoveel mogelijk sa menwerken, maar ruimte laten aan ieders eigen identiteit) maar de praktische invulling van dat principe leek nogal versch llend. Over de verdere voortgang van de diskussie is afgesproken: dat er een praat papier komt over mogelijke samenwer kingsmodellen; dat dit papier in januari/februari in de drie organisaties besproken wordt; dat de resultaten van die diskussies aan ket 3. CJO-overleg worden doorgegeven; dat er op grond daarvan een definitief voorstel wordt ge maakt, dat in een derde gezamenlijke bijeenkomst op 11 maart ter bespreking wordt gebracht. En nou maar hopen dat het allemaal goed gaat. We zullen er uit moeten zijn voordat een aantal mensen gaat vertrekken, want anders moeten we weer van voren af aan beginnen. Grotere kinderen kunnen nog geen verantwoordelijkheden aan, die ze graag zouden willen dragen, wat ook leidt tot irritaties, humeurigheid, waar heel de familie van mag "meegenieten". De volwassene zou misschien (bijna) alles kunnen, maar ziet zich danig beperkt door vele plichten en verantwoordelijkheden jegens werk, gezinsleden, relaties enz. enz., om niet te spreken over de aan huis gebondenheid als er kinderen zijn. Ach, en de oudere mens is beperkt door lichamelijke ongemak ken, kwaaltjes hier en daar. Nu spreek ik uiteraard in alle gevallen over normaal gezonde mensen. Maar wat hebben die ouderen niet wèl, wat de jongere generaties nog moeten verwerven: doorgaans drukken er geen bijzondere verantwoordelijkhe den meer op je schouders, als daar zijn: kinderen, die nog opgevoed moeten worden, een baan, die zwaar kan druk ken, die je vaarwel gezegd hebt of binnenkort vaarwel zult zeggen. Ik geloof, dat er als je ouder bent heel veel dingen zijn, die eenvoudig minder zwaar gaan wegen. Je komt er als het ware boven te staan. Je leert de betrekkelijkheid van de gewichtigheid zien. Persoonlijk ervaar ik het als een enorme vrijheid, waar ik zeer gelukkig mee ben, want met die vrij heid kun je spelen. Dingen doen, waar je vroeger de kans niet toe kreeg vanwege die verplichtingen. Wat lijkt het me heerlijk om met pensioen te gaan, het roer om te gooien, te zoeken naar iets heel anders om je in te verdiepen. En dan niet ergens in Tibet of de Sahel omdat dat in de mode is, maar heel gewoon in het eigen huis te verwezenlijken. Dan kun je het ook lang blijven doen. Is het niet zalig om kleinkinderen te hebben? Ik ben er dol op. En ben weer benieuwd hoe ze dan en dan. en dan zullen zijn. Maar wat een vrijheid om niet meer de verantwoordelijkheid te dragen. Daarom is het ook belangrijk dat het als het ware van verre toekijkt. Je hoeft zelf niet meer. Laat hun ouders het maar doen, op hun manier heerlijk! Ja, ook voor hen want ik vind grootouders zeer belangrijk in het leven van een kind. Mits deze bij de tijd willen blijven. Dan bedoel ik niet, dat ze met de mode mee moeten op welk vlak dan ook. Ik bedoel dat ze oprechte belangstelling moeten hebben voor wat het kind beroert. De grootouder is de schakel met het verleden; dat verleden, dat voorbij is en dus geen funktie meer heeft anders dan de histori sche, voor de nieuwe tijd, die andere eisen stelt. Ik ben altijd nieuwsgierig geweest naar later. Zo was ik ook benieuwd hoe ik zou zijn als ik zestig werd. Ik geloof wel. dat dat belangrijk is, En zo ben ik nu al bezig met de tijd. dat er een punt achter mijn levensverhaal zal komen. Ik probeer vrienden te worden met de dood. Daar heb ik tijd voor nodig. Ik hoop. dat het me zal lukken, in mijn strijd. Het bevrijdende voor de oudere mens is dat wat eens leek te hinderen niet meer van belang blijkt te zijn dat wat eens scheen zo nodig te moeten niet meer hoeft dat je aan wat eens "zo hoorde"-met vreugde je schoenen afveegt dat je volledig en vrij kunt zijn die je bent. Erg om ouder te worden? Ben je zestig! L.H.G. van den Hoek - Maclaine Pont. i onder redaktie van de A I Bond van Plattelandsv: \jê en Brabant Redaktieadres: Mevr. Bosdijk 1. Wissenkerkc tel.: 01107-610 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 23