De ruilverkaveling Heusden/Altena en de Biesbos afgesloten M. van Wezel Even ter zijde! D e ruilverkaveling is voorbij. Het gedaver van buldozers, draglines, vrachtauto's en zandzuigers is verstomd. De landmeters, arbeiders en andere betrokkenen bij de direkte uitvoering zijn weer elders bezig. Er heerst wederom rust in het land van Heusden en Altena en in de Biesbos. De be zoeker die er niet eerder is geweest en niets van de historie, kent, zal het landschap aanvaarden als iets wat er zo altijd is geweest. Niets is minder waar. Maar is dat niet tegelijkertijd een kompliment voor de uitstekende afwerking van dit ge bied! Een opnieuw ingerichte streek die de rust weergeeft van een welvarend land waar het goed toeven is. Soms lijkt het wel eens of de overheid niets dan kritiek kan krijgen. Toch mag het ook wel eens gezegd zijn, dat deze landin richting waaraan de overheid in belangrijke mate heeft bij gedragen inderdaad de konkurrentiekracht en de produkti- viteit heeft bevorderd! R eeds van de aanvang af heeft men gestreefd tegelijkertijd met de uitvoering van de werken ook het landschap opnieuw aan te kleden. Daarin is men wonderwel Wie nu tijdens de zomer het gebied doorkruist zal onder de indruk komen van de beplanting. Om maar eens wat te noemen; er werden 10.000 bomen geplant, 150 erfbeplantingen, 35 ha populierenbos en verder plantsingels rond sportvelden, zwembaden en industrie terreinen aangelegd. Het totaal aantal geplante bomen en struiken bedraagt vele honderdduizenden. Daarnaast werd me dewerking verleend aan de Molenstichting bij het instandhou den en aanpassen van erven van de landschappelijk zeer be langrijke windmolens. De ruilverkaveling heeft ook grote in vloed op het woon- en leefklimaat. De werkgelegenheid is er door toegenomen, terwijl velen de streek uitkozen om er te gaan wonen. D e kosten bedroegen voor de gezamenlijke rechthebbenden na aftrek van de Rijksbijdrage ruim 24 miljoen gulden. De De Biesbos D e ruilverkaveling Altena-West en de Noordwaard, eigenlijk het Biesbos gebied beslaat een oppervlakte van 7000 ha. Hier lagen de problemen weer anders. Het geheel bestond uit een groot aantal verschillende polders. De waterlozing was afhanke lijk van eb en vloed en was gestremd bij langdurige hoge rivier standen. De bedrijven waren voor een groot deel alleen over het water bereikbaar, soms ging dit slechts bij hoog water. Hierdoor moest het laden en lossen dikwijls op de meest onmogelijke tijden gebeuren. Daarnaast was er voortdurend het gevaar van over stromingen omdat de kaden aan een maximum hoogte gebonden waren en het gebied tevens als vloedberging dienst deed bij hoge waterstanden. N u moesten er voorzieningen worden getroffen voor de be maling van alle gronden. De polders die alleen bij hoog water bereikbaar waren kwamen geïsoleerd te liggen. En zo waren er H et gebied is nu ook ontsloten. Voor de bedrijfsvoering een gunstige zaak, maar ook voor de bewoners betekende het een hele verandering. De grond is nu danig verbeterd. De drainage en de waterbeheersing zijn aangepast. Het land is beter be werkbaar waardoor er nu een ruimere keus van gewassen is. Door het veranderde peil ging een groot deel van de riet en griendkultuur verloren. Het landschapsplan heeft echter voor zien in het handhaven van nog bestaande griendbossen en het bebossen of als natuurgebied inrichten van het grootste deel van de overige kreekoevers buiten de vroegere bekadingen. Deze gronden zijn aan de Staat toegewezen zodat ze blijvend in stand gehouden kunnen worden. In totaal werd circa 200 ha bos in geplant. Er zijn nu gerekend naar het aantal km heel wat minder D e grote ruilverkaveling (19.500 ha) Altena-West, Noordwaard en Het Land van Heusden en Altena is nu