met waarborg van de kwekers De wereldmarkt voor Landbouwprodukten groeit I n 1973 besloten de ministers tot een meer systematische aanpak bij het vast stellen en waarderen van de marktvooruitzichten op de betrekkelijk korte ter mijn. Minister van der Stee is van oordeel dat dit een gelukkig besluit is geweest, dat reeds zijn vruchten heeft afgeworpen. Zo is het een goede zaak dat b.v. besluiten van de VS-administratie om het tarwe-areaal in te krimpen - zoals vorig jaar genomen - is dit forum tijdens de vergadering van eind oktober 1977 op hun merities zijn getoetst. T enslotte memoreerde minister van der Stee de vrees van kuituurfilosofen dat de huidige maatschappelijke ontwikkelingen - waarin de wereldlandbouw en voedselproblematiek een belangrijk element vormt - zullen uitmonden in een situatie waarin het zal gaan om een keuze tussen "vrijheid zonder chaos" en een "van bovenaf opgelegde orde". Men behoeft in politieke zin niet liberaal of konservatief te zijn om het eerste: vrijheid zonder chaos, na te streven. Hij riep daarom op alle krachten hiervoor in te zetten. UIENZAAD Vraag Uw commissionair naar: PRODUSKIN Produktief, sterk, zeer uniform. Huid geschikt voor machinale verwerking. Voor lange bewaring. SOLO" Produktief, sterk, hard en hoog drogestofgehalte. Voor machinale verwerking en EXTRA lange bewaring. D. VAN DER PLOEG'S ELITE ZADEN BV Postbus 19 2990 AA BARENDRECHT/Holland tel. 01806-3277 telex 21517 ploeg nl. (MINISTERS VAN LANDBOUW VAN OESO-LANDEN BIJEEN) Goedkope aardappelen voor Britse industrie V.J* Niet alle uien zijn gelijk Jazeker, de ene ui is de andere niet. Neem de Augusta bij de (sterke) kop. Vroegrijp, maar dan wel met een veel betere huid dan de andere vroege selekties. Afkomstig van de kwekers die een totaal-assortiment uitbrengen. De helft van hun kosten in produktveredeling steken. Ui-ui Zoiets kweekt natuurlijk rente. Oók voor u. Neemt u maar eens de proef op de ui. Inlichtingen bij onderstaande adressen. Levering via uwzaadleverancier. De Groot Slot bv Postbus 16 - Heerhugowaard Telefoon 02207 - 10341 Jacob Jong bv Postbus 9 - Noord-Scharwoude Telefoon 02260 - 4041 DOORLOPEND TE koop gevraagd: alle soorten hooi, stro en mais en alle andere fourageproduk- ten. Kontante betaling. Fouragehandel J. van de Wege, lm- en Export fou- rage. Steenovens 2, Zaamslag. Tel. 01155-2133 en 1835. Te koop en te huur: di verse stortbakken 3 t/m 10 ton, nieuwe transpor teurs uit voorraad lever baar 6 tot 9 meter, 1 en 2 toerig, bandbr. 60 cm., 2 ventilatoren. Fa. Joh. Gunst, Ringbaan West 2, Goes. Tel. 01100 - 15351 na 18.00 uur 14141. Handelsmaatschappij Gorissen Someren B.V. vraagt steeds naar hooi, stro en voeraardappelen. Kontante betaling. Some ren N.Br. tel. 04937-2387 VERKOOP VAN dierge neesmiddelen in Zeeland. P.C. Louws, Duinweg 35, Zoutelande. Tel. 01186-1569. Verkoop - verhuur en re paratie KONGSKILDE, hetelucht-kanonnen McCULLOCH, bosrriaaiers 695,- kettingzagen 30 cm 405,- volledig beveiligd en trillingvrij. Fa. Franc- ke Hoek, tel. 01154-1264. i Ik zie de taak van de Organisatie voor ekonomische samen werking en ontwikkeling (OESO) op landbouwgebied en van de Landbouwkommissie in het bijzonderals van tweeërlei aard. In de eerste plaats als een analytische taak, d.w.z. het verdiepen van ons inzicht in de belangrijkste karakteristieken van de wereldlandbouw- en wereldvoedselvraagstukf^en. In de tweede plaats, en nauw daarmee verbonden, het zoeken van verantwoorde oplossingen voor de problemen, die daarbij op ons afkomen. Aldus minister van der Stee in een verklaring tijdens een vergadering van de "Landbouwkommissie van de OESO