Van der Stelt: Eigen belang geen voorrang Ruilverkaveling Koewacht beëindigd D oor een uitspraak van de Arrondissementsrechtbank te Middelburg op 23 november 1977 werd de lijst van gelde lijke regelingen voor de ruilverkaveling Koewacht geslo ten. Daarmede werd de laatste en tevens kortste fase van de ruilverkaveling ingeluid: het voor iedere eigenaar nauwkeurig berekenen van zijn kosten, in de ruilverkave- lingswet aangeduid als ruilverkavelingsrente. Deze werk zaamheden werden in de maanden november en december van 1977 uitgevoerd. D e wijze waarop voorheen de landbouwpercelen moesten worden bereikt, liet veel te wensen over. Veel transport verliep over onverharde onderbanen langs dijken of over onverharde dreven. Veel is er in dit opzicht verbeterd. In totaal werd 80 km weg verbeterd of nieuw aangelegd. Desondanks is er nu gemid deld per ha minder weglengte aanwezig dan voorheen: deze lengte kon worden teruggebracht van 35 m tot 24 m. De sterke samenvoeging van percelen tot qrote kavels heeft hierin uiter aard een belangrijke rol gespeeld. H et siert de Plaatselijke Kommissie dat zij met veel inzicht ook in de niet-agrarische waarden die het gebied bezit, te werk is gegaan. Naast het (moeten) ontzien van de gebieden, die tevo ren als te handhaven natuurterreinen waren aangemerkt, heeft zij op eigen initiatief veel aandacht besteed aan het verfraaien van het landschap. In totaal werd 130 ha bos aangelegd op plaatsen, die zich daartoe op basis van een nauwkeurige afwe ging van landschappelijke en landbouwkundige aspekten leen den. Binnen deze elementen van groot formaat werden, ver spreid over het gebied, bovendien 20 boerderijen van een erf- beplanting voorzien. Het jonge groen is groeiende en zal jaar lijks aan waarde toenemen. T oen in 1966 de stemming over de ruilverkaveling plaatsvond, werd medegedeeld dat de totale kosten exklusief boerderijen- bouw, landschapsplan en rekreatieplan, 14,2 miljoen zouden bedragen. Vriend en vijand hadden daarover hun eigen ge dachten. Inflatie, loon- en prijsstijgingen; de werkelijkheid zou wel wat of veel duurder uitpakken. Resultaat? De totale kosten hebben 13,5 miljoen bedragen! Dus ook op dit punt geen klacht te horen. t en van de kommissieleden is de heer van der Stelt. Hij is nu 75 jaar! Toen we er twintig jaar geleden aan be gonnen was de toestand in Nederland wel even anders. Van inspraak had men nog niet zoveel gehoord. Ik moet zeggen dat hierdoor de procedure wel vlot verliep. Waarmee ik overigens geenszins de bedoeling heb om te beweren dat inspraak slecht zou zijn. De daad is nu aan de praktijk l andinriehting G»es Verkaveling Ontsluiting Waterbeheersing Landschap Kosten Zittend geheel links is de beer van der Stelt, de andere personen zijn leden van de Plaatselijke kommissies (3) de vertegenwoor digers van de drie CX..O.'s, vertegenwoordigers van het kadaster landinrichting en kuituur-technische dienst wegen. Vroeger zag het er zo uit; 22 km verhard, 26 km semi- verhard en 109 km onverhard. Dat is teruggebracht tot 90 km verharde weg, waarbij tegelijkertijd alles prima ontsloten is. In de oude situatie was de kavelindeling een gezellige legpuzzel met zo'n 2580 kavels. Nu kan met efficiënt werken op 850 kavels. Het heeft alles bijelkaar 35 miljoen gekost, daarvoor is een rijksbijdrage gekomen van ruim 30 miljoen, waardoor de gezamenlijke eigenaars nog bijna 5 miljoen moesten betalen hetgeen neerkomt op een ruilverkavelingslast van 50,— per jaar gedurende dertig jaar. 't Is een zegen voor dit gebied geweest, daar is iedereen het over eens. Sommigen hebben er nu al geruime tijd van kunnen profiteren. Zij behoorden tot de eersten die in het ruilverkavelingsplan werden opgenomen. Van de ene kant hebben ze daar natuurlijk wel een voordeel van, want ze moeten nu pas gaan betalen. Maar aan de andere kant is er ook een nadeel. De ontwikkelingen in de land bouw staan niet stil, wat vijftien tot tien jaar geleden als modern gold dat is nu soms weer al verouderd, denk maar aan het verschijnsel ligboxenstal. Toch, als je het bekijkt dan is het door de bank genomen voor iedereen goed op zijn pootjes terecht gekomen. De kosten die gemiddeld op 90,— per ha voor Heusden en Altena liggen en gemiddeld 50,— per ha voor de Biesbos zijn te dragen. Toen destijds de verkaveling werd gestemd stonden deze bedragen al min of meer vast. ledereen weet wat er op financieel gebied in de laatste vijftien jaar is veranderd. Die 90 gulden van toen zij niet meer de 90 van nu. Intussen ben ik met boeren opgehouden. Mijn bedrijf van 120 ha heb ik overgedragen aan mijn zoon. We hebben de gebouwen verplaatst. Vroeger zaten we tegen de dijk aan met de gebouwen^ Nu staat het midden in de polder. We hebben niet alle grond direkt rond het erf. Dat was niet mogelijk. Niettemin is de situatie bevredigend. Bij een verkaveling is het ook een kwestie van geven en nemen, op je eisen blijven staan levert soms voordeel op, maar 't vertraagt de gang