definitief afgesloten. In december vorig jaar werd er een officiële streep onder gezet. De betrokkenen in deze gebieden kunnen nu beginnen aan een dertig-jarige aflossing van hun deel aan de totale kosten. M aar tijdens de ruilverkaveling werd het anders. Meer dan tweehonderd kilometer wegen werden er verbeterd of nieuw aangelegd. Daarnaast dienen als nuttige wegen voor land bouwkundige ontsluiting nog 100 km dijk en parallelwegen. Met de ontwatering was het ook niet zo best gesteld. Er waren maar liefst 32 waterschappen en 2 partikuliere polders. Het was een ingenieus systeem dat echter niet de broodnodige optimale waterbeheersing kon brengen. Nu is er één waterschap verdeeld in twee bemalingsgebieden met een totale oppervlakte van 13.600 ha. Een met een kapaciteit van 750 m3 per minuut en het andere met 680 m3 per minuut. Indien het nodig mocht blijken te zijn dan zou ieder gemaal de taak van de ander even over kunnen nemen. Om alles goed te laten funktioneren is er een totaal waterlopenstelsel van 325 km. Er bestaat ook een polder- peilenplan waarvoor het gebied weer is onderverdeeld in 40 regelbare vakken die door middel van stuwen ieder hun eigen peil hebben. Een aantal kleinere gebieden kreeg een speciale opmalingsinstallatie omdat daarjuist in de zomefhet peil on voldoende hoog kon worden gehouden. H et land werd voorheen doorsneden met circa 2000 km sloot. Een wirwafdie werd teruggebracht tot slechts 700 km. Hierdoor werd de kavelindeling zeer verbeterd. Ruim 10.000 ha werd er gedraineerd. Daarnaast werden 5000 ha komgrond zodanig verbeterd dat deze optimaal voor grasland konden worden be nut. Het aantal kadastrale percelen werd verminderd met circa 35%. Landschapsaankleding De kosten Een bijzondere ontwatering Het kost gemiddeld 50,— per ha Onbereikbaar Optimale waterbeheersing Toedeling en kavelindeling Vergroting en verplaatsing Va O p 3 maart zal het gehele ruilverkavelingsgebeuren ojji- cieel worden afgesloten met een receptie in het Wapen van Emminkhoven te Almkerk. Hier zal afscheid wordèn geno men van de plaatselijke kommissie. De leden van deze kommissie hebben heel wat werk verzet. Sommigen hebben er gedurende de gehele ruilverkavelingsperiode deel van uitgemaakt. Iets waar toch wel eens even bij stilgestaan mag worden. Deze mannen hebben vele uren van hun vrije tijd het algemeen belang gediend Heel vaak moest dat gebeuren terwijl moeder de vrouw geduldig thuis zat. Bovendien was het een taak waar je beslist niet veel rijker van werd. Maar ze hebben het met liefde en plezier gedaan. De bevolking mag hen er dankbaar voor zijn. Daarnaast mag zeker niet onvermeld blijven de inspanningen die werden betoond door de mensen van de kultuurtechnische dienst, het kadaster en de landinrichting. Een waar samenspel van mensen en diensten. Geen gemakkelijke taak om in een ruilverkaveling het iedereen naar de zin te maken. Toch is het hen gelukt. Het resultaat mag gezien worden. Ze mogen er trots op zijn, hun kinderen en achterkleinkinderen kunnen er dankbaar voor zijn. De verkavelde gebieden behoren nu tot de beste landbouw gebieden in Nederland Er waren in het begin nog wel eens tegenstanders maar die geven nu ruiterlijk toe dat zij zich toen vergisten. an de andere kant moet ook eens duidelijk gesteld worg den dat de zegeningen niet alleen ten goede zijn gekomen aan de agrarische bevolking, ook andere hebben er voordeel van. Het is een gebied geworden waar iedereen graag wonen wil. Vroeger was dit land een afgesloten gebied Niet alleen de grond is op de schop gegaan, maar om het plastisch uit te drukken ook de mensen zijn op de schop gegaan, aldus voorzitter Koekoek van de drie C.L.O. 