op ministerieel niveau", op 9 febr. j.l. te Parijs. De funktie van een ministervergadering is tweeërlei, n.l. - Ontmoetingspunt tussen de landbouwministers van agrarische import- landen (West-Europa, Japan) en die van de overzeese agrarische ex portlanden. - Het geven van oriëntaties aan de Landbouwkommissie op ambtelijk niveau. Instabiliteit landbouwmarkten We stuiten hiermee op het grote probleem voorde instabiliteit op de wereld landbouwmarkten. Drie jaar na een top in de tarweprijzen op de wereldmarkt, drie jaar ook na de Wereld Voedsel Konferentie was het prijspeil de afgelopen zomer op een zodanig laag niveau aangeland, dat opnieuw een toekomstig tekort in de wereldvoorziening dreigde. Daarna zijn de prijzen weer wat aangetrokken en is de dreiging gelukkig weer wat afgenomen. In dit verband noemde de bewindsman als een nieuwe faktor die tot de instabiliteit op de wereldland bouwmarkten kan bijdragen dat steeds meer landen en gebieden aan de wereldhandel gaan deelnemen. Na de USSR begint China, bij in eigen land optredende tekorten, zijn behoeften meer op de wereldmarkt te dekken. Maar ook ontwikkelingslanden worden, naarmate zij tot een zekere groei komen, nauwer met de wereldmarkt verbonden. De OPEC-landen zijn hiervan de laatste jaren een sprekend voorbeeld. Het einde van dit proces van het ontstaan van nieuwe handelsrelaties is nog lang niet in zicht. Als werkterrein van de Kommissie ziet de heer van der Stee voor de komende tijd ook lyet analyseren van alle bestaande internationale beleidselementen op het terrein van de landbouw en de voedselvoorziening. Hij meent dat zo'n analyse kan helpen om tot een toetsing van bestaande en tot het eventueel ontwikkelen van nieuwe beleidsinstrumenten te komen. We moeten dit terrein niet uitsluitend aan de wetenschap en aan universitaire centra overlaten, maar vanuit onze kennis van de landbouw en de landbouwproblematiek onze bijdrage daaraan leveren. Vrijheid zonder chaos De Britse regering wil aan de aardappelverwerkende industrie aardappelen tegen gereduceerde prijs, uit de interventievoorraden beschikbaar stellen. De momen teel geldende aardappelprijs in Engeland ügt rond de £40 per ton. doch de industrie die aardappelconsumptieprodukten bereid, mag deze aardappelen van de Aardappel Raad kopen voor 30 per ton. Op die manier wil men de konkur- rentiepositie van die industrie op peil houden en ontslagen voorkomen. Een woordvoerder van de organisatie van producenten van consumptieaardap- pelprodukten zei, dat deze maatregel van de regering het ontslag van 6000 werknemers heeft voorkomen. De Aardappelraad biedt overschotaardappelen aan voor veevoeder tegen een prijs van 12 per ton, waarbij de'belangstelling nog maar gering is, gezien de ongeveer 7000 ton die als zodanig een bestemming vónden door teruglevering aan boeren en aan 3000 ton die de handel heeft opgenomen. De interventie- voorraden belopen zo'n 250.000 ton en er zijn aanbiedingen van de telers voor nog eens rond 1 miljoen ton. De goedkope aardappelen zijn alleen voor die industriën beschikbaar die hun eerder aangegane kontrakten voor levering - tegen soms 50 tot 70 per ton - volledig zijn nagekomen. De Britse importstop heeft, aldus een Britse regering geleid tot konkurrentiever- valsing. Door deze importstop hebben de producenten op het Vasteland van Europa de beschikking over extra goedkope aardappelen, waarmee "goedkoop" aardappelprodukten gefabriceerd kunnen worden, die op de Britse markt kon- kurreren tegen de Britse produkten, die met duurdere aardappelen zijn gefabri ceerd. V.d.W. 10 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 10