van zaken wel enorm. Wanneer de heer van der Stelt met ons door het gebied rijdt en hij ons wijst op de vele veranderingen en verbeteringen dan blijkt wel dat van der Stelt blij is dat hij daar een aktieve inbreng bij heeft kunnen hebben. Gelukkig dat er zulke mensen,zijn. Mannen die vaak het eigen belang naar de tweede plaats drukken en het algemeen belang laten voorgaan. Dat we toevallig met de heer van der Stelt in kontakt zijn gekomen sluit onze waardering voor de an dere kommissieleden uiteraard niet uit. Van de oor spronkelijke kommissie zijn er tijdens de ruilverkave- lingstijd vijf overleden. Anderen namen hun plaatsin en ijverden verder voor het welvaren van het boerenvolk. In het z.g middengebied verrezen nieuwe modern bedrijven waarop de ondernemer met Het water in het land wordt nu volledig beheerst, destijds heerste het water en drukte haar stempel vertrouwen de toekomst tegemoet kan zien. op volk en streek B If- W.A. van Meegen Thans rest nog slechts het ontbinden van de Plaatselijke Kommissie. Deze Kommissie heeft voldaan aan haar wet telijke opdracht, die bestond uit het uitvoeren van de ruil verkaveling Koewacht. Daartoe werd ze in mei 1967 door Gedeputeerde Staten geïnstalleerd. Op vrijdag 17 februari 1978 zal ze - eveneens door Gedeputeerde Staten - van haar taak worden ontheven. Een bijzonder bewerkelijk "karwei" dat een oppervlakte bestreek van ruim 5200 ha, is daarmede opgeknapt tot tevredenheid van nagenoeg allen die erbij betrokken waren en dat waren ondermeer 1200 eigenaren en 650 Pit was bepaald geen overdaad om te pogen in de bijzonder slechte verkavelingssituatie verbeteringen aan te brengen. De percelen, toen nog 5700 in getal, waren slecht van voim. Per ha was er ca. 100 m sloot en per bedrijf werden gemiddeld 5 kavels geëxploiteerd. Bedrijven met meer dan 10 kavels waren echter geen zeldzaamheid. Thans is het aantal percelen terug gebracht tot 2700. Om dit te bereiken moesten 138 km sloot worden gedempt en 200 km worden gegraven. Reeds 4 jaar profiteert men nu van deze nieuwe situatie, die een doelmatiger gebruik van de grond mogelijk maakt. De taak van de Plaatse lijke Kommissie is in dit opzicht wat vergemakkelijkt doordat ze de beschikking had over - wat men pleegt te noemen - een grondpot. Zij had de vrije beschikking over bijna 300 ha eigen- domsgrond en 70 ha pachtgrond zodat ze niet op een are be hoefde te kijken. 125 ha werd verworven omdat het streven om verplaatsingen naar Oostelijk Flevoland te bewerkstelligen in 4 gevallen met sukses werd bekroond. De andere grond kwam ter beschikking door vrijwillige bedrijfsbeëindiging en afkoop van toedelings rechten. Moeilijker lag de situatie door euvel dat veel percelen in meer dere of mindere mate met wilde haver en kweek waren vervuild. Dit zou immers problemen kunnen geven bij de uitruil van percelen. Door de betrokkenen op de gevolgen te wijzen en door regelmatige beoordeling van de mate van vervuiling bleek bij de kavelovergang tot ieders geruststelling, dat de vervuiling sterk was teruggedrongen. .A. an de ruilverkaveling was een andere ingrijpende maatregel voorafgegaan: de koncentratie van polders en waterschappen. De ruilverkaveling Koewacht had zodoende van doen met slechts 2 waterschappen: het Axeler Ambacht en het Hulster Ambacht, hetgeen bestuurlijk en technisch grotere mogelijkhe den bood. Vooraf was reeds een raamplan gemaakt voor <ie afwatering van geheel oostelijk Zeeuws-Vlaanderen zodat bij de ontwikkeling van het waterbeheersingsplan voor de ruilverka veling hierop direkt kon worden ingespeeld. Duizenden hecta res, die vroeger te kampen hadden met wateroverlast zijn hier van bevrijd. Daarvoor moesten 77 km waterloop worden ge graven of verbeterd. Tezamen met de nieuwe kavelsloten en de bijna 700 km gelegde drainage beschikt het gebied thans over een systeem, dat de gewassen niet meer "met de voeten in het water" zet Het systeem is ook zodanig opgezet, dat het water dat in het vooijaar en in de zomer voorhanden is niet zomaar on gebruikt verloren gaat. Een aantal nieuwe stuwen voorkomt dit. Helaas is de hoeveelheid water, die 's zomers beschikbaar is, niet altijd en overal toereikend zodat de verdroging niet geheel kon worden uitgebannen. Bij de tervisielegging van de lijst der geldelijke regelingen was dit ten naaste bij bekend. Toen zijn op basis van een wat veilige raming aan iedere eigenaar de kosten medegedeeld. Thans is gebleken, dat de toen opgegeven kosten met een faktor 0,82 kunnen worden vernfenigvuldigd, zodat het einde van de rit ook nog een meevallertje in petto had. De Plaatselijke Kommissie heeft haar opdracht vervuld en meer dan dat. Het grensgebied tussen Zuiddorpe en St. Jansteen is opnieuw ingericht. Daardoor zijn nieuwe mogelijkheden ge schapen voor de landbouw. De daad is nu aan de landbouwbe drijven door op die nieuwe mogelijkheden in te spelen en er uit te halen wat er in zit. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 13