Berichten voor de samenleving M omenteel wordt er gewerkt aan een wijziging van de warenwet. Het doel daarvan is vooral meer mogelijkhe den te scheppen voor het vermelden van gegevens over aard en eigenschappen van de diverse produkten:, de zogenaamde informatieve etikettering. Omdat ik nu juist vorige week ervoor gepleit heb de konsument nauwer bij de problematiek van de land- en tuinbouw te betrekken bracht dit bericht over de warenwet mij op een ideetje. „ZEGGE EN SCHRIJVE" iTi it* zuidelijke landbouw maatschappij 1 VRIJDAG 17 FEBRUARI 1978 66e JAARGANG - NO. 3419 z.l.m land- tuinbouwblad Binnenkort zal de grote ruilverkaveling" Het Land van Heusden en Altena" en die van Altena-West en de Noordwaard, beter bekend als de Biesbos officieel beëindigd worden. Sinds de procedure op gang kwam en straks als de plaatselijke kommissies, officieel hun taak beeindigen zijn er bijna twintig jaren verlopen. Toen ging het om een gebied dat niet meer met de moderne ontwikkelingen in de pas kon lopen. Nu betreft het een streek die voorop gaat als het om efficiente bedrijfsvoering handelt. Dat alles is geschiedt zonder dat de streek aan karakter heeft ingeboet. Meer hierover op pagina 12 en 13. Als er nu toch een heel verhaal - wat op zichzelf een goede zaak is - op allerlei produkten komt te staan, dan moet het ook mogelijk zijn op daarvoor in aanmerking komende produkten (melk, suiker, groenten, brood, aardappelen eet.) te vermelden wat de kostprijs is geweest voor de boer èn wat de prijs is die de boer daarvoor gekregen heeft. Een andere mogelijkheid zou zijn wekelijks een kosten/opbrengsten overzichtje te publiceren in de dag bladen. Ik denk dat dat een ware onthulling zou zijn voor veel consumenten. Nee hebben we, ja kunnen we wel licht krijgen. In ieder geval is dit het uitzoeken waard Grondpolitiek 1De grondpolitiek blijft volop in de belangstelling staan. Dat is ook weer gebleken bij de behandeling van de landbouwbegroting vorige week in de tweede kamer. Ondanks alle (verhitte) discussies is echter nog steeds niet duidelijk wat het precies gaat worden. De onzeker heid duurt dus onverminderd voort, met alle gevolgen vandien voor de ontwikkelingen op de grondmarkt. Uitgezonderd het K.N.L.C. zijn er in de georganis èrde landbouw nog nauwelijks uitgesproken standpunten te beluisteren. Laat staan dat het landbouwschap al zo ver is. Dat is wel zo jammer, omdat daardoor de kans toe neemt dat de regering (opnieuw) als eerste met plannen gaat komen. Vergeet echter niet dat ook in de politiek de eerste klap een daalder waard is. Het gebeurt naar mijn smaak toch al veel te vaak dat de georganiseerde land bouw met andermans plannen gekonfronteerd wordt. Het is daarom zaak dat de georganiseerde landbouw op het stuk van de grondpolitiek nu eens als "eiser" op gaat treden. Opschieten dus. In dit nummer o.m. De pachtwet in de praktijk pag. 3 K.N.L.C. Kommentaar peg- 4 Beleidsdebat landbouwbegroting pag. 5 Nieuwe methode aardappelpootbed maken pag. 6 Stikstofonderzoek en de graanopbrengst pag. 7 Stikstofbemesting van akkerbouwgewassen pag. 8 Een goede start voor elk gewas pag. 9 Onderzoek krachtvoeropname in de melkstal pag.11 Ook de ruilverkaveling Koewacht beëindigd pag. 13. Prijsvergelijking van rundveevoeders pag. 14 Rundergriep en de tegenmaatregelen pag. 14 Tuintips pag. 15 De Canadese boer klaagt pag. 16 Tuinbouwkommissie der Z.L.M. vergaderde pag. 17 Tuinbouwklanken pag. 19 2. Het zwaartepunt van de discussie over de grondpoli tiek ligt op het ogenblik vooral op de landbouwkundige toetsing bij de overdracht van de landbouwgronden. De Z.L.M. heeft zich daarbij op de meeste punten aangeslo ten bij het K.N.L.C.-standpunt. Op met name één punt neemt de Z.L.M. een genuanceerder standpunt in Ook partime boeren moeten de kans hebben om (weer) een volledige arbeidsplaats in de land- en tuinbouw in te gaan nemen. Als aanvullende maatregel wil de Z.L.M. boven dien de eis stellen dat men minstens over enkele jaren praktische ervaring in de land- en tuinbouw dient te be schikken. Inderdaad een praktische oplossing. 3. Door al het gepraat over landbouwkundige toetsing zou je bijna vergeten dat de grondpolitiek nog meer om het lijf heeft, nl. het voorkeursrecht van de gemeenten en de gebruikswaarde. De gebruikswaarde is inmiddels al achterhaald. De huidige regering heeft dat blijkbaar ook begrepen en daarom spreken we nu over de verkeers- waarde-min-wat dat ook zijn moge. Ook hier geldt dat daarover snel duidelijkheid moet komen. Ten aanzien van het voorkeursrecht van de gemeenten wil de huidige re gering in ieder geval de door de georganiseerde land bouw bepleitte zgn. koopplicht invoegen in het wetsont werp. Dat is zonder meer een enorme verbetering. Per soonlijk blijf ik echter mijn twijfels houden over de nood zaak van zo n voorkeursrecht. In ieder geval is die nood zaak voor mij nog niet voldoende aangetoond. Meestal komt men met extreme voorbeelden aandragen die dan als "bewijs" moeten dienen. Zouden dergelijke excessen ook nodig zijn geweest als de gemeenten een slagvaardiger aankoopbeleid hadden ge voerd? 4. A propos: In mijn streven naar een brede plattelands organisatie lig het wellicht op de weg van de land bouworganisatie^ om een cursus planologie te organi seren voor gemeenteraadsleden. Zoet water V orige week is zonder veel ophef de zgn. kommissie voor zoetwater voorziening Zuid Vyest Nederland gein- stalleerd. Deze kommissie die door het landbouwschap op initiatief van de Z.L.M. is ingesteld heeft tot taak de mo gelijkheden voor een betere zoetwatervoorziening in ge heel Zuid West Nederland te onderzoeken. Voorzitter is de heer A.J.G. Doeleman. Voldoende bruikbaar zoet wa ter is natuurlijk van enorm belang voor de land- en tuin bouw. De kommissie staat dan ook voor een uiterst be langrijke taak: Ik herinner me nog dat de vorige minister van verkeer;en waterstaat bij gelegenheid verzekerde dat bv. het (toekomstige) Zoommeer voor de landbouw bruikbaar zoet water op gaat leveren. Tijdens de hoorzit tingen over de aanleg van de Oesterdam (tussen Tholen en Zuid Beveland) werd dit echter weer betwijfeld. Een voorbeeld voor welke taak de kommissie Zoet Water zich gesteld ziet. Ik wens de kommissie alle sterkte toe. Tot slot K. rantenbericht: "de vereniging tot behoud van natuur monumenten lijdt onder toenemend gebrek aan finan ciën Het beheer van de terreinen is te duur. Er word naar goedkopere methoden gezocht. Begrazing biedt waar schijnlijk mogelijkheden". Kijk dat hebben de boeren nu altijd al gedaan. Gratis. Oggol.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1