's. vergroting. Daarnaast werden er ook nog eens 19 tuinbouwbe drijven verplaatst. betaling zal met ingang van 1 januari 1978 in de vorm van ruilverkavelingsrente gedurende 30 jaar plaatsvinden. Gemid deld zal dit per jaar 90,— per ha bedragen. Tot zover het gebied Land van Heusden en Altena. Toen het Haringvliet afgesloten zou worden en de werking van eb en vloed niet meer merkbaar was zou de situatie onhoudbaar worden' Prima wegen ontsluiten nu een gebied waar vroeger alleen maar een groot moeras te vinden was. meer problemen. De ruilverkaveling werd toen aangevraagd door het waterschap. De aanpassingswerken werden opgeno men in de ruilverkavelingsplannen zodanig dat een doelmatig gebruik van de grond mogelijk werd. Hiervoor moesten kreken worden afgesloten waardoor beide gebieden in een omringdijk kwamen te liggen. Er moest dusdanig bemalen worden dat alle polders ten allen tijde hun overtollige water kwijt konden. Er moesten wegen komen zodat ook alle polders steeds bereikbaar waren. Hierdoor veranderde tevens de hele waterschapsstruk- tuur. Waterlopen en wegen werden overgedragen aan het wa terschap. "De Brabantse Biesbos" en de gemeenten. Voor velen was dit aanvankelijk maar moeilijk te aan vaarden. Er moest haast gemaakt worden met de werken. Voor het Haringvliet dicht ging moest men in de Biesbos klaar zijn. Dat is gelukt. i Er zullen weinig of geen personen te vinden zijn die tegen die afbetaling van de kosten erg opzien. Bijna iedereen is er wel van overtuigd dat dit gebied niet zonder deze verkaveling verder kon. Wanneer er hier niets was gebeurd dan waren we in een verpauperde situatie terecht gekomen. Dan hadden we niet meer met onze tijd meegekund, aldus een veelgehoorde mening. H et is nu al bijna twintig jaar geleden dat de ruilverkaveling Heusden en Altena door de drie landbouworganisaties in het gebied werd aangevraagd. Ook toen was het merendeel van de agrariërs er al van doordrongen dat er wat moest gaan gebeuren. Tijdens de stemming bleek dat overduidelijk. Met vlag en wimpel kwam de toen grootste ruilverkaveling van ons land door de officiële procedure. Twintig jaar is een hele tijd. Er is hier en daar zelfs een nieuwe generatie boeren gekomen. Zij waren nog kinderen toen hun vaders besloten tot deze drastische ingreep. In die tijd was de streek verre van ideaal. Het midden gebied stond in najaar, winter en voorjaar steeds onder water. Je kon er niet komen dan alleen met een paar lieslaarzen aan. Een oord waar je slechts terecht kon met wat jongvee die het dan maar moesten doen met slecht gras en een drassige grond. We gen vond je cr nauwelijks. Wat onverharde banen met daarnaast diepe sloten. Soms kon je niet eens onderscheiden waar dit pad was, en liep je kans te verdrinken. Toen het plan van toedeling bekend werd kreeg de plaatselijke kommissie 582 bezwaarschriften te verwerken. Met ruim 80% van hen wist men overeenstemming te bereiken. De rechtbank wees de laatste vonnissen op 8 februari 1974, waarna het toede lingsplan vast kwam te staan. E r werd zoveel mogelijk gestreefd naar koncentratie van per celen. Hierdoor werd de ontmenging in de hand gewerkt. Vooral de veehouderij heeft hiervan profijt getrokken. Er werden nu 3000 stuks vee meer gehouden op circa 400 ha minder grasland. Maar ook de akkerbouw, fruitteelt en de tuinbouw konden onder betere bedrijfsomstandigheden gaan werken. Er was via het S. al 890 ha beschikbaar voor bedrijfsvergroting. Er werden 49 bedrijven verplaatst die geen 5 ha grond bijkregen. Verder konden ca. 130 bedrijven met een inbreng variërend van 10 tot 20 ha met totaal ca. 640 ha werden vergroot. Eveneens werden er nog een aantal bedrijven verplaatst zonder bedrijfs- Destijds vond je de gebouwen voornamelijk langs de dijken. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 12